Справа №766/960/26
н/п 3/766/1155/26
03.02.2026 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді: Дорошинської В.Е.
за участю секретаря: Передерей І.О.
прокурора: Смирнової Я.О.
особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому дистанційному судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Херсона матеріали справи про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбачених абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2-7. Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на день вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції, старший лейтенант поліції, місце роботи на сьогоднішній день Херсонська міська рада Херсонської області, спеціаліст І категорії 2 сектору контролю за благоустроєм Інспекції з контрою за благоустроєм,
-за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції України № 25 о/с від 25.01.2021 «Про особовий склад» у зв'язку з реорганізацією штатів, лейтенант поліції призначений дільничним офіцером поліції сектора дільничних офіцерів поліції відділу превенції Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області. 03.04.2019 року ОСОБА_1 при вступі на службу до Національної поліції складено присягу на вірність Українському народові. На підставі наказу Національної поліції України від 31.03.2021 року № 395 о/с лейтенанту поліції ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання поліції: старший лейтенант поліції. Отже, ОСОБА_1 є поліцейським та згідно п .п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону та є суб'єктом декларування, а саме особою, яка зобов'язана подавати декларацію відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції України від 22.06.2022 № 412 о/с «Про особовий склад», старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію України», звільнено зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Згідно з абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Відповідно до п. п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація -декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, являючись відповідно до п. п. «з» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та відповідальності за Законом України «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), у порушення вимог абз.2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, а саме: 02.08.2025 року о 16:30 год. (повинен був подати не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 року включно), без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення).
Дії ОСОБА_1 , суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , підтвердив факт невчасного подання щорічної декларації за 2022 рік «після звільнення» з порушенням встановлених термінів, провину визнав у повному обсязі.
Прокурор Смирнова Я.О. в судовому засіданні підтримала складений протокол з викладених у ньому підстав, вважала, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП. Просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією та притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши стягнення в мінімальних межах санкції.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належними доказами по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9 КУпАП).
Відповідно до вимогст.251КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Встановлення наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 , складу корупційного правопорушення має відбуватись через призму оцінки норми абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, відповідно до якої особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З огляду на викладену норму, на осіб, зазначених в ній, покладено обов'язок подання декларації, за несвоєчасне подання якої без поважних причин передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Отже, необхідним є встановлення в першу чергу факту несвоєчасності подання декларації, тобто поза строком визначеним законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Отже виходячи з вищевикладеного, старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді дільничного офіцера поліції сектора дільничних офіцерів поліції відділу превенції Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області, є поліцейським.
Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативними актами.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про Національну поліцію» на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
На підставі наказу начальника Головного управління Національної поліції України від 22.06.2022 № 412 о/с «Про особовий склад», старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію України», звільнено зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Згідно з абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Відповідно до п. п. 1 п. 2 розділу II «Порядок подання декларації» наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація -декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, з огляду на викладене ОСОБА_1 був зобов'язаний не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 року включно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік «після звільнення» .
Так вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 4/2026 року від 27.01.2026, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення та положення Закону, порушення яких він допустив, що має своїм наслідком настання відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
-наказом начальника Головного управління Національної поліції України № 25 о/с від 25.01.2021 «Про особовий склад», яким лейтенанта поліції ОСОБА_1 у зв'язку з реорганізацією штатів, призначений дільничним офіцером поліції сектора дільничних офіцерів поліції відділу превенції Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області;
- присягою на вірність Українському народові від 03.04.2019 року;
- довідкою про те що колишньому поліцейському ГУНП в Херсонській області ОСОБА_1 , спеціальне звання «старший лейтенант» присвоєно наказом Національної поліції України від 31.03.2021 року за №395 о/с;
- наказом начальника Головного управління Національної поліції України від 22.06.2022 №412 о/с «Про особовий склад», яким ОСОБА_1 за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію України», звільнено зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
-роздруківкою відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які свідчать, що декларація особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, ОСОБА_1 , була подана 02.08.2025, тобто несвоєчасно;
- поясненнями ОСОБА_1 від 14.01.2026;
- листом НАЗК від 25.12.2025 за № 47-06/103137-2025;
- листом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 15.01.2026 №134/2/01-2026 від 15.01.2026;
- листом НАЗК від 14.05.2025 за № 200-03/41908-25;
- листом НАЗК від 17.06.2025 за № 47-09/52442-25;
- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Оцінюючи наведені вище докази, суд приходить до висновку, що факти викладені в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , знайшли своє підтвердження і під час судового розгляду. Досліджені судом докази узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, допущеного ОСОБА_1 правопорушення, ставити їх під сумнів жодних підстав немає.
ОСОБА_1 підтвердив свою обізнаність щодо обов'язку подання декларації, крім того на момент звільнення був додатково попереджений про необхідність подання відповідної декларації за 2022 після звільнення. Так, ОСОБА_1 мав в своєму розпорядженні цифровий підпис, ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у вказаний період працювала в штатному режимі. Крім того, ОСОБА_1 не заперечив того факту, що саме внаслідок власної бездіяльності (недбалості) не виконав покладений на нього Законом обов'язок.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а ОСОБА_1 був обізнаний щодо свого обов'язку, мав можливість його виконати.
Відповідно до показів вбачається, що ОСОБА_1 , провину визнав у повному обсязі. З огляду на викладене, дослідженими доказами підтверджено обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Останні повністю доводять факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності суд виходить з наступного.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень..
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст.23, 33, 34, 40-1, ч. 1 ст.172-6, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина: України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на день вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції, старший лейтенант поліції, місце роботи на сьогоднішній день Херсонська міська рада Херсонської області, спеціаліст І категорії 2 сектору контролю за благоустроєм Інспекції з контрою за благоустроєм, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина: України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи на день вчинення правопорушення Херсонське районне управління поліції ГУНП в Херсонській області, дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції, старший лейтенант поліції, місце роботи на сьогоднішній день Херсонська міська рада Херсонської області, спеціаліст І категорії 2 сектору контролю за благоустроєм Інспекції з контрою за благоустроєм, не працюючого, на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10(десяти)днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
СуддяВ. Е. Дорошинська