04 лютого 2026 рокуСправа №: 695/46/26
Номер провадження 3/695/264/26
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Бойко Н.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Золотоніського районного відділу поліції Головного управління патрульної поліції в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП в матеріалах справи відсутній, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області з Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення ЕПР1 №548950 від 23.12.2025 зазначено, що ОСОБА_1 , 23 грудня 2025 р. о 17 год. 05 хв., на а/д Бориспіль-Запоріжжя, 121 км., керуючи автомобілем Шкода Октавія, д.н.з. НОМЕР_1 , при виїзді на нерегульоване перехрестя з організованим круговим рухом, не надав переваги в русі автомобілю ВАЗ-2121, д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по головній дорозі, та здійснив з ним зіткнення. В результаті ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 16.11 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, каявся.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до положень ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Однак дані матеріали справи про адміністративне правопорушення оформлені неналежним чином, із порушеннями встановленого законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя враховує, що відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року ).
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 , 23 грудня 2025 р. о 17 год. 05 хв., на а/д Бориспіль-Запоріжжя, 121 км., керуючи автомобілем Шкода Октавія, д.н.з. НОМЕР_1 , при виїзді на нерегульоване перехрестя з організованим круговим рухом, не надав переваги в русі автомобілю ВАЗ-2121, д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по головній дорозі, та здійснив з ним зіткнення.
У письмових поясненнях ОСОБА_1 , що долучені до матеріалів справи вказано, що в ході очікування працівників поліції автомобіль Ваз-2121, д.н.з. НОМЕР_2 , поїхав з місця пригоди.
Працівниками поліції не встановлено, хто являється власником ВАЗ-2121, д.н.з. НОМЕР_2 , хто керував даним автомобілем в момент ДТП та чому водій даного транспортного засобу залишив місце длорожньо-транспортної пригоди до приїзду працівників поліції.
Матеріали справи не містять відомостей щодо іншого учасника дорожньої транспортної пригоди, який керував транспортним засобом ВАЗ-2121, д.н.з. НОМЕР_2 та його письмових пояснень, відсутні анкетні дані та адреса місця проживання, суддя позбавлений можливості викликати іншого учасника ДТП до суду для дачі пояснень з метою повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, що є перешкодою для винесення законного та обґрунтованого рішення.
За вказаних обставин справа підлягає поверненню до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області для належного оформлення, а саме: для встановлення іншого учасника дорожньої транспортної пригоди, який керував транспортним засобом ВАЗ-2121, д.н.з. НОМЕР_2 ; долучення його письмових пояснень до матеріалів справи.
Суддя звертає увагу, що зволікання щодо належного оформлення матеріалів може призвести до спливу строку накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП повернути до Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Бойко Н.В.?