03 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/8943/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.
при секретарі судового засідання Гесня А.О.
представника позивача - Борсенка О.В.
представниці відповідача - Жемонської М.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області, яким просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення № 12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 винесене Головним управлінням ДПС у Закарпатській області.
2. Стягнути на користь КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» (код ЄДРПОУ: 03344326) судові витрати по справі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП: 44106694).
II. Позиція позивача та заперечення відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення №12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 яким застосовано до Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» штрафну санкцію в розмірі 1738895,86 грн.
Як вказав позивач згідно Акту камеральної перевірки та Розрахунку штрафних санкцій, штрафні санкції нараховані за уточнюючими розрахунками, деклараціями по ПДВ, рішенням про розстрочення/відстрочення поданими у період з травня 2022 по березень 2023 року (включно). Пунктом 124-1 ст. 124 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу. Камеральна перевірка не врахувала обставин які спростовують вказані в Акті камеральної перевірки строки затримки на більше ніж 30 днів сплати задекларованих грошових зобов'язань, та відповідно свідчать про неправомірність застосування штрафу у розмірі 10 % від погашеної суми.
Так рішенням від 29 вересня 2020 року по справі № 807/205/16 Закарпатський окружний адміністративний суд частково задовольнив позов КП «ВОДОКАНАЛ М.УЖГОРОДА» до Державної фіскальна служба України, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України, Головне управління ДФС у Закарпатській області, Головне управління ДПС у Закарпатській області.
Суд визнав протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування шляхом не збільшення суми поповнення електронного рахунку КП «ВОДОКАНАЛ М.УЖГОРОДА» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Зобов'язано Державну податкову службу України зарахувати на рахунок Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти у сумі 3183559,35 (три мільйони сто вісімдесят три тисячі п'ятсот п'ятдесят дев'ять гривень тридцять п'ять копійок) грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375. В подальшому постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2021 року по справі права № 807/205/16 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Закарпатській області, до якої приєдналась Державна податкова служба України - залишено без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у справі №807/205/16 - без змін. 21 вересня 2021 року ухвалами Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 807/205/16 відмовлено у відкритті касаційних проваджень за касаційними скаргами Головного управління Державної податкової служби у Закарпатської області та Державної податкової служби України на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2021.
В рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року по справі № 807/205/16 суд встановив: «Протиправна бездіяльність відповідача полягає в тому, що інших коригуючих реєстрів типу 9, сформованих ДФС згідно з пунктом 9 Порядку 569 щодо зменшення суми наявного залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, відповідач до Казначейства (третьої особи 1) не надсилав, а коригуючі реєстри типу 9 від 26.05.2017 були надіслані через півтора року після сплати позивачем вищезазначених сум ПДВ. Тобто, сума субвенції в розмірі 4 486 117,35 грн. тільки частково (у розмірі 1 302 558 гривень) була зарахована на електронний рахунок, що спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачами послуг позивача з жовтня 2015 року в системі електронного декларування, відтак споживачі послуг позивача - платники податку на додану вартість не можуть включити до свого податкового кредиту суми відшкодування податку на додану вартість відповідно до ст. 198 ПК України.»
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У позивача відсутня інформація про своєчасне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 по справі № 807/205/16, що безпосередньо вказує на те, що протиправна бездіяльність податкового органу є причиною визначених Актом камеральної перевірки строків затримки сплати узгоджених сум грошових зобов'язань. Згідно п. 200-1.2 ст. 200-1 ПК України розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу. Абзацом другим п. 87.1 ст. 87 ПК України визначено, що джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Згідно п. 200-1.5 ст. 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду. Пунктом 200-1.6 ст. 200-1 ПК України визначено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу. Пунктом 200.2 ст. 200 ПК України визначено, що для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Отже, позивач вважає, що його вина відсутня у несвоєчасній сплаті податкових зобов'язань, а тому вважає протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, надіславши відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти позову відповідач вказав, що на підставі п.п. 20.1.4, п.20.1, ст. 20, п. 75.1.1, ст. 75, у порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПК України) та пункту 86.2 статті 86 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» (далі - КП «ВУВКГ міста Ужгорода») код ЄДРПОУ 03344326. Під час перевірки КП «ВУВКГ міста Ужгорода», встановлено, що Позивача зареєстровано платником податку на додану вартість з 07.10.1997 року. КП «ВУВКГ міста Ужгорода» подано податкові декларації за березень 2017 року, за квітень 2017 року, за травень 2017 року, за червень 2017 року, за липень 2017 року, за серпень 2017 року, за вересень 2017 року, за жовтень 2017 року, за грудень 2017 року, за лютий 2018 року, за березень 2018 року, за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за серпень 2018 року, за вересень 2018 року, за жовтень 2018 року, за листопад 2018 року, за грудень 2018 року, за січень 2019 року, за лютий 2019 року, за березень 2019 року, за квітень 2019 року, за травень 2019 року, за червень 2019 року, за листопад 2020 року, за липень 2022 року та по податковій декларації по ПДВ за квітень 2022 року та по податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ), за лютий 2023 року. Перелік також включає і посилання на рішення суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу (Наказ ДФС 14.04.2016 № 318).
По вищевказаних податкових деклараціях платником було самостійно визначено грошове зобов'язання у загальному розмірі 173 588 958,27 грн.
Відповідач не погоджується із посиланням Позивача на обставини які встановлені судовим рішенням № 807/205/16, а саме на встановлену судом бездіяльність податкового органу внаслідок несвоєчасного зарахування субвенції на рахунок КП «ВУВКГ міста Ужгорода», що є підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення.
У позовній заяві КП «ВУВКГ міста Ужгорода» вказує, що у межах справи №807/205/16 підприємство звернулось до суду за захистом порушеного права, яке б забезпечило комунальному підприємству можливість своєчасно виконувати грошові зобов'язання перед бюджетом. Проте, у рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року №807/205/16 судом встановлено, що позивач отримав субвенції та звернувся листом «Щодо електронного адміністрування податку на додану вартість» від 01.03.2016 року №354 до ДФС України, до Головного управління ДФС у Закарпатській області щодо вжиття всіх можливих заходів щодо припинення порушення порядку адміністрування податку на додану вартість та забезпечення можливості позивачеві проводити реєстрацію податкових накладних, зокрема, шляхом своєчасного відображення проведених взаєморозрахунків. Також у даному судовому рішенні було встановлено, що листом від 23.03.2016 року №1172/10/07-01 Головне управління ДФС у Закарпатській області надала відповідь позивачеві на лист від 01.03.2016 року №354 та повідомила, що враховуючи те, що ведення та супроводження системи електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюється на центральному рівні, Головне управління ДФС у Закарпатській області звернулася до ДФС України з проханням сприяти у вирішенні проблемного питання щодо виконання пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 967.
Відповідач зазначає, що вищевикладена підстава позову вже використовувалась Позивачем у судовій справі № 807/942/17 у спорі із контролюючим органом. У постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2023 № 807/942/17 було зазначено наступні обставини: «…Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що згідно інтегрованої картки Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з ПДВ за 2015 рік за рахунок поступлень Комунальному підприємству «ВУВКГ м. Ужгорода» субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах 28.08.2015 р. погашено податковий борг в сумі 468 381,00 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 856 000,00 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 2 498 905,09 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 105 130,51 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 557 700,75 грн.. Таким чином, субвенція в сумі 4 4861 17,35 грн. була перерахована в рахунок погашення заборгованості Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з податку на додану вартість без затримання. Із загальної суми 4 486 117,35 грн. субвенцій, субвенції в сумі 3 183 559,35 грн. були отримані Комунальним підприємством «ВУВКГ м. Ужгорода» для погашення податкового боргу, який утворився до 01.07.2015 року і відображенню на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не підлягали. Субвенції в сумі 1 302 558,00 грн. були отримані Комунальним підприємством «ВУВКГ м. Ужгорода» дня погашення податкового боргу, який утворився після 01.07.2015 року, а саме по податкових деклараціях з ПДВ за липень 2015 р. (519 347,00 грн.), за серпень 2015 р. (249 283,00 грн.), за вересень 2015 р. (289 605,00 грн.) та за жовтень 2015 р. (244 323,00 грн.), відображено 17.05.2017 року (по документу від 23.12.2015 року за № 201595690000017) в системі електронного адміністрування ПДВ на електронному рахунку Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода». Також Відповідач вказує, що субвенція в сумі 4486117,35 грн. була отримана КП «ВУВКГ міста Ужгорода», що встановлено і судом у постанові Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.01.2017р. по справі №807/205/16. Закарпатський окружний адміністративний суд у рішенні від 28 квітня 2023 року у даній справі вказав, що відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.
В судовому засіданні представниця Відповідача просила відмовити у задоволенні позову.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 11 грудня 2025 р. У зв'язку із заявою представника позивача підготовче судове засідання було відкладено на 19 грудня 2025 р.
24 листопада 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 19 грудня 2025 р. було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
IV. Обставини встановлені судом
На підставі п.п. 20.1.4, п.20.1, ст. 20, п. 75.1.1, ст. 75, у порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПК України) та пункту 86.2 статті 86 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» (далі - КП «ВУВКГ міста Ужгорода») код ЄДРПОУ 03344326. За наслідками вказаної камеральної перевірки відповідачем було складено акт від 06.08.2025 р. (т.1 а.с.8-13). Під час перевірки КП «ВУВКГ міста Ужгорода», встановлено, що Позивача зареєстровано платником податку на додану вартість з 07.10.1997 року.
КП «ВУВКГ міста Ужгорода» подано податкові декларації з за березень 2017 року, за квітень 2017 року, за травень 2017 року, за червень 2017 року, за липень 2017 року, за серпень 2017 року, за вересень 2017 року, за жовтень 2017 року, за грудень 2017 року, за лютий 2018 року, за березень 2018 року, за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за серпень 2018 року, за вересень 2018 року, за жовтень 2018 року, за листопад 2018 року, за грудень 2018 року, за січень 2019 року, за лютий 2019 року, за березень 2019 року, за квітень 2019 року, за травень 2019 року, за червень 2019 року, за листопад 2020 року, за липень 2022 року та по податковій декларації по ПДВ за квітень 2022 року та по податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ), за лютий 2023 року. Перелік також включає і посилання на рішення суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу (Наказ ДФС 14.04.2016 № 318).
По вищевказаних податкових деклараціях платником було самостійно визначено грошове зобов'язання у загальному розмірі 173 588 958,27 грн.
ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода», якою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України (далі - Кодекс, ІПКУ, ПК України), а саме: підприємством несвоєчасно, сплачено: узгоджені грошові зобов'язання з ПДВ, згідно з рішенням суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318), 214680,71 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 26.01.2023); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 164031,45 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 27.09.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 296197,06 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 27.08.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 31367,22 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 04.03.2023); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 264829,87 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 04.03.2023); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 296197,06 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 27.10.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 296197,06 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 26.11.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 132165,61 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 27.09.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 188165,27 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.12.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 51,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.12.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 1700,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.12.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 151048,27 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.06.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 296197,06 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 25.02.2023); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 296197,06 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 26.07.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 94130,43 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.06.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 51018,36 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.06.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 106280,79 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.12.2022); узгодженого згідно з рішенням суду про розстрочення/ відстрочення податкового боргу від 03.05.2022 №260/156/19 (Наказ ДФС 14.04.2016 №318) 81516,35 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 26.01.2023); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за квітень 2022 року (вхідний |№ 9053368032 від 19.05.2022) 33429,18 грн ПДВ сплачено 28.05.2025, 8047,36 грн ПДВ сплачено 28.05.2025, 38,00 грн ПДВ сплачено. 28.05.2025, 3347,20 грн. ПДВ сплачено 29.05.2025, 38,00 грн ПДВ сплачено 02.06.2025, 51303,33 грн ПДВ сплачено 02.06.2025,'204;8б грн ПДВ сплачено 02.06.2025, 17468,63 грн ПДВ сплачено 03.06.2025, 525,90 грн ПДВ сплачено 04.06.2025, 59000,00 грн ПДВ сплачено 18.06.2025, 350000,00 грн ПДВ сплачено 18.06.2025, 486828,23 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 01.08.2022); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за травень 2022 року (вхідний № 9086499549 від 17.06.2022) 567700,28 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 1004690,72 грн ПДВ 'сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання- 01.08.2022); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за червень 2022 року (вхідний № 9133206552 від 20.07.2022) 412363,41 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 402261,59 грн. ПДВ сплачено 25.06.2025, 1391075,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 1372895,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 01.08.2022); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за липень 2022 року (вхідний № 9161285764 від 17.08.2022) 665818,07 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 785515,93 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 01.09.2022); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за листопад 2022 року (вхідний № 9272794366 від 19.12.2022) 352486,19 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 412885,81 грн ПДВ «сплачено 25.06.2025, 1572863,00 грн .ПДВ сплачено 25.06.2025, 24762,00 грн. ПДВ сплачено 25.06.2025, 1447222,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового .зобов'язання - 30.12.2022); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за грудень 2022 року (вхідний № 9299836815 від 18.01.2022) 185904,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.01.2023); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за січень 2023 року (вхідний; № 19027313110 від 17.02.2023) 269177,22 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 905281,78 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.03.2023); узгодженого згідно з податковою декларацією з ПДВ за лютий 2023 року (вхідний; № 9053254792 від 17.03.2023) 706003,03 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 31,46 грн ПДВ сплачене 125.06.2025, 22,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 650,94 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 4367548 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 456324,52 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 14309,58 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.03.2023); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2019 року (вхідний № 9198341223 від 02.10.2022) 12333,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2019 року (вхідний № 9198331916 від 02.10.2022) 8322,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.10.2022) узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2017 року (вхідчин № 9258604665 від 02.12.2022) 6108,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2017 року (вхідчин № 9258604665 від 02.12.2022) 6108,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2017 року (вхідний № 9258604562 від 02.12.2022) 5953,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2017 року (вхідний № 9258604535 від 02.12.2022) 6040,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 5368,00 грн. ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2018 року (вхідний № 9258608369 від 02.12.2022) 5262,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2017 року (вхідний № 9258605225 від 02.12.2022) 4595,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2017 року (вхідний № 9258605205 від 02.12.2022) 4225,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2017 року (вхідний № 9258604942 від 02.12.2022) 4822,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2017 року (вхідний № 9258604871 від 02.12.2022) 4822,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року (вхідний № 9258604713 від 02.12.2022) 5561,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у- зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2017 року (вхідний № 9258604771 від 02.12.2022) 5102,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2018 року (вхідний № 9258614637 від 02.12.2022) 14319,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 02.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2019 року (вхідний № 9198650401 від 03.10.2022) 6711,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 Документ сформований в системі «Електронний суд» 24.11.2025 7 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 03.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2019 року (вхідний № 9198848724 від 03.10.2022) 1*9533,-00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 03.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2019 року (вхідний № 9199628704 від 04.10.2022) 18643,0 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 04.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2019 року (вхідний №9199786434 ВІД 04.10.2022) 7436,00 грн. ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 04.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2018 року (вхідний № 9200861536 від 05.10.2022) 8418,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 05.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2018 року (вхідний№ 9201617595 від 06.10.2022) 6919,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання- 06.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2020 року (вхідний № 9154517532 від 1.0.08.2022) 724,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 10.08.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2018 року (вхідний №9203755547 від 11.10.2022) 1472,63 грн ПДВ сплачено 25.06.2025, 5735,37 грн. ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 11.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2018 року (вхідний № 9203758936 від 11.10.2022) 6045,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 11.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2022 року (вхідний № 9186061786 від 16.09.2022) 133491,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 16.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у 'зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2021 року (вхідний № 9162496425 від 19.08.2022) 4195,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 19.08.2022); узгодженого згідно з уточнюючим .розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2021 року (вхідний № 9162498776 від 19.08.2022) 4867,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 19.08.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2020 року (вхідний № 9272986147 від 19.12.2022) 3826,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 19.12.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2019 року (вхідний№ 9190908844 від 23.09.2022) 10899,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2019 року (вхідний № 9190544542 від 23.09.2022) 23333,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2019 року (вхідний № 9190883639 від 23.09.2022) 11826,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 23.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2022 року (вхідний № 9137473738 від 25.07.2022) 390,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 25.07.