Рішення від 04.02.2026 по справі 990/440/25

РІШЕННЯ

Іменем України

04 лютого 2026 року

м. Київ

справа №990/440/25

адміністративне провадження № П/990/440/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

суддя-доповідач - Стародуб О.П.,

судді - Бевзенко В.М., Бучик А.Ю., Рибачук А.І., Чиркін С.М.,

секретар судового засідання - Іщук В.С.

за участю позивача та представника відповідача Предоляк Н.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

22.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом, в якому, з врахуванням заяви про зміну (доповнення) предмету позову від 31.10.2025, просив:

- визнати дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо обмеження права позивача на інформацію за його клопотаннями та запитами від 13.03.2025, 20.03.2025, 21.03.2025, 21.05.2025, 18.07.2025, 02.10.2025, 17.10.2025 (двічі за усним та письмовим запитом) та 24.10.2025 протиправними та, як наслідок цього, у відповідності до статті 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язати надати запитувану інформацію і документи, що її підтверджують, й окремо запитувані документи.

Також просить постановити в порядку статті 249 КАС України окрему ухвалу, яку скерувати Генеральному прокурору України та Вищій раді правосуддя.

РУХ СПРАВИ

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2025 для розгляду цієї справи визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Стародуб О.П., судді: Кравчук В.М., Рибачук А.І., Єзеров А.А., Чиркін С.М.

У зв'язку з відрядженням суддів Єзерова А.А. та Кравчука В.М., що унеможливлювало їх участь у розгляді судових справ, розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 01.10.2025 №1228/0/78-25 призначено повторний автоматизований розподіл цієї справи.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.10.2025 для розгляду цієї справи визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Стародуб О.П., судді: Бевзенко В.М., Рибачук А.І., Бучик А.Ю., Чиркін С.М.

Ухвалою Верховного Суду від 09.10.2025 відкрито провадження у справі, її розгляд постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалами від 06.11.2025, постановленими в судовому засіданні без оформлення окремого документа, задоволено заяву позивача від 31.10.2025 про зміну (доповнення) предмету позову та відмовлено у клопотанні позивача про залучення третьої особи до участі у цій справі.

Ухвалою від 04.02.2026, постановленою в судовому засіданні без оформлення окремого документа, відмовлено в задоволенні клопотання позивача про його допит як свідка, оскільки за правилами частини 5 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI відмова в задоволенні запиту на інформацію надається виключно в письмовій формі, відтак, зважаючи на предмет спору, встановлення фактів протиправного обмеження права позивача на інформацію за його запитами на підставі показів свідків є недопустимим.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Рішенням Комісії від 14.09.2023 №94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14.12.2023 №171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ (далі - Конкурс), із заявою про участь в якому, звернувся позивач.

Рішенням Комісії від 19.06.2024 №184/зп-24 призначено кваліфікаційне оцінювання в межах Конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах 172 кандидатів, в тому числі, позивачу. Цим рішенням також встановлено черговість етапів кваліфікаційного оцінювання: перший - складання кваліфікаційного іспиту; другий - дослідження досьє та проведення співбесіди.

Рішенням Комісії від 11.09.2024 № 270/зп-24 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 19.12.2024 №376/зп-24) призначено кваліфікаційний іспит під час кваліфікаційного оцінювання в межах Конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема позивачу, та визначено черговість етапів його проведення: перший етап - тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; другий етап - тестування когнітивних здібностей; третій етап - виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду.

Рішенням Комісії від 23.10.2024 №333/зп-24 затверджено кодовані та декодовані результати тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації апеляційного адміністративного суду. До тестування когнітивних здібностей допущено 132 кандидати, зокрема позивача, які успішно пройшли перший етап кваліфікаційного іспиту.

Рішенням Комісії від 22.01.2025 №19/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати тестування когнітивних здібностей, складеного кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах. До виконання практичного завдання зі спеціалізації апеляційного адміністративного суду допущено 105 кандидатів, в тому числі позивача, які успішно пройшли другий етап кваліфікаційного іспиту.

Рішенням Комісії від 22.01.2025 №21/зп-25 затверджено склади екзаменаційних комісій для перевірки та оцінювання практичних завдань, виконаних кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах під час кваліфікаційного іспиту в межах Конкурсу.

Згідно з графіком, визначеним рішенням Комісії від 22.01.2025 №19/зп-25, 24.02.2025 та 25.02.2025 проведено третій етап кваліфікаційного іспиту - виконання практичного завдання зі спеціалізації апеляційного адміністративного суду, участь в якому 24.02.2025 взяв позивач

Рішенням Комісії від 12.03.2025 №48/зп-25 затверджено кодовані результати практичного завдання, виконаного 24.02.2025 та 25.02.2025 кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах у межах Конкурсу. Порушень порядку складання кваліфікаційного іспиту та позаштатних ситуацій, які б мали значення для встановлення результатів третього етапу кваліфікаційного іспиту, складеного учасниками 24.02.2025 та 25.02.2025 уповноваженими представниками не зафіксовано.

Рішенням Комісії від 12.03.2025 №49/зп-25, серед іншого, затверджено декодовані результати практичного завдання, виконаного 24.02.2025 та 25.02.2025 кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах у межах Конкурсу, в тому числі позивача, затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних адміністративних судів, зокрема позивача, який не склав відповідний етап кваліфікаційного оцінювання, відмовлено в допуску до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди», визнано такими, що не підтвердили здатності здійснювати правосуддя в апеляційних адміністративних судах, припинено участь у кваліфікаційному оцінюванні та оголошеному рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23(зі змінами) Конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах 101 кандидата на посади суддів, в тому числі позивача.

З метою отримання інформації та матеріалів, які стосувалися проведення Конкурсу (в т.ч., виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду), позивач неодноразово звертався до відповідача з усними та письмовими запитами та клопотаннями.

Щодо клопотання позивача від 13.03.2025

13.03.2025 позивач звернувся до відповідача з клопотанням, зареєстрованим у Комісії за №01-1689/25, в якому просив:

- надати матеріали його досьє для ознайомлення і копіювання; виконані ним 24.02.2025 практичні завдання для ознайомлення і копіювання;

- надати інформацію і документи про перевірку (оцінювання), документальне підтвердження оцінювання, склад комісії з оцінювання, документальне підтвердження з оцінювання, мотиви та обґрунтування виставлених оцінок тощо щодо оцінювання виконаних ним практичних завдань;

- надати змогу ознайомитися та зробити копії рішень Комісії щодо складу та підстав створення екзаменаційної комісії щодо оцінювання виконаного ним практичного завдання;

- надати можливість ознайомитися з рішеннями Комісії від 12.03.2025 щодо визначення результатів кваліфікаційного іспиту, виконання практичного завдання з адміністративної спеціалізації, протоколами засідань Комісії та технічним записом цих засідань, пропозиціями, доповідями та зауваженнями членів Комісії щодо вирішення цього питання, матеріалами, що стали підставою для внесення для прийняття рішень та їх прийняття 12.03.2025 щодо його кандидатури як учасника конкурсу;

- надати копії вказаних документів або можливість скопіювати самостійно

Про можливість реалізації свого права за цим клопотанням, а саме, дату і час його прибуття до Комісії просив повідомити телефоном.

20.03.2025 позивач зробив відмітку про отримання копій документів та ознайомлення із суддівським досьє.

На звернення позивача від 13.03.2025 №01-1689/25 відповідач листом від 21.03.2025 №21-1778/25 повідомив наступне:

- у приміщенні Комісії 20.03.2025 позивач особисто ознайомився з досьє кандидата на посаду судді (з можливістю здійснення фотофіксації) та отримав паперові форми електронних документів: зошити для виконання практичного завдання, екзаменаційні відомості оцінювання практичного завдання (без інформації про оцінювачів), копію рішення Комісії від 22.01.2025 №21/зп-25, витяги із рішень Комісії від 12.03.2025 № 48/зп-25 та № 49/зп-25, копію протоколів засідань Комісії від 12.03.2025 № 59 та № 62, компакт-диск, що містить копії технічних фіксацій засідань Комісії, у яких ухвалено рішення Комісії від 12.03.2025 №48/зп-25 та №49/зп-25;

- оскільки перевірку та оцінювання робіт під час призначеного рішенням Комісії від 19.06.2024 №184/зп-24 кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, не завершено, надати інформацію про склад екзаменаційної комісії, що здійснювала перевірку та оцінювання практичних завдань, виконаних кандидатами на посади суддів апеляційних адміністративних судів, до завершення оцінювання робіт з усіх спеціалізацій, неможливо;

- під час підготовки до розгляду питання про затвердження кодованих результатів виконаних кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах практичних завдань членом Комісії - доповідачем не встановлено розбіжностей у 20 і більше відсотків між найвищим і найнижчим балами;

- на підставі оцінок за практичне завдання (два модельні судові рішення), виставлених кожним членом екзаменаційної комісії, програмою виводиться остаточна оцінка за кожне рішення шляхом визначення середнього арифметичного бала з округленням до наближеного цілого числа або числа з десятковою частиною 0,5. Індивідуальні оцінки членів екзаменаційної комісії містяться в екзаменаційній відомості оцінювання практичного завдання.

Методикою оцінювання учасників кваліфікаційного іспиту не передбачено заповнення членами екзаменаційної комісії документів (бланків, анкет, формулярів, пояснень тощо) з фіксацією балів, виставлених за показники, зазначені в методичних вказівках з оцінювання практичних завдань, та/або затвердження (оформлення) інших документів, що відображають мотиви виставлення членами екзаменаційної комісії балів. Документи (бланк, анкета, формуляр, пояснення тощо) з фіксацією балів, виставлених за показники, членами екзаменаційної комісії не оформлюються і в Комісії не обліковуються.

Щодо клопотання позивача від 20.03.2025

20.03.2025 позивач звернувся до відповідача із клопотанням, зареєстрованим у Комісії за №02-1936/25, в якому просив йому надати:

- копію рішення ВККС України від 22.01.2025 №21/зп-25, а саме витяг з цього рішення з повною інформацією (без обмеження) за пунктом 3 резолютивної частини, а саме склад екзаменаційної комісії для перевірки та оцінювання практичних завдань з адміністративної спеціалізації (виключно);

- копію акту вибору (визначення) варіанту практичного завдання типу 2 з адміністративної спеціалізації за 24.02.2025, в день складання позивачем іспиту;

- інформацію щодо оцінювання, а саме підстав і мотивів виконаних позивачем практичних завдань 24.02.2025;

- електронну копію його суддівського досьє позивача або змогу зробити таку копію з кореневої папки з копіями рішень ВККС України щодо конкурсу в електронному вигляді;

- інформацію щодо підстав вибору модельних справ практичних завдань, екзаменаційної комісії з їх перевірки.

21.03.2025 позивач зробив відмітку про часткове отримання копій документів та ознайомлення із суддівським досьє.

На звернення позивача від 20.03.2025 №02-1936/25 відповідач листом від 31.03.2025 №21-2086/25 повідомив наступне:

- 20.03.2025 особисто отримав у приміщенні Комісії копію рішення Комісії від 22.01.2025 №21/зп-25, яким затверджено склад екзаменаційної комісії для перевірки та оцінювання практичних завдань, виконаних під час кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23 (зі змінами), 21.03.2025 - копію акта генерації практичного завдання (тип 2) від 24.02.2025.

- оскільки перевірку та оцінювання робіт під час призначеного рішенням Комісії від 19.06.2024 №184/зп-24 кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, не завершено, надати інформацію про склад екзаменаційної комісії, що здійснювала перевірку та оцінювання практичних завдань, виконаних кандидатами на посади суддів апеляційних адміністративних судів, до завершення оцінювання робіт з усіх спеціалізацій, неможливо;

- матеріали досьє кандидата на посаду судді містять інформацію з обмеженим доступом, яку включено до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Комісії, затвердженого наказом голови Комісії від 05.04.2017 № 24 (зі змінами);

- надати матеріали досьє кандидата у визначений у клопотанні спосіб неможливо, оскільки такі матеріали містять інформацію з обмеженим доступом, передача якої через незахищене середовище здійснюється у зашифрованому вигляді або захищеними каналами зв'язку згідно з вимогами законодавства у сфері технічного та криптографічного захисту інформації.

- особа може отримати доступ до матеріалів власного досьє кандидата на посаду судді (з можливістю фото-, відеофіксації) у приміщенні Комісії (м. Київ, вуя. Генерала Шаповала, 9, каб. 423) у робочі дні: понеділок - четвер з 8 год 00 хв до 17 год 00 хв та п'ятницю з 8 год 00 хв до 15 год 45 хв, пред'явивши документ, що посвідчує особу;

- пунктом 2.17 розділу 2 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого рішенням Комісії від 19.06.2024 № 185/зп-24 (зі змінами; далі - Положення) визначено, що вибір завдань для складання кваліфікаційного іспиту (етапу) здійснюється в інформаційній системі, що використовується Комісією для цілей іспиту (далі - Система), за принципом випадковості;

- згідно з визначеними особливостями, формування (генерація) зошитів із практичними завданнями здійснювалося в присутності учасників у день складання кваліфікаційного іспиту (етапу) без їх затвердження Комісією. Така генерація здійснювалася в Системі за принципом випадковості. Перед початком кваліфікаційного іспиту (етапу) уповноважені представники пропонували учасникам визначити зі свого кола осіб, які будуть присутні під час генерації в Системі зошитів із практичними завданнями. Члени екзаменаційної комісії не здійснювали вибір та формування (генерацію) зошитів із практичними завданням (двох модельних судових рішень).

- методикою оцінювання учасників кваліфікаційного іспиту не передбачено заповнення членами екзаменаційної комісії документів (бланків, анкет, формулярів, пояснень тощо) з фіксацією балів, виставлених за показники, зазначені в методичних вказівках з оцінювання практичних завдань, та/або затвердження (оформлення) інших документів, що відображають мотиви виставлення членами екзаменаційної комісії балів. Документи (бланк, анкета, формуляр, пояснення тощо) з фіксацією балів, виставлених за показники, членами екзаменаційної комісії не оформлюються і в Комісії не обліковуються.

Щодо запиту позивача від 18.07.2025

18.07.2025 позивач звернувся до відповідача із запитом, зареєстрованим у Комісії за №27пі-Б-1098/25, в якому просив:

- надати інформацію про дату та час, період протягом якого (проміжок часу, конкретні періоди часу, певні дати, в які саме) членами екзаменаційної комісії (які водночас є членами ВККС України) з перевірки практичних завдань з адміністративної спеціалізації в конкурсі в апеляційні суди, здійснювалася перевірка/оцінювання зміст документа, що і практичних завдань виконаних кандидатами 24.02.2025 та 25.02.2025;

- надати інформацію яким чином проводилося оцінювання таких практичних завдань; які були спосіб, засіб фіксації проведення оцінювання, документи, обладнання (в тому числі, яке програмне забезпечення, комп'ютерна техніка, засоби і тощо використовувалися, яким чином), надати їх характеристики, вказати індивідуальні ознаки;

- надати інформацію чи був доступ до інтернету на таких засобах (на яких/в яких проводилося оцінювання);

- вказати, яким чином забезпечувалися збереження інформації, її цілісність, унеможливлений стороннього доступу до оцінювання;

- зазначити яким чином фіксувалося оцінювання саме членами екзаменаційної комісії, їх вхід до системи/програми з оцінювання;

- зазначити яким чином фіксувався факт перегляду та оцінювання всіх практичних завдань та конкретної роботи по кожному кандидату (практичного завдання, виконаних 24.02.2025 та 25.02.2025) членами екзаменаційної комісії;

- вказати яким чином відбувалося оцінювання, фіксування та верифікація результатів оцінювання у відповідності та з дотриманням Методичних вказівок з оцінювання практичних завдань, затверджених рішенням ВККС України № 228зп-24 від 17.07.2024;

- надати інформацію з чого складається загальний (підсумковий) бал: 50 та 61, виставлений позивачу за виконані ним 24.02.2025 та 25.02.2025 відповідно практичні завдання із детальним зазначенням по елементам оцінювання, у відповідності до Методичних вказівок;

- надати інформацію, який бал виставлено позивачу за кожен елемент оцінювання, у відповідності до вказаних Методичних вказівок, виконаних ним практичних завдань 24.02.2025 із зазначенням балів за елементи оцінювання. Просить зазначити бали за елементи оцінювання, надати підтверджуючі документи, із наведенням мотиву/підстави зниження, зменшення балу за кожен елемент, а саме просить вказати, що стало підставою для виставлення як загальної оцінки за практичне завдання, так і за певний елемент оцінювання, у відповідності до Методичних вказівок;

- вказати, які недоліки містили, за результатами оцінювання, по елементам оцінювання, виконані позивачем практичні завдання, чим це підтверджується, просить вказати мотивування наявності недоліків, надати підтверджуючі документи;

- надати проекти завдань, рецензії на них, зауваження, документи про погодження, затвердження, їх готовність до іспиту (складання кандидати іспиту за і такими) - практичних завдань з адміністративної і спеціалізації в межах конкурсу в апеляційні суди, ключі таких завдань, спосіб (в тому числі, проекти рішень) правильного їх вирішення, на думку авторів/розробників, рецензентів, членів ВККС України тощо, проекти таких завдань, які мають містити правильні висновки та міркування для отримання максимальної оцінки у 75 балів; вказати, органи та осіб, які здійснювали розробку та затвердження таких практичних завдань, про їх готовність до іспиту;

- надати інформацію чи було відхилення в оцінюванні практичних завдань у 20% і більше, що стало підставою для передачі для повторного оцінювання іншим складом екзаменаційної комісії; вказати такі практичні завдання, їх номери (індивідуальні коди кандидатів) та кандидатів, в яких були такі відхилення оцінювання;

- надати інформацію чи виставлялася підсумкова оцінка зі збільшенням не більше як на 10% за одним чи кількома елементами, у відповідності до примітки- до додатків №1 та № 2 до Методичних вказівок, за певні практичні завдання; просить вказати такі завдання, їх номери (індивідуальні коди кандидатів) та кандидатів, в яких були такі відхилення оцінювання;

- повідомити причини та підстави неповідомлення його про проведення засідань ВККС України 12.03.2025;

- надати запис з камери відеоспостереження в приміщенні проведення іспиту за 24.02.2025 над 65 робочим місцем, тобто над місцем, за яким він виконував практичні завдання у цю дату;

- надати рішення про склад екзаменаційних комісій з перевірки практичних завдань в межах конкурсу в апеляційні суди, в тому числі, окремі думки, проекти, зауваження тощо;

- вказати яким чином забезпечувався захист інформації при перевірці практичних завдань в апеляційні суди, чи здійснювався технічний та криптографічний захист інформації, чи наявні висновок КСЗІ, сертифікат тощо САРП ВККС, для системи/програми, в якій проводилося оцінювання практичних завдань кандидатів в апеляційні суди;

- надати інформацію де проводилося оцінювання практичних завдань. Просить вказати приміщення, кабінет, робоче місце, систему, програму, детальні дані з цього приводу;

