Ухвала від 04.02.2026 по справі 120/18533/23

УХВАЛА

м. Вінниця

04 лютого 2026 р. Справа № 120/18533/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 04.04.2024 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 :

- перерахунок з 01 серпня 2021 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 грудня 2021 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 березня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 липня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 грудня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 березня 2023 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2025 відмовлено у задоволенні заяви позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

В подальшому, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду 17.12.2025 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Скасовано ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року. Заяву ОСОБА_1 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду у справі № 120/18533/23-а, у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити відповідні перерахунки та виплату пенсії, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 недоотриманої за рішенням суду у справі № 120/18533/23-а пенсії в сумі 797990,81 грн.

17.12.2025 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.04.2025 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до суду звіт про виконання судового рішення. Також заявник просив зобов'язати боржника у звіті надати відомості та документи, що підтверджують фактичне виконання рішення, включно з даними про здійснені виплати, наявну/погашену заборгованість, а також пояснення щодо дій боржника при “повторному перерахунку» та застосуванні понижуючих величин/коефіцієнтів і/або повторного застосування обмеження щомісячної пенсії, що призводить до невиконання рішення.

Ухвалою суду від 25.12.2025 призначено до розгляду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у письмовому порядку без повідомлення (виклику) сторін. Також даною ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до 17.02.2026 звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі №120/18533/23.

03.02.2026 на адресу суду надійшли письмові пояснення до заяви щодо виконання судового рішення у порядку статті 382 КАС України.

Свою позицію Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області обґрунтувало тим, що на виконання рішення суду від 04.04.2025 по справі №120/18533/23, з урахуванням постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду 17.12.2025, Головним управлінням проведено з 01.08.2021 перерахунок розміру пенсії позивача. Сума коштів на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/18533/23 у розмірі 797990,81 грн за період з 01.08.2021 по 31.05.2024 обліковувалась Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх, була передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.

Суму коштів у розмірі 797990,81 було внесено до переліку боргів відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

В подальшому, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду 17.12.2025 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Скасовано ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року. Заяву ОСОБА_1 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду у справі №120/18533/23-а, у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити відповідні перерахунки та виплату пенсії, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 недоотриманої за рішенням суду у справі №120/18533/23-а пенсії в сумі 797990,81 грн.

Отже, подальше виконання рішення суду у справі № 120/18533/23 врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.

Таким чином відповідач зазначив, що Головним управлінням рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/18533/23 виконано в межах покладених судом зобов'язань та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Оцінюючи поданий відповідачем звіт про виконання рішення, суд зазначає таке.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до положень частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, установлену законом.

Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).

Статтею 382 КАС обумовлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У свою чергу, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (ч. 1 ст. 382-3 КАС України).

Оцінюючи повноту виконання рішення від 25.12.2025, суд враховує таке.

Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.04.2024, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 :

- перерахунок з 01 серпня 2021 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 грудня 2021 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 березня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 липня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 грудня 2022 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум;

- перерахунок з 01 березня 2023 року та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 888, що видана Службою зовнішньої розвідки України 08 травня 2023 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 80 % розміру грошового забезпечення, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМ України від 14.07.2021 №713, індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням фактично виплачених сум.

Сума заборгованості на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.04.2024 у справі № 120/18533/23 у розмірі 797990,81 грн за період з 01.08.2021 по 31.05.2024 обліковувалась Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх, була передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.

В подальшому, постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду 17.12.2025 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Скасовано ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року. Заяву ОСОБА_1 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду у справі №120/18533/23-а, у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити відповідні перерахунки та виплату пенсії, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 недоотриманої за рішенням суду у справі №120/18533/23-а пенсії в сумі 797990,81 грн.

Щодо вказаного, суд зазначає, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2, ч. ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845 (зі змінами) (далі - Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України Про виконавче провадження.

Згідно з п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Водночас, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Отже, подальше виконання рішення суду у справі № 120/18533/23 врегульовано приписами Закону № 4901-VI та Порядку № 845, покладено на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та відбуватиметься шляхом безспірного списання коштів з рахунків відповідача, а отже у спосіб та порядок, що перебувають поза межами контролю відповідача-суб'єкта владних повноважень та від його дій або бездіяльності не залежать.

Водночас, ураховуючи, що органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів не є органами примусового виконання рішень, контроль за виконанням рішення суду, яке покладено на органи ДКСУ, у такому випадку не регулюється приписами ст. ст. 287, 382 КАС України.

Отже, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення без установлення нового строку для подання звіту і припинити раніше установлений судовий контроль, оскільки зміна способу виконання судового рішення з спонукання суб'єкта владних повноважень до виплати боргу на спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення боргу за приписами Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" зумовлює обтяження обов'язком подальшого примусового виконання судового рішення не відповідача у справі (територіальний орган системи ПФУ), а відповідного суб'єкта владних повноважень системи Державної казначейської служби України.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення суду в адміністративній справі № 120/18533/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна