Рішення від 04.02.2026 по справі 160/33666/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 рокуСправа №160/33666/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третьої особи - Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

26.11.2025 Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ; третьї особи - Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:

-визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою не було затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформлену довідкою, якою ОСОБА_1 на підставі статті 22а, 14б, графи ІІ розкладу хвороб, був визнаний непридатним до військової служби;

-зобов'язати військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформлену довідкою, стосовно ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є військовозобов'язаною особою, на підставі постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.02.2025 року, оформленої довідкою, на підставі статті 24, графи ІІ розкладу хвороб, був визнаний тимчасово непридатним до військової служби з переоглядом через 90 днів, підставою такого рішення ВЛК був встановлений позивачу діагноз: Криптогенна епілепсія з частими генералізованими тоніко-клонічними епінападами, помірними когнітивномнестичними проявами. На підставі постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформленої довідкою, на підставі статті 22а, 14б, графи ІІ розкладу хвороб, був визнаний непридатним до військової служби, підставою такого рішення ВЛК був встановлений позивачу діагноз: Епілепсія криптогенна у вигляді частих генералізованих тоніко-клонічних нападів (3-4 на місяць 23.08.24, 27.08.24, 30.08.24, 03.10.24, 06.10.24, 08.10.24, 11.10.24, 02.04.25, 20.05.25, 22.05.25, 26.05.25 при лікуванні в стаціонарі), вегетативна дизрегуляція з вираженим церебрастенічним синдромом з липотімією, помірним тривожно-фобічним синдромом з помірними когнітивними розладами. Постановою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , не було затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформлену довідкою, якою позивача визнано непридатним до військової служби, позивача було направлено направлений на контрольний огляд, копію постанови позивачу не надано ні на особисте звернення ні на адвокатський запит. При цьому у відповідь на адвокатський запит надано висновок лікаря №170 22/3413 від 09.09.2025 року, яким ОСОБА_1 на підставі ст. 22б графи ІІ розкладу хвороб визнано придатним до в/с в частинах забезпечення.

Позивач вважає протиправними означені висновки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з чим звернувся з адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 означену позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду клопотання з обґрунтуванням необхідності залучення третьої особи.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла заява на виконання ухвали суду, разом з тим обгрунтовано необхідність залучення третьої особи, а саме Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем повністю усунуто недоліки позовної заяви та у строк, встановлений в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 . Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 : копію постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою не було затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформлену довідкою, якою ОСОБА_1 на підставі статті 22а, 14б, графи ІІ розкладу хвороб, був визнаний непридатним до військової служби. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Однак, відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися. Обґрунтувань неможливості подання відзиву у строк, встановлений судом, клопотань про продовження строку на подання відзиву надано не було.

За приписами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаною особою. Перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно довідки військово-лікарської комісії б/н б/д, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проведено медичний огляд ІНФОРМАЦІЯ_5 24 лютого 2025 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення,контузії, каліцтва) - Криптогенна епілепсія з частими генералізованими тонікоклонічними епінападами, помірними когнітивно-мнестичними проявами. На підставі статті 24 графи II Розкладу хвороб - тимчасово непридатний до військової служби з переоглядом через 90 днів. Явка 25.05.2025.

Суд зауважує, що у вищевказаній довідці ВЛК відсутні підписи ІНФОРМАЦІЯ_5 та секретаря ВЛК, а також відсутні печатки закладу.

Згідно довідки військово-лікарської комісії б/н б/д, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проведено медичний огляд ВЛК 24 липня 2025 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): місяць Епілепсія криптогенна у вигляді частих генералізованих тоніко-клонічних нападів (3-4 на 23.08.24, 27.08.24, 30.08.24, 03.10.24, 06.10.24, 08.10.24, 11.10.24, 02.04.25, 20.05.25, 22.05.25, 26.05.25 рр. при лікуванні у стаціонарі). Вегетативна дизрегуляція з вираженим церебрастенічним синдромом з липотімією, помірним тривожно-фобічним синдромом з помірними когнітивними розладами. На підставі статті 22 А, 14 Б графи I Розкладу хвороб - непридатний до військової служби.

Вказана довідка ВЛК підписана Головою ПВЛК, та згідно штампу вбачається, що документи направлені на підтвердження до штатної 20 військово-лікарської комісії Східного регіону.

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.09.2025 №2/6189 на адвокатський запит, направлений в інтересах позивача, вбачається, що постанова про непридатність ОСОБА_1 не була затверджена штатною ВЛК та протокол засідання, свідоцтво про хворобу до ІНФОРМАЦІЯ_6 не надходили. Після засідання ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 було доведено, що його, згідно висновку лікаря, визнано придатним до служби у в/ч забезпечення та про необхідність з'явитись 11.09.2025 на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою АДРЕСА_4 для ознайомлення з висновком ВЛК.

Також, ІНФОРМАЦІЯ_9 надано у вигляді додатку до вищевказаної відповіді висновок лікаря невропатолога при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.09.2025 №170 22/3413, у якій зазначено, що ОСОБА_1 має діагноз Епілепсія криптогенна. На підставі статті 225 графи II Розкладу хвороб - придатний до військової служби в частинах забезпечення.

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.11.2025 №2/7083 на адвокатський запит, направлений в інтересах позивача, вбачається, що паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК. Копії документів можна отримати після затвердження штатним ВЛК. На даний час зі штатної ВЛК документи не надходили до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Пропоную вам звернутись до штатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , який знаходиться в Дніпровській міській лікарні №5 за адресою вулиця Велика Діївська, 111, м. Дніпро, 49018.

Вважаючи постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою не було затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.07.2025 року, оформлену довідкою, протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За змістом ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ, від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону №2232-ХІІ, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Частиною 2 статті 2 Закону №2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.

До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 розділу І Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу I Положення № 402).

Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК (абз. 5 п.п. 2.4.5 п. 2.4 розділу I Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10 розділу І Положення № 402).

Відповідно до п.п. 2.8.1, 2.8.2, 2.8.3 п. 2.8 розділу І Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.

ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК (п.п. 2.8.5 п. 2.8 розділу І Положення № 402).

За змістом п.п. 3.3 глави 3 розділу ІІ Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Відповідно до п.п. 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення №402, у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

З аналізу наведених вище норм Положення № 402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, а також осіб, раніше визнаних непридатними до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, крім інших, ВЛК ТЦК та СП.

Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. В той же час, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що згідно довідки військово-лікарської комісії б/н б/д, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проведено медичний огляд ВЛК 24 липня 2025 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): місяць Епілепсія криптогенна у вигляді частих генералізованих тоніко-клонічних нападів (3-4 на 23.08.24, 27.08.24, 30.08.24, 03.10.24, 06.10.24, 08.10.24, 11.10.24, 02.04.25, 20.05.25, 22.05.25, 26.05.25 рр. при лікуванні у стаціонарі). Вегетативна дизрегуляція з вираженим церебрастенічним синдромом з липотімією, помірним тривожно-фобічним синдромом з помірними когнітивними розладами. На підставі статті 22 А, 14 Б графи I Розкладу хвороб - непридатний до військової служби.

Вказана довідка ВЛК підписана Головою ПВЛК, та згідно штампу вбачається, що документи направлені на підтвердження до штатної 20 військово-лікарської комісії Східного регіону.

Однак, як вбачається з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.09.2025 №2/6189 на адвокатський запит, направлений в інтересах позивача, вбачається, що постанова про непридатність ОСОБА_1 не була затверджена штатною ВЛК та протокол засідання, свідоцтво про хворобу до ІНФОРМАЦІЯ_6 не надходили. Після засідання ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 було доведено, що його, згідно висновку лікаря, визнано придатним до служби у в/ч забезпечення та про необхідність з'явитись 11.09.2025 на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою АДРЕСА_4 для ознайомлення з висновком ВЛК.

Суд зауважує, що в матеріалах справи відсутня постанова військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою позивача визнано придатним до служби у в/ч забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зі скаргою на протиправність дій/бездіяльності членів військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 при проведенні медичного огляду, а також скаргою на постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою позивача визнано придатним до служби у в/ч забезпечення, ані до ВЛК регіону, ані до ЦВЛК, з проханням провести повторний медичний огляд із дотриманням вимог Положення № 402, не звертався, тобто позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.

В будь-якому випадку, доказів протилежного позивач (представник позивача) суду не надано.

Беручи до уваги те, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402, при проведенні медичного огляду особи належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 13.05.2024 у справі №260/25010/23.

Також, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача, врахування тих чи інших медичних документів при формуванні висновку та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Відповідна позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованимии та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третьої особи - Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 04.02.2026.

Суддя О.В. Царікова