06 лютого 2026 р. № 400/12113/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, вул. Валентини Крицак, 6,м. Херсон,73028,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 2) , в якій позивач просить суд: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, викладену у № 965140127836 від 18.09.2025 року про відмову у виплаті допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу на поховання її батька - померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсіонера ОСОБА_2 .
Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про виплату допомоги на поховання її батька пенсіонера ОСОБА_2 . Однак, спірним рішенням у виплаті допомоги відмовлено, оскільки на момент смерті ОСОБА_2 не отримував пенсію в органах Пенсійного фонду України знаходиться на тимчасово окупованій території України, а виплату пенсії ОСОБА_2 було припинено з 01.04.2023, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. Позивач із таким рішенням не погоджується та зазначає, що право на допомогу на поховання виникає з моменту поховання пенсіонера, незалежно від призупинення чи поновлення виплат пенсії за життя. Просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 11.11.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №400/12113/25 та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач 1 позов не визнав, надав відзив в якому посилається на те, що виплата пенсії померлому ОСОБА_2 було припинено з 01.04.2023 у зв'язку з відсутністю видаткових операцій по банківському пенсійному рахунку згідно пункту 16 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596. Пунктом 14-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV визначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. За життя отримувач пенсійних виплат до територіальних органів Пенсійного фонду України за поновленням виплати з повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ не звертався. Вважає, що позивачу правомірно відмовлено у виплаті допомоги на поховання, оскільки згідно статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV допомога на поховання пенсіонера виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, в той же час ОСОБА_2 на момент смерті пенсію не отримував і з заявою про поновлення виплати не зверталась. У задоволенні позову просить відмовити.
Відповідач 2 на адресу суду надав відзив просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на правомірність дій відповідача Місце проживання ОСОБА_2 включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства Розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376. Пунктом 14 XV “Прикінцеві положення» Закону визначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, що підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.
Звертає увагу суду, що із заявою про поновлення виплати пенсії з повідомленням про одержання/неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації померлий ОСОБА_2 відповідно до норм чинного законодавства не звертався.
Головним управлінням правомірно припинено виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2023, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, а своїм правом щодо поновлення виплати пенсії згідно норм чинного законодавства померлий не скористався.
Щодо вимоги призначити та виплатити допомогу на поховання за померлого ОСОБА_2 у розмірі, передбаченому ст. 53 Закону № 1058, повідомляємо наступне.
Згідно статті 53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до пункту 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання подає документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера.
ОСОБА_1 звернулася із заявою про виплату допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис від 10.09.2025 № 601, (проживав за адресою: АДРЕСА_3 ) та подала документи необхідні документи.
Однак, оскільки на момент смерті ОСОБА_2 не отримував пенсію в органах Пенсійного фонду України, Головним управлінням правомірно з урахуванням норм чинного законодавства прийнято рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання.
25.12.2025 від позивача надійшли запереченняна відзив в яких він заперечує проти доводів відповідача.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
18 вересня 2025 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про виплату допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням № 965140127836 від 18.09.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило у виплаті допомоги на поховання, мотивуючи це тим, що на момент смерті пенсіонер не отримував пенсію через припинення її виплати з 01.04.2023.
За життя батько позивачки був пенсіонером та отримував пенсію за віком, перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській областію
Незгода з даним рішенням зумовила звернутися позивача до суду з даною позовною заявою.
Розглядаючи справу по суті, суд керується наступним.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV; тут та надалі у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок № 22-1). Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Згідно з п. 5.2 Порядку № 22-1, заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Сторони визнають ту обставину, що за життя ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV. При цьому, призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера.
Суд акцентує увагу на тому, що згідно наведених вище норм виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.
Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, які здійснили поховання пенсіонера, якому з тих чи інших підстав за життя призупинено виплату пенсії, Закон № 1058-IV не містить.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про виплату допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку № 22-1.
Відтак, позивач виконав усі умови, визначені Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1, у зв'язку із чим підстави для відмови у виплаті спірної допомоги у відповідача відсутні.
Суд також зазначає, що хоча батько позивачки ОСОБА_2 на момент смерті фактично не отримувала пенсію, оскільки проживав на тимчасово окупованій території та виплату пенсії було призупинено, однак пенсія йому мала нараховуватися, отже відповідач може визначити розмір допомоги «в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті», тобто пенсії, яка ОСОБА_2 нараховувалась.
Наведене зумовлює висновок суду про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 18.09.2025 № 965140127836 та наявність підстав для його скасування. При цьому, належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримувавав пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати покласти на ГУ ПФУ у Херсонській області так як саме ним було прийнято оскаржуване рішення.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області,вул. Валентини Крицак, 6,м. Херсон,73028, код ЄДРПОУ 21295057) задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за № 965140127836 від 18.09.2025 року про відмову у виплаті допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 .
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу на поховання її померлого батька ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсіонера ОСОБА_2 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, вул. Валентини Крицак, 6,м. Херсон,73028, код ЄДРПОУ 21295057 ( ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
5. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко