Ухвала від 06.02.2026 по справі 420/11012/25

Справа № 420/11012/25

УХВАЛА

06 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Потоцької Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України в письмовому провадженні) матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за вхід. №1878/26 від 06.01.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року по справі №420/11012/25,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром шляхом застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2025 виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/28937/24, без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» до суми перевищення пенсії позивача десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2025 апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишена без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі № 420/11012/25 - залишено без змін.

Рішення набрало законної сили 11.11.2025 року.

Ухвалою суду від 10.12.2025 року задоволено частково заяву представника ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України за вхід. №128761/25 від 05.12.2025 року та встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року по справі №420/11012/25 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до суду у тридцятиденний строк звіт про виконання судового рішення по справі №420/11012/25 з дня отримання копії ухвали. В іншій частині заяви - відмовлено.

06.01.2026 року надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про надання на виконання рішення суду звіту, в якій зазначено:

«…07.10.2025 Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість здійснити відповідний перерахунок пенсії Позивача на виконання рішення суду.

Отже, з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 по справі № 420/11012/25, що набрало законної сили 11.11.2025, Головним управлінням у листопаді 2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025, з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/28937/24, без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» до суми перевищення пенсії позивача десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Розмір пенсії позивача без застосування понижуючих коефіцієнтів, з надбавками, з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.12.2025 складає - 48617,91 грн.

Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.01.2025 по 31.12.2025 склала - 205910,76 грн.

Слід врахувати, що виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету.

…Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою № 821 кардинально відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Наголошуємо, що за рішенням суду по справі № 420/11012/25 нарахована заборгованість у сумі 205910,76 грн, яка складається з:

відкладеної заборгованості за минулий період з 01.01.2025 по 10.11.2025 (по дату набрання законної сили) у сумі 176895,38 грн, джерело фінансування - кошти Державного бюджету;

поточної заборгованості всього у сумі 29015,38 грн, яка складається з сум: 11606,15 грн за період з 11.11.2025 (з дати набрання законної сили рішення суду) по 30.11.2025, джерело фінансування - кошти Державного бюджету;

17409,23 грн за період з 01.12.2025 по 31.12.2025, джерело фінансування - кошти Державного бюджету.

Відповідна заборгованість, обліковується в реєстрі судових рішень (витяг додається), виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до положень Постанови № 821…

… На підставі наведеного, вважаємо, що Головним управлінням, в межах повноважень здійснено всі необхідні дії з метою виконання рішення Суду від 13.06.2025 по справі № 420/11012/25.»

14.01.2026 року до суду за вхід. №ЕС/5493/26 надійшли заперечення ОСОБА_1 щодо прийняття звіту.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши заяву представника відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Частинами 2 та 3 статті 382-2 КАС України визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з резолютивної частини рішення, судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2025 виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/28937/24, без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» до суми перевищення пенсії позивача десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/28937/24 Головним управлінням у листопаді 2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» до суми перевищення пенсії позивача десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

Крім того з 01.03.2025 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням індексації.

Розмір пенсії позивача без застосування понижуючих коефіцієнтів, з надбавками, з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.12.2025 складає - 48617,91 грн.

Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.01.2025 по 31.12.2025 склала - 205910,76 грн, яка складається з:

відкладеної заборгованості за минулий період з 01.01.2025 по 10.11.2025 (по дату набрання законної сили) у сумі 176895,38 грн, джерело фінансування - кошти Державного бюджету;

поточної заборгованості всього у сумі 29015,38 грн, яка складається з сум: 11606,15 грн за період з 11.11.2025 (з дати набрання законної сили рішення суду) по 30.11.2025, джерело фінансування - кошти Державного бюджету;

17409,23 грн за період з 01.12.2025 по 31.12.2025, джерело фінансування - кошти Державного бюджету.

Загальна сума в розмірі 205910,76 грн обліковується в переліку боргів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

В той же час, заперечення Позивача щодо невиплати йому пенсії відповідно до рішення суду не відповідають наданим разом зі звітом документам, оскільки нарахування пенсії без застосуванням обмежень до її розміру підтверджується перерахунком та розрахунком на доплату, а виплата відповідних заборгованостей буде здійснена на картковий рахунок Позивача відповідно до Порядку №821 Пенсійним фондом України відповідно до його повноважень.

Таким чином, з аналізу наданих доказів судом встановлено, що Відповідачем проведені відповідні перерахунки пенсійного забезпечення, що заявником по суті не оскаржено, а також надані докази фактичної часткової виплати вказаних сум відповідно до затвердженого Постанови №821.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Порядок).

Пунктом 4 Порядку визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Відповідно до п.п. 5,6 Порядку, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

В той же час, пунктом 7 Порядку регламентовано, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Отже, Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою № 821 суттєво відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку затвердженого Постановою №821 у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

На підставі викладеного, суд, приходить до висновку про задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, шляхом прийняття звіту.

Керуючись статтями 2-9, 167, 241-245, 248, 256, 293-297, 382-382-3Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за вхід. №1878/26 від 06.01.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року по справі №420/11012/25.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-297 КАС України.

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА