Справа № 567/1925/25
Провадження №3/567/25/26
05 лютого 2026 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Венгерчук А.О., з участю секретаря ОСОБА_1 , прокурора Федорова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, лікаря-офтальмолога КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» Острозької міської ради, зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 28.06.1998,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
(права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України ОСОБА_2 роз'яснені),
встановила:
ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді лікаря-офтальмолога військово-лікарської комісії КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» Острозької міської ради Рівненської області та відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов'язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнала. Несвоєчасне подання декларації за 2023 рік пояснила своєю необізнаністю, оскільки вона не була повідомлена про необхідність подання такої декларації. Вказала, що декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування за 2023 рік вона подала 03.09.2025 року. В подальшому ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась.
Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, прокурора, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 згідно наказу по КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» «Про внесення змін до складу військово-лікарської комісії (ВЛК) для медичного огляду військовозобов'язаних» від 16.02.2024 №52, включена до складу військово-лікарської комісії КНП «Острозька багатопрофільна лікарня».
Положеннями статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону є, зокрема, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом НАЗК 23.07.2021 року №448/21 та зареєстрованого в Мін'юсті України 29.07.2021 р. за №986/36608 суб'єкти декларування подають до Реєстру декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в реєстрі. Суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.
Під час реєстрації у Реєстрі суб'єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону. Зареєстровані в Реєстрі суб'єкти декларування мають право, зокрема, створювати, змінювати, зберігати та видаляти чернетки документів у персональному електронному кабінеті; подавати документи у разі їх відповідності технічним вимогам до форми і проходження контролю щодо правильності заповнення, переглядати подані ними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначені Законом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_2 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік 03.09.2025 року о 17:33 год.
Як вбачається з матеріалів справи повідомлені ОСОБА_2 причини несвоєчасного подання декларації не є поважними та непереборними, та з пояснень ОСОБА_2 судом встановлено відсутність у неї поважних причин чи непереборних обставин, які перешкоджали їй своєчасно у встановлений законодавством термін подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання або неповне розуміння ОСОБА_2 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє її від відповідальності, яка встановлена законом.
ОСОБА_2 не надала суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у неї інших поважних причин несвоєчасного подання декларації, що унеможливлювали подання нею декларації.
З матеріалів справи та пояснень ОСОБА_2 судом встановлено, що в період з 01.01.2024 року по 01.04.2024 року ОСОБА_2 за кордоном, у відпустці чи на лікуванні не перебувала, а відтак була спроможна подати вищевказану щорічну декларацію у встановлений законом термін.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги, що обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність судом не встановлено, ОСОБА_2 вперше притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи всі обставини справи та особу порушниці, беручи до уваги, що ОСОБА_2 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст.ст.23, 24, 40-1, 172-6, 221, 247, 276, 283, 284 КУпАП, -
постановила:
Визнати ОСОБА_2 такою, що вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Острозька м.тг/21081100. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA658999980313090106000017469. Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 06.02.2026 року.
Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.