Рішення від 09.02.2026 по справі 905/1255/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

09.02.2026 Справа №905/1255/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом: Національної служби здоров'я України, м. Київ

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Авдіївської міської ради, м. Авдіївка Донецької області

про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн,

без повідомлення (виклику) сторін,

Національна служба здоров'я України, м. Київ звернулася до Господарського суду Донецької області з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Авдіївської міської ради, м. Авдіївка Донецької області про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн,.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не повернув грошові кошти у розмірі 902871,48грн, сплачені позивачем за договором №0000-54КТ-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій як оплата за медичні послуги у період, коли відповідач фактично перебував на тимчасово окупованій території та не мав можливості надавати такі послуги, у зв'язку з чим зазначені кошти є надмірно сплаченими та підлягають поверненню.

На підтвердження вказаних обставин позивачем надані такі документи: договір №0000-54КТ-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з додатками, платіжні інструкції, вимогу №42249/2-17-25 від 24.09.2025, лист №2666/01-26 від 29.10.2025 Авдіївської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, лсит НСЗУ №44945/2-16-25 від 07.10.2025.

Нормативно свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст. 1212 Цивільного кодексу України.

З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1255/25 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1255/25. Справу №905/1255/25 постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвала господарського суду від 09.12.2025 доставлена відповідачу в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою суду від 10.12.2025.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки та добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що судом створені усі умови для реалізації сторонами своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, заперечень від сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) не надходило, відзив від відповідача не надходив, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

У 2024 році між Національною службою здоров'я України (позивач, замовник) та Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медичної допомоги» Авдіївської міської ради (відповідач, надавач) було укладено договір №0000-54КТ-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі - договір).

Відповідно до п. 8 договору надавач зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.

Надавач зобов'язаний подати звіт про медичні послуги за формою, наданою замовником, в якому зазначаються, зокрема, назва звіту, дата його складання, найменування надавача, посади відповідальних осіб надавача та замовника із зазначенням їх прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також перелік та обсяг наданих медичних послуг, які підлягають оплаті за звітній період. Звіт про медичні послуги є первинним документом (п. 22 договору).

Згідно з п. 30 договору Оплата медичних послуг згідно з цим договором здійснюється на підставі звіту про медичні послуги надавача протягом десяти робочих днів з дати підписання обома сторонами звіту про медичні послуги з урахуванням вимог пункту 25 цього договору. У разі здійснення попередньої оплати медичних послуг за договором відповідно до законодавства підставою для оплати є рахунок надавача.

У разі виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором, що не пов'язано безпосередньо з порушенням його умов, надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надмірно сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів (п. 40 договору).

Позивач перерахував оплату за медичні послуги за платіжними інструкціями №32857 від 10.04.2024 на суму 360617,65грн, №42388 від 09.05.2024 на суму 352622,68грн, №53769 від 11.06.2024 на суму 189632,15грн.

Як вказує позивач, територія Авдіївської міської територіальної громади з 29.02.2024 набула статусу тимчасово окупованої території, у зв'язку з чим провадження господарської діяльності відповідачем без зміни податкової адреси є таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Позивач направив відповідачу вимогу №42249/2-17-25 від 24.09.2025 про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн.

Відповідач відповідь на вимогу не надав, надмірно сплачені кошті не повернув, у зв'язку з чим позивач звернуся до суду з відповідним позовом.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з огляду на таке.

Сутність позову полягає у примусовому спонуканні відповідача до повернення надмірно сплачених коштів.

Державні фінансові гарантії надання необхідних пацієнтам послуг з медичного обслуговування (медичних послуг) та лікарських засобів належної якості, реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів (включаючи допоміжні засоби) за рахунок коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій визначаються Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» №2168-VIII від 19.10.2019 (далі - Закон №2168-VIII).

Відповідно до п.п. 1, 4, 7 ч. 1 ст. 1 Закону №2168-VIII програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) - програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами; надавачі медичних послуг - заклади охорони здоров'я всіх форм власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення з Уповноваженим органом; Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра, який очолює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між Уповноваженим органом та закладом охорони здоров'я незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка в установленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що відповідають встановленим Кабінетом Міністрів України вимогам до надавача медичних послуг за програмою медичних гарантій, та має відповідати умовам закупівлі, специфікаціям до медичних послуг, а також враховувати визначений у програмі медичних гарантій обсяг забезпечення медичними послугами відповідно до потреб у межах кожного госпітального округу (ч. 1 ст. 8 Закону №2168-VIII).

Відповідно до п. 1 Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 (далі - Положення №1101), Національна служба здоров'я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Основними завданнями НСЗУ є, зокрема, реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) (пп.1 п. 3 Положення).

Відповідно до п. 6, 7 НСЗУ в межах програми медичних гарантій укладає договори про надання медичних послуг за програмою медичних гарантій. НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами (які застосовуються шляхом множення, якщо інше не передбачено цим Порядком), визначеними в цьому Порядку, на підставі звітів про медичні послуги.

Судом встановлено, що між сторонами у 2024 році було укладено договір №0000-54КТ-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Відповідач обставини укладання такого договору не заперечує.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач здійснив оплату медичних послуг у період з квітня по червень 2024 року на загальну суму 902871,48грн.

Одночасно, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 №376 Авдіївська міська територіальна громада з 29.02.2024 відноситься до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Наведені обставини свідчать про неможливість провадження господарської діяльності на території м. Авдіївка Донецької області з 29.02.2024 без зміни податкової адреси.

У свою чергу відповідач звіти про медичні послуги не надав, інші докази, які б підтверджували надання медичних послуг на виконання умов договору №0000-54КТ-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій в матеріалах справи також відсутні, свою податкову адресу не змінив.

У п. 40 договору сторони погодили, що у разі виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором, що не пов'язано безпосередньо з порушенням його умов, надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надмірно сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звертався до відповідача з вимогою про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн.

Доказів повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн відповідачем не надано.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, господарський суд, враховуючи наведені положення цивільного і господарського законодавства, дійшов висновку задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимоги.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Національної служби здоров'я України, м. Київ до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Авдіївської міської ради, м. Авдіївка Донецької області про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 902871,48грн, задовольнити.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Авдіївської міської ради, м. Авдіївка Донецької області (86060, Донецька обл., місто Авдіївка, вулиця Комунальна, будинок 16, ідентифікаційний код 37990714) на користь Національної служби здоров'я України, м. Київ (04073, місто Київ, проспект Степана Бандери, будинок 19, ідентифікаційний код 42032422) надмірно сплачені кошти у розмірі 902871,48грн та судовий збір у розмірі 10834,46грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Чернова

Рішення складено та підписано 09.02.2026.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.