Постанова від 10.02.2026 по справі 638/877/26

Справа № 638/877/26

Провадження № 3/638/854/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року м. Харків

Шевченківський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Малахової О.В., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 173-2, частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 173-2, частиною першою статті 184 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202422 від 12.01.2026 у справі №638/877/26 (провадження №3/638/854/26), ОСОБА_1 в період часу з 18 год. 00 хв. 06.01.2026 по 13 год. 44 хв. 12.01.2026 за адресою: АДРЕСА_1 вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , яка є інвалідом 2 групи та не спроможна доглядати за собою, залишивши її без догляду та піклування, за що передбачена відповідальність згідно з частиною першою статті 173-2 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202456 від 15.01.2026 у справі №638/878/26 (провадження №3/638/855/26), ОСОБА_1 15.01.2025 близько 08 год. 34 хв. за адресою: АДРЕСА_1 неналежно виконала батьківські обов'язки відносно сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , створивши антисанітарні умови проживання, за що передбачена відповідальність згідно з частиною першою статті 184 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202457 від 15.01.2026 у справі №638/879/26 (провадження №3/638/879/26), ОСОБА_1 15.01.2025 близько 08 год. 34 хв. за адресою: АДРЕСА_1 неналежно виконала батьківські обов'язки відносно малолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , створивши антисанітарні умови проживання, за що передбачена відповідальність згідно з частиною першою статті 184 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202459 від 17.01.2026 у справі №638/880/26 (провадження №3/638/857/26), ОСОБА_1 17.01.2025 близько 08 год. 53 хв. за адресою: АДРЕСА_1 неналежно виконала батьківські обов'язки відносно сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , створивши антисанітарні умови проживання та зловживає алкоголем, за що передбачена відповідальність згідно з частиною першою статті 184 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202458 від 17.01.2026 у справі №638/881/26 (провадження №3/638/858/26), ОСОБА_1 17.01.2025 близько 08 год. 53 хв. за адресою: АДРЕСА_1 неналежно виконала батьківські обов'язки відносно сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , створивши антисанітарні умови проживання та зловживає алкоголем, за що передбачена відповідальність згідно з частиною першою статті 184 КУпАП.

Постановою від 10.02.2026 справи №638/877/26 (провадження №3/638/854/26), №638/878/26 (провадження №3/638/855/26), №638/879/26 (провадження №3/638/879/26), №638/880/26 (провадження №3/638/857/26), №638/881/26 (провадження №3/638/858/26) об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно єдиний номер №638/877/26 (провадження №3/638/854/26).

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, причини неявки не повідомила.

Враховуючи, що відповідно до частини другої статті 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 КУпАП, присутність особи яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, справа розглядається за відсутності ОСОБА_1 .

Розглянувши матеріали справи, суд керується таким.

Згідно з частиною першою статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Диспозиція частини першої статті 173-2 КУпАП встановлює вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, полягає в умисному вчиненні будь-яких із зазначених в диспозиції дій, та передбачає існування обов'язкової ознаки - можливість настання чи настання фізичної або психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому.

Протиправні дії за цією статтею можуть мати характер фізичного, психологічного чи економічного насильства.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон), домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону визначено економічне насильство як форму домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Статтею 150 СК України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Висновки суду щодо наявності в діях ОСОБА_5 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 173-2, частиною першою статті 184 КУпАП, підтверджуються дослідженими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202422 від 12.01.2026; поясненнями ОСОБА_6 ; поясненнями ОСОБА_7 ; поясненнями ОСОБА_8 ; копією пенсійного посвідчення ОСОБА_6 серії НОМЕР_2 ; довідкою КНП ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3» від 30.12.2024 №18/16872; заявою ОСОБА_6 про надання соціальних послуг; протоколом про адміністративне правопорушення сервї ВБА №202456 від 15.01.2026; копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 20.12.2013; фото з квартири на 5 аркушах; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202457 від 15.01.2026; фото з квартири на 6 аркушах; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202459 від 17.01.2026; копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 16.02.2016; ОСОБА_9 ; фотокопіями на 6 аркушах; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №202458 від 17.01.2026; поясненнями ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обставиною, що обтяжують/пом'якшують адміністративну відповідальність, не встановлено.

Санкцією частини першої статті 173-2 КУпАП передбачено накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Санкцією частини першої статті 184 КУпАП передбачено попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частинами першою та другою статті 36 КУпАП встановлено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер та обставини вчинених правопорушень, кількість епізодів протиправної діяльності, які мають системний характер, що істотно підвищує ступінь суспільної небезпеки особи, з метою запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, а також те, що вона не працює, вважаю за необхідне, з урахуванням положень статті 36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 стягнення, у межах санкції частини першої статті 173-2 КУпАП, у виді сорока годин громадських робіт, та частини першої статті 184 КУпАП - у виді штрафу у розмірі семидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та як за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції частини першої статті 173-2 КУпАП, у виді сорока годин громадських робіт.

Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день (частина друга статті 30-1 КУпАП).

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у розмірі 665,60 грн покладається на ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 7, 9, 30-1, 36, 40-1, 173-2, 184, 221, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 173-2, частиною першою статті 184 та накласти на неї адміністративне стягнення у виді сорока годин громадських робіт.

На підставі статті 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення через Шевченківський районний суд м. Харкова.

Реквізити для сплати судового збору розміщені на офіційному веб-сайті Шевченківського районного суду м. Харкова у розділі «Громадянам», підрозділ «Сплата судового збору за рішеннями про стягнення судового збору на користь держави» (веб-адреса сторінки: https://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/).

Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.В. Малахова