ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"11" лютого 2026 р. справа № 300/594/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Мистецької школи "Ізяславська школа мистецтв" Ізяславської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся в суд з позовною заявою до Мистецької школи "Ізяславська школа мистецтв" Ізяславської міської ради (надалі, також - відповідач, Мистецька школа "Ізяславська школа мистецтв") в якій просить:
- стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість із заробітної плати у вигляді невиплаченої надбавки за педагогічний стаж за період з 08.01.2023 по 01.01.2025;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок належних позивачу виплат з урахуванням педагогічного стажу та стягнути належні позивачу суми.
Підставою звернення до суду слугувала протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідача щодо стягнення заборгованості із заробітної плати.
Перевіривши дану позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Також слід звернути увагу на характер спірних відносин, які виникли між сторонами.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Зокрема, відповідно до змісту позовних вимог, позивач просить:
"- стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість із заробітної плати у вигляді невиплаченої надбавки за педагогічний стаж за період з 08.01.2023 по 01.01.2025;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок належних позивачу виплат з урахуванням педагогічного стажу та стягнути належні позивачу суми.".
Проаналізувавши вимоги позивача, суд робить висновок про те, що спір між позивачем та відповідачем виник щодо неналежної, на думку позивача, виплати заробітної плати. Таким чином, спір між сторонами виник трудових правовідносин, що за своїм змістом не є публічно-правовим спором, в розумінні КАС України.
Суд звертає увагу позивача, що трудові спори є предметом судового розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, заявлені позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а є предметом розгляду в порядку цивільного судочинства і мають бути розглянуті місцевим загальним судом, відповідно до правил територіальної підсудності сторін.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин, відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись статтями 169, 170, 171, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мистецької школи "Ізяславська школа мистецтв" Ізяславської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
4.1. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
4.2. Позивачу копію цієї ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
4.3. Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
5. Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
5.1. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
5.2. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
6. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Главач І.А.