Рішення від 09.02.2026 по справі 320/6105/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Київ № 320/6105/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати ППР №0021090701 від 11.01.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки висновки контролюючого органу є такими, що зроблені без дослідження документів обліку про рух коштів, на підставі яких здійснювалися операцій з реалізації електронних сигарет. Відтак, на переконання позивача, спірне податкове повідомлення-рішення прийняте без дослідження дійсних фактичних обставин, що вказує про відсутність належного обґрунтування та поверхневий розгляд з боку контролюючого органу, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідачем до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що спірне податкове повідомлення-рішення відповідача є правомірним та прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства, на підставі чого просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач також надав до суду відповідь на відзив, в якому наголосив на протиправності висновків контролюючого органу, що призвело до прийняття спірного ППР за відсутності на те підстав.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Товариство з обмеженою відповідальністю Форвард-Трейд-Компані+ зареєстровано за адресою: 69006, м. Запоріжжя, вул. Басейна, 2, код ЄДРПОУ 44587582.

ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" взято на облік у контролюючих органах від 12.11.2021 за №265721303423, станом на дату реєстрації акта перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Святошинському районі (Святошинський район м. Києва).

Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі направлень від 06.11.2023 №19982/26-15-07-01-02, №19983/26-15-07-01-02, №19984/26-15-07-01-02, №19985/26-15-07-07-01, №20032/26-15-24-02-05, №20033/26-15-24-02-05, від 13.11.2023 №20446/26-15-07-07-01, відповідно до ст. ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України, п. 2 частини 1 ст. 13 розділу IV, ст.25 розділу VI Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування" (зі змінами), у зв?язку зі змінами п.п. 69.35 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, внесеними Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану, на підставі наказу від 23.10.2023 № 5212-п, проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+", код ЄДРПОУ 44587582, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 12.11.2021 по 30.09.2023, валютного - за період з 12.11.2021 по 30.09.2023, єдиного внеску загальнообов?язкове державне соціальне страхування - за період з 12.11.2021 по 30.09.2023 та іншого законодавства за відповідний період, згідно з затвердженим планом (переліком питань) документальної перевірки.

Копію наказу Головного управління ДПС у м. Києві про проведення перевірки від 23.10.2023 №5212- надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення 25.10.2023, згідно з відміткою пошти вручено 26.10.2023.

ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" проінформоване про проведення документальної планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 25.10.2023 № 314/26-15-07-01-02, яке надіслано платнику податків 25.10.2023 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно з відміткою пошти повідомлення вручено 26.10.2023.

З направленнями на право проведення перевірки від 06.11.2023 №19982/26-15-07-01-02, № 19983/26-15-07-01-02, № 19984/26-15-07-01-02, No 19985/26-15-07-07-01, N? 20032/26-15-24-02-05, № 20033/26-15-24-02-05, від 13.11.2023 № 20446/26-15-07-07-01 ознайомлено під особистий підпис директора ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" (код ЄДРПОУ 44587582) ОСОБА_1 06.11.2023 та 13.11.2023 відповідно.

Перевірка проводилась з 06.11.2023 по 15.12.2023.

Термін проведення перевірки продовжувався з 04.12.2023 по 15.12.2023 на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 30.11.2023 року № 6003-п "Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки".

Копію наказу про продовження строку проведення перевірки від 30.11.2023 року № 6003-п вручено нарочно, під підпис директору ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" Стехні Світлані Миколаївні 30.11.2023.

На підставі проведеної перевірки складено акт документальної планової виїзної перевірки № 85147ж5/26-15-07-01-02/44587582 від 22.12.2023 року, відповідно до висновків якого встановлення порушення ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" :

- п. 201.1, п. 201.4, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого не складено і не зареєстровано податкові накладні на суму реалізації тютюнових виробів кінцевому споживачу через РРО та порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних;

- частини першої статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" зі змінами та доповненнями, в частині реалізації одноразових електронних сигарет за відсутності діючої ліцензії на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;

- пп. 168.1.1, пп. 168.1.2 та пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України, товариством несвоєчасно сплачено (перераховано) до відповідного бюджету утримані суми податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 890,00 грн. (листопад 2021 - 702,00 грн., грудень 2021 - 1 188,00 грн.)

- пп. 168.1.1, пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168, пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168, пл. 1.6. п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, товариством несвоєчасно сплачено (перераховано) утримані суми військового збору до бюджету на загальну суму 157,50 грн. (листопад 2021 - 58,50 грн., грудень 2021 - 99,00 грн.).

Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Відповідно до п.п.14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Як встановлено абзацом п'ятим статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІV) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Отже, господарська операція повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону № 996-ХІV бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

За змістом частини першої статті 9 вищезазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною другою статті 9 цього Закону передбачені обов'язкові реквізити, які мають містити первинні та зведені облікові документи.

Між тим, відповідно до пунктів 2.4, 2.15 та 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі Положення у редакції спірного періоду) первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.

У разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.

Аналіз наведених норм свідчить, що господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

З метою встановлення факту реального здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток та/або податкового кредиту з податку на додану вартість необхідно з'ясовувати, зокрема, рух активів у процесі здійснення господарської операції; установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції; установлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.

При цьому, аналіз реальності господарської діяльності має здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту господарських операцій.

Так, про відсутність фактичного характеру відповідних операцій можуть свідчити підтверджені доказами доводи податкового органу, зокрема, про наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних засобів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, облік для цілей оподаткування тільки тих господарських операцій, які безпосередньо пов'язані з виникненням права на податковий кредит або бюджетне відшкодування, якщо для даного виду діяльності також потрібне здійснення і облік інших господарських операцій, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.

Вказана позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній постановах від 31.03.2020 у справі №820/7521/15, від 18.09.2020 у справі №816/2211/18, від 28.04.2021 у справі №160/1283/19.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до статті 1 Закону №481, оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб?єктам господарювання (У тому числі іноземним суб?єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб?єктам господарювання (у тому числі іноземним суб?єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Відповідно до пп. 14.1.563 п.14.1 ст.14 ПКУ електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими.

В п. 14.1.56-4 п. 14.1 ст.14 ПКУ зазначено, що рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону №481 оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб?ектів господарювання (у тому числі іноземних суб?єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно зі ст.1 Закону №481 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб?єкта господарювання (у тому числі іноземного суб?єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Отже, суб?єкти господарювання, які отримали ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами, мають право здійснювати оптову торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах лише за умови отримання окремої ліцензії на оптову торгівлю такими рідинами.

Щодо правомірності прийняття податкового-повідомлення рішення №0021090701 від 11.01.2024 суд вказує наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття спірного ППР внаслідок встановленого під час перевірки порушення частини 1 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" в частині реалізації одноразових електронних сигарет за відсутності діючої ліцензії на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Суд погоджується з обгрунтованістю вищевказаних висновків контролюючого органу з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно договору поставки від 24.01.2022 №01/24/11-ДК та видаткової накладної від 26.01.2022 №6978, ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" здійснено придбання одноразових електронних сигарет у ТОВ "Маршалл Табако" (ЄДРПОУ 43678364) на загальну суму 480 611,7 гривень.

В лютому 2022 року ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" здійснено реалізацію одноразових електронних сигарет на загальну суму 17 896,00 грн. разом з ПДВ у загальній кількості 98 штук, придбаних у ТОВ "Маршалл Табако", про що зазначено у видаткових накладних, детально перелічених разом з описом операцій в таблиці 10 акту перевірки, які мають наступні реквізити:

- №Эззп0000062 від 04.02.2022 (реалізовано 8 штук на загальну суму з ПДВ 1813,60 грн);

- №Эиип0000013 від 07.02.2022 (реалізовано 11 штук на загальну суму з ПДВ 2025,40 грн);

- № Эууп0000080 від 09.02.2022 (реалізовано 5 штук на загальну суму з ПДВ 864,80 грн);

- №Эууп0000081 від 09.02.2022 (реалізовано 5 штук на загальну суму з ПДВ 864,80 грн);

- №Эууп0000081 від 09.02.2022 (реалізовано 5 штук на загальну суму з ПДВ 864,80 грн);

- №Эууп0000112 від 11.02.2022 (реалізовано 5 штук на загальну суму з ПДВ 864,80 грн);

- №Эззп0000082 від 14.02.2022 (реалізовано 3 штуки на загальну суму з ПДВ 581,60 грн);

- №Эззп0000083 від 14.02.2022 (реалізовано 5 штук на загальну суму з ПДВ 786,40 грн);

- №Эззп0000083 від 14.02.2022 (реалізовано 4 штуки на загальну суму з ПДВ 566,40 грн);

- №Эззп0000088 від 15.02.2022 (реалізовано 3 штуки на загальну суму з ПДВ 375,00 грн);

- №Эууп0000153 від 17.02.2022 (реалізовано 4 штуки на загальну суму з ПДВ 880,00 грн);

- №Эззп0000088 від 21.02.2022 (реалізовано 8 штук на загальну суму з ПДВ 1800,20 грн);

- №Эззп0000127 від 23.02.2022 (реалізовано 32 штук на загальну суму з ПДВ 5608,20 грн).

Таким чином, з урахуванням вищевикладених обставин встановлених під час судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що ТОВ "ФОРВАРД-ТРЕЙД-КОМПАНІ+" здійснено реалізацію одноразових електронних сигарет за відсутності діючої ліцензії на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, чим порушено вимоги частини першої статті 15 Закону №481.

Належних доводів та доказів зворотного позивачем не наведено та не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0021090701 від 11.01.2024 та відсутність підстав для його скасування.

За визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

Належних та достатніх доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано.

Інші доводи учасників справи не спростовують вищенаведених висновків суду.

Враховуючи висновки суду за наслідками вирішення справи, положення ст. ст. 139, 143 КАС України, у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.