Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 лютого 2026 року Справа№640/26769/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до відповідача: Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
Позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про:
- визнання протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невиплати ОСОБА_1 у розмірі гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом у розмірі 195000,00 грн;
- визнання протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невиплати ОСОБА_2 у розмірі гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом у розмірі 195000,00 грн;
- зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатити на користь ОСОБА_1 гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом, у розмірі 195000,00 грн.;
- зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатити на користь ОСОБА_2 гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом, у розмірі 195000,00 грн.
В обґрунтування позову позивачі вказують, що у 2021 році дізнались, що належні їм до виплати гарантовані суми відшкодування коштів за вкладом виплачені невідомим особам.
Вказують, що звернулись до відповідача із заявою про виплату вказаних сум, проте відповідач відмовив у такій виплаті, вказавши, що її вже здійснено.
Вважають таку бездіяльність протиправною, у зв'язку із чим звернулись до суду з даним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2021 року відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.05.2025 року справу передано на розгляд судді Олішевській В.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/26769/21 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Запропоновано сторонам надати суду пояснення щодо актуальності спору, стосовно якого подано даний позов, станом на час отримання даної ухвали.
Ухвалою суду від 03 червня 2025 року клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням та викликом учасників справи - залишено без задоволення.
Ухвалою суду від 22 грудня 2025 року визначено направити копію ухвали про прийняття до провадження на визначену у позовній заяві представником позивача адресу для листування.
Запропоновано позивачам/їх представнику надати суду пояснення щодо актуальності спору, стосовно якого подано даний позов, станом на час отримання даної ухвали.
Ухвалою суду від 09 лютого 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Станом на дату розгляду справи по суті заяв, клопотань від представника позивачів чи позивачів до суду не надходили.
Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав до суду відзив на позовну заяву, мотивований наступним.
Уповноваженою особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації в ПАТ «Банк «Контракт» було надано додаткову інформацію (зміни та доповнення) до Переліку вкладників, в т.ч. щодо:
- ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) із гарантованою сумою в розмірі 198502,49 грн;
- ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) із гарантованою сумою в розмірі 198 547,99 грн.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування було включено позивачів до загального Реєстру вкладників ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ».
За звітом банка-агента АТ «КРЕДОБАНК» гарантована сума відшкодування за вкладом, що був розміщений у ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ», 13.08.2020 отримана ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 198502,49 грн.
За звітом банка-агента АТ «ОЩАДБАНК» гарантована сума відшкодування за вкладом, що був розміщений у ПАТ БАНК «КОНТРАКТ», 10.08.2020 отримана ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у розмірі 198547,99 грн. через внутрішньодержавну платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка».
Адвокат позивачів звернувся до Фонду гарантування вкладів з приводу виплати відшкодування за вкладами, розміщеними у ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ».
У зв'язку із наведеним, Фонд направив запит (електронне повідомлення) від 01.07.2021 № 57-8933/21 та від 08.07.2021 № 57-9339/21 до АТ «ОЩАДБАНК» щодо отримання ГСВ ОСОБА_2 , а також запит (електронне повідомлення) від 01.07.2021 № 57-8934/21 до АТ «КРЕДОБАНК» щодо отримання ГСВ Тетеріною Т.М.
У відповідь АТ «ОЩАДБАНК» та АТ «КРЕДОБАНК» надали докази (копії сторінок паспорту, довідок з ІНН, заяви на видачу готівки та заяви на переказ коштів), що підтверджують отримання коштів позивачами.
Враховуючи зазначене, виплата гарантованих сум відшкодувань Фондом гарантування через банки-агенти передбачена Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», отже здійснюючи такі виплати через банки-агенти Фонд гарантування діяв відповідно до вимог Закону, що не свідчить про незаконну відмову у виплаті гарантованого відшкодування, оскільки Фондом було затверджено зміни до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк «Контракт» та передано інформацію до банків- агентів для здійснення виплат, а тому вимоги позивачів до Фонду є безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач 1, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Позивач 2, ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Право позивачів на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві «Банк «Контракт» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не є спірним в даній справі та підтверджено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2019 року у справі № 640/776/19, яке набрало законної сили 27 листопада 2019 року.
Відповідно до листа АТ «КредоБанк» № 26-22346/21 від 02.07.2021 фактом отримання гарантованої суми відшкодування вкладником ОСОБА_1 є проведений касовий документ (заява на видачу готівки № 42735995 від 13.08.2020) а також надані вкладником документи для можливості такої виплати (РНОКПП та паспорт).
До вказаного листа додано копію паспорту громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_3 ; довідка про присвоєння ОСОБА_1 РНОКПП - НОМЕР_1 ; заяву на видачу готівки від 03 серпня 2020 року № 42735995 від імені ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3 ) на суму 198502,50 грн. та банківська виписка про виплату 198502,50 грн.
Листом АТ «Державний ощадний банк України» від 12.07.2021 № 46-09/2818/45410/2021-00/ВИХ відповідачу надано розрахунково-касовий документ, що стосується відшкодування вкладнику ПАТ «Банк «Контракт» ОСОБА_2 через внутрішнюдержавну платіжну систему «Система термінових переказів «Швидка копійка».
До вказаного листа додано копію паспорту громадянина України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_4 ; довідка про присвоєння ОСОБА_2 РНОКПП - НОМЕР_2 ; заяву на виплату переказу від 10 серпня 2020 року до вказаного банку із (платник - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб) у розмірі 198548,00 грн. та банківська виписка про виплату 198548,00 грн.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 23.02.2012 № 4452-VI (далі - Закон № 4452-VI) (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860 (далі - Положення № 14).
Частиною першою статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
При цьому, порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений статтею 27 Закону № 4452-VI.
Так, уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
4-1) перелік рахунків вкладників, фінансові операції за якими зупинено відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак. (ч. 2 ст. 27 Закону № 4452-VI).
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України". (ч. 3 ст. 27 Закону № 4452-VI).
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону № 4452-VI інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
За приписами частини другої статті 28 Закону № 4452-VI фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 затверджено Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (далі - Положення (в редакції, чинній на момент виплати банками-агентами коштів).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Положення Фонд здійснює перевірку Переліку в частині, зокрема: наявності необхідних для проведення ідентифікації реквізитів вкладника; коректності реквізитів вкладника та іншої інформації.
На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку (п. 4 Розділу ІІІ Положення).
Виплати здійснюються через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів (п. 6 Розділу ІІІ Положення).
Пунктом 1 розділу ІV Положення № 14 передбачено, що Банк-агент здійснює виплати гарантованих сум відшкодування вкладникам відповідно до інформації про вкладника, отриманої від Фонду, на підставі укладеного з Фондом договору.
Пунктом другим вказаного розділу встановлено, що при проведенні виплат відшкодувань уповноважений працівник банку-агента повинен здійснити:
ідентифікацію та верифікацію особи, яка звернулась за отриманням відшкодування;
відповідно до вимог розділу V цього Положення - звірку реквізитів документів особи, яка звернулася за отриманням відшкодування, з інформацією, наданою Фондом;
за умови позитивного результату звірки здійснити виплату коштів, вказавши реквізити отримувача та підставу для виплати відшкодування іншій особі (за потреби), або переказати їх на рахунок, вказаний такою особою у порядку, встановленому Національним банком України.
Відповідно до пункту 5 Розділу ІV Положення розділу ІV банк-агент надає Фонду звіти про виплати відшкодувань у строки та за формами, визначеними у договорі між Фондом і банком-агентом.
Перевірка даних вкладника або іншої особи, яка звертається за отриманням гарантованої суми відшкодування, здійснюється відповідальними особами Фонду та банку-агента (п. 1 розділу VI Положення).
Відповідно до п. 2 розділу VI Положення вкладник або його представник, який звертається за отриманням гарантованої суми відшкодування, пред'являє відповідальному працівнику банку-агента свій паспорт або інший документ, що посвідчує особу (далі - паспортний документ). Фізичні особи - резиденти додатково пред'являють документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує їх реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, у паспорті яких контролюючим органом зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків або територіальними підрозділами Державної міграційної служби України внесено дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків / внесено запис про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії або на паспорті проставлено слово «відмова»).
Результат перевірки даних особи, яка звернулася за отриманням відшкодування до Фонду (банку-агента), встановлюється після перевірки кожного окремого елемента інформації про особу. Такими елементами є: прізвище, ім'я, по батькові; реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); серія (за наявності) та номер паспорта або іншого документа, що посвідчує особу; дата видачі паспорта або іншого документа, що посвідчує особу; найменування або код органу, яким виданий паспорт або інший документ, що посвідчує особу (п. 5 вказаного Розділу).
Результат вважається позитивним: за умови повної відповідності документів, наданих заявником, Переліку або інформації про вкладників, яким здійснюється виплата відшкодування, наданої Фондом банку-агенту; за умови підтвердження факту зміни прізвища, імені, по батькові та даних паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, відповідними документами, засвідченими у встановленому законодавством порядку, виданими уповноваженими органами державної влади; якщо в Переліку або інформації про вкладників, яким здійснюється виплата відшкодування, наданої Фондом банку-агенту, значення поля «Реєстраційний номер платника податків» становить «0000000000», а вкладник надає документ з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків (п. 6 вказаного Розділу).
Відповідно до п. 8 Розділу VI Положення якщо остаточний результат перевірки даних вкладника банком-агентом визнано негативним, виплата гарантованої суми відшкодування не здійснюється.
Виплата зазначеній особі здійснюється тільки після отримання банком-агентом письмового повідомлення від Фонду про дозвіл щодо виплати коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, Уповноваженою особою Фонду було включено позивачів до переліку вкладників ПАТ «Банк «Контракт»», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
На підставі зазначеної інформації виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджено Загальний реєстр вкладників, до якого включено позивачів.
Згідно витягу з інформаційної бази Фонду, Тететріна Тетяна Мефодіївна отримала гарантовану суму відшкодування у розмірі 198502,49 грн через АТ «КРЕДОБАНК» 13.08.2020, ОСОБА_2 - у розмірі 198547,99 грн через АТ «ОЩАДБАНК» 10.08.2020.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про виконання відповідачем свого обов'язку з виплати позивачу гарантованої суми, оскільки відповідні кошти передані банку агенту, який ці кошти виплатив.
Щодо посилання позивачів на неотримання коштів, суду зазначає, що виплата коштів неналежній особі може бути відповідальністю банку в разі встановлення порушення процедури ідентифікації особи або відповідна обставина може бути встановлена судовим рішенням в порядку кримінального судочинства.
За вказаних обставин суд приходить до висновку, про відсутність бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по організації виплати гарантованих сум відшкодування та відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням вищенаведеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У задоволенні позову відмовлено, у зв'язку із чим питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 09 лютого 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська