Рішення від 27.01.2026 по справі 300/5774/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2026 р. справа № 300/5774/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

за участю:

представника відповідача - Буджака В.М.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ТзОВ "Паркувальний Сервіс" до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ "Паркувальний Сервіс" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 711 від 07.06.2024 "Про внесення змін у рішення комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.2023 № 505".

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач є оператором паркувальних майданчиків в м. Івано-Франківську. Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.2023 № 505 «Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності» встановлено режим роботи майданчиків для паркування на території м. Івано-Франківська. Однак, рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 711 від 07.06.2024 "Про внесення змін у рішення комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.2023 № 505" у п.1 зазначеного рішення внесено певні зміни. Вказані зміни, на думку позивача, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, порушують його права у сфері самостійної організації порядку здійснення господарської діяльності, впливають на майнові інтереси останнього, внаслідок чого, вважає вказане рішення протиправним та просить суд його скасувати.

По справі здійснювався ряд наступних процесуальних дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с.14).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.08.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.19).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 здійснено перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження адміністративної справи № 300/5774/24 та призначено підготовче засідання у справі (а.с.45).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 визнано явку представника позивача ТзОВ "Паркувальний Сервіс" у підготовче засідання по справі № 300/5774/24 обов'язковою (а.с.81).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - відмовлено (а.с.93-94).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 300/5774/24 (а.с.95).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через підсистему «Електронний суд» 03.09.2024, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що після наданої інформації Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області відповідачем встановлено, що оператори майданчиків протиправно та систематично, з метою зменшення суми нарахування зборів, зменшують в декларації з паркувального збору кількість днів провадження діяльності, зокрема, ТзОВ «Паркувальний Сервіс», як оператором з платного паркування декларується не повна кількість днів діяльності роботи майданчиків для платного паркування. Відповідно до наведеного та з метою кращої організації режиму роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності, задля виключення можливості безпідставного зменшення в декларації з паркувального збору кількості днів провадження діяльності, виконавчим комітетом прийнято рішення виконавчого комітету від 07.06.2024 № 711 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.04.2023 № 505 «Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності». Окрім того зазначено, що оскаржуване рішення стосується не лише позивача, внаслідок чого, скасування даного рішення призведе до безпідставного зменшення декларування з паркувального збору кількості днів провадження операторами діяльності та значних ненадходжень в бюджет. На підставі викладеного, просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с.26-29).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав на ведених у позовній заяві, водночас, у судове засідання призначене на 27.01.2025 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду, однак, відповідно до змісту клопотання сторона позивача просила суд про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечив з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги первісного та зустрічного позовів, встановив наступне.

Як встановлено судом, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Паркувальний Сервіс» є: код КВЕД 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту (основний); інші: код КВЕД 42.99 будівництво інших споруд, н.в.і.у., код КВЕД 43.39 інші роботи із завершення будівництва, код КВЕД 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, код КВЕД 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, код КВЕД 81.10 комплексне обслуговування об'єктів, код КВЕД 96.09 надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у. (а.с.10-11).

10.11.2021 між Управлінням транспорту та зв'язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ТзОВ «Паркувальний сервіс» укладено Договір про обладнання та утримання місць для паркування за № 71-П (а.с.7-9).

Відповідно до пункту 1.1. Уповноважений орган надає Оператору право на надання послуги з платного паркування на майданчиках для паркування, визначених у додатку до цього договору, а Оператор зобов'язується обладнати та утримувати майданчики для паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою КМУ від 03.12.2009 № 1342.

27.05.2023 Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення «Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності» за № 505 (а.с.6), пунктом 1 якого встановлено наступний режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності на території міста Івано-Франківська:

- у першій зоні паркування (площа Ринок, 1-11; площа Ринок (зі сторони Ратуші), вул. ІІІеремети, вул. Старозамкова) цілодобово;

- на інших майданчиках для паркування (2-4 зони паркування) з 9 год 00 хв до 18 год 00 хв за винятком: неділь, святкових днів та днів релігійних свят, визначених чинним законодавством, а також інших днів за рішеннями виконавчого комітету Івано- Франківської міської ради.

В подальшому, Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення від 07.06.2024 за № 711 «Про внесення змін у рішення комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.2023 № 505 Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності»», яким внесено зміни до рішення № 505 та доповнено пункт 1 підпунктом 1.1. такого змісту:

« 1.1. Оператори можуть зменшити кількість днів роботи майданчиків для платного паркування (провадження діяльності) у випадках виникнення надзвичайної ситуації, необхідності виконання ремонтних робіт в межах майданчика для платного паркування, інших випадках, коли оператор не може провадити діяльність на майданчику через незалежні від нього обставини. Зменшення кількості днів провадження діяльності можливе виключно на підставі рішення виконавчого комітету міської ради. У випадку провадження діяльності без такого рішення, оператор зобов'язаний декларувати та сплачувати збір за місця для паркування транспортних засобів за всі дні, згідно з встановленим цим рішенням режимом роботи майданчиків для паркування, що пересувають у комунальній власності» (а.с.5).

Не погодившись з рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 07.06.2024 за № 711 «Про внесення змін у рішення комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.2023 № 505 Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності»», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частин першої, другої статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Пунктом 56-1 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів.

Відповідно до пункту 8 пункту «а» статті 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: підготовка та затвердження переліку спеціально відведених місць для паркування транспортних засобів.

Підпунктами 4, 7-1 пункту «а» статті 30 Закону № 280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування.

Окрім того, відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить, зокрема, прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 за № 1342 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів», затверджено Правила паркування транспортних засобів, які регламентують організацію та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів.

Дія цих Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування, а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики.

Пунктом 4 Правил № 1342 визначено, що у цих Правилах терміни вживаються у такому значенні:

- вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування - економічно обґрунтовані витрати оператора, пов'язані з утриманням, облаштуванням та обладнанням таких майданчиків згідно з тарифом, установленим органом місцевого самоврядування відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 258;

- відведені майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені в межах проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;

- місце для паркування - місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху; спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.

Відповідно до пункту 6 Правил № 1342 контроль за виконанням цих Правил здійснює уповноважений підрозділ Національної поліції у частині забезпечення безпеки дорожнього руху на майданчиках для паркування та посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у частині контролю за станом благоустрою, інспектори з паркування у частині контролю за дотриманням правил паркування (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування).

Згідно з пунктом 8 вказаних Правил розміщення майданчиків для паркування за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку органами місцевого самоврядування за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.

Пунктом 23 Правил встановлено, що режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності, встановлюють органи місцевого самоврядування, а приватних - оператор за погодженням з органами місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, на виконання вказаних вимог законодавства Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення від 27.04.2023 № 505 «Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності» (а.с.6), яким встановлено наступний режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності на території міста Івано-Франківська:

- у першій зоні паркування (площа Ринок, 1-11; площа Ринок (зі сторони Ратуші), вул. ІІІеремети, вул. Старозамкова) цілодобово;

- на інших майданчиках для паркування (2-4 зони паркування) з 9 год 00 хв до 18 год 00 хв за винятком: неділь, святкових днів та днів релігійних свят, визначених чинним законодавством, а також інших днів за рішеннями виконавчого комітету Івано- Франківської міської ради.

В подальшому, листом від 19.03.2024 за № 2840/6/09-19-04-01-09 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області в межах повноважень надало інформацію щодо задекларованих сум збору за місця для паркування транспортних засобів за відповідні податкові періоди (а.с.34-41).

Відповідно до інформації наданої Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, відповідачем встановлено, що ТзОВ «Паркувальний сервіс»:

- за І квартал 2023 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 15 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 16 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 15 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 11 днів на вул. Галицька (при планових 77 днях).

- за ІІ квартал 2023 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 16 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 17 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 14 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 10 днів на вул. Галицька (при планових 78 днях).

- за ІІІ квартал 2023 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 17 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 14 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 15 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 11 днів на вул. Галицька (при планових 79 днях).

- за ІV квартал 2023 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 18 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 15 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 14 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 11 днів на вул. Галицька (при планових 78 днях).

- за І квартал 2024 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 19 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 18 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 19 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 10 днів на вул. Галицька (при планових 78 днях). В тому ж проміжку часу більшість інших операторів декларують від 77 до 91 дня в продовж яких проводилася діяльність.

- за ІІ квартал 2024 року ТзОВ «Паркувальний сервіс» задекларовано 20 днів ведення діяльності на майданчику для паркування на вул. Коновальця (ОДКЛ), 17 днів на вул. Північний Бульвар (біля магазину Турист), 20 днів на вул. Коновальця (біля ТЦ Вайт Центр) та 11 днів на вул. Галицька (при планових 78 днях).

У тому ж проміжку часу більшість інших операторів декларували більшу кількість днів упродовж яких проводилася діяльність, що підтверджується інформаціє наданою Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області.

У зв'язку із декларуванням не повної кількості днів діяльності роботи майданчиків для платного паркування, з метою кращої організації режиму роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності, задля виключення можливості безпідставного зменшення в декларації з паркувального збору кількості днів провадження діяльності, відповідачем прийнято рішення від 07.06.2024 № 711 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.04.2023 № 505 «Про режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності», яким внесено зміни до рішення №505 та доповнено пункт 1 підпунктом 1.1. такого змісту:

« 1.1. Оператори можуть зменшити кількість днів роботи майданчиків для платного паркування (провадження діяльності) у випадках виникнення надзвичайної ситуації, необхідності виконання ремонтних робіт в межах майданчика для платного паркування, інших випадках, коли оператор не може провадити діяльність на майданчику через незалежні від нього обставини. Зменшення кількості днів провадження діяльності можливе виключно на підставі рішення виконавчого комітету міської ради. У випадку провадження діяльності без такого рішення, оператор зобов'язаний декларувати та сплачувати збір за місця для паркування транспортних засобів за всі дні, згідно з встановленим цим рішенням режимом роботи майданчиків для паркування, що пересувають у комунальній власності» (а.с.5).

Аналізуючи зміст внесених змін до рішення виконавчого комітету від 27.04.2023 № 505, суд зазначає про те, що обумовлені підпунктом 1.1. зміни фактично урегульовують, зокрема, у спосіб тлумачення суб'єкту правозастосування даного рішення, розуміння поняття «інших днів», у випадку настання яких, оператор може бути звільненим від сплати паркувального збору виключно за рішеннями виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, оскільки, у сторін не виникає жодних сумнівів щодо розуміння поняття «неділь, святкових днів та днів релігійних свят, визначених чинним законодавством».

В даному аспекті суд вказує на таке.

Як зазначалося вище, 10.11.2021 між Управлінням транспорту та зв'язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ТзОВ «Паркувальний сервіс» укладено Договір про обладнання та утримання місць для паркування за № 71-П (а.с.7-9).

Відповідно до пункту 1.1. Уповноважений орган надає Оператору право на надання послуги з платного паркування на майданчиках для паркування, визначених у додатку до цього договору, а Оператор зобов'язується обладнати та утримувати майданчики для паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою КМУ від 03.12.2009 № 1342.

Пунктом 3 Договору про обладнання та утримання місць для паркування за № 71-П від 10.11.2021 регулюється розмір та порядок розрахунків.

Так, ставка збору за місця для паркування транспортних засобів встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 квадратний метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності. Розмір ставки збору за місця паркування встановлюється згідно з Податковим Кодексом України та рішення міської ради.

Розмір суми збору може бути переглянутий у разі зміни загальної площі місць для паркування, зміни ставок збору за місця для паркування транспортних засобів, змін у діючому законодавстві.

Підпунктом 3.5. пункту 3 Договору про обладнання та утримання місць для паркування за № 71-П від 10.11.2021 встановлено, що податкові декларації подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем (звітного (податкового) кварталу.

Суд вказує, що відповідно до підпункту 49.18.2 та підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 ПКУ (для платників податків на доходи фізичних осіб) - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 49.20 статті 49 ПКУ).

Окрім того, суд зазначає, що підпунктом 4.2. пункту 4 Договору про обладнання та утримання місць для паркування за № 71-П від 10.11.2021 передбачено, що сторони звільняються за часткове або неповне невиконання зобов'язань за Договором, якщо це невиконання було наслідком форс-мажорних обставин, за умовами повідомлення стороною, для якої створилася неможливість виконання зобов'язань за Договором, протилежну сторону у 2-денний термін.

Зокрема, пунктом 5 Договору про обладнання та утримання місць для паркування за №71-П від 10.11.2021 розкрито поняття форс-мажор.

Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором у разі, якщо невиконання або неналежне виконання зобов'язань є наслідком дії непереборної сили або випадку, тобто надзвичайних і невідворотних обставин, які Сторони не могли ні передбачити, ні запобігти розумними силами (обставини форс-мажору), а саме: пожежі, повені, землетрусу, страйку, масових безпорядків, війни, рішення органів державної влади або місцевого самоврядування, що роблять неможливим виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань, і якщо ці обставини безпосередньо вплинули на виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань.

З аналізу умов Договору про обладнання та утримання місць для паркування № 71-П від 10.11.2021 встановлено, що оператор зобов'язаний подавати податкові декларації та сплачувати збір за місця для паркування транспортних засобів за кожний день фактичного провадження діяльності відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування режиму роботи майданчиків. Такий обов'язок є загальним і виникає незалежно від кількості днів, задекларованих оператором на власний розсуд.

Водночас, Договір передбачає виключні випадки, за яких можливе невиконання або неналежне виконання зобов'язань, зокрема у разі настання форс-мажорних обставин, однак, звільнення від відповідальності у таких випадках не має безумовного характеру та пов'язується з дотриманням визначеної Договором процедури, а саме: наявністю обставин непереборної сили, їх безпосереднім впливом на можливість провадження діяльності та обов'язковим повідомленням уповноваженого органу у встановлений строк.

Таким чином, Договір про обладнання та утримання місць для паркування № 71-П від 10.11.2021 є чинним між сторонами та безпосередньо визначає обов'язок оператора подавати податкові декларації і сплачувати збір за кожний день провадження діяльності відповідно до встановленого режиму роботи майданчиків, а також передбачає виключні підстави і процедуру можливого невиконання або неналежного виконання зобов'язань у разі настання форс-мажорних чи інших незалежних від оператора обставин, зокрема, такі обставини не звільняють оператора від обов'язків автоматично, а вимагають дотримання визначеного договором порядку повідомлення та підтвердження.

Аналізуючи в сукупності Договір про обладнання та утримання місць для паркування № 71-П від 10.11.2021 та прийняте виконавчим комітетом оскаржуване рішення від 07.06.2024 № 711, суд вказує, що останнє не змінює умов Договору та не втручається у договірні права і обов'язки сторін, а лише конкретизує механізм реалізації передбачених Договором винятків у публічно-правовій площині, а саме визначає, що зменшення кількості днів провадження діяльності можливе виключно на підставі рішення виконавчого комітету міської ради. Таким чином, зазначене рішення узгоджується з договірним регулюванням і спрямоване на забезпечення єдиного порядку врахування таких винятків під час декларування.

Суд звертає увагу, що оскаржуване рішення не обмежує прав позивача, не позбавляє його можливості зменшення кількості днів роботи майданчиків у разі наявності об'єктивних підстав, а лише встановлює чіткий алгоритм дій оператора у питанні декларування, який унеможливлює одностороннє та довільне визначення таких днів.

Відсутність рішення виконавчого комітету про зменшення кількості днів роботи майданчиків, у свою чергу, означає обов'язок оператора декларувати та сплачувати збір за всі дні, визначені встановленим режимом, що повністю відповідає умовам Договору та вимогам податкового законодавства.

Разом з тим, стороною позивача не надано належних та допустимих доказів того, що оскаржуваним рішенням порушено домовленості, які випливають з Договору про обладнання та утримання місць для паркування № 71-П.

За наведених обставин доводи сторони позивача, викладені у судовому засіданні, не знаходять свого підтвердження під час судового розгляду.

Суд звертає увагу на те, що доводи позивача не містять жодного обґрунтування негативного впливу на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси.

За вказаних умов, на думку суду, необхідність отримання рішення Виконавчого комітету щодо визначення певних днів такими, що звільняють оператора від сплати збору за місця для паркування транспортних засобів є певним запобіжником від ймовірних необґрунтованих спроб останнього уникнути його сплати. Водночас, у разі незгоди за ТзОВ «Паркувальний сервіс» зберігається безмовне право оскаржити таке рішення в судовому порядку.

В даному випадку, оскаржуване рішення Виконавчого комітету є лише інструментом оперативного впливу на рішення, які приймалися виконавчим органом міської ради для можливого уникнення недоліків після надання інформації відповідальним контролюючим органом (в даному випадку - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області), та переслідують виключно мету ефективного врегулювання певних питань.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року (справа № 802/2236/17-а).

Окрім того, у рішенні ЄСПЛ від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути «почуті», тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов'язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами. Разом із цим, обов'язок суду обґрунтовувати свої рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п. 29 рішення ЄСПЛ від 9 грудня 2009 року у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).

Беручи до уваги наведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів у повному об'ємі правомірність свого рішення.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, внаслідок чого, в задоволенні позову слід відмовити.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ТзОВ «Паркувальний сервіс» - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ТзОВ "Паркувальний Сервіс" (код ЄДРПОУ 44585852, вул. Залізнична, 14, м. Івано-Франківськ, 76000).

Відповідач:

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 04054346, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004).

Суддя /підпис/ Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі « 10» лютого 2026 року.