Справа №461/8943/25
Провадження №3/461/21/26
05 лютого 2026 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Ю.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 02.08.2017 року, виданий 4627,
за ч.3 ст.471 Митного Кодексу України, -
Згідно із протоколом про порушення митних правил №1517/UA20900/2025, 14.10.2025 о 02:52 в зону митного контролю пункту пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, в напрямку «виїзд з України» смугою руху «Зелений коридор» прибув транспортний засіб «MERCEDES-BENZ SPRINTER 311 CDI» з реєстраційним номером НОМЕР_2 де як водій слідувала громадянка України ОСОБА_1 . Формою проходження митного контролю громадянка України ОСОБА_1 обрала канал позначений символом зеленого кольору «зелений коридор». Під час усного опитування громадянки України ОСОБА_1 встановлено, що вона переміщує ікону «Богородиця з Ісусом Тихвинська» початок ХХ ст. розмір 52х46 см. Вказану ікону виявлено під час проведення огляду із застосуванням технічних засобів митного контролю(Фотокамера, ліхтарик) та знаходилась у салоні автомобіля серед особистих речей без ознак приховування.
На момент переміщення через митний кордон України вказаної ікони громадянка України ОСОБА_1 будь-яких дозвільних документів не надала. У своїх поясненнях громадянка повідомила, що ікону переміщувала для іншої особи. З метою перевірки законності переміщення через митний кордон України вказаної ікони, Львівською митницею листом №7.4/28-03-04/14/25854 від 14.10.2025 її було скеровано до Національного музею у м.Львові імені Андрея Шептицького, для проведення відповідного дослідження на предмет культурної, історичної цінності, а також визначити її вартості.
Згідно із листом Національного музею у м.Львові імені Андрея Шептицького №413 від 15.10.2025 ікона «Богородиця з Ісусом Тихвинська» створена на початку XX ст. є культурною цінністю та не підлягає вивезенню з України. Орієнтовна вартість ікони становить 15000,00 гривень. Відповідно до вимог частини 1 статті 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до частини 2 Постанови Кабінету міністрів України від 21 травня 2012 року № 448 «Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів з них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження» встановлено, що вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами культурних цінностей з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість культурних цінностей не перевищує суму, еквівалентну 10000 євро, на підставі свідоцтва встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей та з обов'язковим письмовим декларуванням.
Відповідно до частини 2 статті 371 Митного кодексу України, товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року №1068-XIV передбачено, що контроль за вивезенням, ввезенням і поверненням культурних цінностей здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей.
Відповідно до пункту 1.6. «Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року №258, вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 шляхом недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення за межі митної території України, а саме намагалась перемістити ікону «Богородиця з Ісусом Тихвинська» початок ХХ ст. розмір 52х46 см., що є культурною цінністю та не підлягає вивезенню з України. Орієнтовна вартість ікони становить 15000,00 гривень.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.
05.11.2025 року начальник 1 відділення Управління СБ України у Львівській області Михаліцькій В. скерував на адресу суду листа, з якого вбачається, що СВ УСБУ у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024150000000285 від 15.10.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 201 КК України. Кримінальне провадження зареєстроване за фактом виявлення на митниці предмета, який імовірно є культурною цінністю у ОСОБА_1 . В межах досудового розслідування слідчим суддею вже розглянуто клопотання про тимчасовий доступ до ікони та матеріал ПМП, з метою проведення мистецтвознавчої експертизи.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце проведення судового засідання, що підтверджується підписом про отримання примірника протоколу, в якому вказано дату, час та місце розгляду справи.
Суд враховує те, що ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України, суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
В судовому засіданні представник Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцький Б.І. просив справу за протоколом про порушення митних правил № 1517/UA20900/2025 щодо ОСОБА_1 , за ознаками ч.3 ст.471 МК України скерувати справу для приєднання до матеріалів кримінального провадження №22024150000000285 від 15.10.2025 року.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 487 МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 458 МК України, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені Митним кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст.458 МК України, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Дослідженням матеріалів справи і з'ясованих на їх підставі обставин встановлено, що предметом розгляду цієї справі є переміщення ОСОБА_1 ікони «Богородиця з Ісусом Тихвинська» початок ХХ ст. розмір 52х46 см., що є культурною цінністю та не підлягає вивезенню з України. Орієнтовна вартість ікони становить 15000,00 гривень.
З матеріалів справи встановлено, що СВ УСБУ у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024150000000285 від 15.10.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 201 КК України.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Частиною 1 статтею 496 МК України встановлено, що якщо під час розгляду справи про порушення митних правил суд дійде висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення, він передає матеріали такої справи прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно із ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини (рішення в справі "Надточій проти України") справи про порушення митних правил мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно із ч.2 ст.458 МК України, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
З огляду на зазначене, судовий розгляд справи є неможливим, оскільки викладені у протоколі про порушення митних правил № 1517/UA20900/2025 від 17.10.2025 року є предметом розгляду СВ УСБУ у Львівській області досудового розслідування кримінального провадження №22024150000000285 від 15.10.2025 року щодо можливого вчинення ОСОБА_1 , кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 201 КК України..
Тому матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України підлягають направленню Слідчому відділу Управління Служби Безпеки України у Львівській області, яке здійснює досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 72025001510000010 від 14.05.2025 щодо можливого вчинення ОСОБА_1 , кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 201 КК України.
Згідно з положеннями пункту 4 частини 1ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.
За частиною 2 цієї ж статті, у разі передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування, на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу постанова про закриття провадження у справі не виноситься.
З огляду на зазначене, справа про порушення митних правил за ч.3 ст. 471 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає передачі в СВ Управлінню СБ України у Львівській області.
Керуючись ст.253,283,284 КУпАП, ч. 1 ст.483,496,527 МК України, суд,-
Справу за протоколом про порушення митних правил № 1517/UA20900/2025 щодо ОСОБА_1 , за ознаками ч.3 ст.471 МК України передати Слідчому відділу Управління Служби Безпеки України у Львівській області для приєднання до кримінального провадження №22024150000000285 від 15.10.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 15, ч.1 ст. 201 КК України.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Х.М. Мисько