11 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5781/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бевза В.І., розглянувши заяву позивача ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 440/5781/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 задоволено позов.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01.01.2025 із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплату ОСОБА_1 з 01.01.2025 пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", а також без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
09.10.2025 видано 2 виконавчі листи.
Ухвалою суду від 14.11.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, встановлено судовий контроль за виконанням рішення від 11.06.2025 у справі №440/5781/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №440/5781/25 з підтверджуючими доказами про його виконання.
02.02.2026 до суду надійшла заява від позивача про визнання протиправними дій щодо невиконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі № 440/5781/25, в якій він просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування під час виконання рішення суду у справі №440/578l/25, яке набрало законної сили 10.09.2025, положень постанови Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року, якою затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплтату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахований) на виконання судових рішень та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області під час виконання рішення суду у справі №440/5781/25, яке набрало законної сили 10.09.2025 здійснити виплату ОСОБА_2 пенсії без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року, якою затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплтату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахований) на виконання судових рішень, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування заяви зазначено, що, починаючи з жовтня 2025 року, відповідач протиправно не виплачує позивачу пенсію у розмірі 69840,00 грн на виконання рішення суду, застосовує протиправно до процесу виконання рішення суду постанову КМУ №821, протиправно вважає, що доплати до пенсії у листопаді 2025 та грудні стосуються ретроспективної заборгованості, а не поточної, при цьому за період з жовтня 2025 по грудень 2025 відповідач не доплатив позивачу пенсії у сумі 36412,80 грн - за жовтень, 28369,40 грн - за листопад, 28951,38 грн - за грудень.
Ухвалою суду від 03.02.2026 постановлено призначити заяву позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 440/35781/25 до розгляду в порядку письмового провадження. Витребувано від відповідача пояснення щодо виконання рішення суду та докази.
10.02.2025 до суду надійшли пояснення та докази виконання рішення суду у даній справі від відповідача.
Ухвалою суду від 23.10.2025 витребувані від відповідача докази.
27.10.2025 до суду надійшла інформація від відповідача про виконання рішення від 16.04.2025 у справі №440/3079/25 з підтверджуючими доказами про його виконання.
Відповідач вказав, що розмір пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду визначається без обмеження його максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги) станом на 01.01.2025 - 69840,00 грн. Сума доплати нарахована на виконання судового рішення за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 складає 364128,00 грн., з якої відповідно до Порядку № 821 виплачено: у листопаді 2025 року 8043,40 грн (доплата за жовтень 2025 року); у грудні 2025 року 7461,42 грн (доплата за жовтень 2025 року). Враховуючи вищевикладене, залишок доплати 348623,18 грн (364128,00 грн - 8043,40 грн - 7461,42 грн) за період з 01.01.2025 по 31.10.2025. 348 623,18 грн + 36412,80 грн + 36412,80 грн =421448,78 грн (де 36412,8 грн сума перерахованої пенсії на виконання рішення суду за листопад та грудень 2025).
Надаючи оцінку заяві позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 440/5781/25, суд виходить з наступного.
Судом встановлена обставина, що рішення суду у справі №440/5781/25 набрало законної сили 10.09.2025.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За змістом частини 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Із зазначено вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу вищезазначених норм права вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого визначено у тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Суд зазначає, що предметом спору в адміністративній справі №440/5781/25 було питання обмеження пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01.01.2025 із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
За результатом розгляду справи судом зобов'язано Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплату ОСОБА_1 з 01.01.2025 пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", а також без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
З доданих до заяви матеріалів судом встановлено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2025 пенсія розрахована без застосування понижуючих коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", а також без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром і визначена у розмірі 69840,00 грн. У протоколі зазначено, що з 01.11.2025 буде виплачуватися у такому розмірі. Відповідно до розрахунку на доплату пенсії за період січень 2025-жовтень 2025 сума доплати нарахована на виконання судового рішення за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 складає 364128,00 грн. Відповідно до витягів зі списків № 1 на зарахування пенсій на поточні рахунку одержувачів позивачу було виплачено 26.11.2025 суму доплати 8043,40 грн за жовтень 2025, 31.12.2025 суму доплати 7461,42 грн за жовтень 2025 року. Дані відомості підтверджуються також витягом з підсистеми відповідача "Реєстр судових рішень". Відповідно до витягу з підсистеми відповідача "Реєстр судових рішень" позивачу нараховано поточну заборгованість з виплати пенсії за листопад та грудень 2025 по 36412,8 грн. за кожен місяць, залишок невиплачених коштів - 421448,78 грн.
Відповідач зазначив, що згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Постанови № 821 перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів. Відповідно до пункту 6 Порядку, видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. 5 лютого 2026 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 127 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік». Рішення буде виконано безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, яким визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі - Порядок №821).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку №821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Згідно пункту 7 Порядку №821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Пунктом 8 Порядку №821 встановлено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Таким чином, з огляду на приписи Порядку №821, нарахована позивачу за судовим рішення сума має виплачуватись у відповідності до Порядку №821.
Наданими суду доказами підтверджується, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило перерахунок пенсії позивача.
Також, відповідаячем здійснено розрахунок суми пенсії, встановленої до виплати позивачу на виконання рішення суду у даній справі у загальній сумі 421448,78 грн. та повідомлено позивача, що виконання рішення суду відбувається згідно з Порядком №821.
Таким чином, з викладеного вбачається, що покладені судом зобов'язання щодо здійснення нарахування та виплати позивачу пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення визначених в пункті 1 постанови Кабінету міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.01.2025 року, виконані відповідачем у відповідності до судового рішення та виплата нарахованої доплат буде здійснена відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, а саме - Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025.
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України не заперечується обов'язок виплати нарахованих позивачу на виконання рішення суду виплат та повідомлено, що сума доплати різниці в пенсії в розмірі 421448,78 грн. виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Доказів існування у органу публічної адміністрації наміру на свідоме та умисне ухилення від вжиття необхідних заходів стосовно виконання вказаного рішення суду, матеріали справи не містять.
В свою чергу, вказане не свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо невиконання рішення суду.
Судом з матеріалів справи існування таких причин не виявлено.
При розгляді вказаної заяви, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 28 березня 2020 року по справі №611/26/17, відповідно до якої правовий інститут контролю за виконанням рішення суду підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
В постанові від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 Верховним Судом висловлена наступна позиція: "Сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи".
Суд зазначає, що позивачу не відмовлено у виконанні судового рішення у справі №440/5781/25, оскільки таке рішення перебуває на виконанні у пенсійного органу з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Зважаючи на те, що відповідачем було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, а також матеріали справи містять докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема, з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, суд приходить до висновку про залишення без задоволення заяви позивача в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №440/5781/25.
Відтак, за відсутності обставин протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, підстав для застосування у даному конкретному випадку приписів ст. 249, ст.383 КАС України суд не знаходить.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 440/5781/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Головуючий суддя В.І. Бевза