Постанова від 10.02.2026 по справі 420/23134/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/23134/25

Головуючий в 1 інстанції: Бойко О. Я. Місце ухвалення рішення: м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання повторно розглянути заяву,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати п.21 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 04.04.2025 №33/д, в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану" у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з яким ОСОБА_1 спільно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначається про порушення відповідачем права позивачки на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 при виконанні військового обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності і територіальної цілісності України.

Позивачка стверджує, що вона входить до кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки в період з 01.01.2004 по 25.01.2024 не перебуваючи у шлюбі, вона проживала однією сім'єю, вела спільне господарство, мала спільні права та обов'язки з ОСОБА_2 , який при виконанні бойових завдань, здійснюючи захист держави від збройної агресії російської федерації, загинув.

Вважає необґрунтованим рішення відповідача про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, оскільки вона подала всі необхідні документи. Відповідач при прийнятті рішення не надав оцінки доданим документам, які доводять, що вона проживала однією сім'єю з військовослужбовцем, до його загибелі. Вказаний факт також встановлений рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили та не потребує доведення. Проте відповідач ігнорує його.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано п.21 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 04.04.2025 №33/д, в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

Зобов'язано Міністерство обророни України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану" у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 , з яким ОСОБА_1 спільно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 1 233 (одна тисяча двісті тридцять три), грн.

Не погоджуючись рішенням суду першої інстанції, Мністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що 04.04.2025 Комісія Міноборони на засiданні при прийнятті рішення № 33/д дiйшла висновку про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, тому що підтверджуючих документів про призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсiйне забезпечення осiб, звiльнених з військової служби, та деяких інших осіб", що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України), а також судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі, що дають право на отримання одноразової грошової допомоги, не надано.

З посиланням на норми Сімейного Кодексу України вказує, що суд першої інстанції помилково прирівняв позивачку до правового статусу дружини військовослужбовця та незаконно виснував, що на дату прийняття Комісією Міноборони оскаржуваного рішення ОСОБА_1 мала право на одноразову грошову допомогу

Також зазначає, що законодавством чітко передбачено, що право осіб на отримання одноразової грошової допомоги визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця, а не на дату звернення чи прийняття рішення (по процедурі), а тому для визначення такого права в даному спорі підлягає застосуванню законодавство, яке діяло на таку дату - 25.01.2024. За таких обставин Комісія Міноборони ухвалила цілком законне та обґрунтоване рішення від 04.04.2025 № 33/д про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

Враховуючи, що відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю суд апеляційної інстанції, відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 1987 року позивачка перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Від даного шлюбу в них народилися діти: ОСОБА_3 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 ).

17.02.1995 шлюб був розірваний відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу.

Відповідно до довідки Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради №ПЗ-23823-ф/о ОСОБА_2 був зареєстрований з позивачкою за однією адресою: АДРЕСА_1 по день смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло, квартира за вказаною адресою була приватизована позивачкою, ОСОБА_2 та дітьми ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Позивачка проживала однієї сім'єю з ОСОБА_2 з 21.10.2024 по 25.01.2024 без реєстрації шлюбу.

Вказані обставини були встановлені рішенням Суворовського районного суду м.Одеси від 13.12.2024, яке набрало законної сили 20.01.2025 у справі №523/4853/24.

Зокрема відповідно до встановлених обставин у судовому рішенні суд зазначає про підтвердження факту проживання однієї сім'єю позивачки з ОСОБА_2 разом з дітьми та онуками за однією адресою, як чоловіка і дружини, ведення спільного господарства протягом тривалого часу. Також в рішенні вказано, що з огляду на виписку карткового рахунку позивачки їй постійно здійснювалося зарахування щомісячного грошового забезпечення з військової частини НОМЕР_4 .

16.05.2022 ОСОБА_2 був призваний до військової служби під час мобілізації через російську агресію та введення воєнного стану на території України.

25.01.2024 ОСОБА_2 , проходячи військову службу солдатом , навідником з мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 1 мотопіхотної роти військової частини НОМЕР_5 , виконуючи бойове завдання під час ведення бойових дій в районі населеного пункту Первомайське, Покровського району, Донецької області, отримав вибухову травму, яка призвела до смерті.

Даний факт підтверджується довідкою про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 23.02.2024 №76/1302, виданою Військовою частиною НОМЕР_5 ; довідкою про причини смерті №99н/23 від 27.01.2024; лікарським свідоцтвом про смерть №99н/23 від 27.01.2024; витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії НОМЕР_6 регіональної військово-лікарської комісії №3130 від 01.09.2024; повідомленням про смерть №875 від 29.01.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 ; свідоцтвом про смерть від 27.01.2024 серії НОМЕР_7 .

Після загибелі чоловіка позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця ЗСУ в період дії воєнного стану, передбаченою Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поіцейським та їх сім'ям під час діїх воєнного стану".

04.04.2025 відповідач прийняв рішення №33/д, у якому зробив висновок про повернення на доопрацювання поданих позивачкою документів. Зокрема вказав на необхідність надати документи, які відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення по встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі).

Не погоджуючись з рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність п.21 рішення комісії Міністерства оборони України, яке оформлене протоколом від 04.04.2024 №33/д та вважає з метою ефективного захисту права позивачки зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення одноразової допомоги з урахуванням висновків суду, оскільки відповідач невірно тлумачить ст.16-1 Закону України "Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині визначення кола осіб, що мають право на грошову допомогу, а позивачка входить у коло членів сім'ї, що мають право на призначення та отримання грошової допомоги з урахуванням рішення суду про встановлення цього факту.

Вивчивши матеріали справи, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ.

Статтею 41 Закону №2232-ХІІ передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За правилами частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (статтю 16-2 доповнено пунктом 3 згідно із Законом №2489-IX від 29.07.2022, застосовується з 24.02.2022).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по цей час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.

Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону №2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.

За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначається Порядком №975.

За приписами пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з підпунктом 1 пункту 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Як передбачено пунктом 10 Порядку №975, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому-шістнадцятому згаданого пункту, та копію відповідного рішення суду.

Аналіз правових норм Закону №2011-ХІІ та Порядку №975 свідчать про те, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Ці висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21.

Колегія суддів зазначає, що предметом розгляду даної справи, зокрема є наявність права позивачки як дружини померлого військовослужбовця на призначення та отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону №2011-ХІІ, яка виплачується у разі загибелі військовослужбовця, особі, яка є членом сім'ї цього військовослужбовця, однак не перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі.

Як вбається з матеріалів справи, 25.01.2024 року ОСОБА_2 проходячи військову службу солдатом, навідником 3 мотопіхотного відділення 1 мотопіхотного взводу 1 мотопіхотної роти військової частини НОМЕР_5 , загинув, виконуючи бойове завдання в районі виконання завдань за призначенням, в ході ведення бойових дій в районі населеного пункту Первомайське, Покровського району, Донецької області, отримав вибухову травму, яка призвела до смерті

Вищезазначене підтверджено медичними та військово-обліковими документами, зокрема:

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 76/1113, яка видана 17.02.2025 року Військовою частиною НОМЕР_5 на ім'я дружини - ОСОБА_1 ;

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 76/1302, яка видана 23.02.2024 року Військовою частиною НОМЕР_5 ;

Довідкою про причини смерті № 99н/23 від 27.01.2024 року; - Лікарським свідоцтвом про смерть № 99н/23 від 27.01.2024 року;

Витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії НОМЕР_6 регіональної військово-лікарської комісії № 3130 ввід 01.09.2024 року;

Повідомленням про смерть № 875, складеного 29.01.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

Свідоцтвом про смерть від 27.01.2024 року серії НОМЕР_7 .

При цьому, в Лікарському свідоцтві про смерть № 99н/23, в гафі 9 вказано (підкреслено п.7), що смерть настала внаслідок ушкодження внаслідок дій, передбачених законом, та воєнних операцій.

У п. 12 вищезазначеного лікарського свідоцтва вказано, що …отримав поранення від який помер під час бойових дій н.л. Первомайське Покровського району Донецької області.

Також, з витягу з протоколу засідання 18 РВЛК №3130 від 01.09.2024 року травма, яка призвела до смерті та причина смерті, так, пов'язана із захистом Батьківщини.

Позивач звернулася із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю солдата ОСОБА_2 на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За результатами опрацювання заяви, Комісією Міністерства оборони України (далі - Міноборони України) з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято протокольне рішення № 33/д 3 від 04.04.2025 року, за яким комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні відповідно до згаданого Закону на дату загибелі), що дають право на призначення одноразової грошової допомоги.

Оспорюване рішення відповідача мотивовано саме відсутністю доказів на підтвердження перебування позивачки на утриманні загиблого (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Сімейного кодексу України, даний Кодекс визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.

Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім'ї має одинока особа (ч.ч. 1-3 ст. 3 Сімейного кодексу України).

Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Тобто, для того, щоб мати право на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести: а) факт проживання з загиблим; б) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов'язків.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21, застосовуючи положення статей 1, 3 Сімейного кодексу України, зазначила, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження №14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22-ц (провадження №61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судовому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належить встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України).

Факт спільного проживання позивачки з померлим військовослужбовцем однією сім'єю з січня 2004 по день смерті, встановлений за правилами Цивільного процесуального кодексу України рішенням Суворовського районного суду м.Одеси від 13.12.2024 у справі № 523/4853/24.

Таким чином, цим рішенням підтверджується факт того, що ОСОБА_2 спільно проживав, був пов'язаний спільним побутом, мав взаємні права та обов'язки з позивачкою, тобто вони фактично були подружжям, що дає право позивачці на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII.

Аналогічні висновки сформульовані Верховним Судом у постановах від 06.04.2022 у справі №826/9171/16 та від 05 лютого 2025 року у справі №120/17960/23.

Суд звертає увагу апелянта, що у подальшому законодавець ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" від 09.12.2023 №3515-IX виклав статтю 16-1 Закону №2011-XII у редакції, в якій відповідно до пункту 4 цієї статті передбачив, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Колегія суддів зазначає, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка як член сімї'ї загиблого, однак підставою для повернення документів на доопрацювання відповідач визначає відсутність документів на підтвердження її знаходження на утриманні позивача. Разом з тим, положення частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII передбачають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, зокрема і одного із подружжя, який не одружився вдруге та, як зазначалось раніше, факт того, що позивачка є одним із подружжя встановлено судом.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що підхід Міністерства оборони України щодо повернення позивачці документів, які містили наведене рішення суду, на доопрацювання з метою надання документів, яким встановлено факт перебування на утриманні загиблого, що обумовило повернення документів, поданих позивачкою для призначення одноразової грошової допомоги, є необґрунтованим.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Отже, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 лютого 2026 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А.І. Бітов

Суддя: І.Г. Ступакова