11 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа №440/3650/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., ознайомився з клопотанням ОСОБА_1 про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення та накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень за невиконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01.01.2025 із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження максимальним розміром пенсії із урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набрало законної сили 25.07.2025, а 20.10.2025 позивачу виданий виконавчий лист.
20.10.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 (суддя Канигіна Т.С.) заяву ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі № 440/3650/25.
27.11.2025 до суду надійшов звіт ГУПФ України в Полтавській області про результати виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25.
Того ж дня звіт доставлений в електронний кабінет позивача, що підтверджено квитанцією від 27.11.2025 №5193679.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 звіт призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Електронний примірник ухвали суду доставлений в електронний кабінет позивача 01.12.2025, що підтверджено довідкою.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.11.2025 про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 у тримісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
Електронний примірник ухвали суду доставлений в електронний кабінет позивача 12.12.2025, що підтверджено довідкою.
06.02.2026 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , у якому він просив:
- відмовити у прийнятті звіту ГУПФ України в Полтавській області від 27.11.2025 про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25;
- накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства.
Того ж дня за результатами автоматизованого розподілу клопотання передане для розгляду судді Кукобі О.О.
Статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
19.12.2024 набув чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень", пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Статтею 381-1 КАС України у редакції Закону №4094-IX передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Так, згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд враховує, що питання про прийняття звіту ГУПФ України в Полтавській області від 27.11.2025 про результати виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 вирішене ухвалою суду від 11.12.2025, що отримана позивачем 12.12.2025.
Позивач у визначеному законом порядку ухвалу суду від 11.12.2025 про прийняття звіту ГУПФ України в Полтавській області від 27.11.2025 про результати виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 не оскаржив, зазначена ухвала є чинною.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області визначено новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 - три місяці з моменту набрання законної сили ухвалою суду, тобто до 13 березня 2026 року.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що питання про прийняття звіту ГУПФ України в Полтавській області від 27.11.2025 про результати виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 вже розглянуте судом та за результатами його розгляду постановлено ухвалу від 11.12.2025, що набрала законної сили.
Питання наявності підстав для накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень за невиконання рішення суду нерозривно пов'язане з розглядом питання про прийняття звіту про виконання судового рішення, внаслідок чого не може бути розглянуте окремо.
Строк подання відповідачем нового звіту про виконання рішення суду, встановлений в ухвалі від 11.12.2025, ще не настав.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Оскільки питання про прийняття звіту ГУПФ України в Полтавській області від 27.11.2025 про результати виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №440/3650/25 вже розглянуте судом та за результатами його розгляду постановлено ухвалу від 11.12.2025, що набрала законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення клопотання ОСОБА_1 від 06.02.2026 ініціатору звернення без розгляду.
Керуючись статтями 166, 167, 241, 243, 248, 256, 372, 381-1, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання ОСОБА_1 від 06.02.2026 про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення та накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень за невиконання рішення суду повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Олександр КУКОБА