- надати інформацію як проводилося фіксування та верифікація входу/виходу членів екзаменаційної комісії до системи/програми для оцінювання практичних завдань в апеляційні суди;

- вказати яким чином забезпечувалися анонімність перевірки практичних завдань та достовірність/незмінність робіт (практичних завдань) та цілісність документів/електронних файлів тощо практичних завдань, після їх виконання кандидатами, а саме: їх збереження, архівування, автентифікація, передача для оцінювання (перевірки, огляду, читання, редагування, виставляння оцінок членів екзаменаційної комісії) практичних завдань, в першу чергу, виконаних 24.02.2025 та 25.02.2025 в межах конкурсу в апеляційні суди;

- надати можливість ознайомитися з виконаними позивачем 24.02.2025 практичними завданнями, а саме первісними файлами в електронному вигляді. При цьому, з метою уникнення безпідставних відмов та інсинуацій щодо зміни мною даних файлу тощо, просить здійснити відеофіксацію ознайомлення, огляду файлу.

У запиті позивач звернув увагу на те, що запитувана ним інформація становить значний суспільний інтерес, так як стосується процесів формування суддівського корпусу апеляційних судів, чесності та непідкупності членів комісії, конкурсу як такого, власне того, чи він був, прозорості та професійності конкурсного відбору, об'єктивності та обґрунтованості розробки, перевірки, оцінювання практичних завдань конкурсантів в апеляційні суди, достовірності даних оцінювання.

На підставі частини 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд запиту було продовжено до двадцяти робочих днів у зв'язку з необхідністю пошуку інформації серед значної кількості даних, про що повідомлено позивача листом від 23.07.2025 № Б-6318/25.

На запит позивача від 18.07.2025 вх.№ 27пі-Б-1098/25 відповідач, листом від 15.08.2025 № Б-7058/25) надіслав позивачу копію рішення Комісії від 22.01.2025 №21/зп-25, яким затверджено склад екзаменаційної комісії для перевірки та оцінювання практичних завдань, виконаних під час кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп-23 (зі змінами).

Також відповідач повідомив наступне:

- особиста участь кандидатів на посаду судді у засіданні Комісії з розгляду з організаційних та процедурних питань, не вимагається;

- чинними нормативно-правовими актами не передбачено затвердження Комісією бази завдань кваліфікаційного іспиту;

- члени Комісії, працівники секретаріату Комісії не є розробниками (авторами та/або рецензентами) баз завдань кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу;

- методикою оцінювання учасників кваліфікаційного іспиту не передбачено заповнення членами екзаменаційної комісії документів (бланків, анкет, формулярів, пояснень тощо) з фіксацією балів, виставлених за показники, зазначені у затверджених методичних вказівках з оцінювання практичних завдань, та/або затвердження (оформлення) інших документів, що відображають мотиви виставлення членами екзаменаційної комісії балів;

- документи (бланк, анкета, формуляр, пояснення тощо) з фіксацією балів, виставлених за ці показники членами екзаменаційної комісії, що здійснювали перевірку та оцінювання практичних завдань, виконаних кандидатами в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14.09.2023 № 94/зп- 23 (зі змінами), Комісією не затверджувалися;

- Комісією не обліковується інформація щодо відступу від наведеної в методичних вказівках структури та кількості виставлених балів за одним чи кількома елементами оцінювання;

- під час підготовки до розгляду в засіданні Комісії 12.03.2025 питання про затвердження кодованих результатів, виконаних, зокрема, 24.02.2025 та 25.02.2025, кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах практичних завдань членом Комісії-доповідачем не встановлено розбіжностей у 20 і більше відсотків між найвищим і найнижчим балами, як у роботах позивача, так і в інших роботах, що підтверджується рішенням Комісії від 12.03.2025 №48/зп-25;

- відеофіксація складання іспиту 24.02.2025 здійснювалась загальним ракурсом (перегляд та/або завантаження трансляції у режимі реального часу доступне за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=Z3_5wt2Uzsg), безпосередньо запис над 65 місцем не здійснювався;

- оцінювання членами екзаменаційної комісії практичних завдань здійснюється в окремій складовій інформаційно-комунікаційної системи Комісії (далі - ІКС), що використовується на підставі Атестата відповідності, зареєстрованого в Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 29.07.2024 за №1451В, який засвідчує, що комплексна система захисту інформації в ІКС забезпечує захист інформації відповідно до вимог нормативних документів із технічного захисту інформації.

У межах оцінювання виконаних учасниками кваліфікаційного іспиту практичних завдань, прикладними інформаційними сервісами комплексу спеціалізованого програмного забезпечення (далі - ПІК), що функціонують у складі серверного сегменту Комісії, не забезпечується фіксація операцій користувачів, пов'язаних із відкриттям/закриттям та/або переглядом робіт (модельних судових рішень) учасників кваліфікаційного іспиту, а також дати та часу виходу користувачів, а отже, неможливо надати інформацію про дати та час входу/виходу членів екзаменаційної комісії до/з інформаційної системи з метою перевірки виконаних 24.02.2025 кандидатами практичних завдань;

- в ПІК у члена екзаменаційної комісії відсутня інформація про: роботу (модельне судове рішення) якого конкретного учасника він/вона оцінює, результати оцінювання робіт (індивідуальні оцінки) інших членів екзаменаційної комісії, позаяк в ПІК застосовується система подвійного кодування робіт учасників кваліфікаційного іспиту, а під час перевірки та оцінювання (виставлення індивідуальних оцінок) робіт у членів екзаменаційної комісії відсутній доступ до індивідуальних кодів учасників кваліфікаційного іспиту.

Після процедури декодування результатів виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду в ПІК з'являється інформація про авторів робіт (модельних судових рішень), оцінених членами екзаменаційної комісії (дати та час виставлення членами екзаменаційної комісії індивідуальних оцінок за модельні судові рішення, викладені кандидатами). Учасник має право на ознайомлення з інформацією про власні відповіді та результати;

- зміст баз практичних завдань, що використовуються для проведення кваліфікаційного оцінювання, інформацію, що міститься в зошитах із практичними завданнями та в екзаменаційних відомостях (інформація про оцінки членів Комісії), відомості про процедури розроблення завдань іспитів, інші відомості щодо ІКС та окремих її складових, забезпечення комплексного захисту інформації включено до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Комісії, затвердженого наказом Голови Комісії від 05.04.2017 № 24 (зі змінами; пункти 12, 14 та 15, 17);

- з огляду на те, що кваліфікаційний іспит проводиться в ІКС та забезпечується відповідним комплексним захистом інформації, а також сформовані (згенеровані) у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах практичні завдання та інші матеріали можуть використовуватися в інших процедурах, доступ до запитуваної інформації обмежено на підставі частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя, адже розголошення таких відомостей може завдати істотної шкоди цим інтересам. Негативні наслідки від оприлюднення вказаних відомостей значно перевищують суспільний інтерес в їх отриманні.

Щодо запиту позивача від 17.10.2025

17.10.2025 позивач звернувся до відповідача із запитом, зареєстрованим у Комісії за №27пі-Б-1391/25, в якому просив:

- повідомити інформацію про дату та час або період (проміжок часу в конкретні дати) протягом якого, членами екзаменаційної комісії (які водночас є членами ВККС України) з перевірки практичних завдань з адміністративної спеціалізації в межах конкурсу в апеляційні суди, оголошеного рішенням ВККС України від 14.03.2023 №94/зп-23, здійснювалася перевірка (оцінювання) практичних завдань, які виконані кандидатами 24.02.2025 та 25.02.2025.

- надати копії висновків КСЗІ сертифікатів, що підтверджують виконання вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» в ВККС України, які введені ДССЗІ станом на 24.02.2025 і були чинними на цю дату;

- вказати над якими камерами відеоспостереження в приміщенні виконання іспиту 24.02.2025 та з яких камер наявний запис станом на зараз та станом на 13.03.2025;

- вказати, яким чином здійснювалася перевірка практичних завдань, виконаних 24.02.2025; де проводилася така перевірка; яким чином фіксувався час і дати перевірки; яким чином проводилося внесення оцінок членами екзаменаційної комісії до засобів фіксації оцінювання; куди вносилися результати оцінювання та ким і коли (дата та час) вносилися результати оцінювання практичних завдань від 24.02.2025;

- чи перебували члени екзаменаційної комісії з перевірки практичних завдань від 24.02.2025 на робочому місці або у приміщенні Комісії в період з 25.02.2025 по 11.03.2025, якщо так, то вказати дати і час;

- надати зразки практичних завдань, пояснення до них, інші матеріали, які були сформовані ВККС України або НШС України при розробці та затвердженні практичних завдань з адміністративної спеціалізації для проведення конкурсу в апеляційні суди;

- яким чином та ким забезпечується збереження інформації, її цілісність, унеможливлення стороннього доступу при формуванні практичних завдань, їх збереження та отримання для оцінювання.

На підставі частини 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд запиту було продовжено до двадцяти робочих днів у зв'язку з необхідністю пошуку інформації серед значної кількості даних, про що повідомлено позивача листом від 22.10.2025 №Б-9104/25.

На запит позивача від 17.10.2025 вх.№27пі-Б-1391/25, відповідач, листом від 14.11.2025 № Б-9861/25) повідомив наступне:

- практичне завдання оцінюється екзаменаційною комісією, склад якої затверджується рішенням Комісії. До складу екзаменаційної комісії можуть входити члени Комісії та/або інші особи (судді, судді у відставці, науковці та/або інші фахівці у сфері права);

- правила внутрішнього службового та трудового розпорядку Комісії не поширюються на членів екзаменаційної комісії, що здійснюють перевірку практичних завдань, до складу, якої можуть входити інші фахівці (не члени Комісії), їх робочий час не обліковується;

- перевірку та оцінювання практичних завдань здійснювали члени ВККС України Пасічник А.В. , Сабодаш Р.Б. та Чумак С.Ю. ;

- для обліку робочого часу в Комісії використовується табель обліку використання робочого часу, згідно з даними якого, за період з 25.02.2025 по 11.03.2025 члени ВККС України, а саме Роман Сабодаш: 25 - 28 лютого, 3 - 7, 10 - 11 мав робочі дні, 1, 2, 8, 9 березня 2025 року - вихідні; Сергій Чумак: 25 - 28 лютого, 3 - 11 березня 2025 року мав робочі дні, 10 березня 2025 року перебував у відпустці; Андрій Пасічник: 1, 2 березня 2025 року - вихідні, 25 - 28 лютого 2025 року перебував у відпустці, 3 - 11 березня 2025 року - був тимчасово непрацездатним.

- надати повну та достовірну інформацію щодо виходу/виходу членів Комісії до/з приміщення неможливо, оскільки внутрішніми правилами ВККС України передбачено, що члени Комісії пропускаються до приміщень за службовим посвідченням безперешкодно, зокрема в неробочі години, вихідні, неробочі та святкові дні;

- Порядок оцінювання результатів виконання практичного завдання не обмежує членів екзаменаційної комісії в можливості здійснювати перевірку практичних завдань поза підсистемою «Іспит» Системи автоматизації робочих процесів Комісії (далі - САРП).

- члени екзаменаційної комісії мають доступ виключно до анонімної роботи учасника іспиту і до моменту виставлення індивідуальної оцінки; вносять оцінки за роботи виключно в підсистему САРП, в якій після отримання необхідної кількості оцінок, автоматично формується остаточний бал учасника. Член екзаменаційної комісії може перевіряти анонімні роботи учасника іспиту у підсистемі САРП або поза нею шляхом опрацювання електронного файлу з анонімним текстом роботи або його примірника. Вхід членів екзаменаційної комісії до САРП здійснюється за індивідуальними логіном та паролем;

- перевірка практичних завдань членами екзаменаційної комісії могла тривати з 24.02.2025 до 11.03.2025. Дата, час і місце фізичного перебування членів екзаменаційної комісії під час перевірки практичних завдань у Комісії не обліковується;

- члени екзаменаційної комісії вносили оцінки за практичні завдання у період з 04.03.2025 до 11.03.2025 (інформація про дата та час внесення оцінок додається). Місце внесення оцінок - будівля Комісії (м. Київ, вул. Генерала Шаповала, 9);

- відеозапис виконання практичного завдання зберігається з камер відеоспостереження, які були наявні у залі іспиту. Аудіо- та відеозапис перебігу іспиту розміщено на каналі Комісії на платформі Уoutube. Відеозаписи з інших камер відеоспостереження зберігаються у Комісії;

- забезпечення захисту інформації відповідно до вимог нормативних документів із технічного з захисту інформації підтверджується атестатом технічного захисту інформації в інформаційно-комунікаційній системі Комісії, що використовувалася для проведення відповідного етапу кваліфікаційного іспиту (копія атестата, додається, без додатків, які є інформацією з обмеженим доступом).

