09 лютого 2026 року Справа № 640/22995/21
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження питання про заміну позивача правонаступником у адміністративній справі за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044" про застосування заходів реагування
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Управління Держпраці у Житомирській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044" (далі - відповідач), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "АТП 044", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині АЗС та АГЗП: Житомирська область, Хорошівський район, с.Топорище, вул.Житомирська, 181-А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року у справі №640/22995/21 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст.ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
14 квітня 2025 року матеріали адміністративної справи №640/22995/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Черновій Ж.М.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/22995/21 (ЗП/280/1046/25) та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Під час розгляду справи, судом установлено, що управління Держпраці у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39790560) припинено, у зв'язку з чим виникло питання щодо з'ясування наявності правонаступника та заміни позивача правонаступником за його наявності.
Вирішуючи питання заміни позивача правонаступником, суд зазначає наступне.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 № 14 (далі - Постанова № 14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, в тому числі управління Держпраці у Житомирській області.
Відповідно до п. 2 зазначеної Постанови утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, зокрема Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Підпунктом 3 пункту 3 Постанови № 14 визначено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з п. 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються. Виконання завдань і функцій Управління Держпраці у Житомирській області, Управління Держпраці у Хмельницькій області, Управління Держпраці у Вінницькій області передано Центрально-Західному міжрегіональному управлінню Державної служби з питань праці.
У відповідності до п.п. 1 п. 3 Постанови № 14 територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з п. 1 цієї постанови, продовжували здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44791105) зареєстроване як юридична особа публічного права, про що внесено відповідний запис 26.09.2022.
Наказом від 05.12.2022 № 235 Державна служба України з питань праці погодилася із пропозицією Центрально-Західного міжрегіонального управлінцю Державної служби з питань праці щодо забезпечення можливості здійснення ним з 06.12.2022 повноважень та виконання функцій визначених Положенням про Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженим наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 № 171 та іншими нормативно - правовими актами.
Цим же наказом визначено припинити з 06.12.2022 Управління Держпраці у Житомирській області, Управління Держпраці у Хмельницькій області, Управління Держпраці у Вінницькій області здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації державної політики у відповідних сферах.
Відповідно, на сьогодні Управління Держпраці у Житомирській області припинено, свої функції та повноваження як територіальний орган Держпраці не виконує.
Враховуючи зазначене, владні управлінські функції від Управління Держпраці у Житомирській області перейшли до Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, та останнє є правонаступником Управління Держпраці у Житомирській області.
Таким чином, суд вважає необхідним замінити позивача Управління Держпраці у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39790560) правонаступником Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44791105).
Відповідно до абзацу шостого пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX, судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд».
Керуючись статтями 52, 241, 243, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
Замінити позивача в адміністративній справі №640/22995/21 (ЗП/280/1046/25) з Управління Держпраці у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39790560) на його правонаступника - Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 44791105).
Зобов'язати Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці надати суду інформацію щодо актуальності даного адміністративного позову та усунення/неусунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
Встановити строк для подання витребуваної інформації 5 днів з моменту отримання цієї ухвали.
Копію ухвали суду надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Ж.М. Чернова