Рішення від 10.02.2026 по справі 320/22808/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року № 320/22808/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні довідки про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 18.01.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень.

Свої вимоги позивачка мотивувала тим, що вона звернулась за переведенням з пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до п. 10 Прикінцевих положень «Закону України «Про державну службу» 18.01.2024 та надала довідки від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191, видані згідно постанови ПФУ 1-3 від 17.01.2017 відповідно до зразків які були зазначені у цій постанові та яка на на час звернення до суду чинна та не скасована.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подала до суду відзив, у якому просила відмовити в задоволені позовної заяви з посиланням на те, що на даний час питання щодо періоду врахування складових заробітної плати на посадах державної служби (або прирівняної до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) державного органу, що провів класифікацію посад державної служби, не врегульовано, відповідних змін до Порядку № 622 не внесено. Позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії невстановленого зразка тому відповідь їй була надана відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Надання заяви невстановленого зразка від 14.05.2024 не спричиняє обов'язку у Головного управління прийняти рішення.

Представник позивачки подав до суду відповідь на відзив у якій вказує, що відповідач визнає, що до заяви про призначення пенсії були надані необхідні довідки, водночас відповідачем не було враховано належну довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на січень 2024 року та не повідомлено про це позивачку у зв'язку з чим вона була змушена звертатись із заявою щодо з'ясування обставин не врахування необхідної для призначення пенсії довідки.

Дослідивши наявні матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 18.01.2024 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Разом із заявою про переведення на пенсію державного службовця 18.01.2024 позивачкою було подано довідки про складові заробітної плати, видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, а саме:

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.01.2024 № 2600-0602- 8/12191 станом на 31 грудня 2023 року;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 станом на січень 2024 року;

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби (про середні розміри надбавок, премій та інших виплат) від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 за грудень 2023 року, що не заперечується сторонами.

При розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закон №889-VIII Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не було взято до уваги надані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.01.2024 №2600-0602- 8/12191 станом на січень 2024 року та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби (про середні розміри надбавок, премій та інших виплат) від 18.01.2024 №2600-0602-8/12191 за грудень 2023 року.

На звернення позивачки з листом від 14.05.2024, відповідач повідомив, зокрема, що складові заробітної плати державних службовців державних органів, які провели класифікацію посад державної служби, та умови оплати праці державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, визначені пунктами 12, 13 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-ІХ.

Розмір пенсії обчислено з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 станом на 31 грудня 2023 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державнії служби про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року.

Розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» склав: 60523,10 грн. х 60% = 36313,86 грн. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців становить 21 рік, 6 місяців, 20 днів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2023 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві проведено класифікацію посад державної служби.

Враховуючи зазначене, відсутні підстави при розрахунку пенсії врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 станом на січень 2024 року та довідку, видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державнії служби про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивачка звернулась до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України регламентовано, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

До 01 травня 2016 року суспільні відносини, що охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та перехідних положеннях якого закріплено, що Закон України №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII, втратив чинність.

Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 № 622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622, в редакції станом на час переведення позивачки на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу»).

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 р. №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць.

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за останій місяць роботи на посаді державної служби перед місяцем звернення.

Так, позивачкою було надано пенсійному органу довідку від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 станом на січень 2024 року про складові заробітної плати затвердженого зразка, передбаченого постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

У вказаній довідці зазначено про те, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2024 року.

Довідка містить підпис начальника управління та головного бухгалтера та скріплена круглою печаткою установи.

Таким чином, довідка Головного управління ПФУ в місті Києві про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 станом на січень 2024 року відповідає встановленій формі, містить всі обов'язкові реквізити, що свідчить про відсутність підстав для її неврахування.

Будь-яких доказів того, що надана позивачем довідка не відповідає вимогам Постанови № 1-3, Порядку № 622 відповідачем не надано.

Посилання відповідача на те, що у Головному управлінні ПФУ в м. Києві проведено класифікацію посад є необґрунтованим, оскільки зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою №622, були внесені постановою № 823, якою затверджено нові форми довідок, лише у 12.07.2024, а довідки про заробітну плату державного службовця були видані позивачці у січні 2024 року. На час виникнення спірних правовідносин постанова № 622 була чинною в редакції від 01.01.2020, у зв'язку з чим відповідачем необґрунтовано не враховано при переведенні позивачки на пенсію держслужбовця вказаної довідки.

Суд зазначає, що подальше внесення у законодавство змін, яке мало місце вже після отримання позивачем спірної довідки та звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії (18.01.2024) не може тягнути для позивачки негативних наслідків у вигляді позбавлення права на пенсійне забезпечення.

Також, у листі від 16.05.2024 відповідач вказує про відсутність підстав для врахування довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державнії служби про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року.

Водночас, як встановлено судом, така довідка відповідає встановленій формі, містить всі обов'язкові реквізити, що свідчить про відсутність підстав для її неврахування.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно було невраховано спірні довідки при переведенні позивачки на пенсію державного службовця, у зв'язку з чим належним та достатнім способом захисту порушених прав позивачки є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування довідки про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 18.01.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо звернення позивачки із заявою невстановленого зразка, оскільки 18.01.2024 позивачка подавала належні для призначення пенсії довідки, тобто ще при зверненні з заявою про перехід на пенсію державного службовця, отже права позивачки були порушені відповідачем при обрахунку пенсії державного службовця, а не з моменту звернення з заявою від 14.05.2024 як вважає відповідач.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору, сплачену позивачем за подання позовної заяви до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування довідки про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 18.01.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 18.01.2024 № 2600-0602-8/12191 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.