10 лютого 2026 рокум. ПолтаваСправа № 440/1227/26
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 від 19.01.2026 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
05.02.2026 на адресу Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява від 19.01.2026 від ОСОБА_1 , адресована до Адміністративного суду м. Полтава, в якій заявник просить:
- визнати дії посадових осіб поліції і ТЦК та СП щодо його призову незаконними;
- визнати мобілізацію, здійснену 15.04.2025 незаконною;
- скасувати рішення про призов (мобілізацію) ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідний ТЦК та СП усунути наслідки незаконної мобілізації.
В ході вирішення питання про можливість відкриття провадження в адміністративній справі, суддя дійшов висновку про необхідність залишення цієї заяви без руху з наступних підстав.
Відповідно до підпунктів 1, 3, 6 частини першої статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами частини другої статті 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною 1 статті 160 встановлено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Тобто чинний Кодекс адміністративного судочинства України передбачає лише позовний порядок провадження у адміністративних спорах.
Саме тому норма частини другої статті 171 КАС України містить припис імперативного характеру, який не передбачає іншого, ніж той, що передбачений даним приписом варіант поведінки як у суду, так і в позивача, відповідно до якого суддя відкриває провадження в адміністративній справі лише на підставі позовної заяви, а не заяви, скарги чи іншого виду звернення.
Всупереч зазначеному позивач звернувся до суду із заявою замість позовної заяви, яка до того ж не містить вказівки особи (осіб), до якої (яких) адресовані його вимоги.
З огляду на це суддя звертає увагу заявника на норму частини 3 статті 46 КАС України, за якою відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Принагідно суд роз'яснює заявнику, що відповідно до частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (ч. 9 ст. 160 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно частиною 1 статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Всупереч наведеному заявник не повідомляє дії яких саме посадових осіб та якого саме суб'єкта владних повноважень він вимагає визнати протиправними, не зазначає реквізитів рішення щодо його призову, не додає до заяви її копії та копій доданих документів для вручення відповідачу/відповідачам.
Тож заявник має надати позовну заяву, оформлену у відповідності до вимог статей 160, 161 КАС України, в якій уточнити коло учасників справи та предмет заявленого позову, а також надати засвідчені належним чином копії доказів.
Положенням ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В силу положень ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 цього ж Закону, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у вигляді 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено у 2026 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 01.01.2026 - 3328,00 грн.
Як слідує зі змісту позовних вимог, позивач заявляє щонайменше одну самостійну вимогу немайнового характеру, яка має бути оплачена судовим збором у розмірі 1331,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). При цьому до уточнення позовних вимог суд позбавлений можливості остаточно визначити розмір судового збору.
Заявник доказів сплати судового збору не надав взагалі.
Водночас заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову з огляду на скрутний матеріальний стан.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З урахуванням викладеного особа, яка заявляє відповідне клопотання, зокрема клопотання про звільнення від сплати судового збору або про відстрочення сплати судових витрат, повинна навести доводи і подати докази не лише на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством України порядку і розмірі, а й на підтвердження наявності умов, визначених частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", за яких у суду виникає право звільнити особу від сплати судового збору.
Всупереч наведеному заявник не надав до суду відомостей про розмір отримуваного позивачем доходу, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості належним чином оцінити майновий стан позивача та вирішити питання про звільнення сплати судового збору.
З огляду на викладене заявлене клопотання суд визнає необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 160, 161, 172 КАС України та доказів доплати судового збору чи належних доказів наявності підстав для звільнення від його сплати.
На останок суд роз'яснює заявнику право на отримання професійної правничої допомоги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - залишити без задоволення.
Заяву ОСОБА_1 від 19.01.2026 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк на усунення недоліків 10 днів з дня отримання повідомлення про цю ухвалу та роз'яснити, що неусунення недоліків у встановлений судом строк є підставою для повернення позовної заяви.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 160, 161, 172 КАС України, в якій уточнити коло учасників справи та уточнивши предмет заявленого позову та надати засвідчені належним чином копії доказів, а також доказів сплати судового збору у розмірі пропорційно до заявлених вимог після їх коригування їх обсягу, за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/22030101, код за ЄДРПОУ: 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UA 078999980313191206084016719, Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд, або ж надати належні докази наявності підстав для звільнення чи відстрочення його сплати.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Б. Супрун