09 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/2354/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , через адвоката Ковальову Т.Ю., звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:
- наказ №2-п від 03.01.2024 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання та торгових об'єктів",
- дії щодо проведення фактичної перевірки співробітниками ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу №2-п від 03.01.2024 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання та торгових об'єктів",
- податкове повідомлення-рішення форми "С" №00010680906 від 30.01.2024 року про застосування фінансової санкції у розмірі 17000 грн.
Позов мотивовано тим, що посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу №2-п від 03.01.2024 року провели фактичну перевірку та склали акт №249/11-28-09-06/ НОМЕР_1 від 11.01.2024 року про порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального". На підставі цього акту прийняте спірне податкове повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій, з яким позивачка не погоджується. Вона заперечує порушення у своїй діяльності вимог чинного законодавства щодо обігу тютюнових виробів. Зазначає, що всі тютюнові вироби, які вона реалізувала, були марковані у встановленому порядку. Вказує про незаконність призначення та проведення щодо неї перевірки з огляду на те, що у спірному наказі №2-п від 03.01.2024 року відсутні посилання на конкретні підстави для її призначення та не вказано мету перевірки. Акт перевірки не містить інформацію про представника суб'єкта господарювання, в присутності якого здійснено перевірку, а позивачка не надавала дозвіл на фото та відеофіксацію перевірки на мобільний телефон.
Ухвалою судді від 26.04.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що фактична перевірка належного позивачці господарського об'єкту - кіоску "Тютюн кава" проведена за наказом ГУ ДПС у Кіровоградській області №2-п від 03.01.2024 року, виданим на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. У ході фактичної перевірки виявлено факт продажу тютюнового виробу (пачка сигарет "Kent crystal") без марки акцизного податку встановленого зразка. Це порушення стало підставою для прийняття щодо позивачки спірного податкового повідомлення-рішення. Доводячи дотримання порядку призначення та проведення фактичної перевірки, а також правомірність спірних рішень, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивачки подала відповідь на відзив, у якій наполягала на задоволенні позову.
Ухвалою від 09.02.2026 року суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.
ОСОБА_1 з 29.05.2023 року зареєстрована як фізична особа - підприємець. Основним видом її діяльності є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Позивачка провадить господарську діяльність зокрема у кіоску " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , на яку з 03.10.2023 року зареєстрований програмний реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 4000679099).
Також на цю адресу ФОП ОСОБА_1 09.10.2023 року видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами терміном дії з 09.10.2023 року до 09.10.2024 року.
У серпні 2023 року до ГУ ДПС у Кіровоградській області надійшов лист ДПС України №19385/7/99-00-09-02-01-07 від 09.08.2023 року з інформацією Асоціації "Укртютюн" про можливі порушення суб'єктами господарювання законодавства щодо незаконної торгівлі тютюновими виробами. Цим листом доручено ГУ ДПС у Кіровоградській області вжити відповідних заходів реагування.
Начальник управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Кіровоградській області склав доповідну записку №7/11-28-09-01-07 від 02.01.2024 року про необхідність проведення фактичних перевірок, зокрема ФОП ОСОБА_1 .
У січні 2024 року в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області видала наказ №2-п від 03.01.2024 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання та торгових об'єктів", яким на підставі ст.19-1, пп.20.1.2, 20.1.4, 20.16, 20.1.8 - 20.1.13, 20.1.17 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.2, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України наказано провести протягом січня 2024 року фактичні перевірки суб'єктів господарювання та торгових об'єктів тривалістю не більше 10 діб. Перевірки провести з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку підакцизних товарів. Обґрунтування: доповідна записка управління контролю за підакцизними товарами №7/11-28-09-01-07 від 02.01.2024 року.
У додатку №1 до цього наказу вказано господарський об'єкт - кіоск "Тютюн кава" (Кіровоградська область, м. Олександрія, проспект Соборний, 107), в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .
На підставі цього наказу посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області провели фактичні перевірки на кількох господарських об'єктах позивачки, розташованих у місті Олександрії.
Так, на підставі направлень №3 та №4 від 03.01.2024 року інспектори Чумак Н.І. та Гайдар В.Г. у період з 03.01.2024 року по 11.01.2024 року провели фактичну перевірку в кіоску "Тютюн кава", за наслідками якої склали акт, який зареєстрований за №249/11-28-09-06/3187804427 від 11.01.2024 року.
Процес здійснення перевірки фіксувався засобами відео- та фототехніки.
У ході фактичної перевірки встановлені та описані в акті такі порушення:
- абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", пункту 226.2. статті 226 Податкового кодексу України - реалізація тютюнових виробів, на яких відсутні марки акцизного податку встановленого зразка;
- пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - нероздрукування та невидача споживачу розрахункового документа.
Цей акт позивачка отримала 11.01.2024 року. Вона не висловлювала зауважень та не подавала заперечення щодо незгоди з висновками акту перевірки.
На підставі акту фактичної перевірки в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняла щодо ФОП ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення форми "С" №00010680906 від 30.01.2024 року, яким за порушення абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі абзацу 20 частини 2 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. - за реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.
Не погодившись з проведенням перевірки та податковим повідомленням-рішенням, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Пунктом 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (надалі - ПК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції: 19-1.1.4. здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; 19-1.1.13. здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; 191.1.17. проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Згідно з пунктами 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 61 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється зокрема шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Статтею 80 ПК України передбачений такий порядок проведення фактичної перевірки:
80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
80.5. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
80.9. Строки проведення фактичної перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
80.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Статтею 81 ПК України передбачені умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок:
81.1. Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
81.2. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
81.3. Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
Відповідно до пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:
20.1.8. під час проведення перевірок у платників податків - фізичних осіб, а також у посадових осіб платників податків - юридичних осіб та платників єдиного внеску перевіряти документи, що посвідчують особу, а також документи, що підтверджують посаду посадових осіб та/або осіб, які фактично здійснюють розрахункові операції;
20.1.11. проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій. Товари, отримані службовими (посадовими) особами контролюючих органів під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів;
20.1.13. доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу;
20.1.48. відкрито застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису; відкрито здійснювати звукозапис, фото-, відеофіксацію (відеозйомку), накопичувати та використовувати таку мультимедійну інформацію (фото, відео-, звукозапис) під час проведення перевірок.
Суд зазначає, що фактична перевірка здійснюється контролюючим органом за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється без попередження платника податків. Фактична перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції. Право на проведення фактичної перевірки у посадових осіб контролюючого органу виникає за сукупності таких умов: наявності визначених законом підстав для її проведення (нормативна/правова підстава) та пред'явлення направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення, оформлених відповідно до пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України (формальна підстава).
Суд установив, що фактична перевірка за місцем провадження ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності у кіоску "Тютюн кава" (Кіровоградська область, м. Олександрія, проспект Соборний, 107) проведена посадовими особами відповідача відповідно до рішення керівника контролюючого органу, а саме наказу в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області №2-п від 03.01.2024 року, який виданий на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.
Підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає дві самостійні правові підстави для проведення фактичної перевірки у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального: (1) отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, а також (2) здійснення контролюючим органом функцій, визначених законодавством у цій сфері.
Приводом для призначення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 стала інформація ДПС України та Асоціації "Укрютюн", яка свідчила про можливі порушення позивачкою законодавства у сфері обігу підакцизних товарів (незаконної торгівлі тютюновими виробами), що повністю узгоджується із підставами, передбаченими пп. 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. На підставі цієї інформації працівники управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Кіровоградській області провели обстеження торгівельних об'єктів та виявили порушення, про що складено доповідну записку №7/11-28-09-01-07 від 02.01.2024 року про необхідність проведення фактичної перевірки на господарських об'єктах ФОП ОСОБА_1 .
Такий обсяг інформації можна вважати достатнім в розумінні пункту 81.1 статті 81 ПК України щодо зазначення у наказі підстави для проведення фактичної перевірки, що надає платнику податків загальне розуміння про підставу її призначення та відповідний предмет перевірки (див. постанови Верховного Суду від 26.03.2024 року у справі №420/9909/23, від 28.05.2024 року у справі №280/1431/23).
Доводи позивачки щодо того, що у наказі №2-п від 03.01.2024 року не наведені фактичні підстави для призначення перевірки та не відображено, яка саме інформація, що наявна та/або отримана контролюючим органом, стала підставою для призначення фактичної перевірки, суд відхиляє та зазначає, що відсутність у наказі таких відомостей не свідчить про незаконність перевірки і не може бути підставою для скасування податкового повідомлення-рішення, оскільки це не вплинуло на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки.
Перед початком перевірки посадові особи відповідача провели контрольну розрахункову операцію, після чого пред'являли особі, яка перебувала в кіоску та здійснила розрахункову операцію, направлення на перевірку та наказ про проведення перевірки. Ця особа не надала документ, що підтверджує її посаду та особу, і відмовилася від підпису у направленні, про що складено акт №21/11-28-09-06/ НОМЕР_1 від 05.01.2024 року.
Суд вважає, що порушень законодавства в частині наявності підстав та процедури проведення перевірки, які вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки, контролюючий орган не допустив. Його посадові особи діяли правомірно, а в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій співробітників ГУ ДПС у Кіровоградській області щодо проведення фактичної перевірки слід відмовити.
Що стосується фактичних порушень, зазначених в акті перевірки, суд дійшов до таких висновків.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв на території України визначав Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 року №481/95 (надалі - Закон №481/95).
У статті 1 Закону №481/95 наведені такі визначення:
- тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання;
- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
- місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Згідно з абзацом 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
В пункті 14.1 статті 14 ПК України наведені такі визначення:
14.1.145. підакцизні товари (продукція) товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку;
14.1.107. марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів;
14.1.109. маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Перелік підакцизних товарів наведено у пункті 215.1 статті 215 ПК України, до яких, серед іншого, належать: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.
Статтею 226 ПК України унормований такий порядок виготовлення, зберігання, продажу марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах:
226.1. У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
226.2. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
226.3. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
226.4. Марки акцизного податку для вироблених в Україні алкогольних напоїв і тютюнових виробів відрізняються від марок для ввезених на митну територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів дизайном та кольором.
226.5. Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
226.8. Кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.
На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці).
Виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - "тютюн імпортний", ТВ - "тютюн вітчизняний") у кількісному виразі.
226.9. Вважаються такими, що немарковані:
алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку;
алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;
сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 1 січня 2021 року, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку.
226.11. Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251, на тютюнові вироби марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку.
Відповідно до пунктів 228.2, 228.9 статті 228 ПК України контроль за наявністю марок акцизного податку на пачках (упаковках) тютюнових виробів та на ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх транспортування, зберігання та продажу, а також у разі ввезення таких товарів на митну територію України, контроль за переміщенням, зберіганням та реалізацією пального та спирту етилового здійснюють відповідні контролюючі органи.
Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №481/95 контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Частиною 1 статті 17 Закону №481/95 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального, тютюнової сировини посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з абзацом 20 частини 2 статті 17 Закону №481/95 (у редакції Закону України від 29.06.2023 року №3173-IX) до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару (продукції), але не менше 17000 гривень.
У ході фактичної перевірки у кіоску "Тютюн кава" 04.01.2024 року, а саме під час контрольної розрахункової операції, встановлено факт реалізації тютюнового виробу - пачки сигарет "Kent crystal" вартістю 50 грн., яка не була маркована паперовою маркою акцизного податку встановленого зразка. Ця розрахункова операція не була проведена через реєстратор розрахункових операцій, а отриманий посадовими ГУ ДПС у Кіровоградській області під час проведення товар був повернутий продавцю.
Цей факт підтверджується актом проведення контрольної розрахункової операції від 04.01.2024 року, актом фактичної перевірки №249/11-28-09-06/3187804427 від 11.01.2024 року, фотоматеріалами.
Суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивачки штраф за реалізацію тютюнового виробу без марки акцизного податку встановленого зразка, у мінімальному розмірі, установленому абзацом 20 частини 2 статті 17 Закону №481/95, що склало 17000 грн.
У ході судового розгляду справи відповідач довів правомірність спірного податкового повідомлення-рішення форми "С" №00010680906 від 30.01.2024 року, а підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні. Тож у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, тому суд не вбачає підстав для стягнення на її користь судових витрат.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