вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"13" січня 2026 р. Справа№ 910/9145/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кравчука Г.А.
суддів: Коробенка Г.П.
Сибіги О.М.
при секретарі судового засідання: Нагулко А.Л.
за участю представників сторін:
від позивача: Панчук Ю.В.;
від відповідача: Федорчук О.В.;
від третьої особи: Клименко Є.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фонду державного майна України
на рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 (повне рішення складено 06.10.2025)
у справі №910/9145/25 (суддя Ломака В.С.)
за позовом Компанії "LURAQ INVESTMENTS LIMITED"
до Фонду державного майна України
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Приватного акціонерного товариства "По виробництву інсулінів "Індар"
про визнання недійсним та скасування наказу,
Короткий зміст і підстави позовних вимог.
У липні 2025 року Компанія "LURAQ INVESTMENTS LIMITED" (далі - Компанія, позивач) звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Фонду державного майна України (далі - Фонд, відповідач) про визнання незаконним та скасування наказу від 30.06.2025 № 942 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 №774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915) (зі змінами)".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний наказ відповідача порушує права Компанії, як акціонера, на переважне право купівлі акцій Приватного акціонерного товариства "Індар", а також підписаний посадовою особою відповідача з перевищенням повноважень.
Ухвалою про відкриття провадження у справі №910/9145/25 від 28.07.2025 суд першої інстанції залучив до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство "Індар" (далі - Товариство, ПрАТ "Індар", третя особа).
Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано наказ Фонду державного майна України від 30.06.2025 року № 942 "Про внесення змін до наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915) (зі змінами)".
Присуджено до стягнення з Фонду державного майна України на користь Компанії "LURAQ INVESTMENTS LIMITED" 2 422,40 грн витрат зі сплати судового збору.
Мотивуючи ухвалене рішення, суд першої інстанції на підставі досліджених у справі доказів та встановлених у відповідності до них обставин дійшов висновку про наявність підстав для визнання незаконним та скасування оспорюваного наказу Фонду, оскільки останній порушує права Компанії та суперечить вимогам статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі - Закону).
При цьому суд першої інстанції відхилив доводи Компанії про підписання оспорюваного наказу заступником Голови Фонду Ігорем Тимошенко з перевищенням наданих йому повноважень, з огляду на їх необґрунтованість, так як визнав, що спірний наказ відповідача не є нормативно-правовим актом у розумінні частини 2 статті 8 Закону України "Про правотворчу діяльність" та не розрахований на його неодноразову реалізацію, що спростовує посилання Компанії на статтю 9 Закону України "Про Фонд державного майна України", норми якої стосуються правового регулювання саме нормативно-правових актів Фонду державного майна України.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Фонд державного майна України 23.10.2025 звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити; стягнути на користь Фонду державного майна України витрати зі сплати судового збору.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначає, що рішення суду першої інстанції у даній справі є необґрунтованим та таким, що прийнято без додержання норм матеріального і процесуального права.
Узагальнені доводи відповідача зводяться до того, що положення пункту 8.10 Статуту Товариства є такими, що суперечать імперативним положенням частини 6 статті 19 Закону, оскільки державний пакет акцій ПрАТ "Індар" було визначено Кабінетом Міністрів України як об'єкт великої приватизації державної власності, тому він підлягає продажу на аукціоні з умовами. Саме такий спосіб приватизації вірно встановлений Фондом в оспорюваному наказі. За твердженнями апелянта, враховуючи імперативність норми статті 19 Закону та відсутність у Законі України №2465-ІХ "Про акціонерні товариства" норм, які надають переважне право на викуп акцій, судом першої інстанції помилково було застосовано до спірних правовідносин положення статті 16 Закону, які передбачають підстави щодо приватизації державного майна (пакету акцій) шляхом викупу іншим акціонером товариства. На думку Фонду, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а наказ Фонду законним та прийнятим в межах визначених законом повноважень. Отже, позивачем не доведено наявності порушеного суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті.
Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.10.2025 апеляційну скаргу Фонду на рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючий суддя - Кравчук Г.А. (суддя-доповідач), судді: Сибіга О.М., Коробенко Г.П.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 10.11.2025 апеляційну скаргу Фонду на рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 залишено без руху на підставі статті 174, частини 2 статті 260 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України); надано скаржнику десятиденний термін, з моменту отримання ухвали, для усунення недоліків апеляційної скарги.
На виконання вимог вищезазначеної ухвали, скаржником 19.11.2025 (до суду надійшло 24.11.2025) усунуто недоліки апеляційної скарги та надано суду докази сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 01.12.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фонду на рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25; розгляд справи призначено на 13.01.2026 о 15 год 20 хв; запропоновано учасникам справи вчинити відповідні процесуальні дії у встановлені судом строки; витребувано з Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/9145/25.
Позиція інших учасників справи.
Через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" до Північного апеляційного господарського суду від Компанії надійшов відзив на апеляційну скаргу (сформований в підсистемі 15.12.2025), в якому позивач просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Мотивуючи свої заперечення, позивач вказує, що відповідачем в апеляційній скарзі відтворено аргументи та правові позиції, викладені раніше у поданому ним відзиві на позовну заяву, і яким судом першої інстанції в процесі розгляду даної справи була надана правова оцінка, що відображено в оскаржуваному судовому рішенні. Позивач наполягає на тому, що висновок суду першої інстанції про можливість приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" шляхом викупу іншими акціонерами товариства є обґрунтованим та жодним чином не спростовується доводами скаржника, викладеними в апеляційній скарзі.
Товариством через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" (сформовано 11.12.2025) до суду апеляційної інстанції направлено відзив на апеляційну скаргу, в якому третя особа просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заперечення третьої особи ґрунтуються на тому, що системний аналіз норм Закону спростовує доводи відповідача про те, що приватизація об'єктів великої приватизації шляхом викупу не передбачена законодавством, адже положення статті 19 вказаного Закону (на які посилається відповідач) жодним чином не унеможливлюють приватизацію об'єктів великої приватизації в порядку, передбаченому статтею 16 цього ж Закону, тобто шляхом викупу.
Так, за доводами Товариства, статтею 19 Закону передбачений загальний порядок продажу об'єктів великої приватизації. Водночас, стаття 16 цього Закону містить спеціальну норму, згідно з якою викуп акцій (часток), що належать державі або територіальній громаді у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, здійснюється відповідно до законодавства та з урахуванням установчих документів таких товариств і законодавства держав реєстрації таких товариств (організацій, підприємств). При цьому, стаття 16 Закону не містить жодних застережень щодо поширення її положень виключно на об'єкти малої приватизації, її норми є загальними та поширюються на будь-які об'єкти приватизації, які відповідають визначеним в цій статті умовам. Таким чином, частина 6 статті 19 Закону не виключає можливість приватизації об'єкту великої приватизації шляхом викупу за наявності підстав, передбачених статтею 16 Закону.
Явка представників сторін.
У судове засідання 13.01.2026 з'явились представники позивача, відповідача та третьої особи.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції її задовольнити, рішення суду першої інстанції у даній справі скасувати, ухваливши нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні просить залишити без задоволення апеляційну скаргу відповідача, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Присутній у судовому засіданні представник третьої особи заперечив вимоги апеляційної скарги, просить її залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції.
Матеріалами справи, зокрема, Реєстром власників цінних паперів (лист №157175 від 07.03.2025) підтверджується, що Компанія є акціонером Товариства, а належний позивачу пакет акцій становить 4 737 685 акцій, що складає 29,286067 % статутного капіталу третьої особи. Решта акцій Товариства у розмірі 70,701569 % його статутного капіталу перебуває у власності Держави Україна.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 358-р від 10.05.2018 "Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році" затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, згідно з додатком; доручено уповноваженим органам управління об'єктами державної власності, включеними до переліку, затвердженого цим розпорядженням, у місячний строк з моменту прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів забезпечити передачу державним органам приватизації функцій з управління ними, за виключенням тих, що приватизуються відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
До переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, зазначеним розпорядженням Кабінету Міністрів України віднесено пакет акцій у статутному капіталі Товариства у розмірі 70,7016 %, що перебуває у державній власності та уповноваженим органам управління якого є Міністерство охорони здоров'я України.
Наказом Фонду №774 від 08.06.2018 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)" прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 70,7016 % статутного капіталу Товариства, що становить 11 437 581 штук акцій, на аукціоні з умовами.
Рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Товариства, оформленим протоколом №1/18 від 08.11.2018, вирішено, зокрема, внести зміни до Статуту Товариства шляхом затвердження його у новій редакції.
Відповідно до пункту 8.10 Статуту Товариства, затвердженого рішенням загальних зборів ПрАТ "Індар" від 08.11.2018 (протокол № 1/18) (далі - Статут), акціонери мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, за ціною та на умовах, запропонованих акціонером третій особі, пропорційно кількості акцій, що належать кожному з акціонерів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №36-р від 16.01.2019 "Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності" затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності згідно з додатком.
До переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, зазначеним розпорядженням Кабінету Міністрів України також включено пакет акцій у статутному капіталі Товариства у розмірі 70,7016 %, що перебуває у державній власності.
Наказом Фонду № 937 від 17.09.2019 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018р. № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)" внесено зміни до наказу відповідача №774 від 08.06.2018 та викладено його пункти 2, 3, 4 у новій редакції і доповнено цей наказ пунктами 5, 6.
Так, відповідно до наказу Фонду №774 від 08.06.2018 (у редакції наказу №937 від 17.09.2019):
- Департаменту управління державною власністю та аналізу фінансово-господарської діяльності доручено забезпечити прийняття функцій з управління державним пакетом акцій Товариства (пункт 2);
- Департаменту приватизації та розпорядження державним майном вжити заходів щодо організації продажу державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (пункт 3);
-Департаменту приватизації та розпорядження державним майном здійснити заходи щодо розробки умов продажу та визначення ціни державного пакета акцій Товариства (пункт 4);
-Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності забезпечити проведення незалежної оцінки державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог Методики (пункт 5);
-Департаменту приватизації та розпорядження державним майном:
підготувати та направити на погодження до Кабінету Міністрів України проект рішення Уряду щодо затвердження умов продажу державного пакета акцій Товариства;
проінформувати акціонерів Товариства щодо переважного права на придбання акцій за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України;
відкликати проект рішення Кабінету Міністрів України "Про визначення радника для надання послуг з підготовки до приватизації та продажу пакета акцій ПрАТ "Індар" та джерел оплати його послуг";
забезпечити протягом одного робочого дня з дня видання цього наказу передачу його копії в електронному вигляді та інформації про прийняття рішення про приватизацію відповідного об'єкта (в паперовому та електронному вигляді) Управлінню законодавчого забезпечення та аналітичної роботи для її опублікування в офіційному друкованому виданні Фонду - газеті "Відомості приватизації", а також на офіційному вебсайті Фонду у визначений законодавством строк (пункт 6).
У позовній заяві Компанія вказувала, що з моменту прийняття Фондом наказу №937 від 17.09.2019, яким відповідач визнав наявність у акціонерів Товариства переважного права на придбання його акцій за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, та змінив спосіб приватизації державного пакету акцій Товариства з продажу їх на аукціоні на викуп, передбачений статтею 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", протягом майже шести років посадові особи Фонду без будь-яких поважних причин не виконують його положень, незважаючи на неодноразові звернення позивача з проханнями про здійснення необхідних заходів на виконання цього наказу.
Поряд з цим, 30.06.2025 Фонд прийняв наказ № 942 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915) (зі змінами)", яким вирішив внести зміни до власного наказу №774 від 08.06.2018 та виклав його пункти 3, 4, 5 у новій редакції, за якою вирішив:
- приватизувати державний пакет акцій ПрАТ "Індар" на аукціоні з умовами (пункт 3 наказу Фонду №774 від 08.06.2018 у новій редакції);
- затвердити план розміщення акцій ПрАТ "Індар" згідно з додатком. У разі незавершення розміщення акцій ПрАТ "Індар" у строк, передбачений планом розміщення акцій, Управлінню великої приватизації та передачі функцій управління Департаменту управління приватизацією забезпечити внесення відповідних змін до плану розміщення акцій щодо продовження такого строку (пункт 4 наказу Фонду №774 від 08.06.2018 у новій редакції);
- Департаменту управління приватизацією вжити заходів щодо:
1) розробки умов продажу та визначення стартової ціни продажу державного пакета акцій ПрАТ "Індар";
2) підготовки та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проєкту рішення Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу та стартової ціни державного пакета акцій ПрАТ "Індар" (пункт 5 наказу Фонду №774 від 08.06.2018 у новій редакції).