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2022 року (вхідний № 9166896035 від 26.08.2022) 1119,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 26.08.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2019 року (вхідний № 9194701477 від 28.09.2022) 8897,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 28.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2019 року (вхідний № 9195823964 від 29.09.2022) 5392,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 29.09.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2020 року (вхідний № 9170482824 від 30.08.2022) 7485,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.08.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2018 року (вхідний № 9226029527 від 30.10.2022) 4767,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2018 року (вхідний № 9226029553 від 30.10.2022) 6006,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2018 року (вхідний № 9226029545 від 30.10.2022) 5559,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2018 року (вхідний № 9226029484 від 30.10.2022) 5578,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2018 року (вхідний № 9226029501 від 30.10.2022) 5565,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022); узгодженого згідно з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2018 року (вхідний № 9226029510 від 30.10.2022) 5174,00 грн ПДВ сплачено 25.06.2025 (граничний термін сплати грошового зобов'язання - 30.10.2022), відповідно із затримкою строків сплати більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
За результатами проведеної камеральної перевірки складено Акт про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість № 13653/07-16-04-03/03344326 від 06.08.2025 року.
На підставі висновків акту камеральної перевірки від 06.08.2025 року № 13653/07-16- 04-03/03344326, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 року про застосування штрафної санкції у розмірі 1 738 895, 86 грн. за порушення граничних термінів сплати узгодженого грошового зобов'язання з ПДВ. Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням №12564/07- 16-04-03/03344326 від 29.08.2025 року Позивач подав скаргу до ДПС України, однак рішенням від 09.10.2025 року № 29285/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, остання залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Станом на 06.08.2025 року Комунальним підприємством «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» до контролюючого органу не подано заяви щодо відсутності можливості виконання платником податків податкового обов'язку визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, та переліків документів на підтвердження, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225.
За наслідками акту камеральної перевірки ГУ ДПС у Закарпатській області винесло податкове повідомлення-рішення № 12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 яким застосувало до Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» штрафну санкцію в розмірі 1738895,86 грн. (т.1 а.с. 15-20)
На підставі ст. 56 ПК України Комунальне підприємство скористалося правом адміністративного оскарження податкового повідомлення - рішення №12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 до ДПС України. ДПС України прийняла Рішення від 09.10.2025 № 29285/6/99-00-06-03-01-06 яким залишила без змін податкове повідомлення-рішення, а скаргу без задоволення. (Т.1 а.с. 21-30)
Позивач вважає, що ГУ ДПС у Закарпатській області протиправно винесло податкове повідомлення-рішення № 12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025, тому звернувся із даним позовом до суду.
V. Норми права
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня. Згідно з пп. 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 ПК України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК України.
Згідно з п. 16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК України та законами з питань митної справи. Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/(або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПК України, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПК України. Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний (банківський): день, що настає за вихідним або святковим днем. Пунктом 203.2 ст. 203 ПК України визначено, що сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок, погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 93 ПК України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 131.2 ст. 131 ПК України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням «зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 Мо225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податку обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження», який набув чинності з 06.09.2022, затверджено, зокрема: Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податку обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Згідно з п. 124.1 ст. 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі ПК України чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі ПК України чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених ППК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 11 Порядку надсилання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків передбачено, що у податковому повідомленні-рішення наводиться або додається до нього розрахунок, зокрема, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) із зазначенням у ньому відповідної інформації, необхідної для їх визначення. Відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно з п. 203.2 ст. 203 ПК України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
VI. Оцінка суду
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у межах позовних вимог в цій справі, суд зазначає про таке.
Як встановлено матеріалами справи та не заперечується сторонами, що у КП «ВУВКГ м. Ужгорода» був наявний самостійно узгоджений податковий борг, який відображений у акті камеральної перевірки від 06.08.2025 р.
На підставі п.п. 20.1.4, п.20.1, ст. 20, п. 75.1.1, ст. 75 у порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПК України) та пункту 86.2 статті 86 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Ужгорода» (далі - КП «ВУВКГ міста Ужгорода») код ЄДРПОУ 03344326.
Під час перевірки КП «ВУВКГ міста Ужгорода», встановлено, що Позивача зареєстровано платником податку на додану вартість з 07.10.1997 року. КП «ВУВКГ міста Ужгорода» подано податкові декларації з за березень 2017 року, за квітень 2017 року, за травень 2017 року, за червень 2017 року, за липень 2017 року, за серпень 2017 року, за вересень 2017 року, за жовтень 2017 року, за грудень 2017 року, за лютий 2018 року, за березень 2018 року, за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за серпень 2018 року, за вересень 2018 року, за жовтень 2018 року, за листопад 2018 року, за грудень 2018 року, за січень 2019 року, за лютий 2019 року, за березень 2019 року, за квітень 2019 року, за травень 2019 року, за червень 2019 року, за листопад 2020 року, за липень 2022 року та по податковій декларації по ПДВ за квітень 2022 року та по податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ), за лютий 2023 року. Перелік також включає і посилання на рішення суду про розстрочення/відстрочення податкового боргу (Наказ ДФС 14.04.2016 № 318).
По вищевказаних податкових деклараціях платником було самостійно визначено грошове зобов'язання у загальному розмірі 173 588 958,27 грн.
ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода», якою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України (далі - Кодекс, ІПКУ, ПК України), а саме: підприємством несвоєчасно сплачено узгоджені грошові зобов'язання з ПДВ.
Суд відхиляє посилання позивача на протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 29.08.2025 р. з тих підстав, що наявні обставини, які встановлені судовим рішенням № 807/205/16, а саме щодо встановленої судом бездіяльності податкового органу внаслідок несвоєчасного зарахування субвенції на рахунок КП «ВУВКГ міста Ужгорода», що є підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, виходячи із наступного. Так, зокрема в обгрунтування позовних вимог по даній справі позивач КП «ВУВКГ міста Ужгорода» вказує, що у межах справи №807/205/16 підприємство звернулось до суду за захистом порушеного права, яке б забезпечило комунальному підприємству можливість своєчасно виконувати грошові зобов'язання перед бюджетом. Проте, у рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року №807/205/16 судом встановлено, що позивач отримав субвенції та звернувся з листом «Щодо електронного адміністрування податку на додану вартість» від 01.03.2016 року №354 до ДФС України, до Головного управління ДФС у Закарпатській області щодо вжиття всіх можливих заходів щодо припинення порушення порядку адміністрування податку на додану вартість та забезпечення можливості позивачеві проводити реєстрацію податкових накладних, зокрема, шляхом своєчасного відображення проведених взаєморозрахунків. Також у даному судовому рішенні було встановлено, що листом від 23.03.2016 року №1172/10/07-01 Головне управління ДФС у Закарпатській області надало відповідь позивачеві на лист від 01.03.2016 року №354 та повідомила, що враховуючи те, що ведення та супроводження системи електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюється на центральному рівні, Головне управління ДФС у Закарпатській області звернулася до ДФС України з проханням сприяти у вирішенні питання щодо виконання пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 року № 967.
Окрім вищевказаного суд зазначає, що у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2023 № 807/942/17 було встановлено наступні обставини: «…Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що згідно інтегрованої картки Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з ПДВ за 2015 рік за рахунок поступлень Комунальному підприємству «ВУВКГ м. Ужгорода» субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах 28.08.2015 р. погашено податковий борг в сумі 468 381,00 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 856 000,00 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 2 498 905,09 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 105 130,51 грн., 17.12.2015 р. погашено податковий борг в сумі 557 700,75 грн.. Таким чином, субвенція в сумі 4 4861 17,35 грн. була перерахована в рахунок погашення заборгованості Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з податку на додану вартість без затримання. Із загальної суми 4 486 117,35 грн. субвенцій, субвенції в сумі 3 183 559,35 грн. були отримані Комунальним підприємством «ВУВКГ м. Ужгорода» для погашення податкового боргу, який утворився до 01.07.2015 року і відображенню на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не підлягали. Субвенції в сумі 1 302 558,00 грн. були отримані Комунальним підприємством «ВУВКГ м. Ужгорода» дня погашення податкового боргу, який утворився після 01.07.2015 року, а саме по податкових деклараціях з ПДВ за липень 2015 р. (519 347,00 грн.), за серпень 2015 р. (249 283,00 грн.), за вересень 2015 р. (289 605,00 грн.) та за жовтень 2015 р. (244 323,00 грн.), відображено 17.05.2017 року (по документу від 23.12.2015 року за № 201595690000017) в системі електронного адміністрування ПДВ на електронному рахунку Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода». « Колегія суддів вважає, що твердження КП «ВУВКГ міста Ужгорода» у апеляційній скарзі про те, що суд першої інстанції, порушуючи вимоги ч.4 ст.78 КАС України, будучи повідомленим, що обставина щодо не зарахування в 2015 році на рахунок КП «ВУВКГ міста Ужгорода» №37518000002116 у системі електронного адміністрування ПДВ коштів у сумі 4486117,35 грн встановлена судовим рішенням у справі №807/205/16, яке набуло законної сили, проігнорував дане судове рішення і всупереч прямій нормі пп. «в» 200-1.4 статті 200-1 ПКУ дійшов хибного висновку про відсутність підстав для зарахування цих коштів на відповідний рахунок позивача є помилковим. Матеріалами справи підтвержується згідно інтегрованої картки Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з ПДВ за 2015 рік за рахунок поступлень Комунальному підприємству «ВУВКГ м. Ужгорода» субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах 28.08.2015 р. погашено податковий борг в сумі 468381,00 грн., 17.12.2015р. погашено податковий борг в сумі 856000,00 грн., 17.12.2015р. погашено податковий борг в сумі 2498905,09 грн., 17.12.2015р. погашено податковий борг в сумі 105130,51 грн., 17.12.2015р. погашено податковий борг в сумі 557700,75 грн. Таким чином, субвенція в сумі 4486117,35 грн. була перерахована в рахунок погашення заборгованості Комунального підприємства «ВУВКГ м. Ужгорода» з податку на додану вартість без затримання. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Судом першої інстанції вірно встановлено, що із загальної суми 4 486 117,35 грн. субвенцій, субвенції в сумі 3 183 559,35 грн. були отримані КП «ВУВКГ міста Ужгорода» для погашення податкового боргу, який утворився до 01.07.2015 і відображенню на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не підлягали; субвенції в сумі 1 302 558,00 грн. були отримані КП «ВУВКГ міста Ужгорода» для погашення податкового боргу, який утворився після 01.07.2015, а саме по податкових деклараціях з ПДВ за липень 2015 року (519 347,00 грн.), за серпень 2015 року (249 283,00 грн.), за вересень 2015 року (289 605,00 грн.) та за жовтень 2015 року (244 323,00 грн.), відображено 17.05.2017 (по документу від 23.12.2015 за №201595690000017) в системі електронного адміністрування ПДВ на електронному рахунку КП «ВУВКГ міста Ужгорода» …»
Матеріалами справи підтверджено та не спростовується Позивачем, що кошти, які останній сплачував, зараховувались в рахунок погашення боргу з цього податку згідно з черговістю його виникнення відповідно до п. 87.9 ст. 87 Кодексу, що призвело до розрахунку в автоматичному режимі штрафних санкцій. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові № 808/2290/17 від 13.02.2018 року наголосив, що конституційний обов'язок сплати податку найшов свій розвиток та своє закріплення в нормах Податкового Кодексу України, зокрема в положеннях пп.14.1.156 п.14.1 ст.14, абз.1 п.57.1 ст.57 цього Кодексу, особливості обчислення та перерахування коштів до Державного бюджету України податку на додану вартість також врегульовані нормами пунктів 200.1, 200.2 статті 200, пунктів 203.1 та 203.2 статті 203 Податкового кодексу України. У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, про що зазначено пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України.
У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Аналіз наведеної норми доводить, що об'єктом застосування штрафу є погашена сума податкового боргу, спосіб такого погашення значення не має (є це самостійна сплата чи примусове стягнення). Погашення податкового боргу за положеннями підпункту 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом. Верховний Суд вважає, що відповідальність у вигляді штрафу не поставлена в залежність від способу та порядку погашення податкового боргу (добровільного чи примусового, в повній сумі або частинами). Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що сплата податкового боргу відбулась з порушенням строків із незалежних від нього причин та за відсутності його вини, що виключає відносно нього застосування відповідальності у вигляді застосування штрафної санкції (штрафу).
Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.02.2023 підтримано висновки суду апеляційної інстанції та позицію Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у справі № 280/1006/21 про те, що порушення строків сплати грошових зобов'язань за незалежних від платника податків причин не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату податків. Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не надано доказів своєчасного та у повному обсязі сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та/або погашення податкового боргу з цього податку за спірний період, що обґрунтовано свідчить про наявність підстав у контролюючого органу для застосування штрафних санкцій визначених статтею 126 ПК України.
Також встановлено, що позивач не мав об'єктивної можливості та правових підстав своєчасно сплатити грошові зобов'язання з податку на додану вартість за наявності заборгованості по виплаті заробітної плати перед найманими працівниками, оскільки відповідно до вищенаведених приписів законодавства України сплата податкових платежів може здійснюватись лише після погашення у повному обсязі існуючої заборгованості по виплаті заробітної плати. Верховний Суд зауважив, що позивач не заперечує факт несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість у вищезазначеному розмірі, однак вказує, що несвоєчасна сплата податкового зобов'язання зумовлена об'єктивними обставинами, які не залежать від його волі. Колегія суддів Верховного Суду зазначила, що приписами статті 126 ПК України не передбачено умов, за яких несвоєчасна сплата податкових зобов'язань може вважатись такою, що відбулась з поважних причин. Навпаки, нормами ПК України передбачено обов'язок платника своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати податкові зобов'язання, незалежно від будь-яких обставин, а у випадку невиконання такого обов'язку контролюючий орган зобов'язаний застосувати до платника відповідні фінансові санкції. Касаційний адміністративний суд резюмує, що сплата позивачем податкового боргу, яка відбулась з порушенням строків сплати грошових зобов'язань згідно доводів позивача за незалежних від нього причин та за відсутності його вини не можуть бути підставою для звільнення позивача від відповідальності, а тому підстави для визнання оскаржуваного рішення протиправним відсутні.
При вирішенні податкових спорів суд повинен виходити з презумпції добросовісності платника, яка резюмує економічну виправданість його дій, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності. Зазначена позиція підтверджена постановою Верховного Суду від 08 червня 2022 року № П/811/4182/14. Такої ж позиції дотримується Верховний Суд в постановах від 20 червня 2022 року в справі № 640/8636/19, від 20 червня 2022 року в справі № 826/7997/18, від 22 червня 2022 року в справі № 640/24096/20, від 14 вересня 2022 року в справі № 120/9806/21-а, від 22 вересня 2022 року в справі № 200/7457/19-а, від 29 вересня 2022 року в справі № 360/2213/20. Отже, вказані позивачем обставини щодо виникнення у платника податкового боргу, не спростовують факт порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
У відповідності до вимог ч.1, ч.4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача. В той же час, ч.1 ст.77 наведеного Кодексу, покладає обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
З огляду на вищенаведене, з урахуванням обставин та аналізу вищенаведених приписів чинного податкового законодавства жодними належними, достатніми та допустимими доказами позивачем не доведена протиправність податкового повідомлення-рішення №12564/07-16-04-03/03344326 від 29.08.2025 року, отже позовні вимоги до задоволення не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, у відповідності до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 133, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Митна, буд.1, код ЄДРПОУ 03344326) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Волошина Августина, буд.52, код ЄДРПОУ 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 лютого 2026 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано 09 лютого 2026 року.
СуддяЮ.Ю.Дору