05 лютого 2026 року м. Рівне№460/24234/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Юрчук А.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Процун О.О.,
відповідача: представники Гапонова М.О., Мариніна Л.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні процесуальне питання, пов'язане з розглядом справи за позовом
Вараської міської ради
доВараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області
про визнання протиправним наказу,
У провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом Вараської міської ради (далі - позивач) до Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області (далі - відповідач) про визнання протиправним наказу.
Позивач просить суд визнати протиправним наказ начальника Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області №522 від 18.08.2025 "Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік".
Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі Рівненської обласної військової адміністрації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Клопотання обґрунтоване тим, що Рівненська обласна військова адміністрація безпосередньо координує діяльність позивача, видає накази, розпорядження, протокольні доручення, що є обов'язковими до виконання державним органом, Вараською міською військовою адміністрацією.
Зокрема, на виконання листа Рівненської обласної військової адміністрації від 14.08.2025 № вих.-7993/0/01-52/25 наказом від 18.08.2025 №522 було виділено субвенцію з місцевого бюджету обласному бюджету у розмірі 3000000грн на виконання заходів Програми забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в Рівненській області на 2024-2026 роки (для Управління Служби Безпеки України у Рівненській області). В результаті невиконання оспорюваного наказу Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Вараської міської ради не був укладений договір із Рівненською обласною військовою адміністрацією про передачу іншої субвенції у 2025 році з бюджету Вараської міської територіальної громади обласному бюджету Рівненської області, відповідно кошти у розмірі 3000000грн не були перераховані. Таким чином, рішення у цій справі може безпосередньо вплинути на права та інтереси Рівненської обласної військової адміністрації, в тому числі на право забезпечення безпеки та оборони Рівненської області в умовах воєнного стану.
У підготовчому засіданні представник відповідача просила задовольнити подане клопотання та зазначила, що рішення у справі вплине на права та інтереси Рівненської обласної військової адміністрації.
Представник позивача у підготовчому засіданні заперечила проти задоволення клопотання відповідача, вказавши на його безпідставність.
Розглянувши подане клопотання та дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За приписами ч.ч.4,5 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суд встановив, що предметом спору у цій справі є наказ відповідача про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує відсутністю у відповідача повноважень на прийняття оспорюваного наказу та порушення під час підготовки останнього процедури, визначеної чинним законодавством України.
Суд зауважує, що спірні правовідносини регулюються Бюджетним кодексом України, який визначає функції відповідного органу у частині бюджетних повноважень.
Згідно з пп.5 п.22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Повноваження військових адміністрацій встановлені ст.15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), зокрема, п.5 ч.2 - складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.
Відповідно до п.4 ч.7 ст.15 Закону №389-VIII, начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів.
Суд зазначає, що Вараська міська військова адміністрація Вараського району Рівненської області є окремою юридичною особою, створена Указом Президента України від 20.02.2024 №82/2024 на виконання Закону №389-VIII, та має повноваження, визначені цим Законом.
Проаналізувавши норми Бюджетного кодексу України та Закону №389-VIII в контексті обставин цієї справи, суд зазначає, що можливе ухвалення рішення про задоволення позовних вимог не тягне виникнення в Рівненської обласної військової адміністрації жодних інших обов'язків, крім тих, що і так покладені на неї чинним законодавством.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення у цій справі не матиме безпосереднього впливу на права та обов'язки Рівненської обласної військової адміністрації, а може вплинути лише на права та обов'язки сторін у справі.
Отже, підстави для залучення Рівненської обласної військової адміністрації до участі у справі як третьої особи відсутні.
Таким чином, подане відповідачем клопотання до задоволення не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області про залучення до участі у справі Рівненської обласної військової адміністрації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.М. Дудар