Крім того, наказом відповідача №942 від 30.06.2025 пункт 6 наказу Фонду №774 від 08.06.2018 вирішено виключити, у зв'язку з цим, пункт 7 вважати пунктом 6.
Вважаючи, що вищенаведеним наказом №942 від 30.06.2025 (підписаним посадовою особою Фонду з перевищенням повноважень) відповідач змінив спосіб приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" у зворотному напрямку - з викупу його Компанією на аукціон з умовами, чим порушив приписи статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" і права та інтереси позивача щодо приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" шляхом його викупу, Компанія звернулася до господарського суду з позовом у даній справі про визнання незаконним та скасування зазначеного наказу Фонду.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.
Суд апеляційної інстанції, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частині 3 статті 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За приписами частини 1 статті 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, передбачених частиною 2 цієї статті, є визнання незаконним рішення органу державної влади.
За умовами частини 1 статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Предметом позову у даній справі є матеріально-правова вимога про визнання незаконним та скасування виданого Фондом наказу, яким змінено спосіб приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" з викупу його Компанією на аукціон з умовами, чим, за твердженням позивача, порушено приписи статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", а також його (позивача) права та інтереси щодо приватизації державного пакету акцій Товариства шляхом його викупу.
Щодо іншої, за доводами позивача, окремої та самостійної підстави для скасування спірного наказу відповідача, а саме: підписання його посадовою особою відповідача з перевищенням повноважень, то колегія суддів апеляційного господарського суду відзначає, що ухвалене рішення суду першої інстанції у цій частині не є предметом перевірки у даному апеляційному провадженні, оскільки відповідачем в апеляційній скарзі вимоги щодо зазначених обставин не заявлено.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим врегульовані Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі - Закон).
У частині 1 статті 1 Закону, наведені визначення термінів, які вживаються у цьому Законі, в такому значенні, зокрема:
приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями (пункт 22);
аукціон з умовами - спосіб продажу об'єкта приватизації, за яким власником об'єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну і взяв на себе зобов'язання виконати умови продажу об'єкта приватизації (пункт 6);
викуп - спосіб продажу об'єкта приватизації одному покупцю (пункт 9).
Відповідно до частин 1, 3 статті 5 Закону (у редакції, чинній на час прийняття Фондом наказу від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)") з метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об'єкти приватизації поділяються на об'єкти малої приватизації та об'єкти великої приватизації.
До об'єктів великої приватизації належать об'єкти державної або комунальної власності (єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій (часток) суб'єктів господарювання, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), вартість активів яких згідно з даними фінансової звітності за останній звітний рік перевищує 250 мільйонів гривень.
Згідно зі статтею 10 Закону (в редакції, чинній на час прийняття Фондом наказу від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)") порядок приватизації державного і комунального майна передбачає:
- формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації;
- опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі;
- прийняття рішення про приватизацію;
- прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об'єкта комунальної власності;
- опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни;
- проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства;
- проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об'єкта приватизації;
- перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом;
- затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання;
- затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об'єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією;
- опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об'єкта приватизації;
- проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу;
- укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу;
- опублікування інформації про результати приватизації;
- прийняття рішення про завершення приватизації.
Приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
Частинами 2, 8 статті 11 Закону (в редакції, чинній на час прийняття Фондом наказу від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)") встановлено, що перелік об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України.
Для об'єктів великої приватизації державні органи приватизації письмово повідомляють заявника, підприємство, що приватизується (балансоутримувача об'єкта), а також відповідний уповноважений орган управління в п'ятиденний строк після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо затвердження переліку об'єктів великої приватизації, що підлягають приватизації.
Як правильно встановлено судом першої інстанції у даних спірних правовідносинах, розпорядженням Кабінету Міністрів України №358-р від 10.05.2018 "Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році" затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, згідно з додатком; доручено уповноваженим органам управління об'єктами державної власності, включеними до переліку, затвердженого цим розпорядженням, у місячний строк з моменту прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів забезпечити передачу державним органам приватизації функцій з управління ними, за виключенням тих, що приватизуються відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Крім того, Фонду доручено:
1) забезпечити конкурсний відбір радників для підготовки до приватизації та продажу об'єктів державної власності, включених до переліку, затвердженого цим розпорядженням, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
2) у разі, коли у конкурсному відборі радників не виявив бажання взяти участь жоден кандидат, забезпечити підготовку до приватизації (продажу) об'єктів без залучення радників;
3) подавати до Кабінету Міністрів України на затвердження умови продажу об'єктів державної власності, включених до переліку, затвердженого цим розпорядженням;
4) забезпечити у 2018 році виставлення на продаж об'єктів державної власності, включених до переліку, затвердженого цим розпорядженням;
5) під час підготовки до приватизації об'єктів державної власності, включених до переліку, затвердженого цим розпорядженням, враховувати їх кредитні зобов'язання, за якими надано державну гарантію.
До переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, зазначеним розпорядженням Кабінету Міністрів України віднесено пакет акцій у статутному капіталі Товариства у розмірі 70,7016 %, що перебуває у державній власності та уповноваженим органам управління якого є Міністерство охорони здоров'я України.
У відповідності до Законів України "Про Фонд державного майна України" та "Про приватизацію державного і комунального майна", а також враховуючи вказане розпорядження Кабінету Міністрів України № 358-р від 10.05.2018, наказом Фонду від 08.06.2018 №774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)" прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій розміром 70,7016 % статутного капіталу Товариства, що становить 11 437 581 штук акцій.
Крім того, зазначеним наказом Фонду вирішено приватизувати державний пакет акцій Товариства на аукціоні з умовами та доручено:
- Управлінню продажу об'єктів великої приватизації Департаменту приватизації забезпечити:
1) протягом десяти робочих днів з дня видання цього наказу утворення аукціонної комісії для продажу державного пакета акцій Товариства;
2) конкурсний відбір радника для підготовки до приватизації та продажу державного пакета акцій Товариства відповідно до Порядку залучення радників у процесі приватизації об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №878 (із змінами і доповненнями).
- Управлінню підготовки до приватизації Департаменту приватизації забезпечити:
1) протягом одного робочого дня з дня видання цього наказу передачу його копії в електронному вигляді та інформації про прийняття рішення про приватизацію відповідного об'єкта (в паперовому та електронному вигляді) Департаменту законодавчого, комунікаційного забезпечення та роботи з громадськістю для її опублікування в додатку до "Державного інформаційного бюлетеня про приватизацію" - газеті "Відомості приватизації", а також на офіційному веб-сайті Фонду у визначений законодавством строк;
2) у п'ятиденний строк з дня видання цього наказу інформування Міністерства охорони здоров'я України та місцевого органу виконавчої влади про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Товариства.
Як підтверджується матеріалами справи, в подальшому, рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Товариства, оформленим протоколом від 08.11.2018 № 1/18 (скликаних на вимогу Публічного акціонерного товариства "Укрмедпром", яке на день подання вимоги було власником 70,7016 відсотків простих акцій Товариства та акціонером якого було Міністерство охорони здоров'я України, із врахуванням доручень Кабінету Міністрів України від 27.08.2018 № 33610/1/1-18 та Міністерства охорони здоров'я України від 31.08.2018 № 10.4-13/692/22925) вирішено, зокрема, затвердити зміни до Статуту Товариства шляхом затвердження його у новій редакції, доручити його підписання голові зборів Товариства ОСОБА_1 , здійснити його реєстрацію Голові правління Товариства ОСОБА_2 із наданням права підписання документів, пов'язаних із такою реєстрацією, та повноважень щодо передоручення цього доручення.
Відповідно до пункту 1 Статуту останній регулює діяльність Товариства та є новою редакцією Статуту Товариства.
Пунктами 7.1, 7.2 Статуту передбачено, що статутний капітал Товариства становить 80 886 330,00 грн та поділений на 16 177 266 простих іменних акцій номінальною вартістю 5 гривень кожна акція.
За умовами пунктів 8.1-8.3 Статуту Товариство розміщує акції, облігації та інші цінні папери в порядку, передбаченому чинним законодавством України. Товариство не здійснювало розміщення привілейованих акцій. Прості іменні акції складають 100 % статутного капіталу Товариства. Акції Товариства існують виключно в бездокументарній формі.
Згідно з пунктом 8.10 Статуту акціонери мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, за ціною та на умовах, запропонованих акціонером третій особі, пропорційно кількості акцій, що належать кожному з акціонерів.
Акціонер, який має намір продати свої акції третій особі, зобов'язаний письмово повідомити про це решту акціонерів із зазначенням ціни та інших умов продажу акцій (пункт 8.10.1 Статуту).
Повідомлення акціонерів здійснюється акціонером, який має намір продати свої акції третій особі, персонально на адресу кожного іншого акціонера листом, що надсилається поштою або службою кур'єрської доставки (пункт 8.10.2 Статуту).
Переважне право акціонерів на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, діє протягом 2 (двох) місяців з дня надіслання повідомлення акціонера про намір продати свої акції (пункт 8.10.3 Статуту).
Якщо акціонери не скористаються переважним правом на придбання всіх акцій, що пропонуються для продажу, протягом встановленого цим Статутом строку, акції можуть бути продані третій особі за ціною та на умовах, що повідомлені акціонерам (пункт 8.10.7 Статуту).
16.01.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №36-р "Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності", відповідно до якого затверджено перелік об'єктів великої приватизації державної власності згідно з додатком. Доручено Фонду:
1) продовжити приватизацію об'єктів державної власності, включених до переліку, рішення про приватизацію яких були прийняті в 2018 році;
2) забезпечити проведення конкурсного відбору радників для підготовки до приватизації та продажу об'єктів державної власності, включених до переліку, в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
3) у разі, коли у конкурсному відборі радників не виявив бажання взяти участь жоден кандидат, забезпечити підготовку до приватизації (продажу) об'єктів державної власності, включених до переліку, без залучення радників;
4) подавати Кабінетові Міністрів України на затвердження умови продажу об'єктів державної власності, включених до переліку;
5) забезпечити виставлення на продаж об'єктів державної власності, включених до переліку;
6) під час підготовки до приватизації об'єктів державної власності, включених до переліку, враховувати їх кредитні зобов'язання, за якими надано державну гарантію.
До переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України також включено пакет акцій у статутному капіталі Товариства у розмірі 70,7016 %, що перебуває у державній власності та уповноваженим органам управління якого є Міністерство охорони здоров'я України.
Як убачається з матеріалів справи, відповідно до Законів України "Про Фонд державного майна України", "Про приватизацію державного і комунального майна", "Про акціонерні товариства", враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р "Про затвердження об'єктів великої приватизації державної власності", вимоги Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 №1891 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №224) (далі - Методика), рішення загальних зборів акціонерів Товариства, оформленого протоколом № 1/18 від 08.11.2018, положення Статуту Товариства, зареєстрованого 27.11.2018, наказом Фонду від 17.09.2019 № 937 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018р. № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)" внесено зміни до наказу відповідача від 08.06.2018 № 774 та викладено його пункти 2, 3, 4 у новій редакції і доповнено цей наказ пунктами 5, 6.
Так, відповідно до наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 (у редакції наказу від 17.09.2019 № 937), доручено:
- Департаменту управління державною власністю та аналізу фінансово-господарської діяльності забезпечити прийняття функцій з управління державним пакетом акцій Товариства (пункт 2);
-Департаменту приватизації та розпорядження державним майном вжити заходів щодо організації продажу державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (пункт 3);
-Департаменту приватизації та розпорядження державним майном здійснити заходи щодо розробки умов продажу та визначення ціни державного пакета акцій Товариства (пункт 4);
-Департаменту оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності забезпечити проведення незалежної оцінки державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог Методики (пункт 5);
-Департаменту приватизації та розпорядження державним майном:
підготувати та направити на погодження до Кабінету Міністрів України проект рішення Уряду щодо затвердження умов продажу державного пакета акцій Товариства;
проінформувати акціонерів Товариства щодо переважного права на придбання акцій за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України;
відкликати проект рішення Кабінету Міністрів України "Про визначення радника для надання послуг з підготовки до приватизації та продажу пакета акцій ПрАТ "Індар" та джерел оплати його послуг";
забезпечити протягом одного робочого дня з дня видання цього наказу передачу його копії в електронному вигляді та інформації про прийняття рішення про приватизацію відповідного об'єкта (в паперовому та електронному вигляді) Управлінню законодавчого забезпечення та аналітичної роботи для її опублікування в офіційному друкованому виданні Фонду - газеті "Відомості приватизації", а також на офіційному вебсайті Фонду у визначений законодавством строк (пункт 6).
Частинами 1, 2 статті 12 Закону (у редакції, чинній на час прийняття Фондом наказу від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915)") передбачено, що рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, приймається державними органами приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, за винятком випадку, передбаченого частиною другою цієї статті. У місячний строк з моменту прийняття рішення про приватизацію уповноваженими органами управління передаються державним органам приватизації функції з управління пакетами акцій (частками), функції з управління майном державних підприємств. У разі непередачі об'єкта державної власності в установлений строк рішення про передачу такого об'єкта державної власності приймає Кабінет Міністрів України. Проект зазначеного рішення Кабінету Міністрів України готує Фонд державного майна України.
З огляду на встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" було прийнято шляхом прийняття Фондом наказу від 08.06.2018 № 774 та подальшого внесення до нього змін наказом відповідача від 17.09.2019 № 937, прийнятим відповідно до Законів України "Про Фонд державного майна України", "Про приватизацію державного і комунального майна", "Про акціонерні товариства", а також з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р "Про затвердження об'єктів великої приватизації державної власності", вимог Методики, рішення загальних зборів акціонерів Товариства, оформленого протоколом № 1/18 від 08.11.2018 та положень Статуту Товариства, зареєстрованого 27.11.2018.
Наведене свідчить про початок процесу приватизації державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" на підставі відповідного рішення уповноваженого органу та з урахуванням положень Статуту Товариства шляхом його продажу відповідно до вимог статті 16 Закону та з обов'язковим інформуванням акціонерів Товариства щодо переважного права на придбання акцій за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Також досліджені матеріали справи підтверджують, що наказом Фонду від 08.06.2018 № 774 (у редакції наказу від 17.09.2019 № 937) Департаменту управління державною власністю та аналізу фінансово-господарської діяльності доручено забезпечити прийняття функцій з управління державним пакетом акцій Товариства (пункт 2 наказу), що відповідає вищенаведеним положенням статті 12 Закону (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин).
Крім того, Департаменту приватизації та розпорядження державним майном доручено вжити заходів щодо організації продажу державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог статті 16 Закону.
Статтею 16 Закону встановлено, що викуп акцій (часток), що належать державі або територіальній громаді у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, здійснюється відповідно до законодавства та з урахуванням установчих документів таких товариств і законодавства держав реєстрації таких товариств (організацій, підприємств).
Якщо особи, які відповідно до законодавства та з урахуванням установчих документів таких товариств не скористалися у визначений строк своїм переважним правом на викуп, органи приватизації здійснюють продаж таких об'єктів приватизації на аукціоні відповідно до вимог, встановлених цим Законом.
Приватизація об'єктів державної або комунальної власності, що не увійшли до статутного капіталу господарських товариств та які перебувають на обліку господарських товариств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації, та об'єктів державної або комунальної власності, що не увійшли до статутного капіталу господарських товариств та знаходяться у господарського товариства на праві господарського відання, здійснюється шляхом викупу господарським товариством, на балансі (обліку) якого знаходяться об'єкти державної або комунальної власності.
Якщо господарське товариство не скористалося протягом трьох років з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта державної або комунальної власності, що перебуває у нього на обліку та/або знаходиться на праві господарського відання, своїм правом на викуп, органи приватизації здійснюють продаж таких об'єктів державної або комунальної власності на аукціоні відповідно до вимог, встановлених цим Законом.
Вказані положення Закону дають підстави для висновку, що процедура викупу застосовується до об'єктів, зокрема, великої приватизації у випадках проведення приватизації акцій, що належать державі, у статутних капіталах господарських товариств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, коли установчі документи таких товариств передбачають переважне право на викуп акцій.
Зі змісту Установчого договору про створення Акціонерного товариства по виробництву інсулінів "Індар", затвердженого Загальними зборами засновників (протокол від 20.10.1999 № 4) та зареєстрованого 13.12.1999 Дарницькою районною державною адміністрацією міста Києва (реєстраційний номер 02708), убачається, що ПрАТ "Індар" (код ЄДРПОУ 21680915) було засновано 31.10.1997 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.1997 № 82 шляхом об'єднання майна різних форм власності, зокрема, державної та колективної (засновниками є Фонд та Відкрите акціонерне товариство "Київський м'ясокомбінат"). Отже, Товариство є господарським товариством, заснованим на базі об'єднання майна різних форм власності, що є необхідною умовою для застосування положень частини 1 статті 16 Закону під час приватизації державного пакету акцій Товариства.
Як убачається з наказу від 17.09.2019 № 937 Фонд визнав наявність у акціонерів Товариства (тобто у Компанії) переважного права на придбання акцій третьої особи за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, та визначив спосіб приватизації державного пакету акцій Товариства шляхом їх викупу в порядку статті 16 Закону.
Водночас, як правильно встановив суд першої інстанції, з моменту прийняття Фондом наказу від 17.09.2019 № 937 (протягом майже шести років) його положення посадовими особами відповідача виконані не були, незважаючи на неодноразові звернення позивача до відповідних уповноважених осіб з проханнями про здійснення необхідних заходів на виконання цього наказу (у тому числі звернення Компанії від 12.03.2025 за № 12/03/01; від 12.03.2025 за №12/03/02; звернення позивача від 17.07.2024 № 17/07/01 та від 17.07.2024 №17/07/02 до Фонду і Прем'єр міністра України з проханням про доручення Фонду разом із зацікавленими органами підготувати та подати на розгляд Уряду проекти рішень, які передбачені наказом від 17.09.2019 № 937, та здійснити інші необхідні заходи щодо здійснення приватизації державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог статті 16 Закону тощо).
Натомість, незважаючи на численні звернення Компанії та положення власного наказу від 17.09.2019 № 937, Фонд 30.06.2025 прийняв наказ № 942 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915) (зі змінами)", яким вирішив внести зміни до наказу від 08.06.2018 № 774, виклавши його пункти 3, 4, 5 у новій редакції, за якою:
- приватизувати державний пакет акцій ПрАТ "Індар" на аукціоні з умовами (пункт 3 наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 у новій редакції);
- затвердити план розміщення акцій ПрАТ "Індар" згідно з додатком. У разі незавершення розміщення акцій ПрАТ "Індар" у строк, передбачений планом розміщення акцій, Управлінню великої приватизації та передачі функцій управління Департаменту управління приватизацією забезпечити внесення відповідних змін до плану розміщення акцій щодо продовження такого строку (пункт 4 наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 у новій редакції);
- Департаменту управління приватизацією вжити заходів щодо:
1) розробки умов продажу та визначення стартової ціни продажу державного пакета акцій ПрАТ "Індар";
2) підготовки та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проєкту рішення Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу та стартової ціни державного пакета акцій ПрАТ "Індар" (пункт 5 наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 у новій редакції).
Крім того, наказом відповідача від 30.06.2025 № 942 пункт 6 наказу Фонду від 08.06.2018 № 774 вирішено виключити, у зв'язку з цим, пункт 7 вважати пунктом 6.
Заперечення відповідача проти позову у даній справі полягали в тому, що за умовами частини 2 статті 12 Закону у місячний строк з моменту прийняття рішення про приватизацію уповноваженими органами управління передаються державним органам приватизації функції з управління пакетами акцій (частками), функції з управління майном державних підприємств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2018 №604 "Про внесення змін у додаток №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 р. №897", яка розроблена та внесена на розгляд Уряду Фондом, було:
- внесено зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 р. №897 "Про подальше реформування медичної та мікробіологічної промисловості" щодо виключення АТЗТ "Індар" з переліку акціонерних товариств, пакети акцій яких перебувають у державній власності та передаються до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Укрмедпром";
- визначено Міністерству охорони здоров'я забезпечити передачу Фонду функцій з управління державним пакетом акцій ПрАТ "Індар" у встановлений законодавством строк.
Фонд підтверджував, що до нього звернувся акціонер Товариства з інформацією про те, що відповідно до пункту 8.10 Статуту Товариства, затвердженого рішенням загальних зборів ПрАТ "Індар" від 08.11.2018 (протокол № 1/18), акціонери мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, за ціною та на умовах, запропонованих акціонером третій особі.
У той же час, відповідач вказував, що незважаючи на неодноразові звернення Фонду до Міністерства охорони здоров'я України щодо невідкладної передачі державного пакета акцій ПрАТ "Індар" для приватизації, протягом 2018-2019 років Міністерство охорони здоров'я України не здійснило його передачу в управління Фонду, посилаючись на неможливість його вилучення зі статутного капіталу ПАТ "Укрмедпром".
Відповідач також вказував, що листом від 11.09.2019 за № 10-12/40781/2-19 Міністерство охорони здоров'я України звернулося до Фонду щодо повторного визначення алгоритму дій для передачі державного пакета акцій Товариства до органу приватизації.
Суд першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів, такі заперечення відповідача відхилив, так як вони не свідчать про необґрунтованість вимог Компанії, оскільки вказаний відповідачем лист Міністерства охорони здоров'я України та посилання останнього на неможливість вилучення державного пакету акцій Товариства зі статутного капіталу ПАТ "Укрмедпром" не є законодавчо встановленою підставою для припинення приватизації державного пакету акцій Товариства у встановлений самим же Фондом спосіб та строк чи зміни способу приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" з викупу (що було прямо передбачено наказом Фонду від 17.09.2019 № 937, який в установленому законом порядку не був скасований) на аукціон з умовами.
Поряд з цим, суд першої інстанції при оцінці зазначених заперечень правомірно взяв до уваги, що відповідачем не було надано, а матеріали справи не містять ні листа Міністерства охорони здоров'я України від 11.09.2019 № 10-12/40781/2-19, ні інших належних доказів на підтвердження дійсної неможливості виконання вимог Закону, вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, від 26.07.2018 № 604, а також власне наказу Фонду від 17.09.2019 № 937 у передбачений законом строк, прийняття яких було направлене на організацію продажу державного пакета акцій Товариства відповідно до вимог статті 16 Закону.
Твердження відповідача про те, що пакет акцій Товариства у розмірі 70,7016% був переданий від Міністерства охорони здоров'я України в управління Фонду лише 30.06.2020 також не можуть свідчити про автоматичну зміну способу приватизації державного пакета акцій та наявність правових підстав для позбавлення Компанії переважного права на його викуп у порядку, встановленому самим Фондом, яке прямо встановлене у пункті 8.10 Статуту в редакції, погодженій усіма учасниками Товариства (у тому числі Публічним акціонерним товариством "Укрмедпром", яке на день проведення відповідних загальних зборів було власником 70,7016 відсотків простих акцій Товариства та акціонером якого було Міністерство охорони здоров'я України).
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується також з висновком суду першої інстанції про визнання безпідставними та необґрунтованими посилання відповідача на те, що зміни до Статуту Товариства були прийняті після прийняття Фондом рішення про приватизацію державного пакета акцій Товариства шляхом продажу на аукціоні з умовами та після прийняття постанови Уряду від 26.07.2018 № 604, оскільки наказ Фонду від 17.09.2019 № 937, яким відповідач фактично визнав наявність у акціонерів Товариства (тобто у Компанії) переважного права на придбання акцій третьої особи за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, та вирішив застосувати спосіб приватизації державного пакету акцій Товариства шляхом їх викупу в порядку статті 16 Закону, було прийнято вже після внесення відповідних змін до Статуту Товариства.
Крім того, як вже зазначалось, зі змісту преамбули цього наказу вбачається, що останній був прийнятий, зокрема, відповідно Законів України "Про Фонд державного майна України", "Про приватизацію державного і комунального майна", "Про акціонерні товариства", а також з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р "Про затвердження об'єктів великої приватизації державної власності", вимог Методики, рішення загальних зборів акціонерів Товариства, оформленого протоколом № 1/18 від 08.11.2018 та положень Статуту Товариства, зареєстрованого 27.11.2018.
При цьому обов'язковість урахування установчих документів відповідних товариств при здійсненні викупу акцій (часток), що належать державі або територіальній громаді у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, прямо передбачена статтею 16 Закону.
Заперечення Фонду також ґрунтувалися на приписах статті 19 Закону та статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства" від 27.07.2022 №2465-ІХ.
