Ухвала від 06.02.2026 по справі 400/4328/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 лютого 2026 р. № 400/4328/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши звіт про виконання рішення суду та питання про зміну способу виконання рішення у справі

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008

проСт. 382 судовий контроль,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 13.10.2025 у справі № 400/4328/25 (далі - Рішення) позов ОСОБА_1 задоволено та вирішено:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по втраті годувальника з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 06.01.2022 № 9/1/54, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;

-зобов'язати Головне упрвління Пенсійного фонду україни в Миколаївській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 06.01.2022 № 9/1/54, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених раніше виплат.На підставі наведеного суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення.

Рішення набрало законної сили 13.11.2025.

09.12.2025 позивач подала до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням Рішення.

Ухвалою від 16.12.2025 заяву було задоволено та зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подати у місячний строк до Миколаївського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі № 400/4328/25.

14.01.2026 відповідач подав звіт, а також клопотання про звільнення начальника Управління від сплати штрафу.

Із наданих пояснень та доказів сторонами суд встановив, що на виконання Рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та визначив суму доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2025, яка склала 144191,89 грн.

Виплату вказаної суми відповідач не здійснив, вказав, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду плануються в межах коштів Державного бюджету України. Вказав, що у відповідача відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із Державного бюджету.

Рішення відповідач виконав не в повному обсязі.

У частині другій статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити, зокрема, орієнтовні строки виконання рішення та їх обґрунтування, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення обставин, які ускладнюють виконання судового рішення.

Звіт Управління не містить орієнтовних строків виконання Рішення, тому суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

Частинами третьою - п'ятою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми та вичерпними.

На переконання суду, той факт, що відповідач не є розпорядником коштів, є підставою для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень від сплати штрафу.

На підставі частини третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд за власною ініціативи розглянув питання про зміну способу і порядку виконання Рішення. Зміна способу і порядку виконання судового рішення, згідно із вказаною нормою, є альтернативою встановлення судом нового строку подання звіту.

Керуючись статтями 248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.У прийнятті звіту про виконання судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовити.

2.Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від сплати штрафу, передбаченого частиною третьою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

3.Змінити спосіб і порядок виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі № 400/4328/25 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 06.01.2022 № 9/1/54, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених раніше виплат шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) грошових коштів в сумі 144191,89 грн - розміру здійсненого на виконання рішення Миколаївського окружного адмінстративного суду від 13.10.2025 у справі № 400/4328/25 перерахунку щомісячного пенсійного забезпечення за період з квітня 2019 року по грудень 2025 року з урахуванням фактично виплачених сум.

4.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів.

Суддя В.В. Птичкіна