Рішення від 28.01.2026 по справі 500/6423/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6423/25

28 січня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про поновлення виплати субсидії, долучивши копії своїх закордонних паспортів. Попри це, ГУ ПФУ листом від 22.07.2025 № 4678-4754/С-02/8-1900/25 повторно повідомив про відмову у призначенні та подальшому нарахуванні житлової субсидії.

Підставою для відмови ГУ ПФУ в Тернопільській області визначив відомості Адміністрації ДПСУ про виїзд Позивача за межі України у 2020 році, а саме те, що Позивач перетнув кордон 19.02.2020 через КПВВ «Чонгар (Салькове)» і відомостей щодо його повернення немає. Тож на цій підставі зробив припущення про перебування Позивача за межами України понад 60 днів, що, на думку Відповідача, створює підстави для застосування п. 14, п. 90, п. 119 та п. 121 Положення №848 і припинення виплати житлової субсидії.

Позивач вважає дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 13.11.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк, встановлений судом.

Ухвалою суду від 28.11.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов через систему "Електронний суд" із відповідними письмовими доказами 10.12.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Порядок призначення, а також підстави для відмови в наданні житлових субсидій, регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року"Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".

Згідно п. 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.

Пуектом 90 Положення передбачає, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган (до 30 листопада 2022 р. включно - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з 1 грудня 2022 р. - орган Пенсійного фонду України) про виникнення обставин, зокрема щодо перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів.

Також даний пункт Положення встановлює, що норми цього пункту не застосовуються в період дії воєнного стану в Україні на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених у переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "є Підтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, а саме на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва.

Пунктом 119 Положення №848 надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі коли, зокрема, громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини зазначені у пункті 90 Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, Ви на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення, перебували за кордоном понад 60 днів, перетин (виїзд-в'їзд) - 19.02.2020 (КПВВЧонгар (Салькове/ НЮ337967).

Оскільки Тернопільська область не належить до адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням КМУ від 06 березня 2022 року № 204, та позивач впродовж 30 календарних днів з дня виникнення обставин не повідомив про перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства, відповідно до пункту 121 Положення №848 надання житлової субсидії припинено з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено.

На підставі викладеного представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивачем викладені доводи, які за своєю суттю аналогічні мотивам, викладеним у позовній заяві.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 - Позивач є пенсіонером, який проживає разом із дружиною-пенсіонеркою за адресою АДРЕСА_1 . До лютого 2025 року йому призначалася та виплачувалася житлова субсидія. У лютому 2025 року нарахування субсидії було припинено без попереднього повідомлення та без належного рішення, що позбавило Позивача частини гарантованої державної соціальної підтримки.

08.07.2025 року Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про поновлення виплати субсидії, долучивши копії своїх закордонних паспортів. Попри це, ГУ ПФУ листом від 22.07.2025 № 4678-4754/С-02/8-1900/25 повторно повідомив про відмову у призначенні та подальшому нарахуванні житлової субсидії.

Підставою для відмови ГУ ПФУ в Тернопільській області визначив відомості Адміністрації ДПСУ про виїзд Позивача за межі України у 2020 році, а саме те, що Позивач перетнув кордон 19.02.2020 через КПВВ «Чонгар (Салькове)» і відомостей щодо його повернення немає. Тож на цій підставі зробив припущення про перебування Позивача за межами України понад 60 днів, що, на думку Відповідача, створює підстави для застосування п. 14, п. 90, п. 119 та п. 121 Положення №848 і припинення виплати житлової субсидії.

При цьому ГУ ПФУ в Тернопільській області не володів інформацією про зворотний перетин кордону Позивачем, який мав місце 01.08.2020, а отже висновки про понад 60-денне перебування за кордоном були зроблені на підставі неповних, неперевірених даних. Жодних доказів щодо виїздів Позивача після 2020 року орган не надав, а фактичне місце проживання Позивача в Україні не спростовано.

На адвокатський запит представника Позивача №08/37-ц від 30.09.2025 Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надіслав офіційну відповідь, в якій зазначено:

1. Виїзд Позивача з України: 19.02.2020, КПВВ «Чонгар (Салькове)», напрямок виїзду, паспорт НОМЕР_1 , транспортний засіб НОМЕР_2 ;

2. В'їзд Позивача в Україну: 01.08.2020, КПВВ «Чонгар (Салькове)», напрямок в'їзду, паспорт НОМЕР_1 , пішохід.

Дослівна цитата з офіційного документа ДПСУ: «Іншої інформації немає» за період з 19.02.2020 по 23.10.2025 (станом на 14:41).

Таким чином, ДПСУ підтвердила, що після серпня 2020 року Позивач не здійснював жодного перетину державного кордону України. Відповідно, ГУ ПФУ в Тернопільській області зробило помилковий висновок про нібито тривале перебування Позивача за межами України, не перевіривши факт його повернення.

Отже, інформація, на яку спирався Відповідач, є неповною та не відображає реального стану речей. Вона не могла бути правовою підставою для припинення державної допомоги, тим більше що з 24.02.2022 в Україні діє воєнний стан, у період якого дні перебування за кордоном не враховуються під час призначення субсидій (абз. 10 п. 90 Положення №848 у редакції постанови КМУ №340 від 18.04.2023).

Не погодившись із протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом міністрів України.

Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (далі - Положення № 848).

Як вбачається з пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (пункт 5 Положення №848).

Згідно з пунктом 9 Положення №848 призначення житлових субсидій здійснюється:

до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);

надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Відповідно до пункту 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

- заяву;

- декларацію;

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);

- рішення суду (в разі наявності);

- інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису). У разі подання заяви та декларації через Портал Дія особа громадянина посвідчується паспортом громадянина України (пункт 44 Положення №848).

Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням (пункт 48 Положення №848).

Відповідно до пункту 60 Положення №848 Уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії.

У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія). (пункт 61 Положення №848).

Відповідно до пункту 62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про поновлення виплати субсидії, долучивши копії своїх закордонних паспортів. Попри це, ГУ ПФУ в Тернопільській області листом від 22.07.2025 № 4678-4754/С-02/8-1900/25 повторно повідомив про відмову у призначенні та подальшому нарахуванні житлової субсидії.

На адвокатський запит представника Позивача №08/37-ц від 30.09.2025 Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надіслав офіційну відповідь, в якій зазначено:

1. Виїзд Позивача з України: 19.02.2020, КПВВ «Чонгар (Салькове)», напрямок виїзду, паспорт НОМЕР_1 , транспортний засіб НОМЕР_2 ;

2. В'їзд Позивача в Україну: 01.08.2020, КПВВ «Чонгар (Салькове)», напрямок в'їзду, паспорт НОМЕР_1 , пішохід.

Дослівна цитата з офіційного документа ДПСУ: «Іншої інформації немає» за період з 19.02.2020 по 23.10.2025 (станом на 14:41).

Таким чином, ДПСУ підтвердила, що після серпня 2020 року Позивач не здійснював жодного перетину державного кордону України. Відповідно, ГУ ПФУ зробило помилковий висновок про нібито тривале перебування Позивача за межами України, не перевіривши факт його повернення.

Отже, інформація, на яку спирався Відповідач, є неповною та не відображає реального стану речей. Вона не могла бути правовою підставою для припинення державної допомоги, тим більше що з 24.02.2022 в Україні діє воєнний стан, у період якого дні перебування за кордоном не враховуються під час призначення субсидій (абз. 10 п. 90 Положення №848 у редакції постанови КМУ №340 від 18.04.2023).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Відповідно до пункту 69 Положення №848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Судом встановлено, що підставою для відмови ГУ ПФУ в Тернопільській області визначив відомості Адміністрації ДПСУ про виїзд позивача за межі України у 2020 році, а саме те, що Позивач перетнув кордон 19.02.2020 через КПВВ «Чонгар (Салькове)» і відомостей щодо його повернення немає. Тож на цій підставі зробив припущення про перебування Позивача за межами України понад 60 днів, що, на думку Відповідача, створює підстави для застосування п. 14, п. 90, п. 119 та п. 121 Положення №848 і припинення виплати житлової субсидії.

Таким чином, ДПСУ підтвердила, що після серпня 2020 року Позивач не здійснював жодного перетину державного кордону України. Відповідно, ГУ ПФУ зробило помилковий висновок про нібито тривале перебування Позивача за межами України, не перевіривши факт його повернення.

Отже, інформація, на яку спирався Відповідач, є неповною та не відображає реального стану речей. Вона не могла бути правовою підставою для припинення державної допомоги, тим більше що з 24.02.2022 в Україні діє воєнний стан, у період якого дні перебування за кордоном не враховуються під час призначення субсидій (абз. 10 п. 90 Положення №848 у редакції постанови КМУ №340 від 18.04.2023).

Окрім того, пункт 90 Положення №848 набрав чинності лише 20.04.2023. Подія, на яку посилається ПФУ, відбулася більш ніж за три роки до цього, тому така обставина не могла вплинути на право Позивача на отримання житлової субсидії. Крім того, у період дії воєнного стану дні перебування за кордоном не враховуються.

З врахуванням вищенаведеного, для правильного способу відновлення порушених прав позивача слід визнати протиправними дії та рішення Відповідача є протиправними, а субсидія підлягає поновленню.

Як вказав Верховний Суд у постанові від 15.12.2021 у справі № 1840/2970/18 на законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тому, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність, закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абз. 2 частини четвертої статті 245 КАС України).

З огляду на висновок суду про протиправні дії відповідача щодо відмови у призначенні житлової субсидії, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про призначення субсидії з 01.02.2025.

При повторному розгляді заяви відповідачу належить прийняти обґрунтоване рішення, що буде відповідати критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень (частина друга статті 2 КАС України) та приписам Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Згідно з частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням вказаного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом: визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у поновленні позивачу житлової субсидії; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву про поновлення нарахування та виплати житлової субсидії позивачу з лютого 2025 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Згідно із ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Питання відшкодування судового збору вирішується на підставі положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні житлової субсидії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву про поновлення нарахування і виплати житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.02.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 28 січня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).

Головуючий суддя Подлісна І.М.