Номер провадження: 22-ц/813/4131/26
Справа № 522/17478/24
Головуючий у першій інстанції Павлик І. А.
Доповідач Лозко Ю. П.
04.02.2026 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних
справах:
головуючого - Лозко Ю.П.,
суддів: Кострицького В.В., Назарової М.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2025 року
у цивільній справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акапулько-2» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
встановив:
03 жовтня 2024 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акапулько-2» звернулося до суду з вказаним вище позовом у якому просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 11909,69 грн, інфляційні витрати у розмірі 425,11 грн та 3% річних у розмірі 178,17 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що 25 листопада 2017 року власниками квартир та нежитлових приміщень є ОСББ «Акапулько-2».
22 грудня 2017 року на підставі акту прийняття-передачі об'єкта в управління та списання об'єкту з балансу багатоквартирний будинок за адресою:
АДРЕСА_1 передано в управління ОСББ «Акапулько-2», тому позивач здійснює управління (утримання) багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а також забезпечує надання співвласникам комунальних послуг.
З метою виконання взятих на себе зобов'язань позивачем укладено ряд договорів, зокрема про: технічне обслуговування та безпечну експлуатацію ліфтового обладнання; про охорону об'єкта; про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; постачання електричної енергії та послуг з розподілу електричної енергії; надання послуг з розподілу природного газу; постачання природного газу.
Витрати по обслуговуванню котельні, розподілу, транспортування природного газу та опаленню не є сталими та щомісячно змінюються відповідно до фактично понесених позивачем витрат, зокрема обсяг спожитого природного газу, обсяг спожитої електричної енергії для роботи котельні, ремонтні роботи, повірка засобів вимірювальної техніки, тощо.
Крім цього, до штату працівників позивача входить голова правління, бухгалтер, двірник, сантехнік, під час опалювального періоду ОСББ наймає на роботу операторів котельні та завідувача котельні.
Тому, щомісячно правління та ревізійна комісія ОСББ здійснюють розрахунок фактично понесених витрат на розподіл природного газу, опалення та обслуговування (утримання) котельні та розподіляють ці витрати між співвласниками пропорційно загальної площі квартир та нежитлових приміщень.
28 червня 2023 року на виконання рішення загальних зборів ОСББ, його правлінням прийнято рішення про проведення робіт з капітального ремонту стояків системи водопостачання, обрання підрядника, затвердження калькуляції, надання повноважень голові правління на укладення договору, прийняття робіт та оплату в рамках договору, а також затвердження одноразового цільового внеску на капітальний ремонт системи водопостачання та водовідведення у розмірі 12,75 грн за 1 кв.м.
20 вересня 2023 року на виконання рішення загальних зборів ОСББ, його правлінням прийнято рішення на виконання рішення загальних зборів ОСББ, його правлінням прийнято рішення про проведення робіт з капітального ремонту стояків системи водопостачання, обрання підрядника, затвердження калькуляції, надання повноважень голові правління на укладення договору, прийняття робіт та оплату в рамках договору.
З метою зменшення фінансового навантаження на співвласників багатоквартирного будинку, здійснено роботи з заміни лежаків системи водопостачання та водовідведення багатоквартирного будинку в два етапи. Затверджено розмір цільового одноразового внеску на відшкодування витрат за проведення капітального ремонту (заміни) лежаків системи водопостачання багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (перший етап) у розмірі 21,94 грн за 1 кв.м. Здійснено нарахування цільового внеску та включено відповідне нарахування до квитанцій (рахунків) за вересень 2023 року.
27 лютого 2024 року з метою усунення порушень вимог пожежної безпеки правлінням ОСББ прийнято рішення про укладення договору з ТОВ «Мс Плюс». Затверджено одноразовий цільовий внесок на відшкодування витрат на виконання робіт в рамках припису №148 ДСНС від 03 липня 2019 року у розмірі 2,49 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення (офісів) та 59,59 грн на кожне паркувальне місце. Нарахування одноразового цільового внеску здійснено в квитанції за лютий 2024 року.
30 травня 2024 року правлінням ОСББ за погодженням з ревізійною комісією прийнято рішення про укладення договору з ТОВ «Управляюча компанія «Казкове місто» для виконання робіт з влаштування благоустрою прибудинкової території вказаного вище багатоквартирного будинку (гідроізоляції), загальної вартістю робіт у розмірі
570243,32 грн. Затверджено одноразовий цільовий внесок на компенсацію витрат за гідроізоляцію в травні 2024 року у розмірі 12,14 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення та у розмірі 285,55 грн за 1 машино-місце (парко-місце). Затверджено одноразовий цільовий внесок на компенсацію витрат за гідроізоляцію в червні 2024 року у розмірі 5,67 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення та у розмірі 133,36 грн за 1 машино-місце (парко-місце).
Відповідачка ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_2 , проте у порушення вимог чинного законодавства та статуту ОСББ, вона не сплачує систематично внески до ОСББ, у зв'язку з чим станом на 01 серпня 2024 року (без нарахування за серпень 2024 року) у неї виникла заборгованість у розмірі 11909,69 грн.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2025 року вказаний вище позов ОСББ «Акапулько-2» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Акапулько-2» 11 909,69 грн основну заборгованість зі сплати внесків, 425,11 грн інфляційні втрати та 178,17 грн 3 % річних. Вирішено питання щодо судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Лодига М.Т., просить скасувати рішення Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2025 року та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
За доводами апеляційної скарги суд першої інстанції не надав належної правової оцінки тому, що відповідачкою сплачено на корить позивача грошові кошти на загальну суму 3147,35 грн, а саме 01 серпня 2024 року на суму 1545,62 грн та 05 вересня 2024 року на суму 1601,73 грн, ці обставини визнані позивачем та підтверджені у відповіді на відзив на позов. Не врахування цих платежів призводить до подвійного стягнення вже сплачених коштів.
Задовольняючи позов у повному обсязі, суд першої інстанції не з'ясував обставини щодо недійсності рішень загальних зборів ОСББ від 27 січня 2023 року, посилаючись на те, що ці обставини не є предметом судового розгляду, однак законність нарахувань, які є предметом позову, безпосередньо залежать від законності рішень на підставі яких ці нарахування були здійснені.
В порушення ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішенням загальних зборів ОСББ від 27 січня 2023 року, його правлінням надано повноваження, які є виключною компетенцією загальних зборів в частині визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, що в першу чергу вказує на незаконність цього рішення. При цьому рішення про нарахування цільових внесків приймалися без зазначення конкретної вартості робіт згідно з попередніми чи проектними кошторисами.
26 січня 2023 року голова правління ОСББ Ліхопуд А.І. розмістив у вайбер-каналі повідомлення, в якому просив співвласників не приходити до офісу ОСББ 27 січня 2023 року, а спостерігати за зборами через онлайн-трансляцію на «YouTube» без можливості зворотного зв'язку чи коментування. Такі дії грубо суперечать чинному законодавству та Статуту ОСББ, що гарантують право співвласників на особисту участь. Внаслідок цих дій, відповідач та інші співвласники не змогли взяти безпосередню участь у зборах, що підтверджується низькою явкою (4 особи з 480 співвласників згідно Протоколу), що вплинуло на легітимність прийнятих рішень.
Під час зборів (відеозапис на «YouTube», час 1:04:28 - 1:08:07) голова правління Ліхопуд А.І. активно просував кандидатури ОСОБА_2 (дружина члена правління) та ОСОБА_3 (працівник ОСББ), рекламуючи їхню успішність, тоді як кандидатура відповідача ОСОБА_1 була представлена під сумнівом. Відповідач не мала можливості представити свою кандидатуру особисто через перешкоджання участі у зборах. В результаті, до ревізійної комісії були обрані особи, пов'язані з діючим правлінням, що унеможливлює об'єктивний контроль.
Згідно Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту ОСББ, письмове опитування проводиться протягом 15 календарних днів з дати зборів. Проте, ОСББ не оприлюднювало інформацію про результати зборів до 01 липня 2023 року, коли голова правління оголосив про підвищення тарифу. Доказом перевищення термінів є також повідомлення члена правління ОСОБА_4 у Вайбер-каналі «Акапулько-2. Общая група дома» від 05 березня 2023 року, який закликалав голосувати за питання, що розглядалися 26 січня 2023 року, що свідчить про продовження опитування значно довше встановленого терміну (приблизно півроку).
Згідно протоколу зборів від 27 січня 2023 року (п.1 порядку денного) головою зборів обрано ОСОБА_5 , а секретарем - ОСОБА_6 . Однак, відеозапис зборів на «YouTube» (час 7:35) чітко показує, що головою зборів обрано ОСОБА_6 , а секретарем -
Попкову І.В., що свідчить про фальсифікацію протоколу.
Усупереч ст. 10 Закону України «Про ОСББ» скаржниця не отримувала повідомлення у встановлений законом спосіб. Єдиним способом повідомлення було розміщення інформації у Вайбер-каналі «ОСМД Акапулько 2», що не відповідає вимогам законодавства.
Під час розгляду справи судом не забезпечено процесуальних прав відповідачки, які передбачені ст. 42 ЦПК України, а саме про надання заперечень на відповідь на відзив. Відповідачка дізналася про існування цього документа безпосередньо під час розгляду справи, коли судом було стисло оголошено його зміст. Копію відповіді на відзив
ОСОБА_1 не отримувала до судового розгляду, про що було повідомлено суду. Відповідь на відзив не була вручена відповідачці і під час судового розгляду. Також судом першої інстанції не було надано відповідачці можливість реалізувати своє право на подання заперечень на відповідь на відзив, що позбавило її можливості навести свої контраргументи щодо доводів позивача.
Суд першої інстанції безпідставно надав перевагу доводам позивача над аргументами скаржниці у зв'язку з чим безпідставно відхилив посилання відповідачки на необґрунтованість розміру заборгованості, зважаючи на те, що у справі відсутні договори з виконавцями робіт (надавачами послуг), на які позивач посилається у позові.
На загальних зборах співвласників ОСББ від 27 січня 2023 року, питання нарахування цільових внесків на сплату різних видів робіт, в тому числі і капітальних, розглядалися без зазначення вартості робіт згідно попереднім чи проектним кошторисам (калькуляціям).
На переконання скаржниці, відповідачем не виконано обов'язку щодо доведення обґрунтованості розміру заборгованості. Надані ОСББ документи лише підтверджують факт надання повноважень на укладання договорів в майбутньому, проте не підтверджують факт їх укладання, отримання певної послуги, сплати ОСББ на користь підрядників коштів.
Позивачем не надані належним чином оформлені первинні бухгалтерські документи, щодо здійснення витрат на капітальний ремонт стояків водопостачання, на послуги з усунення порушень вимог пожежної безпеки придання, розроблення проекту, встановлення та налагодження генератора, на послуги з виконання влаштування благоустрою прибудинкової території багатоквартирного будинку (гідроізоляція).
На вказану апеляційну скаргу, ОСББ «Акапулько-2» подало відзив у якому зазначає, що після закінчення загальних зборів (включно з письмовим опитуванням), ОСББ оформлено протокол, викладено рішення на нотаріальних бланках та подано його для здійснення державної реєстрації нової редакції статуту. За результатом розгляду документів, 05 жовтня 2023 року за реєстраційним №1005561070001064683 державним реєстратором Юридичного департаменту Одеської міської ради Дорофеєвою В.В. було прийнято рішення про реєстрацію нової редакції Статуту ОСББ «Акапулько-2».Державний реєстратор перед вчинення дії щодо реєстрації юридичної особи перевіряє подані йому документи та в разі наявності порушення норм чинного законодавства України відмовляє у проведенні державної реєстрації. Враховуючи, що державна реєстрація була здійснена, отже, рішення загальних зборів було оформлено відповідно до вимог чинного законодавства України. Факт затверджених загальними зборами співвласників внесків до Об'єднання є достатньою підставою для обов'язкової сплати цих внесків усіма співвласниками. Питання скасування та/або визнання незаконним рішень загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 не є предметом розгляду цієї справи. Скаржниця жодного разу не зверталася до ОСББ з питань неналежного виконання позивачем своїх обов'язків по утриманню багатоквартирного будинку, шляхом самозабезпечення та забезпечення співвласників комунальними послугами. Відповідачка користується усіма поліпшенням багатоквартирного будинку зокрема забезпеченням місць загального користування електричною енергією від дизельного генератора, однак, при цьому відмовляється від сплати внесків на компенсацію витрат за його придбання та обслуговування. Скаржниця самостійно не зверталася до ОСББ з вимогою про надання документів про витребування яких вона порушувала питання перед судом. Крім того, таке клопотання подане відповідачкою з пропуском встановленого строку, що, також, є окремою підставою для відмови в задоволенні клопотання. Документи, які відповідач просила витребувати суд, не стосуються предмету спору, тоді як обов'язок по сплаті внесків виникає у співвласника саме в силу наявності рішення органу управління Об'єднання, в той же час відповідач хотів отримати документи на підставі яких було прийняті відповідні рішення.
В запереченнях на відповідь на відзив на апеляційну скаргу, скаржниця звертає увагу, що державний реєстратор лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. Він не має повноважень перевіряти, чи відповідають документи законодавству. Відповідальність за зміст документів несуть особи, які їх подали. Розгляд клопотання відповідача про витребування доказів відбувся формально та поверхово. Суд не визначив законодавчих і процесуальних підстав для відмови у витребуванні доказів, які є ключовими для встановлення суми заборгованості, зокрема документів, що підтверджують витрати ОСББ за цільовими внесками (договори та платіжні документи). Клопотання про витребування доказів подане скаржницею з дотримання строків, ця обставина (пропуску строку) не була підставою для відмови у задоволенні цього клопотання. Представник відповідачки зауважував, що не може отримати ці документи самостійно, що відповідно до статті 84 ЦПК України, є підставою для витребування цих доказів судом.
Інформація про відсутність звернень відповідача щодо неналежного виконання ОСББ своїх обов'язків не відповідає дійсності. Представник відповідачки, ОСОБА_7 , неодноразово звертався до ОСББ з питань: закупівлі правлінням силового кабелю з неналежною здатністю до горіння за завищеною вартістю. ОСОБА_7 брав участь у проєкті будівництва електромережі для генератора як співавтор; незаконного будівництва прибудов на даху ЖК «Акапулько-2», що суперечить будівельним нормам; гідроізоляції фундаменту; самоуправства голови ОСББ під час розмітки паркомісць, що не відповідає плану забудови; бездіяльності керівництва ОСББ щодо переведення співвласників на прямі договори постачання електроенергії та використання двотарифних лічильників. Представник відповідача є інженером-електромеханіком і брав участь у проєкті будівництва електромережі для генератора. Ще 27 січня 2023 року він сплатив добровільний внесок у розмірі 5000 грн для компенсації вартості генератора та інших статутних цілей (квитанція додана до відзиву). Після проведення загальних зборів ОСББ 27 січня 2023 року з порушенням законодавства, відповідачка свідомо не сплачує лише ті платежі, які нараховані згідно з незаконно прийнятим рішенням цих зборів. Внески за паливо та обслуговування генератора відповідачка сплачує регулярно згідно з виставленими рахунками.
Згідно із ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Пунктом 1 частини 6 статті 19 ЦПК України визначено, що малозначними є справи у яких ціна позову не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб вираховується станом на 01 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга (частина дев'ята статті 19 ЦПК України).
Положеннями п.1 ч.1 ст.176 ЦПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується.
Відповідно до ч.1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Одеського апеляційного суду від 14 січня 2026 року, розгляд цієї справи призначено в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи, з огляду на те, що позовні вимоги мають виключно майновий характер, та справа є малозначною в силу вимог закону, оскільки ціна позову (12512,97 грн) не перевищує тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (90840 грн).
Відповідно до ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до частин першої, другої та п'ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вказаним вимогам рішення суду у повній мірі не відповідає, виходячи з такого.
За встановленими у справі обставинами, відповідачка ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_2 (т.1 а.с. 11).
12 грудня 2017 року ОСББ «Акапулько-2» зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с.19).
Факт передачі зазначеного вище будинку в управління ОСББ «Акапулько-2» підтверджується актом приймання-передачі об'єкта в управління та списання об'єкта з балансу ТОВ «Управляюча компанія 2020» на баланс ОСББ «Акапулько-2» (т.1 а.с. 17-18).
01 грудня 2018 року ОСББ «Акапулько-2» підписало заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
01 лютого 2019 року між ТОВ «Гепард Пальміра» та ОСББ «Акапулько-2» укладено договір №2 на охорону об'єкта, за умовами якого замовник передає, а охорона приймає під охорону об'єкт за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна, буд. 21, корпус 1 та/або його відокремлені приміщення (будівлі), перераховані у дислокації (додаток №1 до договору) і позначені у план-схемі. Сума оплати за один календарний місяць охорони за цим договором визначається на підставі додатку №4, що є невід'ємною частиною договору. Детальний розрахунок вартості охорони визначається в Додатку №2, що є невід'ємною частиною цього договору. Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з 01 лютого 2019 року та його скріплення печатками сторін. Якщо за два місяці до закінчення строку договору жодна з сторін не вимагатиме його припинення, договір вважається продовженим на тих же умовах, на той же термін, без обмеження терміну пролонгацій (т.1 а.с. 20-24).
15 березня 2019 року між ТОВ «Інфокс» та ОСББ «Акапулько-2» укладено колективний договір №10227 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за умовами якого виконавець зобов'язується своєчасно надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені договором. Цей договір укладається строком на один рік і набуває чинності з моменту його підписання. Договір вважається продовженим на новий строк, якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору. Відносини сторін до укладення нового договору регулюються даним договором (т.1 а.с. 38-41).
05 грудня 2019 року ОСББ «Акапулько-2» підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про розподіл електричної енергії за технічними даними паспорту точки розподілу за об'єктом споживача (т.1 а.с. 28).
09 січня 2020 року між АТ «Одесаобленерго» та ОСББ «Акапулько-2» укладено договір №8676 споживача про надання послуг розподілу електричної енергії за умовами якого оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи. Ціною договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об'єкт (об'єкти) споживача зазначені в паспорті точки (точок) розподілу за об'єктом споживача. Цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, починаючи з 05 грудня 2019 року, якщо інший термін не визначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (т.1 а.с. 25-27).
Між ТОВ «ООЕК» та ОСББ «Акапулько-2» укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №01-8676N-ПУП, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач сплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженим регулятором), згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору. Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватися з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (т.1 а.с. 32-36). Також позивачем підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (т.1 а.с. 32-36).
15 жовтня 2021 року між ФОП ОСОБА_8 та ОСББ «Акапулько-2» укладено договір №15/10 на технічне обслуговування та безпечну експлуатацію ліфтового обладнання за індивідуальним рахунком, за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується виконувати роботи з технічного обслуговування та безпечної експлуатації ліфтового забезпечення, а саме: ліфт ВП 630 кг на 17 зупинок у кількості шести одиниць; ліфт ВП 400 кг на 17 зупинок у кількості шести одиниць, встановлених за адресою:
АДРЕСА_1 , а замовник зобов'язується прийняті виконані роботи й оплатити їх відповідно до умов даного договору. Даний договір набуває чинності з 15 жовтня 2021 року і діє по 31 грудня 2021 року. Якщо протягом місяця до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не заявить про припинення дії даного договору, то він вважається пролонгованим на кожний наступний рік. Загальна вартість технічного обслуговування на місяць становить 12050 грн (т.1 а.с. 29-30).
Згідно протоколу №34 від 06 грудня 2021 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про прийнято рішення про зобов'язання голови правління ОСББ Ліхопуд А.І. виконати рішення загальних зборів, затверджених протоколом загальних зборів ОСББ «Акапулько-2», проведених 10 жовтня 2020 року, а саме щодо необхідності надати право правлінню (голові правління) при погодженні з ревізійною комісією затверджувати розмір внесків і платежів співвласників, спрямованих на розробку проектної документації, створення та забезпечення працездатності в подальшому системи пожежної безпеки комплексу (5-ти секційного житлового комплексу 14-19-ти поверхового будинку з вбудовано прибудованими офісами і підземною автостоянкою (паркінгом) згідно припису №148 ДСНС від 03 липня 2019 року, шляхом підписання договору про надання послуг на проведення експертної оцінки проектної документації, виконаної ТОВ «Де Максімус» (т.1 а.с. 83).
Згідно протоколу №57 від 06 лютого 2022 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про зобов'язання голови правління ОСББ Ліхопуд А.І. виконати рішення загальних зборів, затверджених протоколом загальних зборів ОСББ «Акапулько-2», проведених 10 жовтня 2020 року, а саме щодо необхідності надати право правлінню (голові правління) при погодженні з ревізійною комісією затверджувати розмір внесків і платежів співвласників, спрямованих на розробку проектної документації, створення та забезпечення працездатності в подальшому системи пожежної безпеки комплексу (5-ти секційного житлового комплексу 14-19-ти поверхового будинку з вбудовано прибудованими офісами і підземною автостоянкою (паркінгом) згідно припису №148 ДСНС від 03 липня 2019 року, шляхом підписання договору про надання послуг на проведення експертної оцінки проектної документації, виконаної ТОВ «Де Максімус» з ТОВ «Експертно-Інспекційним Центром» «Південь Буд Експертиза» Світланою Ващенко, а саме: 1,90 грн/кв.м. (на 1 кв.м. квартири, офісу, нежитлового приміщення); 37,40 грн/на 1 паркомісце (т.1 а.с. 77-78).
27 січня 2023 року протоколом загальних зборів ОСББ «Акапулько-2» затверджено річний звіт, баланс та кошторис об'єднання. Також прийнято рішення про надання повноважень правлінню (голові правління) при погодженні з ревізійною комісією обирати підрядника, погоджувати проекти, отримувати у разі необхідності будь-які дозвільні документи (ліцензії), затверджувати калькуляцію та розмір внесків та платежів співвласників, а також, вчинення будь-яких інших дій - для реалізації цілей, мети та інших статутних цілей та завдань об'єднання, зокрема у вигляді:
-компенсації вартості закупівлі генератора (електрогенератора, електростанції), та/або будь-яких інших джерел живлення згідно фактичних витрат;
-капітального ремонту системи водопостачання та водовідведення (у тому числі заміни стояків водопостачання/водовідведення, заміни труб водопостачання/водовідведення);
-обслуговування генератора (електрогенератора, електростанції), та/або будь-яких інших джерел живлення (у тому числі діагностика обладнання: альтернатора, дизельного двигуна, паливної системи та автоматики, тощо; випробування електростанції під навантаженням; планове техобслуговування генераторів, куди входить обслуговування механічної частини, електричної частини і систем автоматики; ремонт обладнання, включаючи аварійний (терміновий); виконання гарантійних зобов'язань, тощо), щодо призначення відповідальної особи (підрядника) задля нагляду за роботою, обслуговуванням генератора (електрогенератора, електростанції), та/або будь-яких інших джерел живлення, щодо компенсації вартості палива (бензин, газ, дизельне паливо, тощо) масла та щодо здійснення інших необхідних дій, які потрібні для обслуговування генератора (електрогенератора, електростанції), та/або будь-яких інших джерел живлення згідно фактичних витрат;
-заміни насосів нижньої і верхньої зони водопостачання згідно фактичних витрат;
-установки ревізійних дверцят (люків) на лічильниках згідно фактичних витрат;
-ремонт ліфтових ходів згідно з дизайнерським проектом та відповідно до фактичних втрат, у тому числі капітальний ремонт пандусів, встановлення поручнів, заміна та/або встановлення дверей, заміна плитки підлоги, оздоблення стін, стелі, обладнання та приборів освітлення (перший поверх), придбання матеріалів, виготовлення та встановлення козирку/навісу біля секції Д;
-покращення функціонування ліфтів багатоквартирного будинку згідно фактичних витрат для виконання норм чинного законодавства України;
-обрання фахівця (-ів) по питанням догляду за рослинними об'єктами (садівника, тощо) та затверджувати калькуляцію та розмір внесків і платежів співвласників на оплату його винагороди відповідно до обсягу наданих послуг згідно фактичних витрат;
-встановлення дренажних систем кондиціонерів відповідно до фактичних витрат;
-облаштування спортивного майданчику, зон відпочинку для дітей та дорослих, установки пергол (навісів) або інших споруджень для створення тіньового місця біля них, згідно фактичних витрат;
-ремонт фасадів багатоквартирного будинку згідно фактичних витрат;
-проведення (здійснення) ремонтних робіт (ремонт підлог, ремонт тріщин, системи контролю доступу, гідроізоляції, герметизації, тощо), підземного паркінгу за адресою: АДРЕСА_1 .
Також прийнято рішення про надання повноважень правлінню (голові правління) на визначення відповідальної особи (підрядника) для здійснення робіт, пов'язаних із перевіркою (повіркою, зміною), й обслуговуванням лічильників води, електроенергії, тепла та інших засобів обліку (у тому числі: повірка, заміна тощо), затверджувати калькуляцію та розмір внесків платежів співвласників згідно фактичних витрат.
Крім цього, надано повноваження Об'єднанню (правлінню (голові правління) здійснювати адміністрування (заключення догорів щодо такого адміністрування) та нарахування розмірів внесків та платежів співвласників згідно договорів про надання житлово-комунальних, телекомунікаційних (інтернет, телебачення, домофонія, тощо) та інших послуг, у тому числі якщо заключено індивідуальний договір між співвласником та надавачем таких послуг, задля забезпечення реалізації прав Об'єднання (співвласників об'єднання), належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Вказане рішення за №398,399 зареєстроване в реєстрі приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Андронакі Н.Г. (т.1 а.с. 43-48).
Загальними зборами ОСББ «Акапулько-2» від 27 січня 2023 року затверджено кошторис витрат на управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 з «01» червня 2023 року на безстроковий період (т.1 а.с. 42).
Згідно протоколу №67 від 28 червня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про обрання ФОП ОСОБА_9 в якості підрядника по виконання робіт з капітального ремонту стояків системи водопостачання за ціною 348937,56 грн. Надано повноваження голові правління на укладення договору для проведення ремонту стояків системи водопостачання в секції В з ФОП ОСОБА_9 , проведення оплати робіт на придбання матеріалів на суму 348937,56 грн. Уповноважено голову правління на прийняття виконаних робіт після їх закінчення від ФОП ОСОБА_9 . Затверджено одноразовий цільовий внесок на капітальний ремонт системи водопостачання та водовідведення у розмірі 2,75 грн за 1 кв.м. (вартість матеріалів та робіт 348937,56 грн/27369,50 кв.м. загальна площа квартири та нежитлових приміщень) загальної площі квартири та/або нежитлового приміщення. Здійснено нарахування цільового внеску та включено відповідне нарахування до квитанцій (рахунків) за липень 2023 року (т.1 а.с. 73-74).
Згідно протоколу №56Г від 30 червня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про надання голові правління ОСББ повноважень на укладення договорів, прийняття робіт та оплату вартості (робіт) послуг у рамках договорів, зазначених у цьому документі (т.1 а.с. 79-80).
Згідно протоколу №64 від 30 червня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за утримання газової котельні в червні 2023 року у розмірі 0,83 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 червня 2023 року; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в червні 2023 року у розмірі 0,65 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 червня 2023 року (т.1 а.с. 61-62).
Згідно протоколу №65 від 30 червня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження цільового внеску на утримання газової котельні року у розмірі 0,83 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 серпня 2023 року; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в липні 2023 року у розмірі 0,65 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 серпня 2023 року (т.1 а.с. 63-64).
Згідно протоколу №66 від 30 червня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження цільового внеску на обслуговування газової котельні року у розмірі 0,83 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 вересня 2023 року; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в серпні 2023 року у розмірі 0,65 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 вересня 2023 року (т.1 а.с. 65-66).
Згідно протоколу №66 від 02 серпня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про затвердження одноразового внеску на придбання та встановлення генератору з метою компенсації витрат, що були понесенні ОСББ на виконання робіт (надання послуг) з придбання, розробки проекту, встановлення та налагодження генератора у розмірі 34,40 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири та/або нежитлового приміщення, яке підключене до інженерних мереж опалення. Здійснення нарахування цільового внеску та включення відповідного нарахування до квитанцій (рахунків) за липень 2023 року (т.1 а.с. 75-76).
Згідно протоколу №55 від 20 вересня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення, зокрема про затвердження цільового одноразового внеску на відшкодування витрат за проведення капітального ремонту (заміни) лежаків системи водопостачання багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (перший етап) у розмірі 21,94 грн за 1 кв.м. Здійснено нарахування цільового внеску та включено відповідне нарахування до квитанцій (рахунків) за вересень 2023 року.
16 жовтня 2023 року між ТОВ «Газопостачальна компанія» «Нафтогаз Трейдинг» та ОСББ «Акапулько-2» за умовами якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві, який є виробником теплової енергії в розумінні пп.1) пункту 4 Положення (ОСББ або житлово-будівельним (житловим, обслуговуючим) кооперативом або управителем багатоквартирних будинків), природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору. Ціна на природний газ, який постачається за цим договором встановлюється наступним чином: ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1 цього договору, як обсяг I (фіксований) за 1000 куб. м газу без ПДВ - 6183,33 грн, крім того ПДВ за ставкою 20%, всього з ПДВ - 7420 грн; крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з транспортної системи - 124,16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом -136,576 грн, крім того ПДВ 20% - 27,315 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000 куб. м. Всього ціна газу для обсягу I (фіксований) за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який при замовленні потужності на добу наперед становить 7583,89 грн (т.1 а.с. 85-91)
Згідно протоколу №74 від 30 листопада 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в листопаді 2023 року в розмірі - 2,79 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в листопаді 2023 року у розмірі 0,65 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 грудня 2023 року (т.1 а.с. 67-68).
Згідно протоколу №75 від 30 грудня 2023 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в грудні 2023 року в розмірі - 3,53 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в грудні 2023 року у розмірі 0,65 грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 січня 2024 року (т.1 а.с. 69-70).
Згідно протоколу №76 від 30 січня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в січні 2024 року в розмірі - 4,44 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в грудні 2023 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 лютого 2024 року (т.1 а.с. 71-72).
Згідно протоколу №бн від 27 лютого 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про надання повноважень голові правління на підписання договору та додаткових документів, прийняття робіт та здійснення оплати за виконані роботи ТОВ «МС Плюс», в обсягах, що були зазначені вище. Затверджено одноразовий цільовий внесок на відшкодування витрат за виконання робіт в рамках припису №148 ДСНС від 03 липня 2019 року у розмірі 2,49 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення (офісів) та 59,59 грн за кожне паркувальне місце паркінгу. Нарахування одноразового цільового внеску здійснити в квитанції за лютий 2024 року (т.1 а.с. 104-105).
Згідно протоколу №78 від 29 лютого 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в лютому 2024 року в розмірі - 3,41 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в травні 2024 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 березня 2024 року (т.1 а.с. 102-103).
Згідно протоколу №79 від 31 березня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в березні 2024 року в розмірі - 3,96 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в березні 2024 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 квітні 2024 року (т.1 а.с. 100-101).
Згідно протоколу №80 від 30 квітня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в квітні 2024 року в розмірі - 3,84 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в квітні 2024 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 травня 2024 року (т.1 а.с. 98-99).
Згідно протоколу №81 від 30 травня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження розміру внеску на обслуговування газової котельні в травні 2024 року в розмірі - 0,84 грн за 1 кв.м.; затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в травні 2024 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 червня 2024 року (т.1 а.с. 96-97).
Згідно протоколу №82 від 30 травня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про укладення договору з ТОВ «Управляюча компанія «Казкове місто» для виконання робіт з влаштування благоустрою прибудинкової території багатоквартирного будинку (гідроізоляція) за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна, буд. 21. Корпус 1, на загальну вартість 570243,52 грн. Зобов'язано голову правління ОСББ «Акапулько-2» підписати договір та додаткові необхідні документи з ТОВ «Управляюча компанія «Казкове місто» для виконання робіт з влаштування благоустрою прибудинкової території багатоквартирного будинку (гідроізоляція), здійснити оплату послуг та в подальшому прийняти роботи після їх виконання. Затверджено кошторис на виконання робіт, що були надані ТОВ «Управляюча компанія «Казкове місто» на загальну суму 570243,32 грн. З метою зменшення фінансового навантаження на співвласників багатоквартирного будинку, здійснення нарахування внесків за компенсацію витрат в 2 етапи впродовж 2-х місяців. Затверджено одноразовий цільовий внесок на компенсацію витрат на гідроізоляцію в травні 2024 року в розмірі 12,14 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення у розмірі 285,55 грн за 1 машино- місце. Затверджено одноразовий цільовий внесок на компенсацію витрат за гідроізоляцію в червні 2024 року у розмірі 5,67 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири/нежитлового приміщення та у розмірі 133,36 грн за 1 машино-місце (парко-місце). Внески мають бути сплачені не пізніше 15-го числа на місяць, в якому було встановлено відповідні нарахування (т.1 а.с. 94-95).
Згідно протоколу №83 від 30 червня 2024 року засіданням правління ОСББ «Акапулько-2» прийнято рішення про: затвердження цільового внеску на утримання газової котельні в червні 2024 року для співвласників багатоквартирного будинку у розмірі 0,82 грн за 1 кв.м. опалювальної площі квартири/нежитлового приміщення (у разі відсутності в ОСББ документально підтверджених відомостей щодо розміру опалювальної площі, для розрахунків використовується загальна площа), що має бути сплачений не пізніше 15 липня 2024 року. Затвердження цільового внеску на відшкодування витрат за розподіл природного газу в червні 2024 року у розмірі 0,53грн за 1 кв.м., який має бути сплачено до 15 липня 2024 року. Затвердження цільового внеску на обслуговування генератора в червні 2024 року
для співвласників багатоквартирного будинку у розмірі квартири та офіси = 1,53 грн за 1 кв.м., паркомісце - 35,30 грн м/м загальної площі квартири/нежитлового приміщення, що має бути сплачений не пізніше 15 липня 2024 року (т.1 а.с. 82-83).
Згідно довідки, підписаної 13 вересня 2024 року, щодо розміру заборгованості по сплаті внесків до ОСББ «Акапулько-2» власника квартира АДРЕСА_2 , загальна площа 96,3 кв.м., заборгованість відповідачки перед відповідачем за період з 01 червня 2023 року по 31 липня 2024 року становить 11909,69 грн. За вказаний період часу позивачем нараховано 30261,44 грн, з яких відповідачкою сплачено 18351,75 грн. При цьому, останній платіж, здійснений відповідачкою, який позивач відобразив у довідці є 1130,68 грн за липень 2024 року (т.1 а.с. 16).
Копіями платіжних інструкцій, доданих до відзиву на позов підтверджується, що відповідачка, серед іншого, сплатила на користь позивача грошові кошти у загальному розмірі 3147,35 грн, з яких: 01 серпня 2024 року - 1545,62 грн за червень 2024 року, 05 вересня 2024 року - 1601,73 грн за липень 2024 року, які не були враховані у довідці про розмір заборгованості (т.1 а.с. 157,158).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що рішення загальних зборів ОСББ «Акапулько-2» від 27 січня 2023 року, оформлене протоколом №б/н від 10 лютого 2023 року, є чинним, оскільки у встановленому законом порядку судом не ухвалювалося рішення про його скасування, тому відповідачка, як власниця квартири у багатоквартирному будинку, зобов'язана сплачувати внески на підставі закону в обов'язковому порядку, зважаючи на наявність чинних рішень, прийнятих загальними зборами ОСББ. Суд погодився із розрахунками позивача, наведеними в обґрунтування стягнення з відповідачки 3% річних та інфляційних втрат. При цьому, суд відхилив аргументи відповідача про наявність правових підстав для звільнення її від сплати цих коштів (3% річних та інфляційних втрат) на підставі постанови КМУ від 05 березня 2022 року №206, з огляду на те, що територіальне розташування майна відповідачки не входить до переліку територій, на які поширюється відповідна пільга.
Щодо таких висновків суду першої інстанції, колегія суддів зазначає про таке.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закону України N 2189-VIII).
Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (п.п. 5, 12 частини 1 статті 1 Закону України N 2189-VIII).
До житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;комунальні послуги- послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (п.1 ч. 1 ст. 1 Закону України N 2189-VIII).
Індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами (п.5 ч. 2 ст. 7 Закону України N 2189-VIII).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, визначені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон №2866-III).
Органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів об'єднання доводяться до відома співвласників ініціатором загальних зборів у порядку, визначеному частиною двадцять шостою статті 6 цього Закону, або в іншому порядку, визначеному загальними зборами об'єднання .Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До виключної компетенції загальних зборів об'єднання, серед іншого, відноситься: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об'єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами. До компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання; скликання та організація проведення загальних зборів об'єднання або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення. Для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю правління об'єднання на загальних зборах обирається з числа співвласників ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад затверджуються загальними зборами( ст. 10 Закону №2866-III).
Управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання (ст. 12 Закону №2866-III).
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ч.6 ст. 13 Закону №2866-III).
Співвласник зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ст. 15 Закону №2866-III).
Власність зобов'язує (ч.4 ст. 319 ЦК України).
Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст. 322 ЦК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі
№ 129/1033/13-ц (провадження N 14-400цс19) сформульовано висновки про те, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину потрібно доказувати так, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.
Цивільна справа вирішується з урахуванням балансу вірогідностей. Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри.
Однією з основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України) і дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними, тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
За правилами доказування, визначеними статтями 12,81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Установивши, що відповідачка, яка є власницею квартири АДРЕСА_2 , своєчасно та у повному обсязі не здійснювала оплату на рахунок ОСББ «Акапулько-2» за фактично надані комунальні послуги, суд першої інстанції, з висновкам якого погоджується колегія суддів, дійшов в цілому обґрунтованого висновку щодо наявності у ОСОБА_1 перед ОСББ ОСББ «Акапулько-2» заборгованості.
Водночас, суд першої інстанції, залишив поза увагою аргументи відповідачки щодо часткової сплати нею заборгованості за комунальні послуги за період, протягом якого позивач обрахував заборгованість, що не заперечувалося позивачем.
Згідно довідки щодо розміру заборгованості, останню позивач обраховував за період часу, починаючи з 01 червня 2023 року по 31 липня 2024 року, при цьому сам документ датований 13 вересня 2024 року (т.1 а.с. 16).
Згідно копії платіжних інструкцій, доданих ОСОБА_1 до відзиву на позов, убачається, що відповідачка сплатила на користь позивача грошові кошти у загальному розмірі 3147,35 грн, з яких: 01 серпня 2024 року - 1545,62 грн за червень 2024 року, 05 вересня 2024 року - 1601,73 грн за липень 2024 року (т.1 а.с. 157-158).
Тобто станом на день складення вказаної вище довідки (13 вересня 2024 року) позивачу мало бути відомо про факт сплати ОСОБА_1 зазначених вище коштів, а відтак і про часткове погашення нею заборгованості, втім ці відомості не були відображені позивачем у довідці про розмір заборгованості.
Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч.1 ст. 82 ЦПК України).
Вказані вище обставини, визнані та підтверджені представником позивача у відповіді на відзив, на чому слушно наголошує скаржниця (т.1 а.с. 216).
Тому, обґрунтованою, тобто такою, що доведена за допомогою доказів, є заборгованість відповідачки перед позивачем у розмірі 8762,34 грн (11909,69 грн - 3147,35 грн).
Аргументи скаржниці щодо необґрунтованості розміру заборгованості у цілому, окрім як 459,45 грн, які нею визнані у відзиві на позов, колегія суддів відхиляє, оскільки скаржницею не надано суду доказів, які б свідчили про оскарження в судовому порядку та визнання недійсними відповідних рішень загальних зборів, зокрема від 27 січня 2023 року, оформлених протоколом б/н від 10 лютого 2023 року, з неправомірністю якого, скаржниця пов'язує наявність правових підстав для відмови у задоволенні позову.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).
Ураховуючи принцип диспозитивності та межі судового розгляду, зважаючи на те, що відповідачка із зустрічним позовом не зверталася, питання про визнання рішень загальних зборів недійсними ОСББ «Акапулько-2» з підстав, зазначених в апеляційній скарзі не порушувала, колегія суддів не приймає до уваги посилання скаржниці на незаконність вказаного вище рішення загальних зборів ОСББ.
Крім цього, скаржницею не надано суду доказів на підтвердження не надання ОСББ «Акапулько-2» чи б то надання неналежної якості комунальних послуг, заборгованість за якими просить стягнути позивач у судовому порядку, у той час як доказування не може ґрунтуватися на припущеннях(ч.6 ст.81 ЦПК України).
Зважаючи на те, що заборгованість зі сплати комунальних послуг складається з внесків і платежів, визначених на підставі рішення загальних зборів ОСББ «Акапулько-2», яке є обов'язковими для ОСОБА_1 , як співвласниці багатоквартирного будинку, тому вимога про стягнення з відповідачки грошових коштів у розмірі 8762,34 грн є обґрунтованою, оскільки підтверджена за допомогою належних та допустимих доказів, які скаржницею не спростовані.
Згідно з статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (належне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (стаття 611 ЦК України).
З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов'язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.
Верховний Суд уже зауважував, що закріплена у пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов'язання, вираженого в національній валюті, та 3 % річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові (постанова Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі N 210/5796/16-ц).
З урахуванням встановленого у судовому порядку факту невиконання відповідачкою взятих на себе зобов'язань, несплати нею коштів за надані житлово-комунальні, що не спростовується відповідачкою на підставі належних, достатніх та допустимих доказів, суд першої інстанції, з висновками якого погоджується колегія суддів, в цілому дійшов мотивованого висновку про наявність підстав для стягнення з відповідачки суми заборгованості з урахуванням передбаченої договором пені, 3 % річних від простроченої суми та індексу інфляції.
Водночас, у зв'язку зі зменшенням основної суми заборгованості з 11909,69 грн до 8762,34 грн, підлягає пропорційному перерахунку розмір стягнутих інфляційних втрат та 3% річних, з урахуванням часу та розміру сплачених відповідачкою коштів на загальну суму 3147,35 грн, а саме необхідно зменшити розмір інфляційних втрат з 425,11 грн до 409,82 грн та 3% річних з 178,17 грн до 172,05 грн.
Доводи апеляційної скарги щодо не доведення позивачем підстав позову в частині понесених витрат, пов'язаних з встановленням та придбанням генератора, а також капітальним ремонтом системи водопостачання, колегія суддів відхиляє, як такі, що спростовуються матеріалами справи, зокрема копіями протоколів засідань правлінь ОСББ «Акапулько-2» №67 від 28 червня 2023 року, №66 від 02 серпня 2023 року та №55 від 20 вересня 2023 року (т.1 а.с. 73-74, 75-76, 81-82).
Водночас, скаржницею не надано доказів того, що такі витрати не є реальними з підстав фактичного не придбання відповідних товарів та не проведення зазначених робіт.
Аргументи скаржниці про те, що суд першої інстанції безпідставно відмовив у задоволенні клопотання про витребування доказів у справі, апеляційний суд відхиляє, з огляду на таке.
Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї (ч.1 ст. 84 ЦПК України).
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи (ч.3 ст. 83 ЦПК України).
З матеріалів справи убачається, що копію позову з додатками та ухвалу про відкриття провадження, представник відповідачки отримав під час ознайомлення з матеріалами справи 13 листопада 2024 року (т.1 а.с. 113-115).
Відзив на апеляційну скаргу представник відповідачки подав 26 березня 2025 року (т1 а.с. 131).
З клопотанням про витребування доказів представник відповідачки звернувся до суду лише 09 червня 2025 року (т.2 а.с. 22), тобто з пропуском строку, встановленого законом. При цьому, обґрунтувань неможливості його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього, не наводив.
Як неодноразово відзначав ЄСПЛ, рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (§ § 29-30 рішення ЄСПЛ від 09 грудня 1994 року у справі "Руїз Торіха проти Іспанії", заява N 18390/91). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (§ 2 рішення ЄСПЛ від 27 вересня 2001 року у справі "Хірвісаарі проти Фінляндії", заява N 49684/99).
Відповідно до ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
За положеннями ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду потрібно змінити, зменшити розмір стягнутої з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Акапулько-2» заборгованості з 11909,69 грн до 8762,34 грн, інфляційних втрат з
425,11 грн до 409,82 грн та 3% річних з 178,17 грн до 172,05 грн.
Відповідно до ч. 13 ст. 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної інстанції не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Зважаючи на наведені вище висновки апеляційного суду, про часткове задоволення позову, що становить 74,7 % від загальної ціни позову (12512,97 грн), з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за подання позову у розмірі 2261,92 грн, тобто пропорційно задоволеним позовним вимогам.
З огляду на те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду зміні, тому судовий збір, сплачений скаржницею за подання апеляційної скарги підлягає стягненню з позивача у розмірі 919,30 грн, тобто пропорційно задоволеним вимогам апеляційної скарги, що становить 25,3 % від ціни позову (12512,97 грн).
При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат (ч. 10 ст. 141 ЦПК України).
Ураховуючи викладене вище, з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Акапулько-2» підлягає стягненню судовий збір за подання позову у розмірі 1342,62 грн (2261,92 грн - 919,30 грн), тобто різниця між судовими витратами, які підлягають покладенню на обидві сторони за результатами апеляційного перегляду справи.
Керуючись ст. ст. 367,374,376,382-384 ЦПК України
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2025 року змінити, зменшивши розмір стягнутої з ОСОБА_1 на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акапулько-2» заборгованості з 11909,69 грн до 8762,34 грн, інфляційних втрат з 425,11 грн до 409,82 грн та 3% річних з 178,17 грн до 172,05 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Акапулько-2» (ЄДРПОУ 41804598) судовий збір за подання позову у розмірі 1342,62 грн.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і оскарженню у касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України.
Головуючий Ю.П. Лозко
Судді: В.В. Кострицький
М.В. Назарова