печерський районний суд міста києва
Справа № 204/4744/25
26 січня 2026 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Чорної А.І., прокурора Панібрата В.Ю., розглянувши в режимі відеоконференцзв'язку матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює адвокатом в АБ "АБ Андрія Сербіна", проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 05.04.2024 о 17 год. 04 хв., будучи депутатом Кам?янської районної ради Кам?янського району Дніпропетровської області, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, за наступних обставин.
Так, згідно постанови № 103 від 16.11.2020 року ОСОБА_1 обраний депутатом Кам?янської районної ради Кам?янського району Дніпропетровської області на перших місцевих виборах 25.10.2020 року.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб?єктів на яких поширюється дія вказаного
закону.
Отже, ОСОБА_1 будучи Кам?янської районної ради Кам?янського району
Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб?єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов?язаних з корупцією, та суб?єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що
особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті
3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Так, згідно п. 2 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України
"Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31
січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до роз?яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 - за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні
періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов?язок подання
декларації настав до 11.10.2023 включно);
-декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо
кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
3 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб?єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 , подав щорічну декларацію за 2023 рік лише 05.04.2024 року о 17 год. 04 хв., а отже несвоєчасно.
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 встановлено, що дії, направлені на подання декларації у період з 31.12.2023 по 02.04.2024 він не вчиняв.
Вказане правопорушення вчинено 05.04.2024.
Днем виявлення правопорушення є 29.04.2025.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнав, подав та підтримав клопотання про закриття адміністративного провадження у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності від 26.01.2026, зазначивши, що датою вчинення інкримінуємого йому правопорушення (дата подання декларації) є 05.04.2024, датою виявлення - 13.05.2024, що підтверджується листом № 17-326 вих-24 від 13.05.2024 начальника відділу забезпечення діяльності у сфері запобігання та протидії корупції ОСОБА_2 (арк.
18). Протокол про вчинення адміністративного правопорушення був складений 29.04.2025, відтак вважає, що строк накладення адміністративного стягнення сплив 13.11.2024.
На запитання суду ОСОБА_3 підтвердив, що подав декларацію 05.04.2024, оскільки перебував у відрядженні в Німеччині, причина є поважною. Повідомив, що у зв'язку із тим, що він перебував за кордоном, система не давала можливості зайти на сайт НАЗК.
Прокурор Панібрат В.Ю. в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, заперечив щодо клопотання ОСОБА_1 про закриття адмінпровадження на підставі ст. 38 КУпАП, зауваживши, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу, а саме 29.04.2025. Зазначив, що строк даної справи неодноразово зупинявся, а саме Чечелівським районним судом м. Дніпра від 12.05.2025 та 10.06.2025 на 2 міс. 23 дні (з 12.05.2025 по 05.08.2025) та Печерським районним судом м. Києва від 12.11.2025 на 2 місяці 14 днів (з 12.11.2025 по сьогоднішній день), тобто загальний строк зупинення справи складає 5 місяців 7 днів. Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», у разі зупинення строку згідно ч. 4 ст. 277 КУпАП зупиняється строк передбачений ст. 38 КУпАП, тому у такому разі строк накладення стягнення спливає лише 06.04.2026. Зазначив, що пояснення ОСОБА_1 щодо перебування його за кордоном та неможливістю подати вчасно декларації, не відповідають дійсності та спрямовані на уникнення ОСОБА_1 відповідальності. Просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення і застосувати до нього стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого корупційного правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 469 від 29.04.2025, усними поясненнями ОСОБА_1 , зокрема в частині того, що він не заперечив факту несвоєчасної подачі ним декларації - 05.04.2025, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Оцінюючи позицію ОСОБА_3 стосовно закриття адміністративного провадження у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, то суд вважає її безпідставною, оскільки на момент розгляду справи строк притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності не сплив, адже постановами Чечелівського районного суду м. Дніпра від 12.05.2025 та 10.06.2025 (з 12.05.2025 по 05.08.2025) та Печерського районного суду м. Києва від 12.11.2025 (з 12.11.2025 по 26.01.2026) строк розгляду справи зупинявся на підставі ч. 4 ст. 277 КУпАП.
Також судом не приймається до уваги позиція ОСОБА_3 щодо неможливості вчасно подати декларацію у зв'язку із перебуванням у відрядженні за кордоном, оскільки ОСОБА_3 не надав суду доказів перебування його в період з 01.01.2024 по 30.03.2024 в Німеччині. Позиція, що система не давала можливості зайти на сайт НАЗК для подачі декларації, не знайшла свого підтвердження жодним достовірним доказом.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 несвоєчасно та без поважних причин 05.04.2024 о 17:04 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є порушенням вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що обставини вчинення ОСОБА_3 корупційного правопорушення, наведені у протоколі і встановлені контролюючим органом, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні сукупністю всіх вищенаведених доказів.
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, позицію переховування від суду та невизнання вини, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу.
На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 172-6, ст.283-287 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 1 700 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова