Рішення від 09.02.2026 по справі 600/687/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/687/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 14 листопада 2024 року № 977090143982 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 08 листопада 2024 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", виходячи із довідок від 05 листопада 2024 року: № 82 про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); № 83 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до органу пенсійного фонду із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перехід на інший вид пенсії - за віком згідно ЗУ "Про державну службу". До заяви було надано відповідні довідки з останнього місця роботи, які підтверджували стаж державної служби та розмір грошового забезпечення.

Разом з тим, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області відмовлено у переході на пенсію державного службовця, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу станом на 01.05.2016 року.

З таким рішенням позивач не погоджується та зазначає, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, перебувають на державній службі і є державними службовцями.

Тому період роботи позивача на різних посадах в податкових органах, зараховується до стажу державної служби.

2. Відповідач (Головне управління ПФУ у Чернівецькій області) подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Періоди роботи позивачки в органах державної податкової служби не можуть бути враховані до стажу державної служби зважаючи на те, що останньому присвоювалися спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання, відповідно посади не належать до посад, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723.

3. Відповідач (Головне управління ПФУ у Сумській області) правом передбаченим ст. 162 КАС України на подання відзиву не скористався та відзиву не подав.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

2. 08.11.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Чернівецькій області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

3. Рішенням ГУ ПФУ у Сумській області від 14.11.2024 р. № 9770901439882 відмовлено позивачеві у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.

вказаним рішенням констатовано, що згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 позивачеві присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби ІІ рангу під час роботи у державній податковій інспекції - 08.09.1994 року. Таким чином, підстави для зарахування до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періодів роботи з 08.09.1994 по 12.05.2015 відсутні.

4. Згідно записів трудовій книжці № НОМЕР_1 ОСОБА_1 починаючи з 22.10.1992 року по 12.05.2015 року перебувала на різних посадах в органах податкової служби.

За період роботи позивачеві присвоювались такі звання: 08.09.1994 року спеціальне звання «Інспектор податкової служби ІІ рангу»; 26.12.2013 року спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи І рангу».

Крім того, 22.08.1994 року позивачем прийнято Присягу державного службовця.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" (далі-Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.

Пунктами 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

2. Згідно ч.1 ст.37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, для визначення права позивача на перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" необхідно встановити стаж державної служби позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

3. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що періоди роботи позивача в органах державної податкової служби не можуть бути враховані до стажу державної служби, оскільки останньому присвоювались спеціальні звання.

Визначаючись щодо таких доводів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивач працював 22.10.1992 року в органах державної податкової служби. За період роботи позивачеві присвоювались такі звання: 08.09.1994 року спеціальне звання «Інспектор податкової служби ІІ рангу»; 26.12.2013 року спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи І рангу».

Крім того, 22.08.1994 року позивачем прийнято Присягу державного службовця.

4. Суд зазначає, що пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 №283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, передбачено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку №283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби. Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до ч. 17 статті 37 Закону №3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

5. Так, спеціальним законом, який визначав статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності був Закон України від 04.12.1990 року №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (надалі - Закон України №509-XII)

Цим законом визначено, що посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

6. Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 (далі - Порядок № 839) (постанова втратила чинність у частині, що стосується присвоєння спеціальних звань посадовим особам митних органів згідно з Постановою КМ України № 501 від 17.06.2020).

Згідно з пунктом 9 Порядку №839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.

Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.

За приписами пункту 3 Порядку №839 до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.

7. Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» (далі - Постанова № 306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Наведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку податкового органу, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.

Відтак, спеціальні звання посадових осіб контролюючих органів - прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою № 306.

Отже, посадові особи податкових органів, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу».

8. Зважаючи на це, Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області протиправно не врахувало відповідні періоди роботи позивача у органах податкової служби згідно з записами трудової книжки, а відтак, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

9. Разом з тим, суд зауважує, що позивачеві не зараховано до стажу державної служби жоден із періодів з 08.09.1994 по 12.05.2015, що власне і зазначено в оскаржуваному рішенні.

Отже, враховуючи те, що жодні періоди роботи безпідставно не зараховано до стажу державної служби, суд позбавлений можливості визначити чи достатньо такого стажу для призначення пенсії відповідно до Закону №3723-XII. А тому, позовна вимога про зобов'язання призначити та здійснити нарахування і виплату пенсію державного службовця врахувавши до розрахунку пенсії довідки від 05.11.2024 року № 82 та № 83 видані Головним управлінням Державної податкової служби у Чернівецькій області - не підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Сумській області повторно розглянути заяву позивача 08.11.2024 року зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах податкової служби та прийняти відповідне рішення.

Аналогічний висновок суду наведений в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду в справі № 120/2751/25 від 12.01.2026 року.

10. Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що адміністративний позов задоволено частково, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 605,60 грн з розрахунку (1211,20 :2).

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 14 листопада 2024 року № 977090143982 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 листопада 2024 року і прийняти відповідне рішення, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах податкової служби.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір в сумі 605,60 грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_2 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська обл., Сумський р-н, 40009, код ЄДРПОУ: 21108013).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м.Чернівці, код ЄДРПОУ: 40329345 ).

Суддя О.В. Боднарюк