Постанова від 06.02.2026 по справі 127/3160/26

Справа № 127/3160/26

Провадження № 3/127/708/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 рокум. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., за участі представника Вінницької митниці Державної митної служби України Стрекалової В.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Вінницької митниці Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Казахстан, м. Джесказган, місце проживання - АДРЕСА_1 , пенсіонера, паспорт гр. Р. Молдова для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 06.02.2025 органом AGENTIA SERVICIІ PUBLICE, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , номер телефону НОМЕР_3 ,

щодо порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

21.12.2025 о 20 год 43 хв в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський-Отач» митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону в напрямку «виїзд з України» по смузі руху «зелений коридор» прибув легковий автомобіль марки «RENAULT CLIO», реєстраційний номер НОМЕР_4 (Молдова), під керуванням громадянина Р. Молдови ОСОБА_1 ).

В ході митного контролю та митного огляду особистих речей та транспортного засобу громадянина Р. Молдови ОСОБА_1 (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР), о 21 год 05 хв виявлено приховані від митного контролю товари, саме: в моторному відсіку, в чорному поліетиленовому пакеті - рідини для електронних сигарет у кількості 80 флаконів з написом «SOLANA» (вмістом по 30 мл у кожному флаконі); в дорожній сумці з подвійним дном, яка знаходилась у багажному відсіку - електронні пристрої для куріння в кількості 34 штуки з написом «VAPORESSO»; в багажному відсіку, у ніші для зберігання дрібних речей - рідини для електронних сигарет у кількості 300 флаконів з написом «SOLANA» (вмістом по 30 мл у кожному флаконі) та електронні пристрої для куріння в кількості 10 штук з написом «VAPORESSO»; в багажному відсіку з лівої сторони, за обшивкою - електронні пристрої для куріння в кількості 20 штук, з написом «ELFBAR»; в багажному відсіку з правої сторони, за обшивкою - електронні пристрої для куріння в кількості 20 штук, з написом «ELFBAR».

Зазначені дії митним органом кваліфіковано як порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Представник митниці Стрекалова В.Д. вважає, що зібраними по справі доказами доведено вину ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судовому засіданні не заперечував обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил.

Вислухавши думки представника митниці, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.

Норма ст. 487 МК України визначає, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів Митним кодексом чи іншими законами України, і за які МК України передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 491 МК України, підставою для порушення справи про порушення митних правил є офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Відповідно до ст. 483 МК України відповідальність наступає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Згідно з п. 5 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8, незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це, зокрема, їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення або шляхом надання одним товарам вигляду інших. Використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна інших зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 МК України митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 МК України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.

За змістом ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до ст. 336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 №614 встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.

Відповідно до п. 2.9 Наказу №614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.

За змістом п. 1.10 Наказу №614, з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з інформацією АСМО «Інспектор», модуля «Провадження в справах про ПМП» гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил по ст. 482, 483 МК України.

Відтак, судом встановлено, що гр. Р. Молдови ОСОБА_1 (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР) дійсно переміщував товари через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням способів, що утруднюють виявлення таких товарів, що підтверджується протоколом про порушення митних правил №0384/UA401000/2025 від 21.12.2025, актом проведення огляду (перегляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №UA401080/2025/001461 від 22.12.2025, фототаблицею до протоколу, описом тимчасово вилучених предметів, а також не заперечується самим VISOTCHI VLADIMIR (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР). Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Суд приймає до уваги те, що ОСОБА_1 (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР) порушив митні правила, тому на думку суду необхідним та достатнім буде застосування до останнього адміністративного стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, що передбачено санкцією статті.

Висновком Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003301-0004 від 07.01.2026 за результатами проведення товарознавчого дослідження встановлено, що загальна ринкова вартість вилучених товарів, зазначених у постанові про призначення експертизи від 29.12.2025 в справі про порушення митних правил №0384/UA401000/2025, станом на дату оцінки, становить 169 078,80 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави.

Згідно зі ст. 41 Конституції України конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України також передбачає конфіскацію транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією ж метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.

З протоколу про порушення митних правил №0384/UA401000/2025 від 21.12.2025 вбачається, що легковий автомобіль марки «RENAULT CLIO», реєстраційний номер НОМЕР_4 (Молдова) не мав спеціально виготовлених сховищ (тайників), тобто не був переобладнаний, його заводська конструкція не піддавалась змінам. При цьому, зазначений транспортний засіб, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 30.10.2025, а також ключ запалювання транспортного засобу були вилучені на підставі ст. 511 МК України, у зв'язку з необхідністю забезпечення в майбутньому стягнення штрафу або вартості товарів.

Відповідно до ст. 242 МК України та п. 9.1 Порядку роботи складу митного органу № 627 від 30.05.2012, товари можуть бути видані лише після їх митного оформлення, відшкодування витрат митних органів на їх зберігання та сплати відповідних митних платежів.

Таким чином, з моменту набрання даною постановою суду законної сили та після сплати штрафу і всіх необхідних платежів легковий автомобіль марки «RENAULT CLIO», реєстраційний номер НОМЕР_4 (Молдова), свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 30.10.2025, а також ключ запалювання транспортного засобу підлягатимуть поверненню VISOTCHI VLADIMIR (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР).

Окрім того, норми ч. 1 ст. 519, ч. 1 ст. 520 МК України прописують, що витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених органами доходів і зборів витрат на провадження або розгляд справи. Витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до ст. 519 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР) на користь Вінницької митниці Державної митної служби України, витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару, що відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0384/UA401000/2025 становлять 215 (двісті п'ятнадцять) грн 08 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 483 МК України, ст. 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 100 відсотків вартості товару, що становить 169 078 (сто шістдесят дев'ять тисяч сімдесят вісім) грн 80 коп., з конфіскацією товару, який є предметом порушення митних правил, а саме: рідини для електронних сигарет у кількості 80 флаконів з написом «SOLANA» (вмістом по 30 мл у кожному флаконі); електронних пристроїв для куріння в кількості 34 штуки з написом «VAPORESSO»; рідини для електронних сигарет у кількості 300 флаконів з написом «SOLANA» (вмістом по 30 мл у кожному флаконі) та електронних пристроїв для куріння в кількості 10 штук з написом «VAPORESSO»; електронних пристроїв для куріння в кількості 20 штук, з написом «ELFBAR»; електронних пристроїв для куріння в кількості 20 штук, з написом «ELFBAR».

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 (ВИСОЦЬКИЙ ВОЛОРИМИР) на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати пов'язанні із зберіганням вилученого товару в розмірі 215 (двісті п'ятнадцять) грн 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: