Рішення від 09.02.2026 по справі 160/33887/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 рокуСправа №160/33887/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області щодо зменшення в довідці від 11 квітня 2025 року № 4235 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із включенням таких відомостей: премії (210% посадового окладу), який встановлений на 2023 рік, та обчислений з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду відповідачем підготовлено та направлено до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії, проте, відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення премії (вказано 70% замість 210%).

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/33887/25 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Від відповідача надійшов відзив на позов, у якому він указує, що позовна заява є необґрунтованою, безпідставною та не підлягає задоволенню. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що особам рядового і начальницького складу ДСНС не застосовувалась така розрахункова величина для обрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2023. Станом на 01.01.2023 позивач не має правового статусу особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (військовослужбовця), тобто суб'єктивного права на отримання грошового забезпечення станом на указані в позові календарні дати у нього не існувало, грошового забезпечення у якості особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (військовослужбовця) позивач не отримував. Матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів існування рішень КМУ або рішень керівника державного органу (у формі штатного розпису державного органу або кошторису державного органу) про обчислення окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із використанням будь-якого показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023. Тому відповідач вважає, що відсутні правові підстави для складання довідки про структуру та розміри складових грошового забезпечення заявника станом на вказані календарні дати (01.01.2023), котрі припадають на період часу після звільнення заявника зі служби цивільного захисту (військової служби). Щодо зазначення у довідці розміру премії станом на 2023 рік, відповідач указує, що накази ДСНС, якими встановлювався розмір премії для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Преміювання відповідно до зазначених наказів ДСНС здійснюються в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення, особистого внеску осіб рядового і начальницького складу, в загальний результат служби, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків за штатною посадою, у розмірі визначеному наказом начальника Головного управління за поточний місяць у 2023 році. Несення служби особами рядового і начальницького складу з 24.02.2022 відрізняється своєю особливістю, інтенсивністю та специфікою, ніж несення служби до цього періоду, відтак відсотки премії не можуть бути одними і тими ж, як для тих, хто несе службу так і для тих, хто пішов у відставку і є на пенсійному забезпеченні. Премії, у період виконання завдань із відсічі збройної агресії ворога проти Держави Україна залежать від результатів конкретної особи рядового і начальницького складу, заслуги якої не можуть бути поширені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, і у розумінні ст. 63 Закону №2662-Х11 та п.5 Порядку №45 не є підставою для перерахунку розмірів раніше призначених пенсій, окрім випадків проходження громадянами України служби цивільного захисту у співставних умовах. Також відповідач указує про дискрецію відповідача у питанні визначення розміру премії з урахуванням таких показників, як особистий внесок в загальний результат служби, в умовах воєнного стану. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

Також від відповідача до суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду.

Ухвалою суду витребувано у відповідача: інформацію щодо порядку визначення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби) та премії, а саме із суми якого посадового окладу та окладу за військове звання були розраховані вказані вище складові грошового забезпечення під час складання довідки ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №160/149/25; відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та розміри премій, що фактично виплачені за посадою у тому органі, звідки позивач - ОСОБА_1 звільнився на пенсію (командир відділення 33 СДПЧ м. Марганець), за січень 2023 року.

Відповідачем разом із відзивом на позов було надано повідомлення про виконання ухвали суду, у якому зазначено інформацію щодо порядку визначення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби), премії, та відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, розмір премії, що фактично виплачені за посадою з якої позивач ОСОБА_1 звільнився на пенсію, командир відділення 33-ї СДПЧ м. Марганець, за січень 2023 року:

- розмір щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення та розмір щомісячної премії розраховується з посадового окладу у розмірі 3170,00 грн; окладу за спеціальним званням -сержант-740,00грн; надбавки за особливості проходження служби-50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років; щомісячна премія -210% посадового окладу;

- середній розмір щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення та розмір щомісячної премії, що фактично виплачені за січень 2023 року: посадовий оклад - 3170,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років - 2686,50 грн, щомісячна премія у січні 2023р. за грудень 2022р. -6657,00 грн.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було виготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку №4235 від 11.04.2025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023, за посадою командир відділення 33 СДПЧ м. Марганець, до якої увійшли такі складові:

посадовий оклад - 4830,00 грн;

оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик вн.сл. - 1560,00 грн;

надбавка за вислугу років 45% - 2875,50 грн;

надбавка за особливості проходження служби 50% - 4632,75 грн;

премія 70% - 3381,00 грн.

Усього 17279,25 грн.

Позивач вважає, що у вказаній довідці відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення премії (вказано 70% замість 210%), тому і звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною п'ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою № 704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У цій справі спір виник у зв'язку з незгодою позивача з діями ГУ ДСНС щодо визначення у виданій на виконання рішення суду довідці про складові грошового забезпечення станом на 01.01.2023 розмірів премії (70% замість 210%).

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у рішенні від 05.03.2024, ухваленому за результатом розгляду зразкової справи №380/19324/23 (Пз/990/6/23), Верховний Суд сформував правову позицію відповідно до якої підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим), у розмірі фактично виплачених сум та пенсіонерам із числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах є протиправним і таким, що не ґрунтується на нормі закону, у зв'язку з чим такі щомісячні виплати, як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вирішуючи спір у справі №380/19324/23 (Пз/990/6/23), Верховний Суд керувався конкретними даними, наведеними в листі Міністерства оборони України від 23.02.2024 №220/74/358, щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено в січні 2020-2022 років за посадою позивача в зазначеній справі.

Як зазначено вище, у цій справі спір стосується правомірності визначення відповідачем у довідці станом на 01.01.2023 премії у розмірі 70%, тоді як фактично за посадою командир відділення 33 СДПЧ м. Марганець за січень 2023 року було виплачено премію у розмірі 210%.

Суд зазначає, що на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Вирішуючи питання розміру премії, який має бути зазначений у відповідній довідці, суд виходить з того, що грошове забезпечення за посадою командир відділення 33 СДПЧ м. Марганець за січень 2023 рік становить, зокрема: щомісячна премія 210% посадового окладу, що підтверджується листом ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 12.09.2025 №49-702-2408/49-706 та повідомленням ГУ ДСНС у Дніпропетровській області від 10.12.2025 про виконання ухвали суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач на виконання судового рішення неправомірно зазначив у довідці про грошове забезпечення для проведення позивачу перерахунку пенсії зменшене відсоткове значення премії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17.12.2025 у справі №240/17152/24.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В свою чергу, суд при перевірці правомірності видачі оновленої довідки згідно з приписами КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб'єкта владних повноважень зобов'язання вчинити певні дії з метою захисту (відновлення) порушених прав та інтересів позивача.

У цьому випадку, зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розмір премії - 210%, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 , є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За викладених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, суд уважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Щодо клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду, яке мотивоване тим, що позивач пропустив строк звернення до суду, суд зазначає таке.

Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно із частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії».

Такі висновки викладені Верховним Судом у постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23.

З огляду на викладене, суд відхиляє клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

З огляду на положення ст.139 КАС України, а також задоволення позовної заяви, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області щодо зменшення в довідці від 11.04.2025 №4235 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 премії у відсотковому розмірі.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із включенням таких відомостей: премії (210% посадового окладу), який встановлений на 2023 рік, та обчислений з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

Суддя Н.В. Кучугурна