Рішення від 30.01.2026 по справі 160/5969/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 рокуСправа №160/5969/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

21.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2023 року за штатною військовою посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011- пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 у редакції до внесення змін постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, із відображенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове спеціальне звання та вислугу років), за таємність (10% посадового окладу), та премії (443% посадового окладу) відповідно до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2023 року (2684,00 грн.) для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, відповідно до тарифного розряду позивача «15»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2023 року за штатною військовою посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011- пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 у редакції до внесення змін постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, із відображенням відомостей про розміри щомісячних основних додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання .відсоткова надбавка за вислугу років, надбавки за: особливості проходження служби (65% суми за посадовий оклад, оклад за військове звання та вислугу років), за таємність (10% посадового окладу), та премії (443% посадового окладу) відповідно до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2023 року (2684,00 грн.) для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, відповідно до тарифного розряду позивача «15»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати ОСОБА_1 копію довідки направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2023 року за штатною військовою посадою, з якої ОСОБА_1 було звільнено з військової служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011- пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704у редакції до внесення змін постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, із відображенням відомостей про розміри щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років, надбавки за: особливості проходження служби (65% суми за посадовий оклад, оклад за військове звання та вислугу років), за таємність (10% посадовий оклад), та премії (443% посадового окладу) відповідно до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року № 2683/з, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2023 року (2684,00 грн.) для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, відповідно до тарифного розряду позивача «15».

Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність відмови відповідача у складанні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Ухвалою суду від 25.02.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

13.03.2025 року представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву, яким заперечу проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

10.01.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та надати до органу пенсійного забезпечення оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року. В обґрунтування заяви позивач послався на окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року №2683/з.

Доказів розгляду вищезазначеного звернення матеріали справи не містять.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Суд підкреслює, що цей спір зумовлено розміром премії, встановленої станом на 01.02.2023 року.

Розміри премій і станом на 01.01.2023 року, і станом на 01.02.2023 року визначено у додатках до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року №2683/з, при цьому дійсно визначений в цьому доручення розмір премії станом на 01.02.2023 року є більшим, ніж на 01.01.2023 року.

Це питання неодноразово було предметом правової оцінки Верховного Суду. Так, у постанові від 11.06.2024 року у справі №520/17087/23 Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду сформовано наступні правові висновки:

Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного сану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

З урахуванням наведеного, Верховний Суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023.

В подальшому тотожні правові висновки висловлено і у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.09.2024 року у справі №520/17089/23.

Тотожне правозастосування здійснено і Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 23.10.2024 року у справі №160/7650/24, Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.10.2024 року у справі №620/8419/24, Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі №520/18078/23, Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024 року у справі №240/13943/23.

Аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Касаційного адміністративного суду від 19.11.2024 року у справі №160/28162/23.

Суд вважає за необхідне роз'яснити відмінність обставин у справах за позовами осіб про складання довідки станом на 01 січня та 01 лютого календарного року. Така розбіжність передусім зумовлена підставою, в зв'язку з якою йдеться про складання довідки:

1) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 січня в першу чергу юридичне значення має зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що має місце з цієї дати. Цей показник є складовою у формулі визначення посадового окладу та окладу за військовим званням, в зв'язку зі зміною цього показника автоматично зростають і вказані оклади, тобто - відбувається підвищення розмірів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії та втілюється у необхідність складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Саме через це необхідним є з'ясування в т.ч. питання розміру премії, яку необхідно вказати у відповідних довідках. Правові висновки з цього питання містяться у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23.

2) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 лютого відсутня обов'язкова підстава для перерахунку пенсії. Визначення розміру премії в цьому випадку є наслідком, а не підставою, оскільки сам по собі зміст окремого доручення Міністра оборони України, як вказано раніше в т.ч. Верховним Судом, не створює підстав для складання оновленої довідки. Тобто, в першому випадку підстава для перерахунку пенсії виникає в зв'язку зі зміною окладів, це зумовлює потребу в складанні оновленої довідки, в яку на виконання п. 5 Порядку №45 необхідно включити середній фактично виплачений розмір премії (правовий висновок про це міститься у п. 58 рішенні у зразковій справі №380/19324/23).

Отже, йдеться про суттєво різні обставини, кожна група таких обставин була предметом окремої правової оцінки в т.ч. Верховного Суду. Релевантними наявним саме в цій справі фактичним обставинам справи, а також заявленим предмету та підставам позову є правові висновки у справах №520/17087/23, №520/17089/23, суд зобов'язаний їх врахувати згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

В свою чергу позивач, попри таку відмінність, неодноразово посилався на правові висновки Верховного Суду, які стосувались підстав та змісту довідок станом на 01 січня календарного року, в жодному з наведених позивачем прикладів судової практики Верховного Суду не йдеться про складання довідки станом на 01 лютого календарного року, на противагу правовим висновкам у справах №520/17087/23, №520/17089/23, де предметом судового розгляду були саме такі вимоги та обставини.

Таким чином, у відповідача не існувало правових підстав для складання позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023 року, як просив позивач в своїй заяві до відповідача в т.ч. не було та не є такою підставою Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з.

В свою чергу довідку станом на 01.01.2023 року позивачу видано, її зміст позивач не оспорює, а згідно його правової позиції - погоджується в повному обсязі.

Суд підкреслює, що незалежно від того, станом на яку дату позивач просив скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, юридичне значення має юридична подія, якою обґрунтовується існування підстав для такого складення. В заяві позивача від 12.09.2024 року наявне безпосереднє посилання на згадане доручення Міністра оборони України №2683/з. Суд повторює, що воно не створює підстав для складання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ані станом на 01.02.2023 року, ані станом на 01.03.2023 року.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовної заяви належить відмовити повністю.

При цьому, заява позивача про поновлення строку звернення до суду задоволенню не підлягає, оскільки предметом оскарження є відмова відповідача, вчинена в межах шестимісячного строку, що передує дню звернення до суду.

Щодо розподілу судових витрат.

В зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко