Справа № 495/66/26
Номер провадження 3/495/36/2026
03 лютого 2026 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Топалова А.Л., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Військової частини НОМЕР_1 , Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_2 прикордонного загону надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
При вивченні матеріалів справи встановлено, що такі надійшли до Білгород-Дністровського міськрайонного суду з порушенням правил підсудності.
Згідно із ч. 2 ст. 246 КУпАП, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
За загальним правилом, відповідно до ч. 1 ст. 276КУпАП справи про адміністративні правопорушення, розглядаються за місцем їх вчинення і адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 с. 172-20 КУпАП не належать до виключень, зазначених в інших частинах ст. 276 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №294886 від 04.01.2026 місцем вчинення правопорушення вказано Одеська область, с. Кароліно-Бугаз, військове містечко.
Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України).
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" N 3477-IV від 23 лютого 2006 року передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно достатті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свободвід 04 листопада 1950 року (далі-Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. При цьому, належність судового органу має такі складові: а) юрисдикція; б) підсудність.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (частина перша статті 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Згідно із пунктом 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX".
До набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 № 807-IX село Кароліно-Бугаз відносилось до Овідіопільського району Одеської області, на яке поширюється територіальна підсудність Овідіопільського районного суду Одеської області.
Зважаючи на встановлені обставини, враховуючи відомості щодо місця вчинення адміністративного правопорушення (село Кароліно-Бугаз Білгород-Дністровського району (колишнього Овідіопільського району) Одеської області) приходжу до висновку, що до компетенції судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області не відноситься розгляд даної справи у зв'язку із порушенням правил територіальної підсудності, визначені нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відтак, вказані матеріали належить повернути до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для їх направлення до суду, за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 257, 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для направлення за підсудністю до належного суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.Л. Топалова