06 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/12488/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішення та наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), військової частини НОМЕР_2 (далі - в/ч НОМЕР_2 ) з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних (далі - ЄДР) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі рішення BЛK при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленого довідкою ВЛК - ПР.105 від 22.07.2022 про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 30 «а» гр. II наказу МО України №402 від 2008 року;
- скасувати рішення військово лікарської комісії від 06.10.2025 при ІНФОРМАЦІЯ_7 про придатність до проходження військової служби у воєнний час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військову службу по мобілізації на особливий період з направленням до військової частини НОМЕР_2 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 , із внесенням відповідних відомостей до ЄДР про виключення з військового обліку військовозобов'язаних на підставі рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленого довідкою ВЛК - ПР. 105 від 22.07.2022 про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст.30 «а» гр. II наказу МО України №402 від 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що будучи військовозобов'язаним, в липні 2022 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 для взяття на облік, оскільки, як внутрішньо переміщена особа з 19.07.2022 перебуває на обліку в Управлінні соціальної та ветеранської політики виконавчого комітету Ковельської міської ради.
22.07.2022 за результатом проходження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно довідки ВЛК №105 від 22.07.2023 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 30а гр.ІІ розкладу хвороб Наказу МОУ 2008 року №402. Відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 03.08.2022 ОСОБА_1 є непридатним до військової служби та виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 по гр.ІІ ст.30а розкладу хвороб Наказу МОУ 2008 року №402.
Позивач вказує, що в червні 2025 року з наявної інформації у додатку «Резерв+» йому стало відомо, що він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , а не в ІНФОРМАЦІЯ_6 , тому 29.07.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою про виключення з військового обліку на підставі довідки ВЛК-ПР. №105 від 22.07.2022 про непридатність до військової служби, яка не розглянута ІНФОРМАЦІЯ_3 на момент звернення з даним позов до суду.
В подальшому, 06.10.2025 він був взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , де пройшов комісію ВЛК щодо встановлення придатності до військової служби та був визнаний придатним до військової служби та наказом від 07.10.2025 №254 призваний на військову службу по мобілізації на особливий період з направленням до в/ч НОМЕР_2 . При цьому позивач вказує, що ВЛК проводили без його участі.
Позивач з такими діями та бездіяльністю відповідачів не погоджується, вважає їх протиправними, в зв'язку з чим просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду 03.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву від 13.11.2025 представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_9 позовні вимоги позивача не визнає, вважає їх безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Вказує, що позивач ОСОБА_1 у своїй позовній заяві стверджує, що його 22.07.2022 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.30а графи II Розладу хвороб, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії №Пр. 105 від 22.07.2022, та про що зроблений відповідний запис у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного. Однак дані відомості про вказаний факт до Реєстру «Оберіг» внесено не було. З даного приводу відповідач повідомляє, що вся медична документація, в тому числі довідка військово-лікарської комісії № Пр. 105 від 22.07.2022 відносно позивача ОСОБА_1 на підставі ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, відомості про яке зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12023030000000585 від 18.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, у 2023 році була передана слідчому управлінні Головного управління Національної поліції у Волинській області. У зв'язку з цим, відомості про виключенням з військового обліку відносно позивача внести до Реєстру «Оберіг» на даний момент не вбачається можливим. Крім цього, медична документація відносно позивача від слідчого управління Головного управління Національної поліції у Волинській області на даний час не поверталася, оскільки по даній справі тривають слідчі дії. Разом з цим, встановлено, що позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 № 254-мп було призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та в подальшому відправлено до в/ч НОМЕР_2 .
Також щодо твердження позивача про те, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 вчинено, як на його думку, протиправні дії, спрямовані на взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_8 , який перебував на той час на військовому обліку за місцем своєї реєстрації та проживання в ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з чим його незаконно було призвано на військову службу під час мобілізації, що потягнуло за собою незаконне зарахування до списків військової частини, представник ІНФОРМАЦІЯ_9 вказує, що згідно до пункту 81 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (в редакції станом на дату призову позивача) у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 , який здійснював призов позивача ОСОБА_1 , діяв відповідно до вказаного законодавства, оскільки мав всі правові підстави брати позивача на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_8 перед його призовом на військову службу, відомості про що було внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», що підтверджується вказаним витягом.
Також вказує, що оскаржуваний наказ в частині призову по мобілізації позивача є актом індивідуальної дії, тобто актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію після його реалізації, в даному випадку - після мобілізації позивача та направлення його для проходження військової служби. В той же час після реалізації спірного наказу виникли вже нові правовідносини з приводу проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом №2232-ХІІ та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008. Цими актами законодавства не передбачено звільнення з військової служби шляхом скасування наказу про призов, оскільки цей наказ вже реалізований, а тому його скасування без прийняття відповідного рішення про звільнення з військової служби, не відновить початковий стан і не призведе до жаданого позивачем результату, який він переслідує у цьому позовному провадженні. З наведених підстав просить суд відмовити в задоволенні позову.
У відзиві на позовну заяву, поданому 18.11.2025, представник ІНФОРМАЦІЯ_8 заявлені позовні вимоги заперечує. Свою позицію обгрунтовує тим, що 06.10.2025 під час проведення оповіщення військовозобов'язаних групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_8 у АДРЕСА_1 було зупинено для перевірки військово - облікових документів у відповідності до пункту 25 Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 «Питання проведення призову громадян під час мобілізації, на особливий період» гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . В ході перевірки військово - облікових документів було встановлено, що у даного громадянина вони відсутні. Зважаючи на встановлені обставини гр. ОСОБА_1 було запропоновано прослідувати до службового автомобіля з метою вибуття до ІНФОРМАЦІЯ_8 . По прибуттю до ІНФОРМАЦІЯ_8 відомості відносно позивача були перевірені за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За результатами перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_11 , правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не користувався. З метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 було скеровано для проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 (мобілізаційний пункт).
06.10.2025 ОСОБА_1 пройшов ВЛК при Волинському мобілізаційному пункті та згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 був визнаний придатним до військової служби. Враховуючи, що абзацом 12 пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку), наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 №254 від 07.10.2025 ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації до в/ч НОМЕР_2 .
Таким чином ІНФОРМАЦІЯ_2 при призові на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_1 не володів інформацією, зазначеною у позовній заяві, оскільки дана інформація була відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Крім того, вказує, що наказ про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, в особливий період, як акт індивідуальної дії, реалізується його застосуванням, а тому його оскарження не є належним способом захисту прав чи інтересів позивача, так як скасування наказу не може призвести до відновлення попереднього (первісного) стану особи. Аналогічного висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 05.02.2025 по справі 160/2592/23 за позовом військовослужбовця до районного ТЦК і військової частини про визнання протиправними дій щодо призову і зобов'язання прийняти рішення про звільнення зі служби. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
14.11.2025 на адресу суду від представника відповідача в/ч НОМЕР_2 надійшло клопотання про заміну первісного (неналежного) відповідача Військової частини НОМЕР_2 на належного - військову частину НОМЕР_1 , наказом якого від 07.10.2025 №294 солдата ОСОБА_1 було призвано на військову службу до військової частини НОМЕР_1 .
Також 21.11.2025 представником позивача було подано клопотання про заміну відповідача в/ч НОМЕР_2 на в/ч НОМЕР_1 , наказом якої від 07.10.2025 №294 солдата ОСОБА_1 було призвано на військову службу до військової частини НОМЕР_1 . Відповідно пункт 4 позовної заяви просила викласти у такій редакції: «зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 »
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду 25.11.2025 військову частину НОМЕР_2 визнано неналежним відповідачем; замінено у справі №140/12488/25 неналежного відповідача військову частину НОМЕР_2 на належного відповідача - військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). У зв'язку із заміною неналежного відповідача на належного судовий розгляд справи ухвалено проводити спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позовну заяві від 02.12.205 Військова частина НОМЕР_1 заперечила позовні вимоги повністю з тих підстав, що видаючи наказ про зарахування позивача до списків особового складу, діяла на підставі іменного списку, наданого ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виходила з презумпції належного виконання цим органом обов'язку щодо перевірки наявності або відсутності підстав для надання відстрочки. Перевірка таких підстав та надання відстрочок не належать до компетенції військової частини. Згідно з п. 14 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міноборони, затвердженої наказом МО України №280 від 15.09.2022, зарахування військовозобов'язаного до списків особового складу здійснюється в день прибуття на підставі іменних списків команд, приписів та документів, що посвідчують особу. У межах повноважень в/ч НОМЕР_1 , на підставі наказу №294 від 07.10.2025, зарахувала позивача, направленого з ІНФОРМАЦІЯ_8 до списків особового складу для проходження базової та фахової підготовки, поставила його на всі види забезпечення та призначила на посаду курсанта. Відтак вважає, що протиправних дій щодо зарахування позивача до списків особового складу немає, а призов позивача ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням установленої процедури. У зв'язку з цим зарахування позивача до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 на підставі наказу командира частини від 07.10.2025 №294 є правомірним, тому відсутні правові підстави для визнання зазначеного наказу протиправним та його скасування.
Крім того, вказує, що порядок звільнення військовослужбовців із військової служби регламентовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008. Вказаним нормативно-правовим актом не передбачено можливості звільнення військовослужбовця з військової служби шляхом скасування судом наказу про його призначення (зарахування) до військової частини. Слід зазначити, що рішення про мобілізацію та призов мають індивідуальний характер і є актами разової дії, які вичерпують свою юридичну силу після реалізації - у даному випадку після фактичного призову позивача та його направлення для проходження військової служби. Відтак, після видання наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 07.10.2025 №294 між сторонами виникли нові правовідносини, пов'язані з проходженням військової служби, правове регулювання яких здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» та згаданим Положенням. Вказаними актами не передбачено можливості припинення таких правовідносин шляхом судового скасування раніше виданого наказу про призначення до військової частини. Такий спосіб не є юридично ефективним та не призведе до фактичного поновлення порушеного права.
Також звертає увагу, якщо позивач на теперішній час не може проходити військову службу за станом здоров'я, то він має право у встановленому порядку ініціювати питання про звільнення з військової служби на підставі відповідного висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби. Відповідно до п.12 Положення №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України. Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. Відповідно до пункту 12.1 розділу XII Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, звільнення військовослужбовців з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби) здійснюється наказами посадових осіб, визначених пунктом 225 Положення № 1153/2008.
Згідно з абзацу 2 пункту 225 Положення № 1153/2008 звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону № 2232-ХІІу військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них. Вказує, що Пункт 233 Положення №1153/2008 передбачає, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця. Пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII визначені підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Серед таких підстав відсутнє скасування наказу щодо проходження військової служби. У той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач із рапортом до командира ВЧ НОМЕР_1 про його звільнення із зазначенням підстав, визначених пункті 2 частині четвертій статті 26 Закону № 2232-ХІІ, за наслідками розгляду якого мало бути прийняте відповідне рішення, не звертався. Після видання спірного наказу виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом №2232-ХІІ та Положенням №1153/2008. Даними актами законодавства не передбачено звільнення з військової служби шляхом скасування висновків ВЛК, наказів про призов та про призначення до військової частини. Ці акти індивідуальної дії вже реалізовані, а тому їх скасування без прийняття відповідного рішення про звільнення з військової служби не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача, про які він просить у позові. Аналіз наведених вище законодавчих і підзаконних актів свідчить про те, що військова служба з моменту її початку покладає на її учасників (військовослужбовця та держави) велике коло взаємних прав та обов'язків матеріального, та фінансового забезпечення військовослужбовця, його соціального захисту, виконання ним безпосередньо покладених на нього службових обов'язків та інше. У питанні скасування акту індивідуальної дії разового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, Верховний Суд має сталу та послідовну позицію, відповідно до якої такий акт не може бути скасованим після його виконання через порушення гарантій стабільності суспільних відносин та принципу правової визначеності (зокрема, таку правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у постановах від 12.05.2021 у справі №9901/286/19, від 8.09.2021 у справі №816/228/17, Касаційний адміністративний суд у рішеннях від 14.07.2021 у справі №9901/96/21, від 27.10.2022 у справі № П/9901/97/21).
З наведених підстав просив в задоволенні позову відмовити.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 22.07.2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_13 на підставі статті 30а розладу хвороб Наказу МОУ 2008 року №402, про що свідчить довідка ВЛК Пр 105 від 22.07.2022 (а. с. 11) та запис у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 03.08.2022 (а. с. 10).
Як стверджує позивач, в червні 2025 року з наявної інформації у додатку «Резерв+» йому стало відомо, що він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , а не в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
29.07.2025 позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 було направлено заяву про внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а. с. 17).
Доказів розгляду вказаної заяви матеріали справи не містять.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.10.2025 під час проведення оповіщення військовозобов'язаних групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_8 у АДРЕСА_1 позивача було зупинено для перевірки військово - облікових документів у відповідності до пункту 25 Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 «Питання проведення призову громадян під час мобілізації, на особливий період».
В ході перевірки військово - облікових документів було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_14 , правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не користувався.
З метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 було скеровано для проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 (мобілізаційний пункт).
Згідно довідки ВЛК №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби (а. с. 60).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 позивача відповідно до поіменного списку №4395 від 07.10.2025 призвано на військову службу по мобілізації на особливий період з направленням до в/ч НОМЕР_2 (а. с. 18).
В подальшому, на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 №294 від 07.10.2025, ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_2 , зараховано до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 та на всі види забезпечення; для проходження базової та фахової підготовки на посаду курсанта.
Не погоджуючись з бездіяльністю та діями відповідачів щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та призову на військову службу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі здійснюється Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ).
Згідно із статтею 1-2 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 2 Закону №2011-ХІІ, ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах визначених законами України.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» (затвердженим Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент подання позову строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.
Згідно статті 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, в Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини восьмої статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь - яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону №3543-ХІІ, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України(ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно із частиною 10 статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з пунктом 11 статті 38 згаданого вище Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.
Відповідно до пункту 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністерства оборони України затверджено Положення №402.
Згідно з абзацом 1 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 (чинної на момент визнання позивача непридатним до військової служби) постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Так, приписами абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Положення передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова такого змісту: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Згідно пункту третього частини шостої статті 37 Закону №2232-XII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки(військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Як встановив суд, рішенням лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 30а наказу МОУ №402 від 14.08.2008, що підтверджується довідкою ВЛК Пр 105 від 22.07.2022 (а. с. 11) та записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 03.08.2022 (а. с. 10).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною першою статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 частини першої статті 9 №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
28.03.2022 відповідно до статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та з метою встановлення процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів Міністерство оборони України видало наказ №94 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 (далі - Порядок №94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку №94, реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є:
- ведення військового обліку громадян України;
- забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період;
- інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Основними засадами ведення Реєстру є:
- обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- повнота та актуалізація відомостей Реєстру;
- захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до пунктів 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку №94, суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.
Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.
Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.
Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:
внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;
внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;
перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;
знищення повторного запису з Реєстру.
Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку №94, передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У відповідності до п.12 Порядку №94, отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.
Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Згідно з п.2 розділу IV Поряду №94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:
в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;
у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.
Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абзацу 5 пункту 7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №94 та Порядку №559 позивач 29.07.2025 звернувся з відповідною заявою до органу, уповноваженого на внесення змін (а. с. 15-17). Однак, всупереч вимог законодавства, ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідні зміни внесені не були, при цьому, доказів належного розгляду вказаної заяви матеріали справи не містять.
Разом з тим, у відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_9 вказав, що подана позивачем заява не розглядалась, оскільки вся медична документація, в тому числі довідка військово-лікарської комісії №Пр. 105 від 22.07.2022 відносно позивача ОСОБА_1 на підставі ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, відомості про яке зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12023030000000585 від 18.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, у 2023 році була передана слідчому управління Головного управління Національної поліції у Волинській області. У зв'язку з цим, відомості про виключенням з військового обліку відносно позивача внести до Реєстру «Оберіг» на даний момент не вбачається можливим. Крім цього, медична документація відносно позивача від слідчого управління Головного управління Національної поліції у Волинській області на даний час не поверталася, оскільки по даній справі тривають слідчі дії.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру.
Натомість, допустив протиправну бездіяльність щодо невнесення відомостей Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про позивача, який рішенням ВЛК визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та щодо не розгляду заяви позивача, оскільки у відповідності до норм Порядку №559 протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви позивача мав вчинити певні дії щодо її розгляду.
Як визначено пунктом 9 Порядку №94 та пунктом 4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.
Таким чином, з аналізу положень Порядку №94 та Порядку № 559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі, що було зроблено позивачем.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача ІНФОРМАЦІЯ_9 , викладені у відзиві на позовну заяву про те, що на момент звернення позивача 29.07.2025 із відповідною заявою, внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 є неможливим у зв'язку із вилученням у 2023 році слідчим управлінням ГУНП у Волинській області медичної документації щодо позивача, оскільки такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 мав вчинити відразу після прийняття рішення 22.07.2022 про визнання позивача непридатним до військової служби.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних (далі - ЄДР) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі рішення BЛK при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленого довідкою ВЛК - ПР.105 від 22.07.2022 про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 30 «а» гр. II наказу МО України №402 від 2008 року.
Щодо вимоги позивача про скасування рішення військово лікарської комісії від 06.10.2025 при ІНФОРМАЦІЯ_7 про придатність до проходження військової служби у воєнний час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд зазначає наступне.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За правилами абз. 1 частини десятої статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.
У свою чергу, частиною 13 статті 2 Закону №2232-XII передбачено, що громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд.
Водночас, згідно з пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-XII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Суд звертає увагу на принципову відмінність понять «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку».
Зняття з військового обліку передбачає тимчасову зміну місця обліку або зміну статусу, але особа залишається у статусі військовозобов'язаного.
Виключення з військового обліку означає, що особа втрачає статус військовозобов'язаного, на неї не поширюються обов'язки щодо військового обліку (проходження ВЛК, оновлення даних тощо), і вона перестає бути суб'єктом даних правовідносин.
Разом з тим, як встановлено судом, позивач був виключений з військового обліку рішенням компетентного органу (ВЛК) у 2022 році, тобто він втратив статус військовозобов'язаного.
Однак, згідно довідки ВЛК №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби (а. с. 60).
Суд звертає увагу, що чинне законодавство не передбачає механізму автоматичного поновлення на військовому обліку осіб, які були виключені з нього за станом здоров'я, без їхньої добровільної згоди або без скасування попереднього рішення ВЛК у судовому порядку чи порядку контролю, чого у даній справі не відбулося.
При цьому, в позовній заяві представник позивача звертає увагу на порушення процедури медичного огляду позивача військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_15 , оскільки такий огляд проводився без участі позивача, а тому, досліджуючи дані доводи позову, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно із підпунктом 2.8.1 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення №402 ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Головою ВЛК районного (міського) ТЦК та СП призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підвищення кваліфікації) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров'я (установи), головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІНФОРМАЦІЯ_17 .
У відповідності до підпункту 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення №402 на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
В силу пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Абзацом 3 пункту 2.9 розділу ІІ Положення 490 визначено, що інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення).
У відповідності до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або у паперовій формі за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально (пункт 3.2 глави 3 розділу ІІ Положення №402).
Згідно із пунктом 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення №402 перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Згідно з пунктами 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»;
«Обмежено придатний до військової служби».
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
За змістом пункту 3.11 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
З наведених вище положень випливає, що при медичному огляді військовозобов'язаного військово-лікарська комісія повинна діяти за чітко визначеним та послідовним алгоритмом.
При цьому, суд вважає важливим акцентувати увагу на тому, що питання визначення наявності або відсутності у позивача певного діагнозу та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі виконувати повноваження цього органу.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що непридатний до військової служби.
Суд відхиляє посилання представника позивача щодо не врахування пояснень та скарг на здоров'я військово-лікарською комісією під час проведення медичного огляду, оскільки у графі 10 картки обстеження та медичного огляду наявний підпис позивача біля запису «інформація щодо стану мого здоров'я надана мною в повному обсязі. Попереджений про надання неповної та недостовірної інформації».
Повертаючись до перевірки дотримання ВЛК процедури, визначеної Положенням №402 суд зазначає наступне.
Так, постановою, оформленою довідкою військово-лікарської комісії №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 ОСОБА_1 був визнаний придатним до військової служби (а. с. 60).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 з метою належного розгляду справи, у ІНФОРМАЦІЯ_12 витребувано належним чином завірені копії всіх документів, на підставі яких ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , рішенням лікарської комісії від 06.10.2025 №2025-1006-1815-2157-0 при ІНФОРМАЦІЯ_18 було визнано придатним до військової служби, в тому числі довідки ВЛК, картки обстеження та медичного огляду, акти та інші документи, пов'язані із визначенням ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
З наданої ІНФОРМАЦІЯ_18 відповіді від 05.02.2026 слідує, що матеріали, витребувані судом щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії, на підставі яких рішенням військово-лікарської комісії №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби, не перебувають у розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_19 , оскільки були вилучені правоохоронними органами в рамках розслідування кримінальної справи.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне вказати, щовідсутні такі документи відповідно до абзацу 11 пункту 3.8. глави 3 Розділу ІІ Положення №402, паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров'я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров'я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.
Однак в порушення наведеної норми Положення №402, в матеріалах справи відсутні такі документи, що, на думку, суду виключає факт дотримання порядку проходження позивачем повторного медичного огляду 06.10.2025.
При цьому, такі обставини не були спростовані відповідачами в ході розгляду справи належними та достатніми доказами.
Суд повторюється, що органами адміністрування та ведення Реєстру є районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до пункту 2 «Порядку оформлення та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 № 559, відомості, зазначені у військово-обліковому документі особи, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Однак, цей принцип діє і у зворотний бік: Реєстр є похідним від первинних документів та рішень, прийнятих суб'єктами владних повноважень. Відображення у Реєстрі інформації про те, що Позивач є «військовозобов'язаним», суперечить наявному у нього офіційному документу (тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного) з відміткою про виключення з обліку (а. с. 10).
Суд критично оцінює посилання відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_9 на відсутність будь-якої медичної документації щодо проходження позивачем ВЛК 06.10.2025 у зв'язку з її вилученням органами ДБР, оскільки такі дії не можуть мати негативних наслідків для особи, яка отримала документи у встановленому законом порядку.
У пункті 70 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Суд підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права чи право на свободу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
У даному випадку, невідповідність електронних даних Реєстру паперовим документам Позивача є наслідком неналежного адміністрування баз даних з боку держави в особі ТЦК та СП. Віднесення особи, яка виключена з обліку, до категорії «військовозобов'язаних» створює для Позивача невизначеність, ризики безпідставного притягнення до відповідальності або обмеження у правах (наприклад, при перетині кордону чи працевлаштуванні), що є неприпустимим.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Враховуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_20 є розпорядником інформації у Реєстрі та єдиним органом, уповноваженим вносити зміни до облікових даних Позивача за місцем його реєстрації, належним та ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинити конкретні дії внести достовірні відомості до Реєстру.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_21 щодо обліку позивача як військовозобов'язаного є протиправними, оскільки вони не ґрунтуються на фактичних обставинах (рішенні ВЛК 2022 року) та суперечать вимогам статті 37 Закону № 2232-XII.
Відтак, суд вважає, що дані обставини свідчать про неповне медичне обстеження ОСОБА_1 при визначенні придатності до військової служби, відповідно такий висновок ВЛК є передчасним.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази свідчать про порушення в спірних правовідносинах процедури прийняття військово-лікарською комісією постанови, оформленої довідкою №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025, про придатність ОСОБА_1 до військової служби.
На переконання суду, встановлені порушення є істотними та такими, що перешкоджають досягненню мети проведення медичного огляду (визначення придатності позивача до військової служби).
При наданні оцінки процедурним порушенням, які були допущені суб'єктом владних повноважень при прийнятті вказаного висновку від 06.10.2025, суд бере до уваги співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може бути наслідком скасування правильного по суті рішення».
Межею, що розділяє істотне порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття».
У даній справі суд констатує, що висновок суб'єкта владних повноважень за результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 міг бути іншим, за умови дотримання суб'єктом владних повноважень процедури, визначеної Положенням №402.
Відтак, суд погоджується з доводами представника позивача про порушення відповідачем процедури медичного огляду позивача.
Враховуючи те, що в ході розгляду даної справи судом було встановлено допущені з боку ВЛК порушення саме процедури проведення медичного огляду позивача, суд дійшов висновку, що постанову, оформлену довідкою №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 прийнято без дотримання вимог Порядку №402, про що зазначено вище.
Щодо позовної вимоги представника позивача про визнати протиправним та скасувати наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військову службу по мобілізації на особливий період з направленням до військової частини НОМЕР_2 , за яким був мобілізований позивач, суд зазначає наступне.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», рядовий ОСОБА_1 призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в склад в/ч НОМЕР_2 (а. с. 18).
В подальшому, наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 07.10.2025, на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від №294 від 07.10.2025, військова частина НОМЕР_1 зарахувала позивача, направленого з ІНФОРМАЦІЯ_8 до списків особового складу для проходження базової та фахової підготовки, поставила його на всі види забезпечення та призначила на посаду курсанта (а. с. 70).
У зв'язку з наведеним, ухвалою суду від 25.11.2025 замінено у справі №140/12488/25 неналежного відповідача військову частину НОМЕР_2 на належного відповідача - військову частину НОМЕР_1 .
Відповідно пункт 4 позовної заяви викладено у такій редакції: зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
З існуючого на момент виникнення спірних правовідносин правового регулювання вбачається, що проходження медичного огляду та встановлення придатності до військової служби є обов'язковими умовами, без дотримання яких призов особи на військову службу є неможливим.
Отже, для призову особи на військову службу під час мобілізації необхідно встановити придатність військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби.
В ході розгляду справи судом встановлено порушення процедури проведення медичного огляду позивача.
Відтак, за відсутності доведення факту придатності ОСОБА_1 до військової служби призов його на військову службу та подальше направлення для проходження військової служби до військової частини є протиправним.
Відтак, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 07.10.2025 №254 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних №4395 від 07.10.2025, ОСОБА_1 , 1984 року народження, який призваний і направлений до військової частини НОМЕР_2 підлягає скасуванню.
В той же час, надаючи оцінку позовним вимогам зобов'язального характеру щодо зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд зазначає наступне.
З матеріалів справи слідує, що у спірних правовідносинах порушеним є право позивача на належну процедуру його призову на військову службу під час мобілізації.
Обраний же позивачем спосіб захисту порушеного права -зобов'язання прийняти рішення про звільнення позивача з військової служби - є неефективним, адже не вирішує правомірності акту, який приймається за результатом проведеної процедури призову позивача на військову службу.
Суд наголошує, що відновлення порушеного права повинно відбуватися в межах спірних правовідносин, відповідно, за участю їхніх учасників. Водночас скасування наказу командира в/ч НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 та зобов'язання в/ч НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення позивача з військової служби виходить за межі правовідносин між ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та позивачем щодо порядку його призову на військову службу під час мобілізації, яка є предметом розгляду в цій справі.
Іншими словами, такий спосіб захисту порушеного права втручатиметься в інші правовідносини, які врегульовані іншими правовими нормами, що не досліджувалися судом у межах розгляду даної справи і створюватиме ситуацію невиконуваності судового рішення. Відтак у задоволенні позовних вимог до в/ч НОМЕР_5 слід відмовити.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2025 у справі №160/2592/23, яка, в силу частини п'ятої статті 242 КАС України, враховується судом при вирішенні даної справи.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного.
Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В ході судового розгляду справи відповідачі ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , як суб'єкти владних повноважень, не виконали свого процесуального обов'язку щодо доказування правомірності допущеної ними поведінки (щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 та повторного взяття на військовий обліку позивача) та прийнятих у спірних правовідносинах рішеннях (протоколу, оформленого довідкою ВЛК №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025 та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , 1984 року народження, який призваний і направлений до в/ч НОМЕР_2 ): будь-яких доказів на підтвердження протилежних, аніж встановлено судом фактів при розгляді цієї справи, не подано, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 , шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі рішення BЛK при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленого довідкою ВЛК - ПР.105 від 22.07.2022 про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 30 «а» гр. II наказу МО України №402 від 2008 року; визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 ; визнання протиправним та скасування протоколу, оформленого довідкою ВЛК №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025; визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.10.2025 №254 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , 1984 року народження, який призваний і направлений до в/ч НОМЕР_2 .
У задоволенні решти позовних вимог належить відмовити.
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 12 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Отже, сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 27.10.2025 №223, з відповідачів на користь позивача стягненню не підлягає, а позивач має право звернутися до суду в порядку статті 7 Закону №3674-VI із клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними та скасування рішення та наказу, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі рішення BЛK при ІНФОРМАЦІЯ_22 , оформленого довідкою ВЛК - ПР.105 від 22.07.2022 про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно ст. 30 «а» гр. II наказу МО України №402 від 2008 року.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати протокол, оформлений довідкою військово-лікарської комісії №2025-1006-1815-2157-0 від 06.10.2025.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2025 №254 в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних та резервістів відповідно до поіменного списку №4395 від 07.10.2025, ОСОБА_1 , 1984 року народження, який призваний і направлений до військової частини НОМЕР_2 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський