06 лютого 2026 року Справа № 280/11478/25
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1.Міністерства юстиції України (вул.Архітектора Городецького, буд.13, м.Київ, 01001; код ЄДРПОУ 00015622); 2.Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих при Міністерстві юстиції України (вул.Архітектора Городецького, буд.13, м.Київ, 01001; код ЄДРПОУ 00015622)
про визнання протиправними та скасування рішень та наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства юстиції України (далі - відповідач-1), Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих при Міністерстві юстиції України (далі - відповідач-2), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) при Міністерстві юстиції України в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді попередження, оформлене протоколом засідання від 16.05.2019 за №82/05/19; 2) визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) при Міністерстві юстиції України в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді попередження, оформлене протоколом засідання від 06.05.2025 за №5/25; 3) визнати протиправними та скасувати накази Міністерства юстиції України від 21.06.2019 за №2358/7 та від 13.05.2025 за №900/7 «Про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді попередження», яким наказано застосувати до арбітражного керуючого ОСОБА_1 відповідне дисциплінарне стягнення; 4) зобов'язати Міністерство юстиції України внести до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України відомості про скасування наказів Міністерства юстиції України від 21.06.2019 за №2358/7 та від 13.05.2025 за №900/7 «Про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді попередження» та вилучити з Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України запис про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді попередження відносно арбітражного керуючого Погосян Маргарити Арсенівни, внесеного на підставі наказів Міністерства юстиції України від 21.06.2019 за №2358/7 та від 13.05.2025 за №900/7.
Ухвалою судді від 26.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
06.02.2026 від позивача надійшо клопотання про перехід розгляду справи в загальному поряду.
В клопотанні зазначено: "... Суддею Прасовим О. О. відкрито спрощене позовне провадження за позовом ОСОБА_1 до 1. Міністерства юстиції України; 2. Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих при Міністерстві юстиції України про визнання протиправними та скасування рішень та наказів, зобов'язання вчинити певні дії. З такою позицією судді адвокат Погосян М. А. не погоджується, оскільки під час прийняття ухвали суддею не враховано того факту, що арбітражний керуючий- посадова особа Міністерства юстиції України та стороною Відповідача є державний орган, тому ніяк справа не може розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження, так як пояснення сторін в даному випадку суддя повинен вислухати як усно, з'ясовуючи обставини справи, так й прочитати письмово. В порядку спрощеного позовного провадження суддя не може надати оцінку обставинам справи в цілому, оскільки відсутні сторони під час розгляду справи в суді та усно вони не можуть коментувати питання та відповіді один одного, тому в даному випадку судовий процес полягає проведенню за участю сторін в залі судового засідання, бо інакше спір не буде виглядати як судовий, оскільки адвокат Погосян М. А. подаючи позовну заяву до суду хоче бачити вирішення скасування незаконного вердикту Відповідачів саме під час розгляду справи в суді в судовому засіданні, оскілки судовий процес перш за все підлягає проведенню за участю сторін, бачачі один одного в залі судового засідання, тому постає питання, навіщо я оплатила судовий збір у розмірі 6056 грн. 00 коп., якщо судовий процес навіть не буде проведений. Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Тобто, судовий збір-це судові витрати, оплачується для того, щоб провести судовий процес в залі судового засідання. Судовий процес - перш за все представлення інформації, як письмових так й усних в суд в залі судового засідання перед суддею, тому виникає питання: 1. Яким чином я повинна бачити суддю та обговорити в залі судового засідання скасування незаконних наказів Відповідачів? Яким чином я повинна надати до суду свої усні пояснення, щоб суддя та сторони одночасно вислухали Позивача, На підставі вищезазначеного та враховуючи, що мною сплачений суму судового збору для проведення судового процесу, а не для того, щоб без моєї участі приймали рішення не бачачі обличчя працівників Відповідача, саме почервоніння за таку діяльність відносно мене, я проти, щоб справу розглядали в порядку спрощеного позовного провадження, тому прошу: 1. Розгляд справи №: 280/11478/25 провести в порядку загального позовного провадження та викликати саме до будинку суду в зал судового засідання всіх учасників цієї справи. ...".
Відповідно до ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч.2 ст.12 КАС України).
Згідно з ч.4 ст.12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Як зазначено у п.10 ч.6 ст.12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (ч.2 ст.257 КАС України).
При цьому, згідно з ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Як зазначено у ч.1 ст.260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У ч.7 ст.260 КАС України зазначено, що частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 цього Кодексу.
Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Як зазначено у ч.7 ст.262 КАС України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Враховуючи, що ця справа не відноситься до справ, які виключно розглядаються за правилами загального позовного провадження, перелік яких визначено у ч.4 ст.12, ч.2 ст.257 КАС України, те, що заявником переконливо не обґрунтована необхідність розгляду справи за правилами загального позовного провадження, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача та можливість розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання, оскільки справа є незначної складності і характер спірних правовідносин та предмет доказування в ній не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 241-243, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про перехід розгляду справи в загальному поряду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.О. Прасов