04 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 460/7275/24 пров. № А/857/29998/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Матковської З.М.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Приватного підприємства-фірми «ТЕХЗАПЧАСТИНА»,
на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року (суддя - Гресько О.Р., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м. Рівне, дата складення повного тексту рішення- 16.10.2024),
в адміністративній справі №460/7275/24 за позовом Приватного підприємства-фірми «ТЕХЗАПЧАСТИНА» до Головного управління ДПС у Рівненській області,
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
У липні 2024 року позивач Приватне підприємство-фірма «ТЕХЗАПЧАСТИНА» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому просив: 1) скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 02.05.2024 року №6151/17-00-04-08-10, в частині застосування штрафу в сумі 70880,73 грн..
Відповідач позовних вимог не визнав, в суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що судом першої інстанції ухвалено рішення з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, не відповідністю обставинам справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт покликається на те, що суд не врахував норму пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, яка встановлювала, що строк реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, реєстрація повинна була здійснена протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем ( покупцем). Зазначає, що у позивача не було правових підстав для подачі скарги, оскільки постачальниками не було порушено вимоги податкового законодавства України. Твердить скаржник, що механізм фіксації дати отримання ППФ «Техзапчастина» розрахунків коригування не може бути підставою для встановлення інших підстав початку відліку строку на реєстрацію розрахунку коригування, окрім того, що встановлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а також не може бути підставою для притягнення позивача до відповідальності, у зв'язку з відсутністю такого механізму фіксації. На думку апелянта, окружним судом не вірно застосовано норми пункту 89 підрозділу 2 до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до правовідносин з реєстрації розрахунку коригування від 13.07.2022 №8, а також протиправно застосував пункт 89 підрозділу 2 до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до правовідносин з реєстрації розрахунків коригування від 04.05.2022 № 22, від 04.05.2022 № 23, від 04.05.2022 № 29, від 09.06.2022 № 6, оскільки такі розрахунки були складені, надіслані і зареєстровані до моменту набрання чинності нормами пункту 89 підрозділу 2 до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. На підставі вказаного апелянт вважає, що висновок Рівненського окружного адміністративного суду про те, що ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» не надано жодного документа (квитанції), який б підтверджував своєчасну реєстрацію спірних розрахунків коригування не відповідає фактичним обставинам справи.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить оскаржене рішення суду від 16.10.2024 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову повністю.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Судом встановлено наступні фактичні обставини справи.
Приватне підприємство-фірма «ТЕХЗАПЧАСТИНА» (ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА») зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності якого згідно коду КВЕД: оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням (основний; виробництво підшипників, зубчастих передач, елементів механічних передач і приводів; виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устаткування; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; неспеціалізована оптова торгівля; вантажний автомобільний транспорт; складське господарство; надання в оренду будівельних машин і устаткування.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведена камеральна перевірка з питань дотримання вимог 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ та пункту 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, за результатами якої складено Акт від 04.04.2024 №5101/Ж5/17-00-04-08-10/31640840, відповідно до якого встановлено, що ППФ “ТЕХЗАПЧАСТИНА» відповідно до пункту 201.10 статті 201 розділу V, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ, пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, порушено терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних: №29 від 04.05.2022 на суму ПДВ - 43157,87 грн, дата реєстрації в ЄРПН 11.08.2022, граничний термін реєстрації 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 28; №22 від 04.05.2022 на суму ПДВ - 31098,21 грн, дата реєстрації в ЄРПН 27.07.2022, граничний термін реєстрації 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13; №23 від 04.05.2022 на суму ПДВ - 41393,33 грн, дата реєстрації в ЄРПН 27.07.2022, граничний термін реєстрації 14.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13; №6 від 09.06.2022 на суму ПДВ - 16666,67 грн, дата реєстрації в ЄРПН 12.07.2022, граничний термін реєстрації 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12; №8 від 13.07.2022 на суму ПДВ - 133333,32 грн, дата реєстрації в ЄРПН 05.05.2023, граничний термін реєстрації 31.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 278; №106 від 01.12.2022 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 252656,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 15.02.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46; №104 від 01.12.2022 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 252656,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 14.02.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45; №105 від 02.12.2022 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 383736,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 15.02.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46; №107 від 01.12.2022 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 255824,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 15.02.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46; №99 від 03.02.2023 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 2299,20 грн, дата реєстрації в ЄРПН 16.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 11; №86 від 14.02.2023 на суму ПДВ 0 грн, обсяг постачання 5808,00 грн, дата реєстрації в ЄРПН 09.03.2023, граничний термін реєстрації 05.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4; №121 від 15.09.2023 на суму ПДВ 1203,20 грн, дата реєстрації в ЄРПН 18.10.2023, граничний термін реєстрації 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13; №125 від 16.12.2023 на суму ПДВ - 1466,80 грн, дата реєстрації в ЄРПН 18.03.2024, граничний термін реєстрації 18.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 60 (а.с. 9).
На підставі акта камеральної перевірки від 04.04.2024 №5101/Ж5/17-00-04-08-10/31640840 Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено податкове повідомлення-рішення від 02.05.2024 №6151/17-00-04-08-10, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 75293,60 грн. (а.с. 13-15).
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Переглянувши оскаржене рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками окружного суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з врахуванням наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 ПК України).
Так, відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної), тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Крім того, аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Суд встановив, що згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених статтею 201 ПК України та згідно з пунктом 120.1 статті 120 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкової накладних застосовано штраф у розмірі 75293,60 грн..
Згідно абзацу 1 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що платники податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, зобов'язані забезпечити в ЄРПН реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань, складених за операціями, здійсненими за лютий- травень 2022 року, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи не можливості виконати платником податків обов'язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та переліку документів на підтвердження, які затверджені наказом Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відповідно до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп.112.8.9 п.112.8 ст.112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Так, ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» звертає увагу на те, що контролюючий орган при визначенні граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних від 04.05.2022 № 22, від 04.05.2022 № 23, від 04.05.2022 № 29, від 09.06.2022 № 6, від 13.07.2022 № 8 не враховував, що такі розрахунки коригування складені постачальниками товарів/послуг, несвоєчасно отримані ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА».
Позивач зауважує, що інформація про дати отримання розрахунків коригування від 04.05.2022 № 22, від 04.05.2022 № 23, від 04.05.2022 № 29, від 09.06.2022 № 6, від 13.07.2022 № 8 від постачальників (продавців) товарів/послуг міститься в відповідних протоколах руху документа/звіту та пов'язаних з ним повідомлень-квитанцій.
У свою чергу, загальні строки реєстрації ПН/РК встановлено у пункті 201.10 статті 201 ПК України, в якому визначено спеціальні граничні строки реєстрації. Водночас під час дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після місяця, в якому його припинять чи скасують, тимчасово застосовуються граничні строки зазначені у п.89 підрозділу 2 розділу XX для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Суд зазначає, що ПК України не передбачає механізму фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування, тому з метою недопущення помилок при складанні податкової звітності та уникнення непорозумінь при обрахунку у системі електронного адміністрування ПДВ суми перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, доцільно здійснювати реєстрацію розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг з урахуванням термінів, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
При цьому, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 9 пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З врахуванням наведеного вище, суд зазначає, що у спірних правовідносинах копії витягів з програмного забезпечення про надіслання розрахунків коригування контрагенту, не можуть слугувати обставинами, що звільняють платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства.
Крім того, чинним законодавством передбачено механізм для забезпечення покупцем товарів/ послуг виконання своїх обов'язків та реалізації прав у частині отримання від продавця розрахунку коригування на зменшення для наступної його реєстрації в ЄРПН.
Так, пункт 201.10 статті 201 ПК України передбачає, що у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, та/або порушення продавцем/ покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу) податкової накладної та/або розрахунку коригування, покупець/ продавець таких товарів/ послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.
Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Тобто у разі ненадання платником податку - продавцем розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, доцільним є подання платником податку - покупцем до податкової декларації з ПДВ заяви із скаргою на такого продавця та копій документів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, у тому числі документів, що засвідчують дату отримання такого розрахунку коригування.
З врахуванням наведеного вище, можна дійти висновку про те, що платник податку отримувач (покупець), на якого покладено обов'язок реєстрації розрахунку коригування, після повернення товарів/ послуг або попередньої оплати за товари/послуги зобов'язаний зменшити податковий кредит на дату складання такого розрахунку коригування і незалежно від дати реєстрації в ЄРПН, і у разі не надсилання такого розрахунку коригування для реєстрації постачальником в ЄРПН у терміни, визначені пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, має право подати скаргу на такого постачальника у складі декларації за відповідний звітний період.
Суд першої інстанції наголошував, що ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» не скористалося таким правом, та не подало до податкової декларації з податку на додану вартість скаргу на постачальника (продавця). Доказів протилежного матеріали справи не містять.
При цьому, на позивача покладається обов'язок своєчасно реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який зазначено чітко встановленні строки, та не здійснення відповідних дій стало підставою до притягнення його до фінансової відповідальності. Несвоєчасне отримання позивачем розрахунків коригування від контрагентів, не можуть бути підставою для звільнення від відповідальності.
Таким чином, для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за не реєстрацію/затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них, необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.
При цьому апеляційний суд враховує, що ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» не надано жодного документа (квитанції), який би підтверджував своєчасну реєстрацію спірних розрахунків коригування, як це передбачено в абзаці 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України, та не долучено жодного доказу, який би свідчив про своєчасну відправку на реєстрацію розрахунків коригування, а також подання скарги контролюючому органу щодо несвоєчасності отримання розрахунків коригування від постачальника (продавця).
На підставі вказаного колегія суддів приходить до переконання, що ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» не здійснено своєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а тому відповідачем за наслідками проведеної камеральної перевірки правомірно застосовано штрафні санкції податковим повідомленням - рішенням від 02.05.2024 №6151/17-00-04-08-10 та підстави для скасування такого відсутні.
Щодо застосування розміру штрафних санкцій, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.52-1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Абзацом вісімнадцятим п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених п.п. 112.8.9 п.112.8 ст.112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), не застосовуються.
Отже, починаючи з 27.05.2022 до платників податків, які мали можливість виконувати свої податкові обов'язки щодо подання звітності та сплати податків та зборів, але не виконали їх у строки визначені п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року №1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Вказане узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, наведеним у постанові від 06 лютого 2024 року у справі №160/10740/23, який в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховується апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.
З наявного в матеріалах справи розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до податкового повідомлення-рішення від 02.05.2024 №6151/17-00-04-08-10 встановлено, що за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до ППФ «ТЕХЗАПЧАСТИНА» застосовано штрафні санкції в наступних розмірах:
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №106 від 01.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46, штраф 2% - 1020,00 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №104 від 01.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45, штраф 2% - 1020,00 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №107 від 02.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46, штраф 2% - 1020,00 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №105 від 02.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 46, штраф 2% - 1020,00 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №23 від 04.05.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13, штраф 10% - 4139,33 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №22 від 04.05.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13, штраф 10% - 3109,82 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №29 від 04.05.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 28, штраф 20% - 8631,57 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №8 від 13.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 278, штраф 40% - 53333,33 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №6 від 09.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12, штраф 10% - 1666,67 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №86 від 14.02.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, штраф 2% - 116,16 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №99 від 03.02.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 11, штраф 2% - 45,98 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №121 від 15.09.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 13, штраф 2% - 24,06 грн;
за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №125 від 16.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 60, штраф 10% - 146,68 грн. Загальна сума застосованих до позивача штрафних санкцій складає 75293,60 грн..
Отже, відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції в загальній сумі 75293,60 грн..
Враховуючи, що в ході судового розгляду підтверджено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, окружний суд дійшов вірного висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає. Тобто, контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні фінансові санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України та підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, що вказує на безпідставність позовних вимог, у задоволенні яких слід відмовити.
Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують правильно сформованих висновків суду першої інстанції та зводяться до власного трактування правових норм, які регулюють спірні правовідносини.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства-фірми «ТЕХЗАПЧАСТИНА» - залишити без задоволення.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року в адміністративній справі №460/7275/24 за позовом Приватного підприємства-фірми «ТЕХЗАПЧАСТИНА» до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
З. М. Матковська