печерський районний суд міста києва
Справа № 757/59575/25-к
пр. 1-кс-49836/25
27 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчих ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування,
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 , погоджене заступником Генерального прокурора ОСОБА_9 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142410000233 від 14.11.2024 до шести місяців, тобто до 04.03.2026.
В обґрунтування доводів клопотання, слідчий зазначив, що Слідчими Головного слідчого управління Національної поліції України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024142410000233 від 14.11.2024 за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України, та за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно в травні 2024 року (більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено), у ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та невстановленою особою на ім'я « ОСОБА_10 » з метою швидкого збагачення виник злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законної діяльності Збройних Сил України шляхом організації виїзду військовозобов'язаних осіб та осіб призовного віку за межі України без наявних на те правових підстав, а також неправомірного зняття з військового обліку військовозобов'язаних осіб та незаконного оформлення відстрочки, бронювання від мобілізації даних осіб.
Реалізація, вищевказаного злочинного умислу передбачала виготовлення підробних офіційних медичних документів щодо хвороб та епікризів військовозобов'язаних громадян, виготовлення підробних направлень на МСЕК та ВЛК, внесення на підставі вказаних документів неправдивих відомостей до документів ВЛК та МСЕК, передача вказаних документів до ТЦК та СП, зняття вищевказаних осіб з військового обліку та отримання відстрочки від мобілізації.
Вартість вказаних послуг в залежності від терміновості оформлення документів складала від 10 000 до 25 000 тисяч доларів США .
З метою досягнення злочинною групою свого злочинного умислу ОСОБА_7 за попередньою змовою з іншими співучасниками використовуючи комп'ютерну техніку (ноутбуки, персональні комп'ютери), офісне програмне забезпечення, друкарські пристрої (принтери), а також електронні зразки (шаблони) справжніх бланків документів медичних установ, здійснювала виготовлення підроблених офіційних документів медичних закладів (виписки з історій хвороб, епікризи тощо) та інші документи необхідні для зняття з військового обліку.
Вищевказані підроблені офіційні документи були необхідними для виготовлення довідок військово-лікарських комісій, свідоцтв про хворобу щодо непридатності військовозобов'язаних громадян до військової служби з виключення останніх з військового обліку, які в подальшому використовувались для ухилення від призову на військову службу шляхом зняття з військового обліку, а також для незаконного перетину державного кордону України.
З метою ефективного досягнення злочинної мети, швидкого та оперативного зв'язку, обміну інформацією та координацією дій між співучасниками злочинної групи, була створена група в мессенджері «WhatsApp», учасниками якої були: ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , невстановлена особа на ім'я « ОСОБА_10 » та невстановлена особа на ім'я « ОСОБА_11 ».
Для конспірації своєї злочинної діяльності та унеможливлення бути викритими працівниками правоохоронних органів, учасниками злочинної групи під час спілкування використовувались вигадані імена та прізвиська, зокрема: ОСОБА_8 використовував ім'я « ОСОБА_12 », ОСОБА_7 використовувала ім'я « ОСОБА_13 », невстановлена особа на ім'я « ОСОБА_10 » використовувала прізвисько « ОСОБА_14 ».
За наслідком виготовлення зазначених вище довідок військово-лікарських комісій, свідоцтв про хворобу щодо непридатності військовозобов'язаних громадян до військової служби та виключення останніх з військового обліку, а також інших документів необхідних для ухилення від мобілізації, останні при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах скеровувались військовозобов'язаним та іншим особам для направлення вказаних документів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та інших державних установ з метою виключення осіб з військового обліку.
За вищевказаних обставин ОСОБА_7 діючи за попередньою злочинною змовою групою осіб із ОСОБА_8 та невстановленою особою на ім'я « ОСОБА_10 », а також іншими особами, усвідомлюючи суспільно небезпечні наслідки своїх дій, які полягають у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та бажаючи їх настання, підробили офіційні документи медичних установ, які стали підставою для видачі довідок військово-лікарської комісії, свідоцтв про хворобу та інших документів за допомогою яких військовозобов'язані особи ухилилися від військової служби по мобілізації в умовах воєнного стану шляхом зняття з військового обліку, отримання відстрочки, бронювання від мобілізації та незаконного перетину через державний кордон України.
Крім того, у ОСОБА_8 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.06.2023 виник умисел спрямований на сприяння за неправомірну вигоду у незаконному переправлені осіб через державний кордон України шляхом надання засобів для незаконного переправлення.
При цьому, ОСОБА_8 усвідомлюючи, що для реалізації злочинного умислу спрямованого на швидке незаконне збагачення шляхом вчинення кримінальних правопорушень, направлених на сприяння за неправомірну вигоду у незаконному переправлені осіб через державний кордон України шляхом надання засобів, одноосібно є неможливим, залучив до протиправної діяльності інших осіб, які не були обізнані про його вищевказані злочинні наміри.
Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але пізніше 14.06.2023 ОСОБА_8 залучив до своєї протиправної діяльності невстановлених осіб на ім'я « ОСОБА_15 », « ОСОБА_16 », « ОСОБА_17 » на яких покладались обов'язки з пошуку військовозобов'язаних громадян України призовного віку, які мають намір за грошову винагороду отримати пакет підроблених документів щодо непридатності до військової служби, використовуючи які останні зможуть незаконно переправитись через державний кордон України.
В подальшому, отримавши згоду від громадян України, які підлягали військовому призову, на виготовлення пакету підроблених документів для незаконного переправлення через державний кордон та узгодивши ціну, яку вони повинні заплатити за вказані неправомірні послуги, ОСОБА_8 організовував виготовлення на них підроблених офіційних документів медичних закладів (історії хвороб, довідки тощо) та інших документів, необхідних для переправлення їх через державний кордон.
Для цього, ОСОБА_8 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 14.06.2023 залучив до протиправної діяльності ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб, які не будучи обізнаними із його протиправними намірами, використовуючи комп'ютерну техніку, офісне програмне забезпечення, друкарські пристрої (принтери), а також електронні зразки (шаблони) справжніх бланків документів медичних установ, виготовляли підроблені офіційні документи медичних закладів.
Вищевказані підроблені офіційні документи були необхідними для виготовлення довідок військово-лікарських комісій щодо непридатності військовозобов'язаних громадян до військової служби з виключення останніх з військового обліку, які в подальшому використовувались військовозобов'язаними громадянами для виїзду за кордон.
При цьому, до процесу виготовлення довідок військово-лікарських комісій ОСОБА_8 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 14.06.2023 залучив медичного працівника Національного військово-медичного клінічного центру « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ім'я « ОСОБА_10 », який не був обізнаний із злочинними намірами ОСОБА_8 та який шляхом надання порад ОСОБА_7 , сприяв виготовленню довідок військово-лікарських комісій щодо непридатності військовозобов'язаних осіб до військової служби.
За вищевказаних обставин ОСОБА_8 діючи за попередньою злочинною змовою із невстановленими особами, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечні наслідки своїх дій, які полягають у сприяння за неправомірну вигоду в незаконному переправлені осіб через державний кордон України шляхом надання засобів, організував підроблення офіційних документів медичних установ, які стали підставою для видачі довідок військово-лікарських комісії, відносно:
- щодо ОСОБА_18 - довідка військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), відповідно до якої він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та 05.06.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 його визнано непридатним до військової служби;
- щодо ОСОБА_19 - довідка військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), відповідно до якої він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та 02.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 його визнано непридатним до військової служби. За допомогою, якої ОСОБА_19 16.12.2023 через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_4 », виїхав за кордон як особа, що непридатна до військової служби;
- щодо ОСОБА_20 - довідка військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), відповідно до якої він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та 14.10.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 його визнано непридатним до військової служби.
14.06.2023 ОСОБА_18 використовуючи документи на своє ім'я, а саме: паспорт громадянина України для виїзду НОМЕР_4, військовий квиток серії НОМЕР_1 , вищевказану довідку військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), перетнув державний кордон України в режимі «виїзд» через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_6 », як непридатний за ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
11.08.2023 ОСОБА_20 використовуючи документи на своє ім'я, а саме: паспорт громадянина України для виїзду НОМЕР_5, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , вищевказану довідку військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), перетнув державний кордон України в режимі «виїзд» через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_7 », як непридатний до військової служби.
16.12.2023 ОСОБА_19 використовуючи документи на своє ім'я, а саме: паспорт громадянина України для виїзду НОМЕР_6, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , вищевказану довідку військово-лікарської комісії (Додаток № 4 Положення, затвердженого Наказом МО України № 402), перетнув державний кордон України в режимі «виїзд» через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_4 », як непридатний до військової служби, з виключенням з військового обліку.
Так, 04.09.2025 ОСОБА_8 , повідомлено про підозру у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та сприянні в незаконному переправленні осіб через державний кордон України наданням засобів, вчиненому з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Крім того, 20.10.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_7 у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Постановою заступника Генерального прокурора від 28.10.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142410000233 продовжено до трьох місяців, тобто до 04.12.2025.
Строк досудового розслідування закінчується 04.12.2025, однак, досудове розслідування неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки для цього потрібно провести ряд процесуальних та слідчих дій.
Слідчі в судовому засіданні підтримали клопотання, посилаючись на викладені у ньому доводи.
Адвокати та підозрювані в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання, не заперечували в частині продовження строку досудового розслідування до чотирьох, або п'яти місяців.
Строк досудового розслідування, який закінчується 04.12.2025, однак завершити його до цього терміну не представляється можливим, оскільки для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступні слідчі та процесуальні дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме: - завершити проведення оглядів, вилучених речей та документів (комп'ютерної техніки, мобільних телефонів, документів та чорнових записів); по завершенню оглядів призначити комп'ютерно-технічні експертизи вилученої комп'ютерної техніки та мобільних телефонів; розсекретити матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема протоколи, клопотання та ухвали; провести детальний аналіз інформації, отриманої під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій, після чого допитати осіб щодо яких вони проводились; вирішити питання про призначення експертиз аудіо-, звукозапису, сематико-текстуальних експертиз; звернутися до суду з клопотання про тимчасовий доступ до інформації, яка знаходиться у операторів мобільного зв'язку, щодо телефонних з'єднань між підозрюваними та іншими особами, які можуть бути причетними до скоєння вищевказаних злочинів та після отримання відповідної ухвали провести тимчасові доступи; допитати свідків у кримінальному провадженні, а саме військовозобов'язаних осіб, які протиправно були знятті з військового обліку або ухилилися від мобілізації іншим чином (шляхом бронювання, відстрочки, незаконного перетину через державний кордони України). На даний час органом досудового розслідування встановлено 143 такі особи; вразі встановлення протиріч між показаннями вищевказаних осіб, підозрюваних, провести їх одночасні допити; шляхом надання запитів або проведення тимчасових доступів отримати від ТЦК та СП документи, які стали підставою для зняття військовозобов'язаних осіб з військового обліку; допитати свідків у кримінальному провадженні, а саме працівників ТЦК та СП щодо зняття військовозобов'язаних осіб з військового обліку; шляхом надання запитів або проведення тимчасових доступів отримати від військово-лікарських комісій документи, які стали підставою для зняття військовозобов'язаних осіб з військового обліку; в разі виникнення необхідності призначити почеркознавчі експертизи, та технічні експертизи документів; з урахуванням отриманих додаткових доказів, встановлених відомостей та фактів, у випадку виникнення підстав для зміни раніше повідомленої підозри, виконати дії, передбачені ст. ст. 278, 279 КПК України.
Згідно ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно, ч. 3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно ч.2 ст. 294 КПК України, якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку (дізнання) у строк, зазначений у пунктах 1 і 2 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений прокурором у межах строку, встановленого пунктом 1 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Ч.4 ст.294 КПК України передбачає, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Згідно ст.295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Відповідно ч.1 ст.295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Заслухавши пояснення слідчих, адвокатів та підозрюваних, вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов висновку, що додатковий строк є необхідним для проведення необхідних слідчих і процесуальних дій, які не могли бути завершені раніше з об'єктивних причин та через специфіку вчиненого кримінального правопорушення.
За викладених обставин подане клопотання слід задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024142410000233 від 14.11.2024 до шести місяців, тобто до 04.03.2026.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1