Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
10:05
03.09.2010 р. Справа № 2а-3666/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мельника О.М.
при секретарі судового засідання Крикливенко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПервомайського міжрайонного прокурора Миколаївської області, вул. К. Маркса, 18, м.Первомайськ, Миколаївська область,55213
в інтересах держави в особіДержавної екологічної інспекції в Миколаївській області, пр. Леніна, 16, м.Миколаїв,54029
доСуб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1,55200
прозобов'язання тимчасово зупинити виробничу діяльність,
За участю представників:
від позивача: Арутюнян А.О., довіреність № 02/02, від 11.01.10 року;
від відповідача: не з'явився, повідомлений належним чином;
прокурор: Брезіцький В.С., посвідчення № 97, від 05.08.08 р.;
Первомайський міжрайонний прокурор (далі заявник) звернувся в Миколаївський окружний адміністративний суд з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області (далі: позивач) до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (далі відповідач), про зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 тимчасово зупинити виробничу діяльність за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області складено акт перевірки виконання природоохоронного законодавства та 20.01.2010 року прийнято рішення № 01-17/04-05 про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності СПД ОСОБА_1, що вручено йому особисто. Прийняття таких рішень регламентовано Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Порядок), що затверджений постановою Верховної Ради України від 20.10.92 р. Порядком встановлено, що діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища може бути тимчасово заборонена (зупинена) до виконання необхідних природоохоронних заходів - зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання. При тимчасовій забороні (зупиненні) діяльності підприємства забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речових і розміщення відходів по підприємству в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання. Діяльність підприємств тимчасово забороняється (зупиняється) у разі використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів. Однак всупереч вимогам діючого законодавства України ОСОБА_1 не виконав вимоги Державної екологічної інспекції у Миколаївській області, своїми протиправними діями спричиняє порушення державних інтересів у сфері охорони навколишнього природного середовища та створює умови виникнення екологічно небезпечної ситуації.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали викладені в позові доводи та просили їх задовольнити.
Відповідач позов не заперечив, рішень позивача не оскаржив, доказів оскарження не надав, в судове засідання не з'явився втретє, був повідомлений належним чином про дату час та місце судового розгляду справи, що підтверджено зворотніми повідомленнями про вручення.
Заслухавши думку прокурора та представника позивача, дослідивши всебічно, повно та об'єктивно матеріали адміністративної справи суд прийшов до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
10.11.2009 року Державною екологічною інспекцією здійснено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства в діяльності СПД ОСОБА_1, за результатами якої виявленні порушення законодавства, що зафіксовані актом перевірки, втому числі встановлено, що дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів в 2009 році відсутні, паспорти та реєстром карти відсутні, облік кількості відходів по формі 1-ВТ не ведеться, чим порушено статті 17,28,32,33 Закону України «Про відходи»(а.с. 8,9).
Так, статтею 17 Закону України „Про відходи" встановлено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів, забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки, не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Нормами статті 32 Закону України „Про відходи" встановлено заборону на ведення господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених виконавчих органів у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Частиною 2 ст. 33 Закону України „Про відходи" регламентовано, що на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
10.11.2009 року позивачем видано припис №37 від 10.11.2009 року щодо усунення відповідачем встановлених актом перевірки порушень.
Проте, всупереч викладеним вимогам законодавства щодо поводження з відходами СПД ОСОБА_1 ліміти на обсяги утворення та розміщення відходів не одержано, паспортизацію не проведено.
20.01.2010 року відповідно до вимог статті 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" та керуючись нормами «Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища», що затверджений постановою Верховної Ради України від 20.10.92 року прийнято рішення № 01-17/04-05 про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності СПД ОСОБА_1, що вручено йому особисто (а.с.12).
При проведенні повторної перевірки Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області встановлено, що СПД ОСОБА_1 порушення законодавства про навколишнє природне середовище не усунув, рішення про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності не виконав.
22.04.2010 року Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області видано розпорядження про проведення опломбування автомийки, що розташована по вул. Турунова,45 та належить СПД ОСОБА_1 (а.с. 15).
На виконання даного розпорядження було здійснено вихід державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища, однак 30.04.2010 року СПД ОСОБА_1, не допущено посадову особу Державної екологічної інспекції в Миколаївській області на об'єкт для проведення опломбування, про що відповідно до норм п. 10 Положення про порядок опломбування або опечатування підприємств, окремих їх цехів (дільниць) і одиниць обладнання у разі обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, складено акт, який вручено особисто ОСОБА_1 та отримано від нього пояснення за фактом недопущення державного інспектора на об'єкт для проведення опломбування (а.с.16).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач СПД ОСОБА_1 ухиляється від виконання законних вимог суб'єкта владних повноважень, Державної екологічної інспекції в Миколаївській області, своїми протиправними діями спричиняє порушення державних інтересів у сфері охорони навколишнього природного середовища та створює умови виникнення екологічно небезпечної ситуації.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, що затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 року дана інспекція наділена повноваженнями щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території. Основними завданнями Інспекції є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами на відповідній території.
В зв'язку з систематичним не виконанням законних вимог Державної екологічної інспекції та на виконання статі 121 Конституції України п.6 статті 20, статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру»Первомайський міжрайонний прокурор звернувся з адміністративним позовом до суду.
Однак суд керуючись нормами статті 11, п.2 ч.2, ч.3 статті 162 КАС України суд вважає за необхідне задовольнити адміністративний позов та прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 зупинити діяльність з надання послуг з авто мийки до усунення порушень вимог статей 17,28,32,33 Закону України «Про відходи».
Керуючись ст. 2, 7, 11, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 зупинити діяльність з надання послуг з автомийки за адресою АДРЕСА_1 до усунення порушень вимог статей 17, 28, 32, 33 Закону України «Про відходи».
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя О.М. Мельник