Постанова від 04.02.2026 по справі 522/24963/25

Справа 522/24963/25

Провадження 3/522/589/26

ПОСТАНОВА

04.02.2026 суддя Приморського районного суду м. Одеси Іоніді К.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця військової служби за мобілізацією, офіцера управління ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Лейтенант ОСОБА_1 10.11.2025 приблизно о 18:00, у м. Одеса, вул. Успенська, кут вул. Преображенської, точної адреси встановити не надалося можливим, під час здійснення заходів оповіщення військовозобов'язаних, згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про організацію роботи груп оповіщення військовозобов'язаних» від 08.10.2025 № 1671, неналежно виконував свої службові обов'язки, передбачені законами, наказами, військовими статутами, положеннями, що виразилося в не здійсненні відеофіксації на портативний відеореєстратор інв.. № 444/5 під час зупинки та перевірки військово-облікових документів гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в результаті чого не можливо встановити всі обставини події, які відбувалися на той час, а також вказані дії призводять до порушення контролю Військовою службою правопорядку за дотриманням посадовими особами ТЦК та СП правопорядку, та законності дій під час проведення заходів оповіщення та призову військовозобов'язаних на військову службу, у відповідності до розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 15.10.2024 № 20573 та начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 03.06.2025 № 12686/дск, що свідчить про недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 у встановленому порядку повідомлений про дату, час і місце судового засідання на розгляд 04.02.2026 - не з'явився. У судове засідання з'явився захисник Дімов Д.П.

Клопотань про відкладення розгляду справи від учасників справи до судді не надходило.

За даних обставин, з урахуванням положень ст. 268 КУпАП, справу розглянуто за відсутності ОСОБА_1 у присутності його захисника

Так, захисник Дімов Д.П. у судовому засіданні клопотав про закриття провадження у справі на підставі п.1. ч.1 ст. 247 КУпАП, вважаючи, що у діях його підзахисного відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, зокрема посилаючись на письмові пояснення ОСОБА_1 , згідно з якими 10.11.2025 приблизно о 18:00 дійсно, на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 останній виконував обов'язки у складі групи оповіщення за адресою: м. Одеса, вул. Успенська, кут вул. Преображенської. Старшим групи було доручено ОСОБА_1 керування службовим транспортним засобом. ОСОБА_1 перебував за кермом автомобіля, у зв'язку з чим фізично не мав можливості одночасно керувати транспортним засобом та здійснювати відеофіксацію. З метою забезпечення виконання завдання ОСОБА_1 передав відеореєстратор іншому члену групи оповіщення ОСОБА_3 , який безпосередньо брав участь у заходах оповіщення. В свою чергу ОСОБА_4 не зміг включити відеореєстратор та на момент спілкування з гр. ОСОБА_2 відеозапис перевірки військово-облікових документів останнього та його переслідування, затримання, відсутній. Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів технічних засобів, шо мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року № 532 регулює виключно порядок зберігання та видачі портативних відеореєстраторів і карт пам'яті. Зазначена Інструкція не містить жодного положення, яке б забороняло передачу портативного відеореєстратора іншому уповноваженому члену групи під час виконання спільного службового завдання, а також не встановлює обов'язку, щоб відеофіксацію здійснювала виключно та особа, яка поставила підпис у журналі видачі.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Розглянувши справу з дослідженням наявних у ній доказів встановив наступне.

Так, ч. 1 ст.172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частина 2 ст.172-15 КУпАП передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, що тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Частиною 6 ст. 22 розділу ІV Закону України № 3543 ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п. 1 розділу І Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів технічних засобів, шо мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року № 532 Інструкція регулює механізм застосування уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, доступ до відеозаписів посадових осіб, здійснених за допомогою таких приладів та засобів, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів.

Від повідно до п.п. 3-7 зазначеної Інструкції портативні відеореєстратори та карти пам'яті зберігаються у службових приміщеннях ТЦК та СП та видаються уповноваженим представникам під підпис у Журналі обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації (додаток 1) (далі - Журнал обліку), який зберігається в ТЦК та СП.

Під час здійснення фото- та відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки уповноваженими представниками військово-облікових документів портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях або іншим способом, який забезпечує відеозйомку. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, уповноважені представники можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.

Включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Уповноважений представник, який застосовує портативний відеореєстратор, інформує осіб, відносно яких проводиться фото- і відеофіксація.

Під час здійснення повноважень уповноважений представник забезпечує збереження та належні умови експлуатації виданого йому портативного відеореєстратора.

У разі пошкодження портативного відеореєстратора уповноважений представник доповідає про це відповідальній особі та керівнику ТЦК та СП.

Після прибуття до місця постійної дислокації портативний відеореєстратор та карта пам'яті передаються відповідальній особі.

Згідно з невідкладним доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 № 4351/уд/5 визначено з 01.09.2025 забезпечити здійснення оповіщення військовозобов'язаних представниками ТЦК та СП виключно з використанням засобів відеофіксації (нагрудних камер) та дотримання вимог законодавства щодо їх застосування.

Положеннями ст. ст. 1, 2, 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався у встановленому законом порядку та діє і до теперішнього часу.

Незважаючи на невизнання винуватості ОСОБА_1 , пояснення останнього та доводи його захисника, спростовуються дослідженими під час розгляду справи доказами, а саме даними: протоколу про адміністративне правопорушення серії ОД № 679 від 13.11.2025; витягів з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 244 від 01.09.2025, № 1671 від 08.10.2025; витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 № 331 від 17.06.2025; копією посвідчення офіцера НОМЕР_2 від 14.10.2025 на ім'я ОСОБА_1 ; копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 ; копією витягу з Журналу проведення інструктажу осіб, які залучаються на оповіщенні громадян ІНФОРМАЦІЯ_3 ; копією витягу з журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації.

Стосовно доводів сторони захисту щодо відсутності у Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів технічних засобів, шо мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року № 532 заборони передавати портативний відеореєстратор іншим військовослужбовцям, які входять до складу групи оповіщення ТЦК та СП слід зазначити наступне.

Системний аналіз вищезазначених норм законодавства та підзаконних нормативно-правових актів у взаємозв'язку дозволяє зробити однозначний висновок про те, що обов'язок здійснення фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів у осіб із застосуванням технічних приладів та засобів, як і їх збереження, покладається на уповноважених осіб ТЦК та СП, яким такі технічні прилади та засоби видані.

Отже, на підставі досліджених доказів та встановлених обставин приходжу до висновку, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, допустив недбале ставленні до військової служби, що проявилося у нездійсненні фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації під час виконання службових завдань в умовах особливого періоду та у діянні останнього наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених судом фактичних обставин справи, характеру та суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП даних про особу правопорушника, ступеня його вини, форми вини у вигляді недбалості, а також з огляду на відсутність обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, суд дійшов висновку про доцільність застосування до правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

У відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7,9, 268, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.

Згідно з ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.

Суддя К.В. Іоніді