Рішення від 10.02.2026 по справі 600/443/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/443/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у відмові листом ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 03.01.2025 № 40-5324/Н-17/8-2400/25, в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

1. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

2.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

2.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив призначити пенсійне забезпечення у розмірі 3962,05 грн. Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю підстав для такого перерахунку. Вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки здійснений позивачем розрахунок його пенсійного забезпечення значно покращує його становище як пенсіонера.

2.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що пенсія позивача обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства. Надалі розмір пенсійної виплати перераховуватиметься у порядку та на умовах, передбачених законом та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання пенсійного забезпечення. Вказуючи на відсутність протиправних дій по відношенню до позивача, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

ОСОБА_1 з 17.06.2021 призначено пенсію по інвалідності І групи загального захворювання, яку обчислено за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику охорони здоров'я, обчислення якої здійснювалось за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 1058-IV.

Розрахунок розміру пенсії позивача проведено виходячи із загальної тривалості страхового стажу 27 років 6 місяців 3 дні або 330 місяців із яких: 25 років 7 місяців 20 днів - наявний страховий стаж врахований по 30.06.2011; 1 рік 10 місяців 13 днів - додатковий страховий стаж (з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку, що не збігається в часі з періодами трудової діяльності). Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,27500 (330 місяців: 12 місяців : 100%х 1%, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу).

Розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2024 і на даний час визначений на рівні 2980,00 грн, із яких:

- 1111,55 грн - основний розмір пенсії за ст.27 Закону №1058, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (4042,00 грн. х 0,27500);

- 135,00 грн - щомісячна надбавка з 01.03.2022 передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

- 100,00 грн - надбавка до пенсії з 01.03.2023 передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- 100,00 грн - доплата до пенсії з 01.03.2024 відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови №185;

- 50,00 грн - надбавка на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654;

- 864,45 грн - державна адресна допомога відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (до 2361,00 грн.);

- 619,00 грн. - доплата встановлена згідно абз.4 пп.7 п.2 Постанови №185 (до 2980,00 грн.).

20.12.2024 року позивач подав до пенсійного органу заяву, у якій просив перерахувати розмір його пенсії, призначити йому пенсійне забезпечення та здійснювати виплату в розмірі 3962,05грн. До вказаної заяви додано, серед інших документів, копію Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування про Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) та копію пенсійного розрахунку (а.с.35-47).

Листом від 03.01.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача, що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, оптимізовано період з 01.07.2000 по 01.05.2001. Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2011 (за виключенням перерв) згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків (при цьому за період з 01.07.2000 по 01.05.2001 без сум заробітку), при індивідуальному коефіцієнті - 0,44326. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 4042,00грн (9118,81грн х 0,44326, де 9118,81грн - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за 2018-2020 роки). Зазначено, що пенсія обчислена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства України. Підстави для проведення перерахунку відсутні (а.с.49-51).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону №1058 пенсія по інвалідності особам з інвалідністю І групи встановлюється в розмірі 100% пенсії за віком.

Розрахунок пенсії за віком проводиться у відповідності до ст.27 і ст.28 Закону №1058-ІV та залежить від тривалості страхового стажу особи та заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. При цьому, до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку (що не збігається в часі з періодами трудової діяльності).

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема у чоловіків за наявності 35 років страхового стажу (420 місяців).

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат осіб з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно пп.4. п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» особам з інвалідністю І групи, одиноким особам з інвалідністю ІІ групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким особам з інвалідністю ІІІ групи, які досягли пенсійного віку, одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»), виплачується надбавка на догляд у розмірі 50,00 грн.

Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_1 з 17.06.2021 призначено пенсію по інвалідності І групи загального захворювання, яку обчислено за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику охорони здоров'я, обчислення якої здійснювалось за Законом №1058-ІV. До основного розміру пенсії включено надбавки, передбачені постановами Кабінету Міністрів України №118, №168, №185, а також надбавку за догляд, відповідно до постанови КМУ №654 та державну адресну допомогу, відповідно до п.1 постанови КМУ №265. Розмір пенсійного забезпечення становить 2980,00 грн.

Позивач вважає, що розмір його пенсії повинен становити 3962,05грн, при цьому для обчислення її розміру слід виключити період з 01.01.2007 по 01.02.2010, як вказано у здійсненому позивачем розрахунку, оскільки дане виключення є доречним та покращує його становище як пенсіонера.

Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для проведення перерахунку його пенсії згідно наведеного розрахунку, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд = Д / Т * 100 %, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати.

Згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Тобто перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Такий правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 02 квітня 2024 року у справі №420/19398/23.

Як встановлено судом, предметом звернення 20.12.2024 року позивача до ГУ ПФУ було саме здійснення перерахунку вже призначеної пенсії, а не щодо перерахунку у зв'язку з призначенням йому іншого виду пенсії.

В даному випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивач, на момент звернення за перерахунком, з моменту призначення отримує той самий вид пенсії - по інвалідності. При цьому вид пенсії з моменту призначення, позивач у своєму зверненні від 20.12.2024 змінити не просив.

У матеріалах справи відсутні докази переведення (призначення) позивача на інші види пенсії на момент розгляду звернення.

Позивач своє право на проведення перерахунку пенсії та врахування при цьому ст.40 Закону, обґрунтовує виключно проведеним самостійно розрахунком пенсії в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.

Надаючи оцінку вказаному доводу позивача, суд зазначає, що сервіс «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії, а не для перерахунку вже призначеної пенсії, та для автоматичного розрахунку загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01 липня 2000 року.

Так, згідно даних Пенсійного фонду України від 30 травня 2023 року (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2158668-pensijnyj-kalkulyator-korysnyj-servis-dlya-pidrahunku-majbutnoyi-pensiyi/) сервіс «Пенсійний калькулятор» дозволяє оцінити розмір майбутньої пенсії за віком. Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні. Варто враховувати, що «Пенсійний калькулятор» розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в цінах на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати Пенсійний калькулятор використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним. Крім розміру майбутньої пенсії «Пенсійний калькулятор» дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).

Таким чином, при застосуванні сервісу «Пенсійний калькулятор» не враховуються особливості раніше призначеної пенсії та наявні в матеріалах пенсійної справи документи чи їх відсутність.

Окрім цього, суд зазначає, що згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 у період з 01.01.2007 по 01.02.2010 позивач був працевлаштований на роботу за трудовим договором з 16.01.2003 по 02.04.2009 на посаді продавця та з 23.04.2009 по 14.04.2010 на посаді столяра.

Суд відзначає, що у межах спірних правовідносин заявником вже було використано згадане у ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV право на оптимізацію тривалості страхового стажу за рахунок виключення звітних календарних місяців виконання функцій найманого працівника із невигідною для розрахунку розміру пенсії заробітною платою на момент призначення пенсії.

Отже, враховуючи факт перебування позивача у спірний період у трудових відносинах, відсутності доказів проходження строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоду, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоду страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоду страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування суд вважає обґрунтованою відмову пенсійного органу у додатковому виключенні з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду з 1 липня 2007 року до 1 лютого 2010 року.

Суд констатує, що незгода заявника із вчиненою суб'єктом владних повноважень відмовою у проведенні перерахунку пенсії ґрунтується, у даному конкретному випадку, на помилковому тлумаченні змісту положення ч.1 ст.40 Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким, на думку позивача, передбачена можливість додаткового виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду з 1 липня 2007 року до 1 лютого 2010 року, незалежно від інших обставин.

Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м.Чернівці, 58002 ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Кушнір