Так, відповідач вказував, що відповідно до приписів статті 19 Закону об'єкти великої приватизації підлягають продажу на електронних аукціонах з умовами відповідно до Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів великої приватизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2023 №183 (зі змінами), а відповідно да статті 8, прийнятого 27.07.2022 Верховною Радою України Закону України №2465-ІХ "Про акціонерні товариства", акціонери товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів товариства. Зазначений Закон не передбачає переважного права акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами цього товариства, що свідчить про наявність підстав для приватизації державного пакета акцій Товариства шляхом продажу на електронному аукціоні в порядку статті 19 Закону.
Надаючи оцінку цим доводам відповідача, суд першої інстанції правильно визнав їх безпідставними, зважаючи на таке.
Відповідно до пункту 8.10 Статуту (який в установленому законом порядку не був визнаний недійсним та був чинним як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час вирішення даного спору) акціонери мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, за ціною та на умовах, запропонованих акціонером третій особі, пропорційно кількості акцій, що належать кожному з акціонерів.
Зазначеними положеннями Статуту Товариства керувався Фонд, встановлюючи у 2019 році своїм наказом № 937 спосіб приватизації державного пакету акцій ПрАТ "Індар" шляхом викупу, про що було чітко зазначено у преамбулі означеного наказу.
Разом із тим, пункт 3 цього наказу містить пряме посилання на необхідність вжиття Департаментом приватизації та розпорядження державним майном заходів щодо організації продажу державного пакета акцій Товариства саме відповідно до вимог статті 16 Закону.
Крім того, з моменту прийняття Фондом наказу від 17.09.2019 № 937 та до моменту звернення Компанії до господарського суду з позовом у даній справі відповідні норми статті 16 Закону, які були підставою для прийняття відповідачем рішення про приватизацію державного пакета акцій Товариства шляхом викупу, не зазнали змін. Не були змінені за цей час і погоджені учасниками третьої особи положення Статуту Товариства, якими передбачене переважне право його акціонерів на придбання акцій товариства, що продаються іншими акціонерами.
Водночас, в оспорюваному наказі відповідача від 30.06.2025 № 942 (прийнятому майже через шість років після погодження приватизації шляхом викупу акціонером Товариства державного пакета акції цієї юридичної особи) останній не зазначив конкретних причин та правових підстав (окрім посилання на загальну норму статті 19 Закону) для зміни порядку приватизації державного пакета акцій ПрАТ "Індар" з викупу на аукціон з умовами.
З огляду на дослідженні в матеріалах справи докази та встановлені обставини, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що оспорюваний позивачем наказ, з урахуванням положень частини 2 статті 19 Конституції України, суперечить приписам статті 16 Закону, яка передбачає можливість приватизації державного пакета акцій Товариства на аукціоні виключно у разі, якщо особи, які відповідно до законодавства та з урахуванням установчих документів Товариства мають переважне право на викуп акцій (фактично такою єдиною особою в даній справі є Компанія), не скористалися у визначений строк своїм переважним правом. При цьому положення Статуту Товариства, які передбачають переважне право акціонерів цієї юридичної особи на придбання акцій, що пропонуються їх власником до продажу третій особі, є такими, що не суперечать Закону України "Про акціонерні товариства" від 27.07.2022 №2465-ІХ.
Наведений висновок, зокрема, підтверджується змістом роз'яснення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, викладеного в адресованому Товариству листі від 06.12.2024 № 26/03/21518, в якому НКЦПФР вказала, що статут акціонерного товариства може містити відомості, зокрема, щодо наявності переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації, як такі, що не суперечать законодавству.
Так, частиною 1 статті 15 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що установчим документом акціонерного товариства є його статут. Частиною 2 цієї статті Закону передбачені відомості, які повинен містити статут акціонерного товариства.
Разом із тим, за умовами частини 4 статті 15 Закону України "Про акціонерні товариства" статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству, а частиною 4 статті 96-1 ЦК України встановлено можливість учасників юридичних осіб мати інші права, встановлені статутом та законом.
Аналогічні за змістом положення закріплені у частині 1 статті 27 Закону України "Про акціонерні товариства", за якою акціонери - власники простих акцій товариства можуть мати й інші права, передбачені законодавством та статутом акціонерного товариства.
Таким чином, статут акціонерного товариства може містити відомості, зокрема, щодо наявності переважного права акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації, як такі, що не суперечать законодавству.
При цьому переважне право, закріплене у пункті 8.10 Статуту Товариства, не є таким, що суперечить нормі статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства", за якою акціонери товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів товариства.
За змістом цієї норми акціонер не зобов'язаний отримувати саме згоду від інших акціонерів товариства. Вказана норма Закону спрямована на усунення ситуацій, в яких одна група акціонерів може не погодити, заборонити продаж акцій іншим акціонерам. Приклад такої ситуації наведений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.11.2022 у справі № 912/3747/20, в якій судами встановлено, що у пункті 4.7 статуту акціонерного товариства закріплено, що акціонери товариства не можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства.
Водночас, за своєю правовою природою дії, що вчиняються на реалізацію переважного права, не є згодою на відчуження акцій: зміст переважного права полягає в інформуванні акціонером, що має намір продати свої акції третій особі, інших акціонерів про такий намір та повідомлення останніх про ціну та умови такого продажу.
З наведеного вбачається, що під час реалізації переважного права у інших акціонерів не виникає кореспондуючого нормі статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства" права не надати згоду на відчуження акцій; вони можуть лише або скористатися своїм переважним правом, або ні. Дії інших акціонерів не можуть заблокувати продаж акцій. Водночас, з буквального тлумачення положень статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства" не вбачається, що юридична можливість здійснювати відчуження акцій без згоди інших акціонерів товариства має протиставлятися переважному праву на придбання акцій. Більше того, положення частини 4 статті 15 Закону України "Про акціонерні товариства" прямо передбачають, що у статуті акціонерного товариства можуть бути й інші положення, які не мають суперечити законодавству.
За таких обставин, прийняття Закону України "Про акціонерні товариства" не призвело до "автоматичної" недійсності положень пункту 8.10 Статуту Товариства щодо переважного права акціонерів на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами, а також не мало безпосереднього ретроспективного впливу на спірні правовідносини.
Правомірність приватизації державного пакету акцій Товариства, з урахуванням положень статуту ПрАТ "Індар", саме шляхом викупу підтвердило також Міністерство економіки України в адресованому Товариству листі від 27.03.2025 № 3212-05/25731-07.
Поряд з цим, з питань проведення процедур приватизації Закон є спеціальним нормативно-правовим актом у порівнянні з положеннями Закону України "Про акціонерні товариства", а відтак, за наявності в установчих документах господарського товариства, заснованого на базі об'єднання майна різних форм власності, переважного права на викуп акцій, застосуванню підлягають саме положення статті 16 Закону, а викуп акцій має відбутися з урахуванням положень установчих документів такого товариства, на що правильно звернув увагу суд першої інстанції.
У рішенні від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 820/5348/17, від 25.01.2022 у справі №826/17708/14, від 31.01.2023 у справі № 826/18038/14, від 13.02.2023 у справі № 813/8042/14, від 02.02.2023 у справі № 826/17491/14, постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 515/255/21, розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом (крім випадків, якщо у самому законі не визначений інший порядок), що узгоджується з принципом правової визначеності.
Як було правильно встановлено судом першої інстанції, наказом від 17.09.2019 № 937 відповідач фактично розпочав реалізацію права на приватизацію державного пакету акцій ПрАТ "Індар", з урахуванням положень статті 16 Закону та закріпленого у пункті 8.10 Статуту Товариства переважного права інших акціонерів цієї юридичної особи (Компанії) шляхом його викупу.
Отже, виходячи з вищенаведених правових висновків Верховного Суду та Європейського суду з прав людини, Фонд мав діяти у належний і якомога послідовніший спосіб та завершити процедуру приватизації за чинним на момент початку такого процесу законом. Проте, змінюючи оспорюваним наказом майже через шість років спосіб приватизації державного пакету акцій Товариства без належних на те правових підстав, відповідач діяв непослідовно та без дотримання принципу правової визначеності.
Водночас, Компанія не могла розумно розраховувати на те, що через майже шість років після видання наказу від 17.09.2019 № 937 Фонд змінить спосіб приватизації акцій ПрАТ "Індар", а її переважне право на придбання державного пакету акцій Товариства не буде реалізовано незалежно від волі позивача.
У даних спірних правовідносинах правомірним є звернення уваги на те, що добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
Доктрина "venire contra factum proprium" (заборони суперечливої поведінки), базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини "venire contra factum proprium" лежить принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона розумно покладається на них (постанова Верховного Суду від 28.04.2021 року в справі № 910/9351/20).
Відповідно до частини 3 статті 13 ЦК України не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Матеріалами справи підтверджується, що 10.06.2025 Компанія звернулася до господарського суду міста Києва з позовом до Фонду, в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Фонду щодо невиконання положень наказу Фонду від 17.09.2019 № 937 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код 21680915)" в частині організації приватизації державного пакета акцій Товариства шляхом викупу відповідно до вимог статті 16 Закону;
- зобов'язати Фонд вчинити необхідні дії на виконання наказу Фонду від 17.09.2019 № 937 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій приватного акціонерного товариства "Індар" (код 21680915)" в частині організації приватизації шляхом викупу державного пакета акцій Товариства, а саме: забезпечити проведення незалежної оцінки державного пакета акцій Товариства відповідно до абзацу 2 пункту 77, пункту 78 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 №1891, шляхом укладення договору на проведення оцінки майна з суб'єктом оціночної діяльності; підготувати та направити на погодження до Кабінету Міністрів України проект рішення Кабінету Міністрів України щодо затвердження умов продажу державного пакета акцій ПрАТ "Індар"; проінформувати акціонерів Товариства щодо переважного права на придбання акцій за ціною та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України.
В обґрунтування вищенаведених позовних вимог Компанія посилалася на бездіяльність та невчинення відповідачем дій щодо організації приватизації шляхом викупу державного пакета акцій Товариства, що, за твердженням позивача, порушує його переважне право на викуп акцій.
Ухвалою від 16.06.2025 Господарський суд міста Києва (суддя Удалова О.Г.) відкрив провадження у справі № 910/7279/25 та призначив її до розгляду.
У той же час, оспорюваний у даній справі (№ 910/9145/25) наказ Фонду №942 "Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 774 "Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій Приватного акціонерного товариства "Індар" (код за ЄДРПОУ 21680915) (зі змінами)" був прийнятий останнім лише 30.06.2025, тобто після звернення Компанії до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання Фонду вчинити необхідні дії на виконання його наказу від 17.09.2019 № 937.
Наведені обставини додатково свідчать про непослідовність та взаємосуперечливість дій Фонду та безпідставність вищевказаних заперечень відповідача проти пред'явленого до нього Компанією в рамках справи № 910/9145/25 позову.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на ігнорування судом першої інстанції при вирішенні спору у даній справі правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 06.09.2022 у справі №910/21201/20, колегія суддів апеляційного господарського суду відхиляє, оскільки правовідносини у справі №910/21101/20 не є подібними до спірних правовідносин у справі, що розглядається, з огляду на різні фактичні обставини, що формують зміст спірних правовідносин та, відповідно, неоднакове правове регулювання, що, як наслідок, виключає застосування вказаних скаржником правових висновків як нерелевантних для вирішення цього спору.
Зважаючи на викладене, надаючи оцінку встановленим обставинам у сукупності відповідно до вимог статті 86 ГПК України, доводи скаржника в апеляційній скарзі з приводу неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин та дослідження доказів, що є підставою для скасування судового рішення, не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи судом апеляційної інстанції.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції керується висновками, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Колегія суддів апеляційного господарського суду з огляду на викладене зазначає, що у даній постанові надано вичерпну відповідь на всі істотні, вагомі питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
З урахуванням усіх фактичних обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій, інші доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на вирішення спору у даній справі.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Нормою статті 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів апеляційного господарського суду доходить висновку, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду у даній справі відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається. Скаржником не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства щодо спростування висновків суду першої інстанції.
Судові витрати.
Згідно зі статтею 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладається на скаржника.
Керуючись ст. ст. 74, 129, 269, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
1. Апеляційну скаргу Фонду державного майна України на рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 24.09.2025 у справі №910/9145/25 залишити без змін.
3. Матеріали справи №910/9145/25 повернути до місцевого господарського суду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст постанови складено 05.02.2026.
Головуючий суддя Г.А. Кравчук
Судді Г.П. Коробенко
О.М. Сибіга