Постанова від 04.02.2026 по справі 904/906/25

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.02.2026 року м. Дніпро Справа № 904/906/25

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Кощеєва І.М. ( доповідач )

суддів: Дарміна М.О., Чус О.В.

секретар судового засідання: Скородумова Л.В.

представники сторін:

від позивача: Пясецький Д.В.

від відповідача: Тер-Товмасян Ю.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р.

( суддя Дичко В.О., м. Дніпро, повний текст рішення складено 26.05.2025 р.)

у справі

за позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю

“Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг»,

м. Київ

до

Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго»

Криворізької міської ради,

м. Кривий Ріг

про стягнення 5 230 754,28 грн.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради про стягнення заборгованості в сумі 5 230 754,28 грн.

Позовна вимога обґрунтована неналежним виконанням Комунальним підприємством “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради договору № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 від 20.09.2022 р. постачання природного газу щодо оплати поставленого природного газу за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року.

2. Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. позовну заяву задоволено. Стягнуто з Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» заборгованість за договором № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 від 20.09.2022 р. постачання природного газу, за період з листопада 2022 р. до квітня 2023 р., в сумі 5 230 754,28 грн. та судовий збір, у сумі 62 769,05 грн..

3. Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради, через систему "Електронний суд", звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. у справі № 904/906/25 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

4. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, КП «Кривбастеплоенерго» КМР вважає, що рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. по справі № 904/906/25 прийняте судом з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, ґрунтується на висновках, зроблених при неповному та необ'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, а тому відповідно до ст. 277 ГПК України наявні підстави для його скасування в апеляційному порядку.

Водночас, на думку Скаржника, в даному випадку неоплата Відповідачем поставленого природного газу в розумінні ст. 610 ЦК України не є порушенням господарського зобов'язання.

При цьому, Скаржник зазначає, що КП «Кривбастеплоенерго» КМР просило суд врахувати, що вказана заборгованість підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і вододовідведення за спожиті енергоносії» № 1730-III від 03.06.2016 р., з наступними змінами та доповненнями ( далі - Закон України № 1730-ІІІ ), який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Скаржник наголошує на тому, що Комунальне підприємство «Кривбастеплоенерго» КМР з метою реалізації положень Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 р. № 932 «Про затвердження Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах» (зі змінами) узгодило та належним чином оформило з Територіальною комісією з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах за спірний період - жовтень 2022 - квітень 2023 року, тобто 3 квартал 2022 року, 1 та 2 квартали 2023 року ( копії протоколів наявні в матеріалах господарської справи ). Однак, станом на дату звернення Позивача до суду та на дату постановлення оскаржуваного рішення кошти, передбачені законодавством на компенсацію різниці в тарифах, яка виникла починаючи з жовтня 2022 року, до КП «Кривбастеплоенерго» КМР не надходили. Таким чином, КП «Кривбастеплоенерго» КМР вчинив всі належні від нього дії щодо отримання субвенції щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах та для погашення заборгованості підприємства перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг». Однак таке фінансування напряму залежить від наявності грошових коштів в державному бюджеті і жодного разу з 2021 року КП «Кривбастеплоенерго» КМР не отримало грошових коштів як субвенцій щодо врегулювання вказаної заборгованості. Отже, Відповідач вчинив всі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення, а тому на підставі ст. 218 ГК України не має відповідати за порушення зобов'язань щодо своєчасної оплати поставленого природного газу за Договором № 8233-ПСО (ТКЕ)-3 постачання природного газу від 20.09.2022 р. Виходячи з викладеного, Відповідач вказував, що вимоги ТОВ «Газопостачальна організація «Нафтогаз Трейдинг» про стягнення з КП «Кривбастеплоенерго» КМР заборгованості за Договором № 8233-ПСО (ТКЕ)-3 постачання природного газу від 20.09.2022 р. на загальну суму 5 230 754,28 грн є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, в зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Тому КП «Кривбастеплоенерго» КМР вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. по справі № 904/906/25 є таким, що постановлено судом першої інстанції з не правильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправомірного стягнення з КП «Кривбастеплоенерго» КМР на користь ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» грошових коштів в розмірі 5 230 754,28 грн як заборгованості за поставлений природний газ, та з порушенням норм процесуального права, внаслідок чого судом було не повно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що в підсумку свідчить про незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення та наявність визначених ст. 277 ГПК України підстав для його скасування в апеляційному порядку.

5. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи.

Від Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Товариство не погоджується з доводами апеляційної скарги, вважає її безпідставною і необґрунтованою.

Зокрема, з метою належного розгляду справи, Товариство просить додатково врахувати, правові висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладені в постанові від 07.05.2025 р. у справі № 920/481/23.

6. Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.06.2025 р. для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Кощеєв І.М. ( доповідач ), судді - Чус О.В., Дармін М.О.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 16.06.2025 р. витребувано у Господарського суду Дніпропетровської області матеріали справи/копії матеріалів справи № 904/906/25.

Матеріали справи № 904/906/25 надійшли до Центрального апеляційного господарського суду.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 19.06.2025 р. відкрито апеляційне провадження у справі та призначити апеляційну скаргу до розгляду в судове засідання на 19.11.2025 р.

Від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» надійшла заява про його участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів та підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 07.11.2025 р., судове засідання у справі № 904/906/25, призначене на 19.11.2025 р., вирішено провести з представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду ( зал судового засідання № 511 ) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в підсистеми ЄСІТС.

Від представника Комунального підприємства «Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради надійшла заява про його участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів та підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.11.2025 р., судове засідання у справі № 904/906/25, призначене на 19.11.2025 р., вирішено провести з представником Комунального підприємства «Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду ( зал судового засідання № 511 ) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в підсистеми ЄСІТС.

У зв'язку з тим, що відповідно до ст. 89 Закону України "Про судоустрій", у період з 17 листопада по 21листопада 2025 року, колегія суддів у складі: головуючого судді - Кощеєв І.М. ( доповідач ), судді - Чус О.В., Дармін М.О. примає участь у підготовці суддів апеляційних господарських судів для підтримання кваліфікації, розгляд апеляційної скарги Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. у справі № 904/906/25 в судовому засіданні 19.11.2025 р. не відбулося.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.11.2025 р., призначено розгляд апеляційної скарги Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. у справі № 904/906/25 в судове засідання на 04.02.2026 р..

У судовому засіданні 04.02.2026 р. була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Центрального апеляційного господарського суду.

7. Встановлені судом обставини справи.

20.09.2022 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» ( Постачальник ) та Комунальним підприємством “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради ( Споживач ) укладено договір № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 постачання природного газу, відповідно до пункту 1.1 якого Постачальник зобов'язується поставити Споживачеві, який є виробником теплової енергії в розумінні пп. 1 пункту 4 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2022 р. № 812, природний газ, а Споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього Договору.

Згідно з пунктом 1.2 Договору природний газ, що постачається за цим Договором, використовується споживачем для власних потреб або в якості сировини і не може бути використаний для перепродажу.

Відповідно до пункту 2.1 Договору Постачальник передає Споживачу на умовах цього Договору замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу у період з вересня 2022 року по березень 2023 року (включно), в кількості 325,118 тис. куб. метрів (триста двадцять п'ять тисяч сто вісімнадцять куб. метрів), в тому числі по місяцях (далі - розрахункові періоди) (тис. куб.м):

Розрахунковий періодОбсяг I (фіксований)Обсяг IIОбсяг III (фіксований)Загальний обсяг

Жовтень 20220,0000,0004,1344,134

Листопад 20221,1641,56948,26250,995

Грудень 20221,7548,63060,59270,976

Січень 20231,39216,27660,99878,666

Лютий 20231,17716,18742,03859,402

Березень 20231,13227,11732,69560,944

ВСЬОГО6,61969,780248,719325,118

Згідно з пунктом 2.3 Договору підписанням цього Договору споживач дає згоду постачальнику на включення його до Реєстру споживачів постачальника (далі - Реєстр або Реєстр споживачів), розміщеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи (далі - оператор ГТС) відповідно до вимог постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2493 від 30.09.2015 “Про затвердження Кодексу газотранспортної системи».

Згідно з абзацом 2 пункту 2.4 Договору споживач зобов'язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів.

Відповідно до пункту 2.5 Договору режим використання природного газу протягом розрахункового періоду (в т.ч. добове використання) споживач визначає самостійно в залежності від своїх виробничих потреб.

Згідно з пунктом 3.1 Договору Постачальник передає Споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи.

Право власності на природний газ переходить від Постачальника до Споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов'язану з правом власності на природний газ.

Відповідно до пункту 3.2 Договору постачання газу за цим Договором здійснюється постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника, розміщеного на інформаційній платформі оператора ГТС.

Згідно з пунктом 3.5 Договору приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання- передачі газу.

Згідно з пунктом 4.1 Договору ціна на природний газ, який постачається за цим Договором, встановлюється наступним чином:

4.1.1. Ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1 цього Договору як обсяг I (фіксований) за 1000 куб. м газу без ПДВ - 6 183,33 грн, крім того, ПДВ за ставкою 20%, всього з ПДВ - 7 420 грн; крім того, тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,576 грн, крім того, ПДВ 20% - 27,315 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000куб. м.

Всього ціна газу для обсягу I (фіксований) за 1 000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 7 583,89 грн.

4.1.2. Ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1 цього Договору як обсяг II за 1 000 куб. м газу без ПДВ - 31 937,92 грн, крім того, ПДВ за ставкою 20%, всього з ПДВ - 38 325,50 грн; крім того, тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,576 грн, крім того, ПДВ 20% - 27,315 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000 куб. м.

Всього ціна газу для обсягу II за 1 000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 38 489,39 грн.

4.1.3. Ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1 цього Договору як обсяг III (фіксований) за 1000 куб. м газу без ПДВ - 13 658,33 грн, крім того, ПДВ за ставкою 20%, всього з ПДВ - 16 390 грн; крім того, тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,576 грн, крім того, ПДВ 20% - 27,315 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000куб. м.

Всього ціна газу для обсягу III (фіксований) за 1 000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 16 553,89 гривень.

Згідно з пунктом 4.2 Договору у разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнта, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов'язковими для сторін за цим Договором з дати набрання чинності відповідних змін.

Згідно з пунктом 4.3 Договору загальна фактична вартість цього Договору дорівнює вартості фактично використаного за цим Договором природного газу з урахуванням вартості послуг його транспортування.

На підставі пункту 5.1 Договору споживач здійснює розрахунок за придбані обсяги природного газу в наступному порядку: 70 відсотків вартості фактично переданого відповідно до акта/актів приймання - передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу; остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта/актів приймання - передачі природний газ - до 15-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70 відсотків грошових коштів за відповідний розрахунковий період.

Згідно з пунктом 5.4 Договору оплата за природний газ здійснюється Споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника, зазначений в розділі 14 цього Договору.

Споживач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі розраховуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 5.1 цього Договору.

Кошти, які надійшли від Споживача, зараховуються як передоплата за умови відсутності заборгованості за попередні розрахункові періоди за цим Договором.

Згідно з підпунктом 4 пункту 6.2 Договору Споживач зобов'язаний прийняти газ на умовах цього Договору, своєчасно оплачувати вартість поставленого природного газу в розмірі та порядку, що передбачені цим Договором.

Відповідно до підпункту 4 пункту 6.3 Договору Постачальник має право отримати оплату за переданий за цим Договором природний газ в розмірі та в строки, визначені цим Договором.

Згідно з абзацом 2 пункту 7.2 Договору у разі наявності у виробника теплової енергії невідшкодованої заборгованості з різниці в тарифах, розрахованої та узгодженої відповідно до законодавства, на суму заборгованості за природний газ, що еквівалентна сумі заборгованості з різниці в тарифах на відповідну дату, неустойка (штрафи, пені), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.

Згідно з пунктом 11.2 Договору у разі недосягнення сторонами згоди спори (розбіжності) розв'язуються у судовому порядку.

Відповідно до пункту 11.3 Договору строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим Договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних, збитків, становить п'ять років.

Згідно з пунктом 13.1 Договору даний Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності), а в частині зобов'язань постачальника щодо передачі природного газу відповідно до п. 2.1 Договору - після настання відкладальних обставин згідно зі ст. 212 Цивільного кодексу України, а саме: укладання споживачем договорів/додаткових угод (додаткових договорів) про договірне списання з поточних банківських рахунків, на які надходять кошти у вигляді плати за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, строком дії до повного виконання зобов'язань споживача за всіма договорами, укладеними з постачальником, або повного погашення заборгованості за такими договорами.

Договір діє до 31.03.2023 р. включно, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору.

Договір підписаний уповноваженими представниками Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» та Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради та скріплений печатками цих юридичних осіб.

26.04.2023 р. сторонами укладено додаткову угоду № 3 до Договору ( а.с. 25-26, далі - Додаткова угода № 3).

Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 3 доповнено пункт 2.1 розділу 2 “Кількість та фізико-хімічні показники природного газу» Договору після таблиці абзацом про те, що у квітні 2023 року постачальник передає споживачу обсяг (об'єм) природного газу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2023 р. № 277.

Згідно з пунктом 6 Додаткової угоди № 3 у пункті 13.1 розділу 13 “Строк дії Договору та інші умови» Договору замінено слова та цифри “ 31.03.2023 р.» на слова та цифри “ 30.04.2023 р.».

Відповідно до пункту 8 Додаткової угоди № 3 Додаткова угода складена у двох примірниках, по одному для кожної із сторін, які мають однакову юридичну силу, набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками (за наявності) та поширює свою дію на відносини сторін, що фактично склались на 31 березня 2023року.

На виконання умов Договору в період із жовтня 2022 року до квітня 2023 року Позивач передав у власність Відповідача природний газ на загальну суму 5 330 972,13 грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу (а.с. 8-15), які підписані сторонами та скріплені їх печатками без зауважень: за актом приймання - передачі природного газу від 31.10.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в жовтні 2022 року природний газ обсягом 0,01316 тис. куб. м (обсяг III) на суму 217,85 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 30.11.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в листопаді 2022 року природний газ обсягом 1,16400 тис. куб. м (обсяг I) на суму 8 827,64 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 30.11.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в листопаді 2022 року природний газ обсягом 46,69471 тис. куб. м (обсяг III) на суму 772 978,97 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 31.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло у грудні 2022 року природний газ обсягом 1,75400 тис. куб. м (обсяг I) на суму 13 302,13 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 31.12.2022 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло у грудні 2022 року природний газ обсягом 3,55058 тис. куб. м (обсяг II) на суму 136 659,67 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 31.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» Криворізької міської ради передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» прийняло у грудні 2022 року природний газ обсягом 60,59200 тис. куб. м (обсяг III) на суму 1 003 033,13 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 31.01.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в січні 2023 року природний газ обсягом 1,39200 тис. куб. м (обсяг I) на суму 10 556,77 грн (з ПДВ); за актом приймання - передачі природного газу від 31.01.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в січні 2023 року природний газ обсягом 3,77603 тис. куб. м (обсяг II) на суму 145 337,11 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 31.01.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в січні 2023 року природний газ обсягом 60,99800 тис. куб. м (обсяг III) на суму 1 009 754 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в лютому 2023 року природний газ обсягом 1,17700 тис. куб. м (обсяг I) на суму 8 926,24 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в лютому 2023 року природний газ обсягом 22,14707 тис. куб. м (обсяг II) на суму 852 427,33 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в лютому 2023 року природний газ обсягом 42,03800 тис. куб. м (обсяг III) на суму 695 892,31 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в березні 2023 року природний газ обсягом 1,06454 тис. куб. м (обсяг I) на суму 8 073,35 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в березні 2023 року природний газ обсягом 3,21521 тис. куб. м (обсяг II) на суму 123 751,49 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло в березні 2023 року природний газ обсягом 32,69500 тис. куб. м (обсяг III) на суму 541 229,34 грн (з ПДВ); за актом приймання-передачі природного газу від 30.04.2023 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» передало, а Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради прийняло у квітні 2023 року природний газ обсягом 0,00029 тис. куб. м (обсяг III) на суму 4,80 грн (з ПДВ).

Відповідач за отриманий природний газ розрахувався частково, сплативши 100 217,85 грн, у тому числі 217,85 грн ( 16.11.2022 р.) за жовтень 2022 року, 50 000 грн ( 29.05.2023 р.) та 50 000 грн ( 29.06.2023 р.) за листопад 2022 року, що підтверджується листом Акціонерного товариства “Державний ощадний банк України» № 16/2-09/69271/2024 від 13.06.2024 р. ( а. с. 27-29 ).

У зв'язку з вищенаведеним, у Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради перед Позивачем виникла основна заборгованість у сумі 5 230 754,28 грн ( 5 330 972,13 грн - 100 217,85 грн) за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року, що і стало причиною звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» із позовом до суду.

Відповідач із заявленою позовною вимогою не погодився, проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.

В обґрунтування заперечень Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради посилалося на Закон України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організації та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (з наступними змінами та доповненнями). Відповідач повідомляв, що Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради узгодило та належним чином оформило з територіальною комісією з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах за спірний період - жовтень 2022 року - квітень 2023 року, тобто 3 квартал 2022 року, 1 та 2 квартали 2023 року. Проте станом на 24.03.2025 р. кошти, передбачені законодавством на компенсацію різниці в тарифах, яка виникла, починаючи з жовтня 2022 року, до Відповідача не надходили. На підтвердження своїх доводів Комунальне підприємство “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради надало до суду протоколи засідань територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 9 від 21.03.2023 р., № 10 від 12.05.2023 р., № 11 від 08.08.2023 р. (а.с. 60-80).

За наслідками розгляду позову господарським судом прийнято оскаржуване рішення у даній справі.

Судове рішення мотивоване тим, що надані Позивачем докази на підтвердження основної заборгованості Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради перед Товариством з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» у сумі 5 230 754,28 грн є більш вірогідними, тому позовна заява про стягнення заборгованості за договором № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 від 20.09.2022 р. постачання природного газу за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року в сумі 5 230 754,28 грн підлягає задоволенню.

8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення господарського суду залишити без змін, виходячи з наступного.

Предметом спору є заборгованість, Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради перед Товариством з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» у сумі 5 230 754,28, яка виникла за договором № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 від 20.09.2022 р. постачання природного газу за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року.

Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

На підставі ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України “Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України “Про ринок природного газу» права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

На підставі п. 2 ч. 2 ст. 13 Закону України “Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів.

Як убачається з умов Договору, строки оплати за поставлений природний газ, є такими, що настали.

При цьому Скаржник зазначає, що КП «Кривбастеплоенерго» КМР просило суд врахувати, що вказана заборгованість підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і вододовідведення за спожиті енергоносії» № 1730-III від 03.06.2016 р., з наступними змінами та доповненнями ( далі - Закон України № 1730-ІІІ ), який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення. Скаржник наголошує на тому, що Комунальне підприємство «Кривбастеплоенерго» КМР з метою реалізації положень Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 р. № 932 «Про затвердження Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах» (зі змінами) узгодило та належним чином оформило з Територіальною комісією з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах за спірний період - жовтень 2022 - квітень 2023 року, тобто 3 квартал 2022 року, 1 та 2 квартали 2023 року ( копії протоколів наявні в матеріалах господарської справи ). Однак, станом на дату звернення Позивача до суду та на дату постановлення оскаржуваного рішення кошти, передбачені законодавством на компенсацію різниці в тарифах, яка виникла починаючи з жовтня 2022 року, до КП «Кривбастеплоенерго» КМР не надходили.

Щодо порядку відшкодування різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що підлягає врегулюванню на умовах та в порядку, визначених Законом 1730, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Відповідно до ст. 2 Закону 1730 в редакції Закону від 14.07.2021 р. № 1639-IX, його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.

Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до ст. 4 цього Закону не потребує обов'язкового включення до реєстру ( абз.2 ч.1 ст.3 Закону 1730 в редакції Закону від 14.07.2021 р. № 1639-IX).

Абзаци 1 та 2 ст.4 Закону1730, в редакції Закону від 14.07.2021 р. № 1639, встановлювали, що взаєморозрахунки проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення: кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів або операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу.

Взаєморозрахунки проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, за рахунок та в межах видатків спеціального фонду державного бюджету за цільовим призначенням, джерелом формування яких є надходження, визначені Законом "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та/або Законом "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на погашення заборгованості з різниці в тарифах (абз.7 ст.4 Закону 1730 в редакції Закону від 14.07.2021 р. № 1639-IX з урахуванням змін, внесених Законом від 16.12.2021 р. № 1974-IX).

Згідно із розд. ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 2479 абз. 1 ст. 4 Закону 1730 після слова "Взаєморозрахунки" доповнено словами "або перерахування субвенції", а також доповнено абз. 3 такого змісту: "кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб'єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу".

Отже, законодавець визначив, що проведення розрахунків може здійснюватися шляхом взаєморозрахунків або перерахування субвенції. До переліку заборгованості, як підлягає врегулюванню, додав також заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед ТОВ "Нафтогаз Трейдинг" за спожитий природний газ з 01.06.2021 р.

Водночас визначив, що для цього сторони повинні укласти договір про організацію взаєморозрахунків.

Взаєморозрахунки або перерахування субвенції проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, за рахунок та в межах видатків державного бюджету за цільовим призначенням, джерелом формування яких є надходження, визначені Законом "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та на наступні роки на погашення заборгованості з різниці в тарифах (абз.9 ст.4 Закону 1730).

Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2022 р. № 1403 "Про затвердження Порядку та умов надання у 2022 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно із Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".

Згідно з п. 5 цього Порядку підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається суб'єктами господарювання та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі учасники розрахунків).

Відповідно до ч. 2 ст.11 ЦК підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.

Частина 5 цієї статті визначає, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Закон 2479 встановлює єдину підставу для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах - це договір про організацію взаєморозрахунків, і не встановлює можливість проведення таких взаєморозрахунків за рішенням суду при вирішенні спору про стягнення заборгованості за спожитий газ.

Згідно із ч. 4 ст.14 ЦК України особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

Ця норма надає можливість сторонам договору або законодавцю визначити обставини, за яких особа може бути звільнення від цивільного обов'язку або його виконання. Звільнення від виконання цивільного обов'язку означає повне припинення самого цивільного зобов'язання. Звільнення від виконання обов'язку має місце тоді, коли сам обов'язок зберігається (продовжує існувати), проте його не можна виконати примусово.

Ані договір постачання природного газу, ані Закон 2479 не передбачають звільнення теплопостачальних та теплогенеруючих організацій від обов'язку оплатити спожитий ними природний газ з 01.06.2021 р., а також послуги з його розподілу та транспортування, лише через наявність заборгованості з відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію та послуги з її постачання. Законодавець передбачив умови та порядок її врегулювання.

Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 23.04.2024 р. у справі № 925/636/23 та від 07.05.2025 р. у справі № 920/481/23.

Верховний Суд зробив такий висновок щодо застосування норм ст.4 Закону 1730 в редакції Закону 2479: 1) стаття 4 Закону 1730 в редакції Закону 2479 має на меті врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ з 01.06.2021 р. Це врегулювання здійснюється шляхом взаєморозрахунків між сторонами заборгованості; перерахування субвенції з державного бюджету теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям для погашення заборгованості; 2) наявність заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та послуги з її постачання не є достатньою підставою для звільнення теплопостачальних та теплогенеруючих організацій від обов'язку оплатити спожитий ними природний газ, а також послуги з його розподілу та транспортування. Для застосування цього механізму сторони мають укласти договір про організацію взаєморозрахунків. Умови та порядок проведення взаєморозрахунків або перерахування субвенції у 2022 році визначені постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2022 р. № 1403; 3) Закон 1730 не передбачає можливість проведення взаєморозрахунків за рішенням суду при вирішенні спору про стягнення заборгованості за спожитий газ. Суд не може провести таке зарахування самостійно.

Зазначені висновки Верховного Суду врахував суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Доказів оплати основної заборгованості в сумі 5 230 754,28 грн Відповідач до суду не надав, контррозрахунок цієї суми в матеріалах справи відсутній.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з Відповідача на користь Позивача заборгованості за договором № 8233-ПСО(ТКЕ)-3 від 20.09.2022 р. постачання природного газу за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року у сумі 5 230 754,28 грн.

Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що викладені у апеляційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування судового рішення місцевого господарського суду, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні Скаржником норм матеріального та процесуального права, що в сукупності виключає можливість задоволення апеляційної скарги.

9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії", ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів Скаржника та їх відображення у судовому рішенні, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" ( Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006 р. ).

Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У даній справі суд дійшов висновку, що Скаржникові було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

З огляду на приписи ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 р." Конвенція застосовується судами України як частина національного законодавства, а практика ЄСПЛ, через рішення якого відбувається практичне застосування Конвенції, застосовується судами як джерело права.

Отже, доводи заявника апеляційної скарги про порушення норм матеріального та процесуального права судом попередньої інстанцій під час прийняття оскаржуваного процесуального документу не знайшли свого підтвердження.

За змістом ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення підлягає залишенню без змін.

10. Судові витрати.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, згідно вимог ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на Скаржника.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Кривбастеплоенерго» Криворізької міської ради - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2025 р. у справі № 904/906/25 - залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено ст. ст. 286-289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 09.02.2026 р.

Головуючий суддя І.М. Кощеєв

Суддя М.О. Дармін

Суддя О.В. Чус