Справа № 292/59/26
Провадження № 3/292/62/26
04 лютого 2026 року селище Пулини
Пулинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Лотуги В.Ф.
при секретарі судового засідання Володіній В.В.
з участю: прокурора Лозовика А.В.
правопорушниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференці матеріали справ, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженки с.Соколів Червоноармійського району Житомирської області,
громадянки України, з вищою освітою, одруженої, не працюючої,
пільг та інвалідності не має, депутата Курненської сільської ради,
зареєстрованої та проживаючої по
АДРЕСА_1 ,
РНОКПП - НОМЕР_1
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи з 18.11.2020 депутатом Курненської сільської ради Житомирської області 8 скликання та відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" (надалі - Закону), суб"єктом відповідальності за правопорушення, пов"язані з корупцією, в порушення ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, лише 30.11.2025, хоча зобов'язана була подати декларацію за 2021 та 2022 роки до 31.01.2024, а за 2023 та 2024 роки - до 01.04.2024 та 01.04.2025.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнала, щиро розкаялася. Пояснила, що з 18.11.2020 є депутатом Курненської сільської ради та обізнана з положеннями Закону України "Про запобігання корупції" щодо щорічного декларування. Декларації за 2021, 2022, 2023, 2024 роки подала лише 30.11.2025, оскільки була заклопотана власними справами та здоров'ям, а також не була обізнана у змінах в законодавстві, щодо відновлення декларування до закінчення воєнного стану.
Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення правопорушниці та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних корупційних правопорушень.
Адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З рапортів старшого оперуповноваженого УСР в Житомирській області Кулікової І.А. від 16.01.2026, вбачається, що ОСОБА_1 будучи у період з 18.11.2020 депутатом Курненської сільської ради Житомирської області 8 скликання та відповідно до п.п."б" п.1 ч.1 ст.3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Рішенням І сесії 8 скликання Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області №1 від 18.11.2020, визнано початок повноваження депутата Курненської сільської ради ОСОБА_1 .
Згідно щорічних декларацій ОСОБА_1 , вони подані за 2021 рік, тільки 30.11.2025 о 18 год. 56 хв., за 2022 рік - 30.11.2025 о 18 год. 58 хв., за 2023 рік - 30.11.2025 о 19 год. 06 хв., за 2024 рік - 30.11.2025 о 19 год. 07 хв.
У письмовому поясненні ОСОБА_1 від 01.12.2025, зазначено, що у період з 2020 року по теперішній час вона є депутатом Курненської сільської ради. З вимогами ЗУ "Про запобігання корупції" ознайомлена частково. Щодо несвоєчасного подання нею декларацій за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, то це сталося через те, що вона була заклопотана особистими справами та забула.
Підпунктом "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", передбачено, що суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилини 01 січня до 00 годин 00 хвилини 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", було введено воєнний стан на усій території України, який триває.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) надає роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень вищезазначеного Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
Як вбачається з роз"яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закону України №3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно пункту 2-7 розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 будучи з 18.11.2020 депутатом Курненської сільської ради, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 роки не пізніше 31.01.2024, за 2023 рік не пізніше 31.03.2024, за 2024 рік не пізніше 31.03.2025.
Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за чотири останні роки, лише 30.11.2025, тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у ОСОБА_1 судом не встановлені.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в справі докази, які є належними та допустимими, послідовними й узгодженими між собою, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена повністю.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладені адміністративного стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушниці, ступінь її вини та майновий стан.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення суд, у відповідності до п.1 ч.1 ст. 34 КУпАП, визнає щире розкаяння винної.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.
У зв'язку з викладеним, суд піддає ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, суд стягує з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності судовий збір.
Керуючись ст.283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП, накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) гривень в дохід держави (отримувач: ГУК у Житомирській області/Територіальна громада смт.Пулини 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA688999980313070106000006775, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п"ять) грн. 60 (шістдесят) коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Пулинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. Ф. Лотуга