При цьому, з огляду на те, що кваліфікаційний іспит проводиться в інформаційно-комунікаційній системі Комісії та забезпечується відповідним комплексним захистом інформації, а сформовані (згенеровані) у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах практичні завдання та інші матеріали можуть використовуватися в інших процедурах, доступ до експертного висновку, що є додатком до атестата відповідності, та баз практичних завдань, зокрема інших матеріалів, переданих Національною школою суддів України, обмежено на підставі частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя, адже розголошення таких відомостей може завдати істотної шкоди цим інтересам. Негативні наслідки від оприлюднення вказаних відомостей значно перевищують суспільний інтерес в їх отриманні.

Відповідач вказаним листом також надіслав відкриті для загального доступу зразки модельних судових рішень та інформацію про номери судових справ, у яких містяться висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, що використовувалися при розробленні модельних судових рішень у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах.

Щодо запиту позивача від 24.10.2025

24.10.2025 позивач звернувся до відповідача із запитом, зареєстрованим у Комісії за №27пі-Б-1405/25, в якому:

1) просив надати:

- інформацію щодо розробки та затвердження практичних завдань для проведення іспиту з адміністративної спеціалізації в межах конкурсу в апеляційні суди, оголошеного рішенням ВККС 14.09.2023, а саме (проте не виключно, а та інформація, документи та матеріали, що стосуються в контексті запиту щодо завдання на розробку, розробки та затвердження практичних завдань для проведення іспиту):

- рішення та накази, доручення ВККС України на розробку завдань, матеріали, які підтверджують тип завдання, обґрунтування того, яке має бути завдання, пояснення та обґрунтування таких завдань;

- рішення та накази, доручення ВККС України та НШС України щодо розробки завдань, зауваження та корегування таких завдань, варіанти завдань, на підставі чого та чому було обрано такий спосіб виконання завдань, варіант, тип завдань, із обґрунтуванням, робочими матеріалами та зразками завдань в процесі їх розробки,

- накази та рішення НШС України, ВККС України, акти виконаних робіт, про впровадження розробок, готовність завдань для їх затвердження для проведення іспиту, правильний варіант завдань на думку розробників, інші матеріали, що стосуються розробки, затвердження завдань, в тому числі рішення ВККС України;

- накази, доручення, доповідні та методичні матеріали, НШС України та ВККС України, що були сформовані у процесі затвердження ВККС України завдань НШС України на розробку практичних завдань, документи сформовані в процесі розробки таких завдань, їх затвердженні НШСУ та/або ВККС, документи осіб, які здійснювали розробку завдань (пояснення, робочі варіанти завдань, доповідні, правильні, на думку осіб, що здійснювали розробку завдань, спосіб вирішення завдань тощо).

2) просив вказати:

- чим керувалася ВККС визначаючи склад та спосіб перевірки практичних завдань з адміністративної спеціалізації в межах конкурсу в апеляційні суди;

- чому обрано такий склад екзаменаційної комісії, на підставі чого, з яких мотивів, підстав;

- хто був ініціатором створення такої екзаменаційної комісії;

- хто вніс проект, пропозицію, проект рішення ВККС, що має бути такий спосіб перевірки практичних завдань та склад екзаменаційної комісії тощо;

- чому до перевірки практичних завдань не було залучено сторонніх осіб, як при конкурсі у ВАКС від 23.11.2023;

- який досвід виконання та перевірки практичних завдань з вказаного конкурсу або подібних у членів екзаменаційної комісії до цього;

- чим керувалася ВККС України, затверджуючи результати виконання практичних завдань 12.03.2025 (із зазначенням правових та фактичних підстав).

Також позивач у запиті, з метою уникнення інсинуацій та формальної відписки для належної реалізації цього запиту, його права на інформацію, з метою адекватного розгляду та вирішення цього запиту, уникнення конфронтації та спорів, при виникненні питань або нерозуміння змісту чи елементу змісту цього запиту, просив відповідача зв'язатися телефоном в межах нормальної робочої комунікації.

На підставі частини 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд запиту було продовжено до двадцяти робочих днів у зв'язку з необхідністю пошуку інформації серед значної кількості даних, про що повідомлено позивача листом від 30.10.2025 №Б-9308/25.

На запит позивача від 24.10.2025 вх.№27пі-Б-1405/25, відповідач, листом від 20.11.2025 № Б-9943/25) повідомив наступне:

- розробником бази практичних завдань для проведення кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах є Національна школа суддів України;

- законодавством не передбачено вимоги щодо затвердження Комісією завдань іспиту. Практичні завдання під час конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного 14.09.2023, Комісією не затверджувалися;

- рішенням Комісії від 21.08.2024 №260/зп-24 затверджено тип 2 практичного завдання для виконання кандидатами на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах під час кваліфікаційного іспиту (копія рішення, яке містить мотиви його ухвалення, додана до відповіді), а саме, модельне судове рішення, що складається зі вступної, описової (крім кримінального судочинства) та/або частково мотивувальної частини, на підставі даних якого, учасник повинен продовжити його викладення;

- Національною школою суддів України передано Комісії базу практичних завдань для виконання кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах. Зразки практичних завдань та номери судових справ оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії;

- склади екзаменаційних комісій для перевірки та оцінювання практичних завдань, виконаних кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах під час кваліфікаційного іспиту в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного 14.09.2023, затверджено рішенням Комісії від 22.01.2025 № 21/зп-25 (копію рішення додано до відповіді);

- до складу екзаменаційної комісії, яка перевіряла практичні завдання, увійшли члени Комісії (призначені на посаду 01.06.2023), які мають вищу юридичну освіту, стаж професійної діяльності у сфері права не менше п'ятнадцяти років та відповідають критерію професійної компетентності. Вказані члени Комісії вже здійснювали перевірку практичних завдань, виконаних кандидатами на посади суддів місцевих судів. Зі стислими автобіографічними даними про членів Комісії можна ознайомитись на офіційному вебсайті Комісії у підрозділі «Склад Комісії» розділу «Про Комісію»;

- кодовані результати практичного завдання, виконаного 24.02.2025 та 25.02.2025 кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах у межах конкурсу, оголошеного 14.09.2023, затверджено рішенням Комісії від 12.03.2025 № 48/зп-25 (копію рішення додано до відповіді);

- декодовані результати практичного завдання, виконаного 24.02.2025 та 25.02.2025 кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах у межах конкурсу, оголошеного 14.09.2023, затверджено рішенням Комісії від 12.03.2025 № 49/зп-25 (копію рішення додано до відповіді);

- зміст баз практичних завдань, що використовуються для забезпечення проведення кваліфікаційного оцінювання, інформацію, що міститься в зошитах із практичними завданнями, відомості про процедури розроблення завдань іспитів включено до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України (пункти 12, 14, 15);

- з огляду на те, що сформовані (згенеровані) у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах практичні завдання та інші матеріали можуть використовуватися в інших процедурах, доступ до баз практичних завдань, зокрема інших матеріалів, переданих Національною школою суддів України, обмежено на підставі частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя, адже розголошення таких відомостей може завдати істотної шкоди цим інтересам. Негативні наслідки від оприлюднення вказаних відомостей значно перевищують суспільний інтерес в їх отриманні.

- іншої запитуваної інформації в Комісії немає.

Не погоджуючись із діями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо обмеження його права на інформацію за його клопотаннями та запитами від 13.03.2025, 20.03.2025, 21.03.2025, 21.05.2025, 18.07.2025, 02.10.2025, 17.10.2025 (двічі за усним та письмовим запитом) та 24.10.2025, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ СТОРІН

Доводи позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що неодноразово звертався до відповідача із запитами про надання інформації та із метою ознайомлення із запитуваною інформацією та отримання документів, прибував до ВККС України 20.03.2025, 21.03.2025, 21.05.2025, 26.06.2025, 18.07.2025, 02.10.2025 та 17.10.2025 для реалізації свого права на отримання інформації, однак йому не було надано такої інформації у повному обсязі, а саме обмежено можливість ознайомлення із досьє кандидата на посаду судді (в тому числі право на його копіювання) сформованим ВККС України, а також відмовлено у наданні відомостей про оцінювання виконаних ним практичних завдань 24.02.2025 із зазначенням підстав виставляння оцінок, складу екзаменаційної комісії та їх перебування на робочому місці, дати та часу оцінювання, виставляння оцінок, де це зафіксовано, чому позивачу виставлено саме таку оцінку, а не іншу та на чому вона ґрунтується.

Покликається на те, що фактично з поведінки посадових осіб ВККС України та їх дій вбачається небажання надати запитувану інформацію та документи, з метою приховування своїх протиправних дій та рішень, унеможливлення його обізнаності з такими, в першу чергу, щодо дотримання Методичних рекомендацій з оцінювання та складу екзаменаційної комісії, адже її члени, по суті, не перевіряли виконані кандидатами практичні завдання, фізично та технічно не могли провести їх належну та обґрунтовану перевірку у відповідності до законодавства.

Покликається на те, що посадові особи ВККС України своїми висловлюваннями та поведінкою, діями, бажали неправомірно обмежити право позивача на доступ до запитуваної інформації та документів, з метою унеможливлення реагування позивача у законний спосіб, з вимогою про їх припинення або скасування, усунення порушень його прав.

Також покликається на те, що дії ВККС України носили системний та цілеспрямований характер обмеження його доступу до інформації, яку керівництво ВККС України бажало приховати, не надавати, адже така підтверджувала би факти фіктивності конкурсу, перевірки практичних завдань тощо.

Також покликається на те, що запитувана ним інформація становить суспільний інтерес, а отже, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом.

Позивач покликається на те, що відповідач не обґрунтовував свою відмову на основі критеріїв, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у зв'язку з чим така відмова не може вважатися обґрунтованою та такою, що здійснена у відповідності до норм згаданого Закону, тобто є незаконною.

Доводи відповідача

Відповідач позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів, наведених у відзиві, покликається на те, що зі змісту позовних вимог та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не зрозуміло, у доступі до якої саме інформації, Комісія йому відмовила.

Також покликається на те, що матеріали досьє кандидата на посаду судді зміст баз практичних завдань, що використовуються для проведення кваліфікаційного оцінювання, інформацію, що міститься в зошитах із практичними завданнями та в екзаменаційних відомостях (інформація про оцінки членів Комісії), відомості про процедури розроблення завдань іспитів, інші відомості щодо ІКС та окремих її складових, забезпечення комплексного захисту інформації містять інформацію з обмеженим доступом, яку включено до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Комісії, затвердженого наказом голови Комісії від 05.04.2017 №24 (зі змінами), а отже, відповідач, з покликанням на Правила забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 №373, стверджує про неможливість їх надання у визначений позивачем спосіб.

Щодо доводів позивача про ненадання Комісією інформації про оцінювання, бали за кожен елемент оцінювання, у відповідності до методичних вказівок, виконаних позивачем практичних завдань, мотивування недоліків його робіт, відповідач покликається на те, що така вимога позивача не передбачена чинним законодавством, в тому числі, Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого, рішенням Комісії від 19.06.2024 №185/зп-24 (зі змінами), а також Методичними вказівками з оцінювання практичного завдання з адміністративної, господарської та цивільної спеціалізацій, виконаного кандидатами на посади суддів апеляційних судів під час кваліфікаційного іспиту, затвердженого рішенням Комісії від 17.07.2024 № 228/зп-24.

ВИСНОВКИ СУДУ

Частинами 2, 3 статті 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулює Закон України від 02.10.1992 № 2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII).

Статтею 5 Закону №2657-XII визначено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2657-XII право на інформацію забезпечується, зокрема, створенням механізму реалізації права на інформацію; встановленням відповідальності за порушення законодавства про інформацію.

Частиною 2 статті 6 Закону № 2657-XII передбачено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Статтею 20 Закону № 2657-XII визначено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону № 2939-VI визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2939-VI інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Відповідно до частин 1 - 3 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Відповідно до частин 1, 4 статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною 5 статті 19 цього Закону.

Відповідно до частини 5 статті 22 Закону №2939-VI відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII) Вища кваліфікаційна комісія суддів України затверджує порядок формування і ведення досьє кандидата на посаду судді.

Відповідно до частини 6 статті 85 Закону №1402-VIII формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) здійснюються в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі. Оригінали окремих документів, за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, можуть додатково зберігатися у паперовій формі.

Формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) здійснюються у порядку, визначеному Вищою кваліфікаційною комісією суддів України після консультацій із Радою суддів України.

Відповідно до частини 7 статті 85 Закону №1402-VIII суддівське досьє (досьє кандидата на посаду судді) є відкритим для загального доступу на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, за винятком: 1) відомостей про місця проживання або перебування, дати народження фізичних осіб, їх адрес, номерів телефонів чи інших засобів зв'язку, адрес електронної пошти, реєстраційних номерів облікових карток платників податків, серій та номерів паспортів, військових квитків, місцезнаходження об'єктів власності (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт), реєстраційних номерів транспортних засобів; 2) відомостей про результати проведення тестувань з метою перевірки особистих морально-психологічних якостей судді (кандидата на посаду судді), загальних здібностей судді (кандидата на посаду судді), а також медичних відомостей; 3) будь-яких відомостей та даних щодо неповнолітніх дітей, крім відомостей щодо майна, майнових прав, активів, інших об'єктів декларування, що перебувають у їх власності відповідно до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка подається суддею (кандидатом на посаду судді); 4) інформації, що містить державну таємницю.

Доступ до матеріалів суддівського досьє (крім вказаних вище в частині 7 цієї статті) як до публічної інформації здійснюється виключно через веб-сайт Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Абзацом 2 частини 8 статті 85 Закону №1402-VIII судді (кандидату на посаду судді) забезпечується доступ для перегляду його досьє в повному обсязі.

Під час розгляду справи судом на підставі наданих сторонами доказів встановлено, що відповідачем звернення позивача про надання інформації у встановленому Законом № 2939-VI порядку та строки розглянуті і позивачу надано на них відповідь, запитувані документи та інформацію.

З доводів позивача вбачається, що його усні запити стосувались тих самих запитань, що і письмові, відповіді на які відповідач оформив відповідними листами.

В частині неможливості надання частини запитуваної інформації та документів позивачу роз'яснено причини такої неможливості з покликання на вимоги нормативно-правових актів.

Такі фактичні обставини позивачем не спростовані.

Покликання позивача на те, що відповідачем було протиправно обмежено доступ до його досьє кандидата на посаду судді є безпідставним, оскільки під час розгляду справи встановлено, що позивачу було забезпечено доступ до його досьє, в т.ч. з можливістю здійснення фотофіксації та отримання копій.

При цьому, як встановлено під час розгляду справи, позивачу було відмовлено у наданні саме електронної копії досьє і саме у визначений позивачем спосіб, а не у наданні можливості ознайомитись з досьє та зробити його копії.

При цьому, неможливість надання електронної копії досьє у визначений позивачем спосіб відповідач належним чином обґрунтував з покликанням на приписи чинного законодавства.

Крім того, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону

Наказом голови ВККС України від 05.04.2017 № 24 затверджено Перелік відомостей, що становлять службову інформацію у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, із змінами, внесеними згідно з наказами голови Комісії від 18.06.2018 № 29, від 31.07.2018 № 34, від 15.03.2019 № 13, від 01.02.2024 № 4 (Перелік №24).

Відповідно до вказаного Переліку, відомостями, що становлять службову інформація, зокрема, є:

- інформація з матеріалів суддівських досьє (досьє кандидатів на посаду судді), яка не є відкритою для загального доступу як публічна інформація відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших нормативно-правових актів (крім конфіденційної і таємної інформації) (пункт 9 Переліку №24);

-зміст тестових баз (крім переліку питань тестування), баз практичних завдань, що використовуються для забезпечення проведення добору кандидатів на посаду судді та кваліфікаційного оцінювання (пункт 12 Переліку №24);

- інформація, що міститься у матеріалах проведення іспиту (аудиторних відомостях, тестових зошитах, бланках відповідей анонімного тестування (анонімного письмового тестування, письмового анонімного тестування); зошитах із практичними завданнями (анонімними практичними завданнями); зошитах для виконання практичних завдань (анонімних практичних завдань); екзаменаційних відомостях (інформація про оцінки членів Комісії), які сформовані у рамках проведення добору кандидатів на посаду судді та кваліфікаційного оцінювання (пункт 14 Переліку №24);

- відомості про дату, місце, час, процедури розроблення, тиражування, а також зберігання матеріалів та завдань проведення іспитів у рамках проведення добору кандидатів на посаду судді та кваліфікаційного оцінювання (пункт 15 Переліку №24)

- відомості щодо інформаційно-комунікаційної системи Комісії та окремих її складових, а також відомості щодо забезпечення комплексного захисту інформації (пункту 17 Переліку №24).

У спірних правовідносинах відповідач рішення про віднесення інформації до службової не приймав, а лише розглянув звернення позивача про надання інформації, надав частину запитуваної інформації та повідомив причини неможливості надання її у повному обсязі.

Таким чином, у справі яка розглядається, предметом спору є протиправна на думку позивача відмова відповідача у задоволенні його запитів про надання інформації, а не рішення про віднесення інформації до категорії інформації з обмеженим доступом.

Віднесення частини запитуваної позивачем інформації до категорії службової відбулось задовго до виникнення спірних у цій справі правовідносин на підставі наказу голови ВККС від 05.04.2017 № 24, який не є предметом оскарження у справі, яка розглядається.

За таких обставин доводи позивача про те, що відповідач не обґрунтував на основі критеріїв, визначених частиною 2 статті 6 Закону № 2939-VI віднесення інформації до службової також є безпідставними.

Покликання позивача на те, що іншим особами таку ж інформацію відповідач надавав є безпідставним, оскільки не спростовує доводи відповідача про належність такої інформації до категорії інформації з обмеженим доступом, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону № 2939-VI є підставою для відмови у задоволенні запиту і не може свідчити про протиправність оскаржуваних дій відповідача.

З цих же мотивів безпідставним є покликання позивача на долучені ним стенограми засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень у правоохоронних органах, судах та органах судової влади.

Також безпідставними є покликання позивача в обґрунтування доводів позовної заяви на те, що посадові особи ВККС України приховували інформацію з метою унеможливити оскарження дій та рішень Комісії щодо конкурсу, оскільки під час розгляду справи встановлено, що відповідачем надано запитувану позивачем інформацію, а позивач своєю чергою скористався правом оскарження в судовому порядку результатів конкурсу в рамках справи №990/167/25.

Відповідно до частини 1 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Враховуючи усе вище викладене, доводи позивача про те, що дії ВККС України носили системний та цілеспрямований характер обмеження його доступу до інформації не знайшли свого підтвердження, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Оскільки, під час розгляду справи порушень закону виявлено не було, то підстави для постановлення в порядку статті 249 КАС України окремої ухвали відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250, 255, 266, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Судді:

О.П. Стародуб

В.М. Бевзенко

А.Ю. Бучик

А.І. Рибачук

С.М. Чиркін