Справа № 500/5749/25
06 лютого 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, наказів та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 , через представника, - адвоката Нужду Світлану Федорівну, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у відмові у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію";
визнати протиправним наказ та скасувати № 1668 від 08 вересня 2025 року про призов на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08 вересня 2025 року позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання йому відстрочки від мобілізації на підставі п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" як педагогічний працівник закладу професійної освіти.
В подальшому, позивачу було видано направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією для визначення ступеню придатності до військової служби.
Від проходження вказаного огляду ОСОБА_1 відмовився, мотивуючи це тим, що ним не отримано жодного рішення про надання чи про відмову у наданні йому відстрочки.
Після тривалого перебування ОСОБА_1 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , останньому повідомлено, що відносно нього винесено наказ про призов на військову службу під час мобілізації № НОМЕР_1 від 08 вересня 2025 року.
Проте позивач вказує, що ним укладено строковий трудовий договір із Відокремленим структурним підрозділом "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя".
Відповідно до умов договору останній займає посаду соціального педагога із загальним педагогічним навантаженням 1,5 ставки, і посада відповідає вимогам положень ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що надає йому право на відстрочку.
Ухвалою судді від 09.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
13.10.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що позивач звернувся до комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою на надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надавши пакет документів. Комісія, в межах своїх повноважень, вивчила отримані заяву та підтвердні документи, за результатами чого був виявлений факт невідповідності пакету документів вимогам Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 року № 560. Про що і зазначено у повідомленні про відмову в наданні відстрочки та проінформовано позивача в той же день.
Таким чином, на переконання представника, позивач не мав права на надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та підлягав призову на військову службу.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи учасників, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.
Відокремлений структурний підрозділ "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя" та ОСОБА_1 уклали строковий трудовий договір про таке: ОСОБА_1 приймається на посаду педагога соціального (одну педагогічну ставку) Відокремленого структурного підрозділу "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя" на строк з 01.09.2025 по 31.08.2028.
Згідно довідки Тернопільського фахового коледжу Тернопільського Національного технічного університету ім. І. Пулюя від 05.09.2025 №228 ОСОБА_1 займає посаду соціального педагога із загальним педагогічним навантаженням 1,5 ставки (1 ціла ставка за основним місцем роботи та 0,5 ставки за сумісництвом).
08 вересня 2025 року ОСОБА_1 подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання йому відстрочки від мобілізації на підставі п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", як педагогічний працівник закладу професійної освіти.
Згідно повідомлення від 08.09.2025 №1/4282 позивача було проінформовано, що за результатами розгляду заяви, протоколом від 08.09.2025 №1/4283 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та про те, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
В причинах відмови зазначено: не відповідає п.2 ч.3 Постанови 560.
08.09.2025 ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 у Військову частину НОМЕР_2 на підставі наказу №1668 від 08.09.2025.
Не погоджуючись із такими діями і рішеннями, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та триває на момент виникнення спірних правовідносин.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ст. 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до положень ст. 23 Закону № 3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до п.2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154), пунктом 1 якого визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Згідно з абз. 9 п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), яким, зокрема визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідно до п. 59 Порядку № 560 за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
Згідно з п. 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки.
У відповідності до п. 60 Порядку № 560 у разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Як слідує із довідки №228 від 05.09.2025 ОСОБА_1 працює в Відокремленому структурному підрозділі "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя" на посаді педагога соціального за основним місцем роботи (що становить одну педагогічної ставки) з 09 вересня 2024 року (наказ № 4/2-40 від 09.09.2024) та працює за сумісництвом на посаді педагога соціального 0,5 ставки відділення професійної підготовки з 05 лютого 2025 року (наказ № 4/2-58 від 03.02.2025), (що становить 0,5 педагогічної ставки) терміном по 31.08.2025 та з 01 вересня 2025 продовжено термін роботи на посаді педагога соціального за основним місцем роботи, що становить одну педагогічну ставку (наказ № 4/2-378 від 28.08.2025) терміном по 31.08.2028. З 02 вересня 2025 року прийнято на посаду педагога соціального 0,5 ставки за сумісництвом, що становить 0,5 педагогічної ставки (наказ № 4/2-393 від 29.08.2025) терміном 30.06.2026.
Таким чином, ОСОБА_1 займає посаду соціального педагога із загальним педагогічним навантаженням 1,5 ставки (1 ціла ставка за основним місцем роботи та 0,5 ставки за сумісництвом), що є підставою для надання відстрочки від призову відповідно до п.2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII.
08.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До вказаної заяви позивачем було додано також і вищевказану довідку.
Повідомленням від 08.09.2025 №1/4282 позивача було проінформовано, результатами розгляду заяви, протоколом від 08.09.2025 №1/4283 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та про те, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
В причинах відмови зазначено: не відповідає п.2 ч.3 Постанови 560.
Щодо наведеного, то суд зауважує, що додатком 5 постанови КМ України 560 від 16.05.2024 визначено, що для наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, іпедагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, документами, що підтверджують право на відстрочку є: довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь; довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
Таким чином, для підтвердження права позивача на відстрочку від призову у даному випадку достатньо подати лише довідку закладу освіти яка має містити необхідні відомості.
Дослідивши довідку №228 від 05.09.2025 судом встановлено, що остання відповідає вимогам наведеним у додатку 5 постанови КМ України 560, а саме, містить відомості про займану посаду (соціальний педагог) та розмір частки ставки оплати праці за основним місцем роботи не менш як 0,75 (в даному випадку 1 ціла ставка).
Таким чином, у позивача були наявні підстави для відстрочки від призову на військову службу відповідно до п.2 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а заява і додані документи (довідка) відповідали додатку 5 постанови КМ України 560 від 16.05.2024.
Відповідачем не наведено жодних обґрунтувань та не надано будь-яких доказів того що подані позивачем документи не підтверджують право позивача на відстрочку від призову.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання про протиправність рішення Комісії оформленого протоколом №1/4283 від 08.09.2025 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Враховуючи наведене, належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправним і скасування рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленого протоколом №1/4283 від 08.09.2025, про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу.
Поряд із цим, щодо позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", то суд зауважує, що як зазначалося вище, 08.09.2025 ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 у Військову частину НОМЕР_2 на підставі наказу №1668 від 08.09.2025.
Таким чином, позивач почав проходити військову службу за призовом під час мобілізації та набув статусу військовослужбовця.
Суд зазначає, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому, реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця. У свою чергу, звільнення позивача з військової служби не є предметом позовних вимог у даній справі.
А тому, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу № 1668 від 08 вересня 2025 року про призов на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , то суд зауважує, що не зважаючи на те, що оскаржуваний наказ є актом індивідуальної дії, і станом на час вирішення справи вичерпав свою дію внаслідок мобілізації позивача, поряд із цим, суд вважає за можливим задовольнити вказані вимоги в контексті сатисфакції порушеного права позивача, оскільки в ході розгляду даної справи судом встановлено протиправність дій відповідача, які полягають у прийнятті рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за фактичної наявності у позивача права на відстрочку згідно з п.2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII. При цьому, оскільки суд прийшов до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у наданні відстрочки і позивач реалізував таке право шляхом подання заяви про надання відстрочки, відповідно, наказ про мобілізацію позивача є протиправним і підлягає скасуванню.
За вказаних підстав суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
У зв'язку із частковим задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого протоколом №1/4283 від 08.09.2025, про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу.
Визнати протиправним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 №1668 від 08 вересня 2025 року в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1614 (одна тисяча шістсот чотирнадцять) грн 94 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 06 лютого 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_6 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.