18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
05 лютого 2026 року м. Черкаси Справа № 925/1253/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Черкаської міської ради,
до відповідача 1. - фізичної особи-підприємця Шевченко Наталії Володимирівни,
до відповідача 2. - фізичної особи-підприємця Фіцака Володимира Сергійовича,
про стягнення 35 245,74 грн.
13.10.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Черкаської міської ради з вимогами:
- стягнути з фізичної особи-підприємця Шевченко Наталії Володимирівни безпідставно утримувані кошти у розмірі 17 622,87 грн;
- стягнути з фізичної особи-підприємця Фіцака Володимира Сергійовича безпідставно утримувані кошти у розмірі 17 622,87 грн.
Ухвалою від 20.10.2025 Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Указом Президента України № 933/2025 від 13 грудня 2025 року Кучеренко О.І. призначено на посаду судді Центрального апеляційного господарського суду.
01.01.2026 за розпорядженням керівника апарату Господарського суду Черкаської області Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справи призначено повторний автоматичний розподіл справи № 925/1253/25.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.01.2026, для розгляду справи призначено суддю Зарічанську З.В.
Ухвалою від 20.10.2025 Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.
Ухвалою від 05.01.2026 суддя Зарічанська З.В. прийняла справу № 925/1253/25 до свого провадження та постановила повторно розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін 03.02.2026.
Суд враховує, що копії ухвали суду (у складі судді Кучеренко О.І.) про відкриття провадження у справі, були надіслані на адреси відповідачів, що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернуті суду з відміткою пошти: "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 03.12.2025.
Суд також враховує, що копії ухвали суду про прийняття справи № 925/1253/25 до провадження судді Зарічанської З.В. надіслані на адреси відповідачів, що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернуті суду з відмітками пошти: "адресат відсутній за вказаною адресою". Дати на поштових повідомленнях 20.01.2026.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, копії ухвал про відкриття провадження у справі, про прийняття справи до свого провадження надіслані на адресу відповідачів зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вважаються врученими відповідачам 03.12.2025 та 20.01.2026 відповідно.
Відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1 ст. 251 ГПК України)
Отже, строк для подання відзиву відповідачами сплив 18.12.2025, проте, відповідачі своїм правом не скористалися, відзив на позов суду не надали.
Додатково 21.10.2025 та 05.01.2026 суд розміщав для відповідачів оголошення про розгляд справи на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області.
Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)
Також про розгляд справи суд повідомляв відповідачів шляхом направлення телефонограм, перша не була прийнята відповідачем 1. у зв'язку із тим, що номер телефону зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не існує, інша не була прийнята відповідачем 2. у зв'язку із тим, що номер телефону зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не відповідає.
Суд викликає або повідомляє експерта, перекладача, спеціаліста, а у випадках термінової необхідності, передбачених цим Кодексом, - також учасників справи телефонограмою, телеграмою, засобами факсимільного зв'язку, електронною поштою або повідомленням через інші засоби зв'язку (зокрема мобільного), які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. (ч. 6 ст. 120 ГПК України)
Підсумовуючи викладене суд доходить висновку, що відповідачі належно повідомлені про розгляд справи.
03.02.2026 суд розпочав розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з моменту набуття права власності на вищевказане нерухоме майно, відповідачі не оформили правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою під вказаним нерухомим майном відповідно до їх частки у праві власності та здійснювали фактичне користування земельною ділянкою без здійснення оплати за таке фактичне користування. Правовими підставами позову позивач визначив ст. 96, 120, 206 Земельного кодексу України, ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Оскільки відповідачі відзив на позов не надали, то суд відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
17.12.2012, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на підставі свідоцтва про право власності САЕ 309514, виданий 06.12.2012, видавник: Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради, зареєстровано право власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на приміщення торгової секції № 242 за адресою АДРЕСА_1 - по 1/2 частці у праві власності кожного. Реєстраційний номер майна - 38366605.
Відповідно до довідки Комунального підприємства "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" № 200/13 від 25.07.2025, площа приміщення торгової секції другого підземного поверху № 42, яке перебуває у власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (по 1/2 частці у кожного), - 107,1 квадратних метрів.
У приватній власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 також перебуває частина приміщень спільного користування приміщення торгового центру по АДРЕСА_1 , а саме: приміщення першого поверху з №І до №V, приміщення першого підземного поверху з №1 до №3, №5, №8, з №20 до №24, №26, з №45 до №55, з №60 до №70, з №77 до №81, з №I до №X, приміщення другого підземного поверху №1, з №5 до №10, №14, №16, №17, з №20 до №22, №27, №29, №33, №34, №55, №56, №58, №59, №61, №62, №66, з №68 до №81, з №I до №VII, приміщення третього підземного поверху №1, з №3 до №27, №29, №30, №37, №46, з №48 до №61, №66, №72, №74, №75, №77, №78, №90, №91, №92, №99, з №I до №VII, площею 77,15 кв.м, що підтверджене довідкою Комунального підприємства "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" № 198/13 о від 21.07.2025.
Отже загальна площа зазначених приміщень, які перебувають у приватній власності відповідачів, становить 184,25 кв.м (107,10 + 77,15), і з урахуванням рівності часток, кожному з відповідачів належить по 92,1 кв.м (184,25 : 2).
14.07.2015, згідно з відомостями про право власності/право постійного користування згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, зареєстровано право власності Черкаської міської ради на вказану земельну ділянку.
Отже нерухоме майно відповідачів розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 7110136700:03:026:0002, яка перебуває у власності Черкаської міської ради.
Згідно з інформацією Комунального підприємства "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" (лист № 343 від 29.05.2024), наданою на запит Черкаської міської ради, згідно матеріалів інвентаризаційної справи, площа торгового центру літ. А-2, 1 пд, 2 пд, 3 пд по вул. О. Дашковича, 19 в м. Черкаси, за даними технічної інвентаризації станом на 02.04.2012 та 31.10.2012 становить 24 652,6 кв.м.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, площа приміщення торгового центру А'-2, розташованого за адресою: Черкаська обл., м. Черкаси, вулиця Дашковича Остафія, будинок 19 становить 2546,7 кв.м.
Таким чином, загальна площа майна, яке знаходиться за адресою вул. О.Дашковича, 19, м. Черкаси становить 27 199,3 кв.м (24 652,6 + 2546,7).
Отже, частка площі нерухомого майна кожного з відповідачів становить 0,00338612 (92,1 : 27199,3) від цілої частини та відповідає 32 кв. м (0,00338612 х 9 456) для земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:03:026:0002.
Рішенням від 25.06.2015 № 2-1312 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада затвердила Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до якого, розмір відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Черкаси для категорії "інші землі" становить 3 %.
Рішеннями від 27.06.2017 № 2-2219 та від 27.06.2019 № 2-4690 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада затвердила Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до якого, розмір відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Черкаси для категорії "земельні ділянки яким згідно КВЦПЗ присвоєно код 03.15" становить 9 %.
Листом від 15.09.2023 № 18-23-0.10-5150/2-23 Про розгляд звернення Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило таке. Нормативна грошова оцінка земель міста Черкаси розроблена ДП "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" у відповідності з "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого наказом №18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук та затверджена рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-656.
Відповідно до повідомлення Держгеокадастру Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік від 13.01.2025 № 6-28-0.22-18/71-25, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017-2020 роки була сталою і застосовувалася із значенням 1,0, за 2021 рік становить для земель несільськогосподарського призначення - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051, за 2024 рік - 1,12.
Відповідно до витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:03:026:0002 становить відповідно: станом на 15.01.2021 - 6 507 713,7 грн; станом на 26.02.2024 - 8 652 334,56 грн; станом на 13.03.2025 - 9 690 434,87 грн.
За твердженням позивача, відповідачі обов'язок зі сплати за користування земельною ділянкою не виконують, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом про стягнення з відповідачів безпідставно утримуваних коштів за користування спірною земельною ділянкою без укладення договору оренди за період з 02.04.2017 (в межах загального строку позовної давності) по 20.08.2025 (по дату нарахування з метою звернення до суду) у сумі 17 622,87 грн з кожного з відповідачів.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України))
Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 ЗК України)
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Водночас, відповідно до ст. 120 ЗК України (в редакції на момент набуття права власності відповідачами на нерухоме майно), у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. (ч. 1) Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. (ч. 2) У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу). (ч. 3) У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. (ч. 4) У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. (ч. 5)
У матеріалах справи відсутні докази існування договору оренди спірної земельної ділянки з відповідачами або попереднім власником нерухомого майна, тому суд доходить висновку, що відповідачі не є орендарями спірної земельної ділянки у відповідній частині, на якій розташоване нерухоме майно, що належить їм на праві власності.
Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційне зобов'язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
За змістом положень глав 82 та 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.
Суд констатує, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи ст. 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Враховуючи викладене, суд установив, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Отже, суд доходить висновку, що за заявлений позивачем період 02.04.2017 - 20.08.2025 відповідачі безпідставно не сплачували кошти за користування земельною ділянкою, на якій розміщується нежитлове приміщення, яке належить відповідачам, яка знаходиться за адресою вул. О.Дашковича, 19, м. Черкаси, якою фактично користувалися без правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
З викладеного випливає, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки землі затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, та з вказаного закону не випливає обов'язку отримувати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі щорічно, якщо не було розроблено відповідної нової технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка має затверджуватися відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
З урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягів із технічної документації Держгеокадастру за 2021, 2024 та 2025 роки, частки земельної ділянки кожного з відповідачів (32 кв.м), затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 27.06.2019 № 2-4690 ставки місцевих податків і зборів у розмірі 9 %, позивач розрахував очікувану орендну плату за 2021 рік у сумі 1 982,04 грн, за 2024 рік - 2 635,23 грн, за 2025 рік - 2 951,40 грн.
Оскільки витягів із технічної документації Держгеокадастру станом на 2018-2020, 2022-2023 роки у матеріалах справи немає, позивач, з урахуванням затвердженої рішеннями Черкаської міської ради від 27.06.2017 № 2-2219 та від 27.06.2019 № 2-4690 ставки місцевих податків і зборів у розмірі 9 %, обґрунтовано розрахував розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2018-2020 роки кумулятивно з урахуванням коефіцієнта індексації за 2018-2020, 2022-2023 роки, та, відповідно, очікувану орендну плату за 2018, 2019 та 2020 рік у розмірі 1 982,04 грн, за 2022 рік у розмірі 2 180,25 грн, за 2023 рік у розмірі 2 507,29 грн.
Позивач також обґрунтовано розрахував розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2017 рік кумулятивно з урахуванням коефіцієнта індексації за 2017 рік, і з урахуванням затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 25.06.2015 № 2-1312 ставки місцевих податків і зборів у розмірі 3 %, та, відповідно, очікувану орендну плату за 2017 у розмірі 660,68 грн.
На підставі зазначеного позивач, враховуючи, що кожному з відповідачів належить по 1/2 частки спірного приміщення, розрахував очікувану орендну плату від кожного з відповідачів, яку кожен з них утримав у розмірі 17622,87 грн, з яких:
за 2017 рік (період 02.04.2017 - 31.12.2017) - 495,96 грн;
за 2018 рік (період 01.01.2018 - 31.12.2018) - 1 982,04 грн;
за 2019 рік (період 01.01.2019 - 31.12.2019) - 1 982,04 грн;
за 2020 рік (період 01.01.2020 - 31.12.2020) - 1 982,04 грн;
за 2021 рік (період 01.01.2021 - 31.12.2021) - 1 982,04 грн;
за 2022 рік (період 01.01.2022 - 31.12.2022) - 2 180,25 грн;
за 2023 рік (період 01.01.2023 - 31.12.2023) - 2 507,29 грн;
за 2024 рік (період 01.01.2024 - 31.12.2024) - 2 635,23 грн;
за 2025 рік (період 01.01.2025 - 20.08.2025) - 1 875,96 грн.
Дослідивши розрахунок, суд встановив, що його здійснено арифметично правильно.
Підсумовуючи викладене, суд задовольняє позов Черкаської міської ради повністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Шевченко Наталії Володимирівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок: №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) безпідставно утримувані кошти у розмірі 17 622,87 грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Фіцака Володимира Сергійовича ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок: №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) безпідставно утримувані кошти у розмірі 17 622,87 грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Шевченко Наталії Володимирівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 38715770, вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000) 1 514,00 грн судового збору.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Фіцака Володимира Сергійовича ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 38715770, вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000) 1 514,00 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу через "Електронний суд", відповідачам - поштою.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА