Рішення від 09.02.2026 по справі 340/1543/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1543/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , через адвоката Ковальову Т.Ю., звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати:

- наказ №1281-п від 01.11.2023 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання",

- дії щодо проведення фактичної перевірки співробітниками ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу №1281-п від 01.11.2023 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання",

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №000102840902 від 19.12.2023 року про застосування фінансової санкції у розмірі 17000 грн.,

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №000102850902 від 19.12.2023 року про застосування фінансової санкції у розмірі 17000 грн.,

- податкове повідомлення-рішення форми "С" №00103340704 від 19.12.2023 року про застосування фінансової санкції у розмірі 855 грн.

Позов мотивовано тим, що посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу №1281-п від 01.11.2023 року провели фактичну перевірку та склали акт перевірки №7613/1128-09-02/3187804427 від 06.11.2023 року про виявлені порушення вимог Законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". На підставі цього акту перевірки прийняті спірні податкові повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій, з якими позивачка не погоджується. Вона заперечує порушення у своїй діяльності вимог чинного законодавства щодо обігу рідин для електронних сигарет та тютюнових виробів. Зазначає, що всі тютюнові вироби, які вона реалізувала, були марковані у встановленому порядку. Наполягає на незаконності призначення та проведення щодо неї перевірки з огляду на те, що у спірному наказі №1281-п від 01.11.2023 року відсутні посилання на конкретні підстави для її призначення та не вказано мету перевірки. Акт перевірки не містить інформацію про представника суб'єкта господарювання, в присутності якого здійснено перевірку, а позивачка не надавала дозвіл на фото та відеофіксацію перевірки на мобільний телефон.

Ухвалою судді від 03.04.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що фактична перевірка належного позивачці господарського об'єкту - кіоску "Тютюн кава" проведена за наказом ГУ ДПС у Кіровоградській області №1281-п від 01.11.2023 року, виданим на підставі пп.80.2.2, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. У ході фактичної перевірки виявлено факти продажу та зберігання рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка, а також непроведення розрахункової операції через РРО. Ці порушення стали підставою для прийняття щодо позивачки спірних податкових повідомлень-рішень. Доводячи дотримання порядку призначення та проведення фактичної перевірки, а також правомірність спірних рішень, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник позивачки подала відповідь на відзив, у якій наполягала на задоволенні позову. Зазначала, що чинним законодавством не передбачена відповідальність за реалізацію та зберігання рідин, які використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка.

Ухвалою від 09.02.2026 року суд закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 з 29.05.2023 року зареєстрована як фізична особа - підприємець. Основним видом її діяльності є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Позивачка провадить господарську діяльність зокрема у кіоску " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , на яку з 03.10.2023 року зареєстрований програмний реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 4000679099).

Також на цю адресу ФОП ОСОБА_1 09.10.2023 року видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами терміном дії з 09.10.2023 року до 09.10.2024 року.

У серпні 2023 року до ГУ ДПС у Кіровоградській області надійшов лист ДПС України №19385/7/99-00-09-02-01-07 від 09.08.2023 року з інформацією Асоціації "Укртютюн" про можливі порушення суб'єктами господарювання законодавства щодо незаконної торгівлі тютюновими виробами. Цим листом доручено ГУ ДПС у Кіровоградській області вжити відповідних заходів реагування.

Начальник управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Кіровоградській області склав доповідну записку №981/11-28-09-01-07 від 01.11.2023 року про необхідність проведення фактичних перевірок, зокрема ФОП ОСОБА_1 .

У листопаді 2023 року в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області видала наказ №1281-п від 01.11.2023 року "Про проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання", яким на підставі ст.19-1, пп.20.1.2, 20.1.4, 20.16, 20.1.8 - 20.1.13, 20.1.17 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.2, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" наказано протягом листопада 2023 року провести фактичні перевірки суб'єктів господарювання тривалістю не більше 10 діб. Перевірки провести з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку підакцизних товарів. Обґрунтування: доповідна записка управління контролю за підакцизними товарами №981/11-28-09-01-07 від 01.11.2023 року.

У додатку №1 до цього наказу вказано господарський об'єкт - кіоск "Тютюн кава" (Кіровоградська область, м. Олександрія, проспект Соборний, 107), в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .

На підставі цього наказу посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області провели фактичні перевірки на кількох господарських об'єктах позивачки, розташованих у місті Олександрії.

Так, на підставі направлень №2671 та №2675 від 01.11.2023 року інспектори Довгаленко Р.М. та ОСОБА_2 у період з 02.11.2023 року по 03.11.2023 року провели фактичну перевірку в кіоску "Тютюн кава", за наслідками якої склали акт, який зареєстрований за №7613/1128-09-02/3187804427 від 06.11.2023 року.

Процес здійснення перевірки фіксувався засобами відео- та фототехніки.

У ході фактичної перевірки встановлені та описані в акті такі порушення:

- абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", пункту 226.2. статті 226 Податкового кодексу України - реалізація ємностей (одноразових електронних сигарет) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка;

- абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", пункту 226.2 статті 226 Податкового кодексу України - зберігання ємностей (одноразових електронних сигарет) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка;

- пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - нероздрукування та невидача споживачу розрахункового документа.

До акта перевірки додані: акт проведення контрольної розрахункової операції від 02.11.2023 року, матеріали фото та відеофіксації, акт відмови від підписання направлення на перевірку.

Цей акт 06.11.2023 року направлений поштою на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 та вважається належним чином врученим.

На підставі акту фактичної перевірки в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняла щодо ФОП ОСОБА_1 такі податкові повідомлення-рішення форми "С":

- №000102840902 від 19.12.2023 року, яким за порушення абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі абзацу 20 частини 2 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. - за реалізацію рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка;

- №000102850902 від 19.12.2023 року, яким за порушення абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі абзацу 20 частини 2 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. - за зберігання рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка;

- №000103340704 від 19.12.2023 року, яким за порушення пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на підставі пункту 1 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 855 грн. - за непроведення розрахункової операції через РРО.

Не погодившись з проведенням перевірки та податковими повідомленнями-рішеннями, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Пунктом 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (надалі - ПК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції: 19-1.1.4. здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; 19-1.1.13. здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; 191.1.17. проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Згідно з пунктами 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 61 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється зокрема шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Статтею 80 ПК України передбачений такий порядок проведення фактичної перевірки:

80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

80.2.2. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;

80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

80.5. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

80.9. Строки проведення фактичної перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

80.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Статтею 81 ПК України передбачені умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок:

81.1. Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

81.2. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

81.3. Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).

Відповідно до пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:

20.1.8. під час проведення перевірок у платників податків - фізичних осіб, а також у посадових осіб платників податків - юридичних осіб та платників єдиного внеску перевіряти документи, що посвідчують особу, а також документи, що підтверджують посаду посадових осіб та/або осіб, які фактично здійснюють розрахункові операції;

20.1.11. проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій. Товари, отримані службовими (посадовими) особами контролюючих органів під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів;

20.1.13. доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу;

20.1.48. відкрито застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису; відкрито здійснювати звукозапис, фото-, відеофіксацію (відеозйомку), накопичувати та використовувати таку мультимедійну інформацію (фото, відео-, звукозапис) під час проведення перевірок.

Суд зазначає, що фактична перевірка здійснюється контролюючим органом за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється без попередження платника податків. Фактична перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції. Право на проведення фактичної перевірки у посадових осіб контролюючого органу виникає за сукупності таких умов: наявності визначених законом підстав для її проведення (нормативна/правова підстава) та пред'явлення направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення, оформлених відповідно до пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України (формальна підстава).

Суд установив, що фактична перевірка за місцем провадження ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності у кіоску "Тютюн кава" (Кіровоградська область, м. Олександрія, проспект Соборний, 107) проведена посадовими особами відповідача відповідно до рішення керівника контролюючого органу, а саме наказу в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області №1281-п від 01.11.2023 року, який виданий на підставі пп.80.2.2, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.

Підпункт 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає єдиною підставою для призначення фактичної перевірки наявність/отримання інформації від визначеного кола суб'єктів щодо можливого допущеного порушення податкової дисципліни у сферах здійснення платниками податків розрахункових операцій, наявності чи відсутності відповідних дозвільних документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає дві самостійні правові підстави для проведення фактичної перевірки у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального: (1) отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, а також (2) здійснення контролюючим органом функцій, визначених законодавством у цій сфері.

Приводом для призначення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 стала інформація ДПС України та Асоціації "Укртютюн", яка свідчила про можливі порушення позивачкою законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, що повністю узгоджується із підставами, передбаченими пп.80.2.2, 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. На підставі цієї інформації працівники управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Кіровоградській області провели обстеження торгівельних об'єктів та виявили порушення, про що складено доповідну записку №981/11-28-09-01-07 від 01.11.2023 року про необхідність проведення фактичної перевірки на господарських об'єктах ФОП ОСОБА_1 .

Такий обсяг інформації можна вважати достатнім в розумінні пункту 81.1 статті 81 ПК України щодо зазначення у наказі підстави для проведення фактичної перевірки, що надає платнику податків загальне розуміння про підставу її призначення та відповідний предмет перевірки (див. постанови Верховного Суду від 26.03.2024 року у справі №420/9909/23, від 28.05.2024 року у справі №280/1431/23).

Доводи позивачки щодо того, що у наказі №1281-п від 01.11.2023 року не наведені фактичні підстави для призначення перевірки та не відображено, яка саме інформація, що наявна та/або отримана контролюючим органом, стала підставою для призначення фактичної перевірки, суд відхиляє та зазначає, що відсутність у наказі таких відомостей не свідчить про незаконність перевірки і не може бути підставою для скасування податкових повідомлень-рішень, оскільки це не вплинуло на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки.

Перед початком перевірки посадові особи відповідача провели контрольну розрахункову операцію, після чого пред'являли особі, яка перебувала в кіоску та здійснила розрахункову операцію, направлення на перевірку та наказ про проведення перевірки. Ця особа не надала документ, що підтверджує її посаду та особу, і відмовилася від підпису у направленні, про що складено акт №622/11-28-09-02/ НОМЕР_1 від 02.11.2023 року, який став підставою для початку проведення перевірки.

Тож суд вважає, що порушень законодавства в частині наявності підстав та процедури проведення перевірки, які вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки, контролюючий орган не допустив. Його посадові особи діяли правомірно, а в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій співробітників ГУ ДПС у Кіровоградській області щодо проведення фактичної перевірки слід відмовити.

Що стосується фактичних порушень, зазначених в акті перевірки, суд дійшов до таких висновків.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв на території України визначав Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 року №481/95 (надалі - Закон №481/95).

У статті 1 Закону №481/95 наведені такі визначення:

- тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання;

- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;

- місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Терміни "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.

Терміни "введення в обіг тютюнового виробу", "електронна сигарета", "замінники тютюну", "заправний контейнер", "зовнішнє упакування", "інгредієнт", "куріння тютюнових виробів", "новітній тютюновий виріб", "нюхальний тютюн", "одинична пачка", "предмети, пов'язані з вживанням тютюнових виробів", "робоче місце", "сигарета", "сигара", "сигарила", "смако-ароматична добавка", "смола", "споживач тютюнового виробу", "тютюн", "тютюн для кальяну", "тютюн для люльки", "тютюн для перорального вживання", "тютюн для самокруток", "тютюновий дим" вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".

Згідно з абзацом 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

В пункті 14.1 статті 14 ПК України наведені такі визначення:

14.1.145. підакцизні товари (продукція) товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку;

14.1.56-3. електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими;

14.1.56-4. рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

14.1.107. марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів;

14.1.109. маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Перелік підакцизних товарів наведено у пункті 215.1 статті 215 ПК України, до яких, серед іншого, належать: тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; тютюнова сировина, тютюнові відходи; рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Статтею 226 ПК України унормований такий порядок виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах:

226.1. У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

226.2. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

226.3. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

226.5. Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

226.8. Кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Виробники та імпортери рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (РІ - "рідина імпортна", РВ - "рідина вітчизняна") у кількісному виразі.

226.9. Вважаються такими, що немарковані:

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку;

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року.

226.11. Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.

Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251, для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, передбачено наклеювання марки на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.

Отже, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, є різними видами підакцизних товарів, які відповідно до законодавства підлягають маркуванню марками акцизного податку.

Як на тютюнових виробах, так і рідинах, що використовуються в електронних сигаретах, ввезених на митну територію України, має бути наклеєна акцизна марка, яка повинна мати окремий номер, квартал і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції. (див. постанову Верховного Суду від 18.04.2024 року у справі №160/2019/23).

Відповідно до пунктів 228.2, 228.9 статті 228 ПК України контроль за наявністю марок акцизного податку на пачках (упаковках) тютюнових виробів та на ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх транспортування, зберігання та продажу, а також у разі ввезення таких товарів на митну територію України, контроль за переміщенням, зберіганням та реалізацією пального та спирту етилового здійснюють відповідні контролюючі органи.

Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Згідно з абзацом 20 частини 2 статті 17 Закону №481/95 (у редакції Закону України від 29.06.2023 року №3173-IX) до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару (продукції), але не менше 17000 гривень.

Суд зазначає, що такі дії суб'єктів господарювання як виробництво, зберігання, транспортування, реалізація рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка становлять окремий склад господарського правопорушення, за кожне з яких Законом №481/95 передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

У ході фактичної перевірки у кіоску "Тютюн кава" 02.11.2023 року, а саме під час контрольної розрахункової операції, встановлено факт реалізації одноразової Pod-системи (заправленої електронної сигарети) "Lost Mary Pineapple Coconut Ice" вартістю 570 грн., яка не була маркована паперовою маркою акцизного податку встановленого зразка.

Крім того, у цьому кіоску на вітрині зберігались призначені для продажу одноразові POD-системи (заправлені електронні сигарети), які не були марковані паперовими марками акцизного податку встановленого зразка - у кількості 11 шт. загальною вартістю 5900 грн., а саме:

- Elf Bar BC5000 Ultra Grape Honeydew - 1 одиниця за ціною 650 грн.;

- Elf Bar BC5000 Ultra Blue Cotton Candy - 1 одиниця за ціною 650 грн.;

- Elf Bar BC4000 Sakura Grape - 1 одиниця за ціною 650 грн.;

- Elf Bar BC4000 Blueberry Ice - 1 одиниця за ціною 650 грн.;

- VAAL Е5000 Orange Ice - 1 одиниця за ціною 550 грн.;

- Elf Bar Coconut Melon - 1 одиниця за ціною 380 грн.;

- Elf Bar Strawberry Watermelon - 1 одиниця за ціною 420 грн.;

- Elf Bar Pineapple Mango Orange - 1 одиниця за ціною 420 грн.;

- Elf Bar Sour Apple - 1 одиниця за ціною 380 грн.;

- Elf Bar Elfa White - 1 одиниця за ціною 600 грн.;

- Elf bar Mate - 1 одиниця за ціною 550 грн.

Ці товари - POD-системи (заправлені електронні сигарети) - містять рідини, що використовуються в електронних сигаретах, є підакцизними та мають бути марковані марками акцизного податку встановленого зразка.

Факт реалізації та зберігання цих товарів без марок акцизного податку на господарському об'єкті позивачки - у кіоску "Тютюн кава" - підтверджується актом проведення контрольної розрахункової операції від 02.11.2023 року, актом фактичної перевірки №7613/1128-09-02/3187804427 від 06.11.2023 року, фотоматеріалами.

Суд вважає, що відповідач, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення форми "С" №000102850902 та №000102840902 від 19.12.2023 року, правомірно застосував до позивачки штрафи за реалізацію та зберігання рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка, у мінімальному розмірі, установленому абзацом 20 частини 2 статті 17 Закону №481/95, а саме у розмірі 17000 грн. за кожне з порушень.

У задоволенні позову про скасування цих податкових повідомлень-рішень слід відмовити.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року (надалі - Закон №265/95-ВР у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У статті 2 Закону №265/95-ВР визначено, що:

- розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;

- розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Відповідно до статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Згідно зі статтею 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше.

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Під час контрольної розрахункові операції у кіоску 02.11.2023 року продавець, яка продала одноразову електронну сигарету "Lost Mary Pineapple Coconut Ice" вартістю 570 грн., не провела цю розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій та не видала розрахунковий документ. Розрахунок за цей товар проводився шляхом перерахування коштів на картковий рахунок ОСОБА_1 , на підтвердження чого відповідач надав суду копію платіжної інструкції А24А1898027378D7213 від 02.11.2023 року.

Це порушення правильно кваліфіковане відповідачем як порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону №265/95 і стало підставою для застосування до позивачки фінансової санкції, передбаченої пунктом 1 статті 17 Закону №265/95. Штраф застосований як за повторно вчинене порушення - у розмірі 150 % вартості товару, що склало 855 грн. (570 грн. х 150 %).

Згідно з пунктами 113.3, 113.8 статті 113 ПК України у разі вчинення платником податків двох або більше порушень іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.

За одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

Суд зазначає, що пункт 1 статті 17 Закону №265/95 встановлює відповідальність за невиконання суб'єктом господарювання щонайменше одного з трьох обов'язків, передбачених пунктами 1, 2 статті 3 цього Закону: проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, однак на неповну суму покупки; не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій; невидача відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Кваліфікуючою ознакою правопорушення, за яке згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 17 Закону №265/95 настає фінансова відповідальність у підвищеному розмірі, є повторність вчинення відповідного діяння, яке встановлюється у разі вчинення особою кількох правопорушень.

Розмір фінансових санкцій визначається з урахуванням кількості разів допущених правопорушень на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, незалежно від того, чи виявлено такі порушення контролюючим органом в межах однієї перевірки.

Отже, у разі виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання підтверджених належним чином фактів неодноразових порушень вимог щодо порядку здійснення розрахункових операцій, до суб'єкта господарювання застосовуються фінансові санкції, передбачені пунктом 1 статті 17 №265/95. Зокрема, за першу з таких операцій - штраф як за перше порушення, а за кожну наступну - як за наступне порушення.

Обов'язок доведення обставин, які є підставою для застосування підвищеного розміру фінансової санкції, покладається на контролюючий орган. У разі недоведеності повторності правопорушення застосуванню підлягає санкція, передбачена для порушення, вчиненого вперше.

Контролюючий орган у ході фактичної перевірки кіоску "Тютюн кава" встановив лише один факт порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР - непроведення 02.11.2023 року розрахункової операції на суму 570 грн. через реєстратор розрахункових операцій.

У матеріалах перевірки відсутні докази виявлення інших розрахункових операцій, вчинених з порушенням вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, які передували цій події.

Всупереч вимогам ухвали суду від 24.06.2024 року відповідач не надав суду доказів того, що виявлене 02.11.2023 року порушення порядку здійснення розрахункових операцій було повторним, що дало йому підставу для застосування податковим повідомленням-рішенням форми "С" №000103340704 від 19.12.2023 року штрафу у підвищеному розмірі.

Суд прийшов до висновку, що застосування до позивачки фінансової санкції у розмірі 150 % вартості реалізованого товару є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам статті 17 Закону №265/95. Виявлене порушення підлягає кваліфікації як таке, що вчинене вперше, із застосуванням фінансової санкції у розмірі 100 % вартості товару, проданого з порушенням вимог пункту 1 статті 3 Закону №265/95, що складає 570 грн.

У цій частині оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми "С" №000103340704 від 19.12.2023 року є правомірним, а підстави для його скасування відсутні. У решті вказане податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню, а саме в частині застосування фінансової санкції у розмірі 285 грн.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач у позові об'єднав майнові вимоги про скасування 3 рішень податкового органу, якими визначено грошові зобов'язання на загальну суму 34855 грн., та сплатив за ці майнові вимоги судовий збір у мінімальному розмірі 1211,20 грн. Суд задовольнив позовні вимоги майнового характеру частково - на суму 285 грн. Тому на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути понесені нею судові витрати на сплату судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що становить 9,90 грн.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "С" №000103340704 від 19.12.2023 року в частині застосування фінансової санкції у розмірі 285 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору у розмірі 9,90 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