Справа № 560/7975/25
іменем України
06 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" до Державної податкової служби України , Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення №12032324/05394995 від 11.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 01.12.2023, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" звернулося в суд з позовом до Державної податкової служби України, Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить:
- визнати протиправним та скасування рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №12032324/05394995 від 11.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 01.12.2023, складеної Приватним акціонерним товариством «Теофіпольський цукровий завод»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №50 від 01.12.2023, складену Приватним акціонерним товариством «Теофіпольський цукровий завод».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що контролюючому органу надано пояснення та первинні документи на підтвердження реальності господарської операції, які складені відповідно до вимог чинного законодавства та є достатніми для реєстрації податкової накладної. Проте, відповідач протиправно відмовив в її реєстрації.
До суду надійшов відзив Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що зупинення реєстрації спірної податкової накладної відбулося в період наявності чинного рішення про включення позивача до Переліку ризикових платників податку по пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Також, на момент винесення оскарженого рішення позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520), щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, зокрема, не надано пояснень та документального підтвердження походження товару за номенклатурою «харчові відходи». Вважає, що позовні вимоги зобов'язального характеру виходять за межі завдань адміністративного судочинства та їх слід розцінювати як вимогу про втручання в дискреційні повноваження відповідача.
Державна податкова служба України правом подати відзив не скористалася.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що доводи відповідача є нормативно необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
До суду надійшли додаткові пояснення, в яких Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків додатково звернуло увагу на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №560/19840/24 між тими ж сторонами, з аналогічного предмета позову, ідентичними фактичними обставинами справи та підставами складання податкової накладної.
До суду надійшли заперечення на додаткові пояснення, в яких позивач вважає безпідставним посилання відповідача на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №560/19840/24, оскільки у цій постанові суд проаналізував лише ОСВ та картки рахунку 261 на початок періоду - січень 2023 року по податковій накладній за жовтень 2023 року, не давши оцінку даним за жовтень 2023 року (в цей період у позивача був в наявності товар «харчові відходи») та наданим позивачем разом із поясненнями та додатковими поясненнями ОСВ та картки рахунку 281, на якому у позивача обліковувався придбаний («покупний») товар. У справі, що розглядається, було зупинено ПН за грудень 2023 року, а у справі №560/19840/24 - за жовтень 2023 року. Тобто контролюючому органу подавався зовсім інший пакет документів за інший період здійснення господарської операції.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження у справі №560/7975/25 та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.05.2025 роз'єднано в окремі провадження позовні вимоги приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" до Державної податкової служби України, Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії у справі №560/7975/25.
У провадженні справи №560/7975/25 залишено позовні вимоги приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" до Державної податкової служби України, Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №12032324/05394995 від 11.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 01.12.2023, складеної Приватним акціонерним товариством «Теофіпольський цукровий завод» та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №50 від 01.12.2023, складену Приватним акціонерним товариством «Теофіпольський цукровий завод».
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2025 клопотання Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Державної податкової служби України про розгляд справи №560/7975/25 за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" (код ЄДРПОУ 05394995) є юридичною особою приватного права, зареєстроване 02.12.1996, платник ПДВ. Основним видом економічної діяльності позивача за КВЕД є виробництво цукру (10.81).
Між приватним акціонерним товариством "Теофіпольський цукровий завод" (постачальник) та ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» (покупець) 10.09.2022 укладено договір поставки №П/1009/ХВ-3, згідно з умовами пунктів 1.1, 1.2 якого, постачальник зобов'язався здійснювати поставку покупцю товару - харчові відходи.
Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 договору поставки №П/1009/ХВ-3 кількість товару по даному договору не обмежується та визначається як сукупність усіх поставлених окремих партій товару протягом дії договору на підставі підписаних уповноваженими представниками сторін видаткових накладних. Сторони погодили, що видаткова накладна вважається специфікацією до цього договору в розумінні статті 266 Господарського кодексу України та є його невід'ємною частиною. Ціна товару на кожну окрему партію товару зазначається у рахунках, видаткових накладних доданого договору. Факт передачі-приймання товару засвідчується підписанням уповноваженими представниками сторін видаткових накладних. Загальна сума договору не обмежується та визначається як сума усіх видаткових накладних до даного договору.
Згідно з пунктом 3.1 договору поставки №П/1009/ХВ-3 оплата за товар здійснюється на наступних умовах: - на умовах 100% попередньої оплати на протязі 5-ти банківських днів з моменту отримання рахунку на окрему партію товару, або - впродовж 180-ти календарних днів з моменту поставки товару на умовах відтермінування оплати. При цьому покупець має право у будь-який момент достроково сплатити вартість товару.
Відповідно до пункту 4.1 договору поставки №П/1009/ХВ-3 поставка товару здійснюється на наступних умовах: автомобільний транспорт. Покупець здійснює вивіз товару власним/найнятим транспортом та за власний рахунок. Постачання здійснюється на умовах EXW франко-склад зі складу: Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Теофіполь, вул. Соборна, 12; інші умови поставки за домовленістю сторін.
Харчові відходи при прибутті на біоетанольний завод покупця відразу завантажуються в виробничі потужності та надходять безпосередньо в переробку, технологія не передбачає їх складування та зберігання.
На виконання договору поставки №П/1009/ХВ-3 постачальник 01.12.2023 (видаткова накладна №2662 від 01.12.2023) відвантажив покупцю товар «харчові відходи» у кількості 107,44 тонн на загальну суму 2643668,64 грн з урахуванням ПДВ (440611,44 грн). Покупець здійснив оплату за товар.
Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" склало та відправило на реєстрацію засобами електронного зв'язку в Єдиний реєстр податкових накладних податкову накладну №50 від 01.12.2023 на суму 2643668,64 грн, в тому числі ПДВ 440611,44 грн.
Згідно з квитанцією від 28.12.2023 реєстрацію податкової накладної зупинено та зазначено, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.12.2023 №50 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=1.1720%, «Рпоточ»=146.67. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Позивач 24.10.2024 подав до контролюючого органу повідомлення №5012 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме, щодо податкової накладної від 01.12.2023 №50. До цього повідомлення долучено такі копії документів:
1. пояснення до податкової накладної №50 від 01.12.2023р.;
2. повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність(Форма № 20-ОПП);
3. свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 07.12.2011;
4. витяг про державну реєстрацію прав;
5. ліцензія на право зберігання пального;
6. відомість зарахувань заробітної плати;
7. наказ «Про призначення Голови правління ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод»» від 24.03.2022 №2403/1;
8. наказ «Про призначення А.П. Бондарук» від 04.01.2022 №0401/2;
9. наказ від 18.09.2023 №102 к Розтановка працівників ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод»;
10. штатний розпис працівників апарату управління ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод»;
11. договір поставки №П/1009/ХВ-3 від 10.09.2022;
12. довіреність №135 від 01.12.2023;
13. платіжні інструкції №1726 від 01.12.2023, №1733 від 04.12.2023, №1741 від 05.12.2023, №1742 від 05.12.2023, №1745 від 06.12.2023, №1753 від 07.12.2023, №1765 від 07.12.2023, №948 від 18.12.2023, №957 від 18.12.2023, №966 від 19.12.2023, №967 від 20.12.2023, №969 від 20.12.2023, №997 від 27.12.2023, №1000 від 28.12.2023, №1293 від 29.01.2024;
14. оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за 01.12.2023 - 29.01.2024 (контрагент TOB "ПЕРША ПОДІЛЬСЬКА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ", договір №П/1009/ХВ-3);
15. картку рахунку 361 за 01.12.2023 - 29.01.2024 (контрагент ТОВ "ПЕРША ПОДІЛЬСЬКА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ", договір №П/1009/ХВ-3);
16. експертний висновок №С-60 від 28.09.2022;
17. звіт за 2 півріччя 2022 року;
18. технічний паспорт на виробничий будинок;
19. протокол випробувань зразків продукції №1337 від 09.12.2022;
20. експертний висновок №000133 п/23 від 16.01.2023;
21. оборотно-сальдову відомість по рах.261 за 2023 рік (на початок періоду сальдо 0);
22. видаткову накладну №2662 від 01.12.2023;
23. ТТН №0112/1 від 01.12.2023, №0112/2 від 01.12.2023, №0112/3 від 01.12.2023; №0112/4 від 01.12.2023, №0112/5 від 01.12.2023.
За результатами розгляду поданих позивачем пояснень та копій документів з метою розблокування реєстрації спірної податкової накладної, Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято повідомлення від 31.10.2024 №11984576/05394995 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зазначеному повідомленні контролюючим органом вказано, що платником податку для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній від 01.12.2023 №50, не надано копій підтверджуючих документів, а саме: оборотно-сальдову відомість та картку рахунку 261 по номенклатурі «харчові відходи» за період 2023 рік помісячно; експертні висновки, протоколи випробувань продукції «харчові відходи», отримані протягом 2023 року; пояснення та документальне підтвердження походження товару за номенклатурою “харчові відходи».
Позивач 05.11.2024 подав додаткові пояснення до зупиненої податкової накладної №50 від 01.12.2023 та копії документів, зокрема:
договір поставки №П/1609/П-2 від 16.09.2022 (постачальник - ТОВ «Україна 2001», номенклатура - цукор насипом);
- видаткові накладні №6372 від 01.11.2023, №6557 від 16.11.2023, №6776 від 01.12.2023;
- платіжні інструкції №21461 від 14.11.2023, №21489 від 14.11.2023, №21510 від 15.11.2023, №21515 від 16.11.2023, №21665 від 24.11.2023, №21742 від 30.11.2023, №21841 від 07.12.2023, №21836 від 07.12.2023, №22282 від 26.12.2023, №22242 від 26.12.2023, №22283 від 27.12.2023, №22296 від 28.12.2023;
- картку рахунку 261;
- оборотно-сальдову відомість по рахунку 261;
- оборотно-сальдову відомість по рахунку 281;
- картку рахунку 281;
- оборотно-сальдову відомість по рахунку 631;
- картку рахунку 631;
- експертні висновки №004681п/23 від 05.12.2023, №001944п/23 від 09.06.2023, №002446п/23 від 21.07.2023, №с-60 від 28.09.2022, №000133п/23 від 16.01.2023;
- протокол випробувань зразків продукції №1337 від 09.12.2022;
- звіт за ІІ півріччя 2022 року ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод»;
- технічний паспорт БТІ.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №12032324/05394995 від 11.11.2024 про відмову в реєстрації ПН №50 від 01.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: (зазначити конкретні документи): -».
Позивач, вважаючи рішення від 11.11.2024 №12032324/05394995 протиправним та таким, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Згідно з пунктами 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 01.12.2023 №50 запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Отже, пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку. Крім того, обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість, завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також, особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери.
Водночас, зі змісту квитанції від 28.12.2023, в якій зазначено про зупинення реєстрації податкової накладної від 01.12.2023 №50, слідує, що в ній не зазначено конкретного переліку документів, з урахуванням господарської операції, за результатами якої складено податкову накладну від 01.12.2023 №50.
Згідно з пунктом 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тобто рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пунктів 25, 26 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Згідно з пунктами 42, 44 - 46 Порядку №1165 рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС.
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; у разі виявлення платником податку бажання взяти участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника - надання усних пояснень платником податку в режимі відеоконференції (для комісії центрального рівня); доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.
У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Зі змісту і переліку наданих позивачем пояснень та документів слідує, що позивач, з огляду на зміст господарської операції, подав всі необхідні документи для реєстрації податкової накладної за цією господарською операцією.
Крім того, відповідач не стверджує, що ці документи мають дефект форми, змісту або походження, які в силу статей 198, 201 ПК України, частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, якими є:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Зі змісту наведених норм слідує, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.
Оцінюючи підстави зазначені у квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної, суд враховує визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, що містить Додаток 1 до Порядку №1165.
Відповідно до отриманої платником податків квитанції, реєстрація податкової накладної від 01.12.2023 №50 зупинена у зв'язку з відповідністю приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Суд зазначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, контролюючий орган повинен повідомити платника податків, які саме документи мають бути подані для спростування наявних у податкового органу сумнівів щодо господарської операції та які аспекти належить висвітлити у поясненнях.
Зі змісту квитанції від 28.12.2023 слідує, що у ній не зазначено, яка саме податкова інформація вказує на ризиковість відповідної господарської операції.
Представник Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків наголошує на тому, що реєстрацію спірної податкової накладної зупинено (28.12.2023) у зв'язку з тим, що позивач на момент зупинення реєстрації податкової накладної відповідав пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (включено до Переліку ризикових платників податку), з огляду на наявність чинного рішення від 14.09.2023 №1944
Суд зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 у справі №560/21703/23, з урахуванням ухвали від 18.04.2024 (про виправлення описки), залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2024, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Хмельницькій області 14.09.2023 №1944 про відповідність Приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" критеріям ризиковості платника податку. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Хмельницькій області 12.10.2023 №2091 про відповідність Приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" критеріям ризиковості платника податку. Зобов'язано комісію з питань зупинення реєстрації податкової / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Хмельницькій області виключити Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Отже, в межах справи №560/21703/23 позивачем спростовано його відповідність критеріям ризиковості у період складання податкової накладної від 01.12.2023 №50.
Крім того, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 у справі №560/14883/24 задоволено позов ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод». Визнано протиправним та скасовано рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 7054 від 02.07.2024. Зобов'язано Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків виключити Приватне акціонерне товариство «Теофіпольський цукровий завод» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Також матеріалами справи не підтверджується факт виявлення контролюючим органом під час проведення моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з поставки товару, про які вказано у спірній податковій накладній, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не підтверджується наявність підстав для зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №50 від 01.12.2023, складеної позивачем.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №12032324/05394995 від 11.11.2024 про відмову в реєстрації ПН №50 від 01.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: (зазначити конкретні документи): -».
Суд звертає увагу, що позивачем було надано необхідні пояснення з додаванням копій документів, які, на думку позивача, підтверджують реальність господарських операцій.
Слід зазначити, що конкретний перелік документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Позивач також з урахуванням уже поданих пояснень своєчасно надав додаткові пояснення та копії документів для підтвердження «додаткової інформації», що визначена контролюючим органом у повідомленні, та які підтверджують реальність господарської операції та підтверджують факт «першої події» по спірній податковій накладній. Контролюючому органу було надано докази поставки, оплати та перевезення товару, котрі разом із іншими доданими документами дозволяють дійти висновку про наявність підстав для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В поясненнях та додаткових поясненнях було описано наявність у позивача товару «харчові відходи» з доданням копій підтверджуючих документів (зокрема, ОСВ та картки рахунків 281, на яких у позивача відображено наявність товару «харчові відходи»).
Надані позивачем з поясненнями та додатковими поясненнями документи підтверджують зміст господарської операції, за якими оформлено податкову накладну, що дозволяло підтвердити обґрунтованість її складання і реєстрацію.
Однак, доводи відповідача, наведені на заперечення наявності підстав реєстрації спірної податкової накладної, не місять належних, на думку суду, причин ігнорування вказаних пояснень та документів Комісією та, відповідно, не свідчать про надання позивачем не у повному обсязі запитуваних документів (повідомлення від 31.10.2024).
Зокрема, відповідач стверджує, що згідно з договором поставки №П/1609/П-2 від 16.09.2022 ТОВ «Україна 2001» є постачальником цукру для ПАТ «Теофіпольський цукровий завод». ОСВ рах.28 - номенклатура «харчові відходи». Постачання на адресу ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» товару з номенклатурою - харчові відходи. В первинних повідомленнях надано ОСВ рах.26, номенклатура дорівнює цукор інший (харчові відходи), сальдо на початок періоду “0». Відтак, неможливо встановити походження товару з номенклатурою «харчові відходи».
Проте, відповідач, зокрема, не надав оцінку тому, що реалізовувався товар не власного виробництва з обліковуванням його на рах.261, а реалізовувався саме придбаний у третіх осіб товар для його перепродажу з обліковуванням на рах.281.
Посилання відповідача на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №560/19840/24 суд оцінює критично, оскільки в ній контролюючому органу подавався пакет документів, відмінний від поданого для реєстрації податкової накладної від 01.12.2023 №50, та за інший період здійснення господарської операції.
Враховуючи викладене, суд вважає, що контролюючий орган за наявності пояснень позивача та необхідних документальних доказів в їх обґрунтування, за відсутності об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з поставки товару та ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної №50 від 01.12.2023.
Також, матеріали справи не містять доказів формування позивачем податкового кредиту за рахунок підприємств ризикових категорій, відсутні посилання відповідача на наявність таких доказів. До того ж, доказів, що господарські відносини позивача з контрагентом, щодо виконання робіт не підтверджуються, а вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, не відповідають дійсності, відповідачами суду не надано.
Комісія регіонального рівня, розглянувши документи, прийняла спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд враховує, що у оскарженому рішенні вказано, що платником не надано / частково не надано додаткових повідомлень про надання додаткових пояснень та/або документів. Посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 01.12.2023 №50.
Отже, оскаржене рішення є протиправним та його слід скасувати.
Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, суд зазначає таке.
З врахуванням норм пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №50 від 01.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо доводів відповідача про дискреційність повноважень, то суд зазначає таке.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження у більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто дискреційним є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може. При цьому дискреційні повноваження завжди мають межі, встановлені законом.
Суд зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому, за конкретних фактичних обставин, покладання на Державну податкову службу України обов'язку зареєструвати податкову накладну від 01.12.2023 №50 не вважатиметься втручанням у її дискреційні повноваження.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, та, як наслідок, наявність підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає та враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір за сім немайнових вимоги в сумі 16956,80 грн (з урахуванням коефіцієнта пониження розміру ставки судового збору відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
При цьому, суд зазначає, що оскільки ухвалою суду від 19.05.2025 у справі №560/7975/25 роз'єднано в окремі провадження позовні вимоги та, відповідно, наявні сім проваджень, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2422,40 грн за одну немайнову вимогу за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відповідача, до якого фактично заявлені позовні вимоги, оскільки вимоги до Державної податкової служби України є похідними від задоволення/відмови в задоволенні заявлених до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків вимог про визнання протиправним та скасування рішення).
Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №12032324/05394995 від 11.11.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену приватним акціонерним товариством "Теофіпольський цукровий завод", податкову накладну від 01.12.2023 №50.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Теофіпольський цукровий завод" судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Приватне акціонерне товариство "Теофіпольський цукровий завод" (вул. Соборна, буд. 12, с-ще Теофіполь, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 30602 , код ЄДРПОУ - 05394995)
Відповідачі:Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, Львівська обл., 79026 , код ЄДРПОУ - 44045187)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк