СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/128/26
пр. № 3/759/527/26
03 лютого 2026 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Проскурня Олег Іванович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , голови комісії з припинення політичної партії «Совість України»,
11.11.2025 ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення політичної партії «Совість України», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не забезпечив подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року у встановлений законом строк, тобто до 10.11.2025, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Частиною 9 статті 17 Закону «Про політичні партії в Україні», передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за ІІІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року.
Частиною 20 статті 17 Закону «Про політичні партії в Україні» передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом. Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/84639/.
Політична партія «Совість України» (ідентифікаційний код 33306555, далі - Партія) зазначена у пункті 52 Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за ІІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк.
Частиною 2 статті 21 Закону «Про політичні партії в Україні» визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Водночас частиною 3 статті 24 Закону «Про політичні партії в Україні» передбачено, що у разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, її структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.
Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до заяви про згоду на виконання повноважень голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії від 14.02.2025 ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону «Про політичні партії в Україні» надав згоду бути призначеним головою комісії з припинення (ліквідатором) політичної партії «Совість України».
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа, є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, звіти партій, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди по дати ліквідації/припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи норми статті 19 Закону «Про політичні партії в Україні», а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник партії або уповноважено особа партії.
Повноваження ОСОБА_1 як голови комісії з припинення політичної партії підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Датою вчинення адміністративного правопорушення є 11.11.2025, тобто наступний день після спливу граничного терміну подання Звіту політичної партії.
Датою виявлення адміністративного правопорушення є 19.11.2025, тобто день опублікування на офіційному вебсайті Списку політичних партій, які не подали Звіти за ІІІ квартал 2025 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Тобто, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 як голову комісії з припинення політичної партії за вчинення порушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП може бути накладено до 19.05.2026, але не пізніше 11.11.2027.
Таким чином, суддя констатує, що строки накладення адміністративного стягнення порушені не були.
Про час та дату розгляду справи 15.01.2026 о 09 год. 30 хв. та 03.02.2026 о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 був повідомлений належним чином, однак в судові засідання не з'явився, доказів не подавав, клопотань не заявляв.
Зважаючи на правила ст.ст. 268, 277 КУпАП, у зв'язку з тим, що у справі є достатні дані про обізнаність особи про час і місце розгляду справи в суді, суддя розглянув дану справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суддя констатує, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується сукупністю наявних у справі доказів, зокрема:
-протоколом про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовані обставини вчинення адміністративного правопорушення;
-роздруківкою з вебсайту НАЗК щодо оприлюднення списків політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ квартал 2025 року;
-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.11.2025, де зазначено керівником партії ОСОБА_1 ;
-копією заяви ОСОБА_2 про відмову від виконання обов'язків голови комісії з припинення політичної партії від 14.02.2025;
-копією заяви ОСОБА_1 про згоду на виконання повноважень голови комісії з припинення політичної партії від 14.02.2025;
-копією наказу НАЗК від 01.01.2025 № 1/25 «про визначення уповноважених осіб Національного агенства з питань з питань запобігання корупції», що містить список осіб, уповноважених на складання протоколів за ст. 212-21 КУпАП;
-актом про неявку ОСОБА_1 від 18.12.2025 № 50-28/342;
-копіями листів НАЗК про надання пояснень та складання протоколів від 21.11.2025 та 08.12.2025;
-роздруківкою з вебсайту НАЗК щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу;
-копією листа НАЗК про ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення від 19.12.2025 № 50-20/102072-25.
З огляду на зазначене, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Обставини, які перешкоджають притягненню винної особи до адміністративної відповідальності та накладенню адміністративного стягнення, під час розгляду справи не встановлені.
При накладенні стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, 212-21, 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол № 50-33/1320 від 19.12.2025), та накласти на нього адміністративне стягнення - штраф у розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Святошинський районний суд міста Києва.
Суддя Олег ПРОСКУРНЯ