Рішення від 21.01.2026 по справі 359/4022/24

Провадження № 2/359/2771/2026

Справа № 359/4022/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі

головуючого судді Муранової-Лесів І.В..

за участі секретаря

судового засідання - Шуст А.В., Ліман А.Г., Степаненко А.О.,

Бокей А.В.,

представника позивача - Мяскова О.Є.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Борщика С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газорозподільної системи України» до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинення дій шляхом демонтажу огорожі та господарських приміщень (споруд) на земельній ділянці -

встановив:

19.04.2024 до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшла вищезазначена позовна заява, за змістом якої ТОВ «Оператор газорозподільної системи України» просить суд зобов'язати відповідача ОСОБА_1 усунути загрозу магістрального газопроводу «Євремівка-Диканька-Київ» Ду 10000 мм РУ 5,5 МПа шляхом невідкладного демонтажу огорожі по периметру земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 та господарських приміщень (споруд) на земельні ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251; стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 3028 грн. (т.1 а.с.1-13).

Позов мотивований наступним.

На території села Безуглівка Пристоличної ОТГ Бориспільського району Київської області побудований та введений магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа, розмір охоронної зони якого становить 150 метрів в кожну сторону та магістральний газопровід «Єфремівка-Диканька-Київ» (далі - ЄДК) Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, розмір охоронної зони якого становить 250 метрів в кожну сторону. Вказані магістральні газопроводи є державною власністю і перебувають на балансі ТОВ «Оператор ГТС України».

Зазначає, що у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 840 від 18.09.2019 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 № 942 «Про деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами», ТОВ «Оператор ГТС України» отримало від АТ «Укртрансгаз» вказані об'єкти газотранспортної системи, і є підприємством яке з 01.01.2020 несе повну відповідальність перед державою, за магістральні газопроводи в тому числі і магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2019 №3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» регулятором було прийнято рішення про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України».

ТОВ «Оператор ГТС України» здійснює експлуатацію об'єктів газотранспортної системи отриманих на праві господарського відання в державі та забезпечує транспортування і транзит газу за міждержавними угодами та згідно із приписами статей 20, 22 Закону України «Про ринок природного газу» як оператор ГТС на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані ГТС та зобов'язаний, зокрема, вживати необхідних заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, у тому числі безаварійної та безперебійної роботи ГТС.

Магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа відповідно до пункту 2.1 «СНиП 2.05.06-85 Магістральні трубопроводи» відносяться до 1 класу.

Відповідно до листа Головного управління Держпраці у Київській області від 26.03.2020 № 54/20/4566, магістральній газопроводи, газопроводи-відгалуження до ГРС та ГРС, у тому числі магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, внесені до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки.

Згідно із частиною 2 статті 11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних газопроводів» охоронна зона Магістрального газопроводу «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа становить 150 метрів з кожної сторони, а магістральний газопровід «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа становить 250 метрів з кожної сторони.

Зазначає, що відповідачем порушуються вимоги охоронної зони магістрального газопроводу «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістрального газопровіду «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа.

Так, після отримання 01.01.2020 у користування газопроводів та інших об'єктів газотранспортної системи, при виконанні обов'язків покладених на позивача вищевказаними нормативними актами, під час обстеження охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК», працівниками ТОВ «Оператор ГТС України» виявлено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, розташованої в адміністративних межах села Безуглівка Пристоличної ОТГ Бориспільського району Київської області, ОСОБА_1 на відстані 236 метрів від осі магістрального газопроводу «ЄДК» зведено господарські приміщення та зведено огорожу по периметру земельної ділянки.

Позивач вказує, що ці обставини є порушенням вимог частини 4 статті 22 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів», у відповідності до вимог якого заборонено будувати житлові будинки та будівлі на земельних ділянках в охоронній зоні об'єкту магістрального трубопроводу.

Зазначає, що факт порушення відповідачем вимог охоронної зони підтверджуються фотографіями земельної ділянки із зображеннями об'єктів, які знаходяться на вказаній земельній ділянці, а також складеним представниками ТОВ «Оператор ГТС України» за участю спеціаліста-землевпорядника Дзядзьо А.І. Актом від 16.06.2022, в якому відображено порушення вимог охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК» на земельній ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, та Ситуаційним планом М 1:1000 № 013418-ІВ з чітким позначенням меж охоронної зони на місцевості саме на земельній ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, огорожа, господарські приміщення, а також точною відстанню об'єктів порушень до магістрального газопроводу «ЄДК», виконаним сертифікованим інженером-геодезистом Зателепою І.А.

Також звертає увагу, що листом «Про чергове інформування щодо проходження трас магістральних газопроводів» від 21.10.2019 за № 7503ВИХ-19-543 та листом від 28.02.2020 за № 7503ВИХ-20-315 Боярське ЛВУМГ повідомило Відділ містобудування та архітектури Бориспільської РДА про проходження територією Бориспільського району Київської області магістральних газопроводів, газопроводів-відводів та газорозподільних станцій, у тому числі магістрального газопроводу «ЄДК». Аналогічні листи надсилались: до Бориспільської РДА - лист від 16.07.2021 за № 7503ВИХ-21-1276; лист від 24.01.2022 за № 7503ВИХ-22-119; до голови Пристоличної ОТГ - лист від 23.03.2021 за № 7503ВИХ-21-490; лист від 20.01.2022 за № 7503ВИХ-22-92; до голови Великоолександрівської сільської ради - лист від 05.11.2019 за № 7503ВИХ-21-637.

Крім того, про порушення відповідачем охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК» проінформовано голову Бориспільську РДА та голову Пристоличної ОТГ листами від 18.02.2022 за №7305ВИХ-22-267 та від 30.06.2023 № 7305ВИХ-23-1229.

Листом від 26.07.2023 № 7305ВИХ-23-1348 про порушення відповідачем охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК» проінформовано ГУ Держгеокадастру в Київській області.

Також, листом від 18.02.2022 за №7305ВИХ-22-268 про порушення відповідачем охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК» проінформовано Кваліфікаційну комісію Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та начальника ГУ Держгеокадастру у Київській області, а листом від 18.02.2022 за №7305ВИХ-22-269 проінформовано Директора Державної інспекції архітектури та містобудування України.

ТОВ «Оператор ГТС України» безпосередньо повідомило відповідача про порушення охоронної зони на земельній ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 листом від 12.12.2022 № 7305ВИХ-22-1774 та листом від 26.07.2023 № 7305ВИХ-23-1347.

З метою запобігання порушення охоронних зон, здійснювались публікації оголошень - попереджень про проходження територією Київської області магістральних газопроводів та газопроводів-відводів високого тиску, газорозподільних станцій зокрема у виданні газети «Урядовий кур'єр» від 07.03.2020 та 24.04.2019, а також виданні «Час Київщини» від 30.03.2018.

Крім того, позивачем розміщено на офіційному веб-сайті Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» інформацію щодо розміщення територією України магістральних газопроводів, газопроводів-відводів та ГРС (газорозподільних станцій).

Зауважує, що таким чином, позивачем вживались усі передбачені чинним законодавством заходи щодо повідомлення та попередження відповідача, а також державні органи та органи місцевого самоврядування, про проходження територією Бориспільського району Київської області магістральних газопроводів, у тому числі магістрального газопроводу «ЄДК» і наявних обмежень у використанні земельних ділянок, які знаходяться в охоронній зоні магістральних газопроводів, у тому числі земельної ділянки, яка належить відповідачу.

Позивач стверджує, що існує порушення вимог охоронної зони газорозподільної станції «Осокорки-1», яке становить загрозу як для газопроводу, так і для життя і здоров'я фізичних осіб, а тому звертається до суду із даним позовом.

Вказує на правомірність своїх вимог та обов'язок власників земельних ділянок дотримуватись обмежень у використанні земельних ділянок, які перебувають в охоронних зонах магістральних трубопроводів.

24.09.2024 до суду надійшов відзив, поданий представником відповідача адвокатом Борщиком С.В. (т.1 а.с.167-170), за змістом якого відповідач заперечує проти позову, вважає позовні вимоги незаконними та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначають, що відповідачем не було допущено прав позивача.

Відповідачу, дійсно, належить земельна ділянка з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, яка розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с.Безуглівка, - з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,06 га. Звертає увагу, що згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3213206892018 від 22.12.2018 будь-яких відомостей про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені «Порядком ведення Державного земельного кадастру», затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 за №1051, не зареєстровані, у тому числі охоронна зона магістрального газопроводу.

Звертає увагу, що згідно позиції позивача до об'єктів, які заборонено будувати на земельних ділянках в охоронних зонах газопроводів є лише житлові будинки та будівлі.

Проте, згідно із положеннями абз.2 п.2 розділу 1 «Загальні положення» «Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків,садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 03 липня 2018 року № 158, господарські (присадибні) споруди - земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій, до яких належать колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення тощо, та прибудови до них. Тобто огорожа, не належить до будівель та приміщень, а може бути лише господарською спорудою.

Зазначає, що ч.2 ст.22 ЗУ «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» заборонено будувати огорожі саме для відокремлення земельних ділянок приватної власності.

Разом з тим позивачем не надано доказів того, що така огорожа знаходиться саме на межі земельних ділянок і здійснює відокремлення земельної ділянки. Вважає, що для встановлення цього факту позивачу необхідно було б спочатку здійснити відновлення меж земельної ділянки. Звертає увагу, що законодавство не забороняє розташування огорожі, яка знаходиться всередині та здійснює огороджувальну функцію для свійських тварин, а також, що позивачем не надано доказів того, що така огорожа знаходиться виключно на межі між ділянкою відповідача та відокремлює її від іншої.

Звертає увагу, що в наданому акті від 16.06.2022 року та ситуаційному плані №013418-ІВ не зазначено, яким саме технічним засобом встановлювалась відстань до земельної ділянки, а також технічні характеристики об'єктів на ділянках. Зазначає, що відповідач жодним чином не утискає право позивача на належне обслуговування газопроводу.

Крім того, на думку відповідача, позивачем не надано належних та допустимих доказів, що підтверджують набуття ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» на будь якому речовому праві магістрального газопроводу «Єфремівка-Диканька-Київ» Ду 1000 мм Ру 5.5 МПа, а також не доведено у встановленому порядку порушення його права належними засобами доказування, які потребують спеціальних знань у сфері будівництва і землеустрою. Також зазначає, що орієнтовний розмір витрат відповідача на правничу допомогу становить 20 тис. гривень.

03.10.2024 до суду надійшла відповідь на відзив (т.1 а.с.175-186). Позивач підтверджує викладені в позові обставини, додатково звертає увагу суду, що земельна ділянка відповідача по периметру містить огорожу, тому доводи відповідача про те, що вказана огорожа не підпадає під заборону розміщення в охоронній зоні, або не належить відповідачу є необґрунтованою та надуманою позицією, що не підтверджується чи не спростовується поданням відповідних доказів.

Звертають увагу, що сам факт встановленого порушення охоронної зони є достатньою підставою для позову, та, що у позивача відсутній обов'язок доводити небезпеку.

Зазначають, що земельна ділянка відповідача має по її периметру загорожу, що створює перешкоду у вільному доступі до магістрального газопроводу представників позивача у разі виникнення аварійної ситуації на відповідному магістральному газопроводі.

Звертають увагу, що ТОВ «Оператор ГТС України» отримало від АТ «Укртрансгаз» та несе повну відповідальність перед державою за магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, на підтвердження чого надано належні і достатні докази.

Заперечують щодо зазначеного відповідачем розміру витрат на правничу допомогу, звертають увагу, що такі витрати мають фактичними та неминучими, а їх розмір обґрунтованим і розумним.

Ухвалою від 28 травня 2024 року було відкрито провадження у цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначеного до судового розгляду на 05 вересня 2024 року (а.с.108).

Ухвалою суду від 05 вересня 2024 року було вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у даній справі (т.1 а.с.150-151).

Ухвалою суду від 05.12.2024 було закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду (т.1 а.с.178).

У судовому засіданні представник позивача Мясков О.Є. підтримав позов, вважає, що досліджені у судовому засіданні належні і допустимі докази повністю підтверджують доводи позивача.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов не визнали. Відповідач отримав у власність земельну ділянку, яка не мала встановлених обмежень. Йому нічого не відомо про зазначений позивачем газопровід, а також місце його знаходження. Звертають увагу, що на земельній ділянці відсутні будь-які споруди, окрім тимчасової.

Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідка ОСОБА_3 , дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Встановлено, що у ТОВ «Оператор ГТС України» з 01.01.2020 у господарському віданні знаходиться магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «Єфремівка-Диканька-Київ» (скорочено - «ЄДК») Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, що підтверджується Актом приймання-передачі від 01.01.2020 державного майна, що використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Оператор ГТС України», а також Відомостями про державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарської організації.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 840 від 18.09.2019 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» було затверджено План заходів з виконання вимог щодо відокремлення і незалежності оператора газотранспортної системи.

Пунктом 6 вказаного Плану визначено, що Мінфін, Мінекоенерго (Міненерговугілля), Мінекономіки, Фонд державного майна, ПАК «Нафтогаз України», АТ «Магістральні газопроводи України», АТ «Укртрансгаз», ТОВ «Оператор ГТС України» зобов'язані забезпечити на підставі договору про передачу на праві господарського відання майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, укладеного між Мінфіном та ТОВ «Оператор ГТС України», передачу з 1 січня 2020 р., але не раніше дати набрання чинності законом щодо внесення змін до деяких законів у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу, в управління ТОВ «Оператор ГТС України» безвідклично строком на 15 років на праві господарського відання майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, балансовою вартістю, яка визначена станом на дату передачі за даними бухгалтерського обліку АТ «Укртрансгаз», шляхом підписання акта приймання-передачі майна уповноваженими представниками АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» за погодженням з НАК «Нафтогаз України», Фондом державного майна, Мінекоенерго (Міненерговугіллям), Мінфіном та Мінекономіки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 №942 «Про деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами» затверджено порядок передачі на праві господарського відання об'єктів права державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами та умови договору про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

Так відповідно до вимог п.п. 3-5 Порядку передача об'єктів здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України та відповідно до договору, що укладається між суб'єктом управління об'єктами та суб'єктом господарювання на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Передача об'єктів здійснюється шляхом підписання акта приймання-передачі об'єктів за формою згідно з додатком.

Акт приймання-передачі об'єктів складається у семи оригінальних примірниках та підписується уповноваженими особами АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» за погодженням з уповноваженими представниками НАК «Нафтогаз України», Фонду державного майна, Мінекономіки, Мінфіну та Мінекоенерго (Міненерговугілля).

До акта приймання-передачі об'єктів додається: перелік об'єктів, з урахуванням якого за рішенням Кабінету Міністрів України визначено уповноважений орган управління, складений за результатами інвентаризації майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і копія статуту суб'єкта господарювання, якому передається об'єкт; бухгалтерський баланс суб'єкта господарювання, якому передається об'єкт.

Суб'єкт господарювання забезпечує здійснення в установленому законодавством порядку оформлення та державної реєстрації речових прав щодо об'єктів, права на які підлягають такій реєстрації, а також вчинення всіх необхідних реєстраційних дій щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2019 №3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» було прийнято рішення про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України».

Ухвалені Кабінетом Міністрів України та НКРЕКП рішення надають позивачу право здійснювати експлуатацію об'єктів газотранспортної системи, отриманих від держави на праві господарського відання, та забезпечувати транспортування газу вказаними системами.

Надані позивачем докази підтверджують, що магістральний газопровід «Південний Промінь» Ду 500 мм Ру 5,5 МПа та магістральний газопровід «Єфремівка-Диканька-Київ» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, побудовані, зокрема, на території села Безуглівка Пристоличної ОТГ Бориспільського району Київської області, що підтверджується Планом дільниці розподілу Системи магістральних газопроводів по Південному та Північному обходах міста Києва з Альбому топографічних карт (т.1 а.с.234, 234в)

Згідно із даними Технічного паспорту магістральний газопровід «Єфремівка-Диканька-Київ» («ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа) має наступні протяжність та діаметр (без резервних ниток): 42,602 км., 1020 мм*14мм та 820*16мм, - а також проектний та робочий тиск - по 5,5 Мпа (т.1 а.с.26-27).

Статтею 1 Закону України «Про трубопровідний транспорт» визначено, що магістральний трубопровід - це технологічний комплекс, що функціонує як єдина система і до якого входить окремий трубопровід з усіма об'єктами і спорудами, зв'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька трубопроводів, якими здійснюються транзитні, міждержавні, міжрегіональні поставки продуктів транспортування споживачам, або інші трубопроводи, спроектовані та збудовані згідно з державними будівельними вимогами щодо магістральних трубопроводів.

Аналогічне визначення міститься у ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів».

Частинами 1 та 2 статті 8 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» визначено, що на використання власником або користувачем земельної ділянки чи її частини в межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів встановлюються обмеження в обсязі, передбаченому цим Законом.

Обмеження на використання земельних ділянок у межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів встановлюються і діють з дня введення відповідного об'єкта магістрального трубопроводу в експлуатацію.

Відповідно до пункту 2.1 СНиП 2.05.06-85 «Магістральні трубопроводи» магістральні газопроводи в залежності від робочого тиску у трубопроводі поділяються на два класи, зокрема: I клас - при робочому тиску від 2,5 до 10,0 МПа

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» для забезпечення безпечної експлуатації вздовж об'єктів магістральних газопроводів, етиленопроводів встановлюються охоронні зони таких розмірів: 1) газопровід I класу, прирівняний до нього етиленопровід (кваліфікований відповідно до будівельних норм і правил для магістральних газопроводів), умовним діаметром: від 800 міліметрів до 1000 міліметрів включно - 250 метрів .

Також встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,06 га з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території с.Безуглівка Бориспільського району Київської області, що підтверджується Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (т.1 а.с.25).

Відповідачем визнано, що належна йому на праві власності земельна ділянка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 3220880902:05:007:0252, які мають спільну огорожу по зовнійшній межі.

Крім того, факт встановлення огорожі та господарської споруди типу - будівельний вагончик - підтверджується долученими позивачем фотографіями земельної ділянки (т.1 а.с.36-37), належність яких відповідачем за змістом поданого відзиву не оспорюється.

Як стверджує позивач, земельна ділянка, яка належить відповідачу, а також встановлена навколо земельної ділянки огорожа, знаходяться в охоронній зоні магістрального газопроводу «ЄДК».

Так, згідно з Актом від 16 червня 2022 року, складеним представниками Боярського ЛВУМГ ТОВ «Оператор ГТС України», зазначено, що 16 червня 2022 року було проведено обстеження охоронної зони магістрального газопроводу «ЄДК» Ду 1000 мм Ру 5,5 МПа, який проходить по території с.Безуглівка Пристоличної ОТГ Бориспільського району Київської області, охорона зона якого становить 250 метрів в кожну сторону від осі газопроводу. В результаті обстеження було, зокрема, встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 на відстані близько 236 метрів від осі МГ «ЄДК» зведено огорожу по периметру земельної ділянки, за якою розміщено побутові споруди, вагончики, тощо (т.1 а.с.41).

Крім того, на підтвердження цього ж факту позивачем надано Ситуаційний план № 013418-ІВ - Топографічне знімання порушення охоронної зони магістрального газопроводу ЄДК Ду 1000 на території с.Безуглівка Бориспільського району Київської області, складений кваліфікованим інженером-геодезистом Зателепою Ігорем Анатолійовичем, із позначенням меж охоронної зони та меж земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251, огорожі та господарського приміщення (т.1 а.с.32,33-34)

Допитаний у судовому засіданні в якості свідка інженер-геодезист ОСОБА_3 підтвердив, що 10.02.2022 разом із представниками Боярського ЛВУМГ ТОВ «Оператор ГТС України» виїхав на вказане ними місце у Бориспільському районі. Працівник, у якого був трасошукач, показав йому на місцевості місцезнаходження магістрального газопроводу МГ ЄДК. Він за допомого спеціального обладнання визначив охоронну зону 250 метрів, а також межі земельної ділянки відповідача, координати якої отримав з бази даних Держгеокадастру. Таким чином було встановлено, що по межі земельної ділянки встановлений паркан, який знаходиться в межах охоронної зони магістрального газопроводу МГ ЄДК, що відображено у складеному ним Ситуаційному плані. Зазначена на плані дата - 06.22 (червень 2022 року) відповідає даті, коли план був роздрукований і підписаний.

Суд звертає увагу, що представником відповідача заявлялося клопотання, щодо надання можливості доповнити матеріали справи клопотанням про призначення судової земельно-технічної експертизи, однак у подальшому таке клопотання жодною із сторін заявлено не було.

Також встановлено, що позивач звертався до відповідача з листами, у яких просив демонтувати та винести за межі охоронної зони МГ «ЄДК» будь-які будівлі та споруди, огорожу, тощо, які потрапляють в охоронну зону, та у подальшому використовувати земельну ділянку у відповідності до вимог чинного законодавства, не допускаючи будівництва та інших порушень (т.1 а.с.86-97).

Доказів того, що відповідач отримував ці вимоги, суду не надано.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Власність зобов'язує. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб (ч. 4 ст. 319, ч. 5 ст. 373 ЦК України.

Так, за змістом ч.ч. 1, 2 ст.111 Земельного кодексу України на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб. Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановлених обмежень, обтяжень.

Відповідно до п. «б» ч.1 ст.112 ЗК України охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про трубопровідний транспорт» до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів. Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничі та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих в охоронних зонах, у місцях, де магістральні трубопроводи проходять через водні об'єкти, болота, торфорозробки та місця видобутку корисних копалин, а також всі інші роботи, пов'язані з розробкою ґрунту на глибину більше 30 сантиметрів на таких земельних ділянках, проводяться лише на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів. На зрошуваних землях, розташованих у межах охоронних зон, роботи, пов'язані з тимчасовим затопленням земель, проводяться на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів. У разі відмови у наданні погодження на тимчасове затоплення зрошуваних земель, розташованих в охоронних зонах, підприємства магістральних трубопроводів письмово повідомляють про це власників та користувачів земельних ділянок із зазначенням причин і строку, протягом якого не може проводитися тимчасове затоплення. Особи, які отримали письмове погодження на проведення робіт на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон, зобов'язані виконувати ці роботи з дотриманням умов їх проведення та додержанням правового режиму земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів. Умови проведення будівельних, ремонтних, земляних та інших робіт визначаються підприємствами магістральних трубопроводів. Зазначені умови визначають комплекс заходів, вжиття яких є необхідним для виключення можливості виникнення аварій, аварійних ситуацій на об'єкті магістральних трубопроводів під час проведення відповідних робіт. Надання письмового погодження на проведення робіт в охоронних зонах, з визначенням умов проведення будівельних, ремонтних, земляних та інших робіт у таких зонах, а також письмової відмови в їх проведенні здійснюються протягом одного місяця з дня отримання підприємством магістрального трубопроводу клопотання про їх надання. Відмова в наданні письмового погодження на проведення робіт на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон, надається у разі якщо: проведення робіт заборонено цим Законом; проведення робіт створить загрозу виникнення аварії (аварійної ситуації) на об'єкті магістрального трубопроводу.

Згідно із вимогами ч.1 ст.22 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» власники та користувачі земельних ділянок при здійсненні ними господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів зобов'язані дотримуватися особливого режиму господарської діяльності та обмежень, які поділяються на загальні обмеження, що діють в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів незалежно від внутрішніх зон безпеки, та особливі обмеження, що встановлюються в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів залежно від категорії зони безпеки.

За змістом ч.4 цієї статті (в редакції закону, чинному на момент набуття відповідачем у власність земельної ділянки - 14.05.2018) було визначено, що до особливих обмежень, що діють у межах охоронних зон об'єктів магістральних газопроводів, етиленопроводів, належить, серед іншого, заборона: будувати житлові будинки, виробничі чи інші будівлі та споруди, громадські будівлі; будувати гаражі та автостоянки, дачні і садові будинки та господарські споруди; будувати огорожі для відокремлення земельних ділянок приватної власності, лісових ділянок, садів, виноградників тощо; висаджувати багаторічні насадження.

Аналогічна заборона міститься у пункті 11 «Правил охорони магістральних трубопроводів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року № 1747 (з урахуванням реакції постанови, чинної на дату реєстрацію права власності на земельну ділянку - 14.05.2018).

Отже, встановлення охоронних зон вздовж об'єктів магістральних газопроводів та обмежень у використанні власниками таких земель спрямоване на забезпечення належної експлуатації магістральних трубопроводів, запобігання їх ушкодженню та для зменшення можливого негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому, тому у разі недотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон, підприємства магістральних трубопроводів наділені правом звертатися до суду з позовами про усунення порушень правового використання земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів.

Так, відповідно до ст.ст. 1163, 1164 ЦК України, на які посилається позивач, фізична особа, життю, здоров'ю або майну якої загрожує небезпека, а також юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

У разі неусунення загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати: 1) вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози; 2) відшкодування завданої шкоди; 3) заборони діяльності, яка створює загрозу.

Водночас, суд звертає увагу, що згідно із Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.12.2018 (т.1 а.с.171-173) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, не зареєстровані.

Як стверджує позивач, будівництво МГ ЄДК здійснено у 1969 році, на підтвердження чого було надано Акт приймання в експлуатацію газопроводу «Збільшення продуктивності газопроводу Шебелінка-Полтава Київ» від 31 березня 1969 року (т.1 а.с.28-31).

Водночас відповідно до вимог п.23 Порядку ведення Державного земельного кадастру (в редакції, чинній на дату реєстрації земельної ділянки -06.01.2018 - т.1 а.с.171) було визначено, що до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про обмеження у використанні земель: 1) назва та код (номер) обмеження (в цілому і за окремими контурами) згідно з додатками 2 і 6 та пунктом 28 цього Порядку; 2) контури обмеження з координатами їх поворотних точок та довжиною; 3) площа обмеження (в цілому і за окремими контурами); 4) перелік заборонених видів діяльності та обов'язків щодо вчинення певних дій з посиланням на нормативно-правові акти, згідно з якими встановлено обмеження, строк дії обмеження; 5) опис режимоутворюючого об'єкта (за його наявності): найменування; контури меж режимоутворюючого об'єкта з координатами поворотних точок та довжиною; площа (в цілому і за окремими контурами); характеристики, що обумовлюють встановлення обмеження; 6) інформація про документи, на підставі яких встановлено обмеження (назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, за якою встановлено обмеження, найменування органу, що його прийняв, дата, з якої діє обмеження), електронні копії таких документів.

Доказів реєстрації в Державному земельному кадастрі охоронної зони магістрального газопроводу «Євремівка-Диканька-Київ» Ду 1000мм Ру 5,5 МПа (250 метрів в кожну сторону від осі газопроводу) суду надано не було.

Також суд звертає увагу, що фактично із листами щодо встановлення заборони проведення будівельних, земляних та інших робіт в охоронних зонах об'єктів магістральних газопроводів без письмового дозволу Боярського ЛВУМГ ТОВ «Оператор газотранспортної системи України», а також щодо встановлених порушень, до органів місцевої влади та місцевого самоврядування позивач почав звертатися у 2021-2022 роках (т.1 а.с.44-84.

Щодо розміщених оголошень в газеті «Час Київщини» від 30.03.2018 (т.1 а.с.43б) та в газеті «Урядовий кур'єр» від 07.03.2020 та від 24.04.2019 (т.1 а.с.43, 43а), суд звертає увагу, що такі оголошення не містять ані координат, ані точної вказівки на місцезнаходження магістральних газопроводів, та, крім того, повідомляють, що закріплення трас газопроводів на місцевості виконано стовпчиками позначення траси газопроводу висотою 1,5-2 м з прикріпленими до них інформаційно-вказівними знаками.

Жодних належних і допустимих доказів того, що поблизу земельної ділянки відповідача було встановлено такі стовпчики, суду надано не було.

Долучене до позовної заяви фото такого інформаційно-вказівного знаку (т.1 а.с.35) не містить жодних відомостей, які б вказували на те, де саме він встановлений.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 показав, що встановлення місцезнаходження магістрального газопроводу здійснювалося за допомогою приладу - «трасошукач», а не за відповідними інформаційно-вказівними знаками.

За положеннями ч. 1 ст. 16 ЦК України, ч. 1 ст. 4 ЦПК України, ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суд звертає увагу, що у справах, в яких відбувається втручання держави у право власності особи, розгляд справи має забезпечити справедливу рівновагу між конкуруючими інтересами, а саме між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.

Так, покладення на відповідача обов'язку демонтувати огорожу по периметру належної йому на праві власності земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 та розміщених на ній господарських приміщень (споруд) є втручанням держави у право відповідача на мирне володіння його майном, а тому таке втручання має бути виправданим, співмірним та відповідати суспільним інтересам з огляду на викладені відповідачем обставини про те, що відомості про обмеження у використанні земельної ділянки з кадастровий номером 3220880902:05:007:0251 у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку не зареєстровані, що свідчить про відсутність інформації про наявність будь-яких обмежень у використанні земельної ділянки на час її набуття відповідачем.

Суд звертає увагу, що у справах, у яких має місце втручання держави у право власності особи, розгляд справи повинен забезпечувати справедливу рівновагу між конкуруючими інтересами, а саме між загальним інтересом суспільства та необхідністю захисту основоположних прав конкретної особи.

Покладення на відповідача обов'язку демонтувати огорожу по периметру належної йому на праві власності земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 та розміщені на ній господарські приміщення (споруди) є втручанням держави у його право на мирне володіння майном. Таке втручання повинно бути виправданим, співмірним та відповідати легітимній меті.

При цьому суд враховує доводи відповідача про те, що відомості про обмеження у використанні земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 у Державному земельному кадастрі не зареєстровані, що свідчить про відсутність інформації про будь-які обмеження на час набуття відповідачем права власності на неї.

Закон України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів», у тому числі стаття 22 цього Закону, яка встановлює особливі обмеження у використанні земельних ділянок, не передбачає визначених позивачем наслідків у вигляді обов'язкового демонтажу споруд у разі недотримання таких обмежень.

Отже, до спірних правовідносин підлягають застосуванню загальні засади цивільного законодавства, зокрема принципи добросовісності та розумності.

Позиція позивача про те, що сам факт порушення обмежень використання земельної ділянки в межах охоронної зони є безумовною підставою для задоволення позову, суперечить зазначеним засадам.

Встановлено, що, посилаючись на положення статей 1163, 1164 ЦК України, позивач не довів наявності визначених законом підстав для звернення до суду, а саме існування реальної загрози життю, здоров'ю або майну позивача, його працівників чи самого відповідача.

Таким чином, питання про те, чи є виявлене порушення меж охоронної зони магістрального газопроводу таким, що потребує безумовного застосування наслідків у вигляді демонтажу споруд, підлягає оцінці судом з урахуванням усіх обставин справи.

Очевидним є той факт, що перебування земельної ділянки у власності відповідача не створює перешкод для діяльності позивача та не становить загрози для життя, здоров'я чи майна позивача та його працівників.

Судом встановлено, що огорожа та господарська споруда розташовані на відстані 236 метрів від осі магістрального газопроводу ЄДК, тоді як розмір охоронної зони становить 250 метрів.

Таке співвідношення відстаней, а також відсутність на земельній ділянці інших будівель свідчать про незначність допущеного порушення та відсутність реального впливу на можливість експлуатації й обслуговування газопроводу.

Крім того, позивачем не доведено, що відповідач, навіть за умови проявлення розумної обачності, міг знати про заборону будівництва у межах охоронної зони магістрального газопроводу, оскільки докази встановлення інформаційно-вказівних знаків суду не надано.

За таких обставин покладення на відповідача, який не був обізнаний та не був повідомлений у встановленому законом порядку про обмеження у використанні земельної ділянки на момент набуття її у власність і на момент зведення огорожі та господарської споруди, обов'язку щодо їх знесення (демонтажу) є порушенням принципів справедливості та пропорційності, становить необґрунтоване втручання у право мирного володіння майном та покладає на відповідача надмірний тягар.

Крім того, суд враховує, що відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів», у разі якщо встановлення охоронної зони об'єкта магістрального трубопроводу спричиняє неможливість використання земельної ділянки, повністю або частково розташованої в межах цієї зони, за цільовим призначенням, така земельна ділянка підлягає відчуженню для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності.

Отже, спеціальне законодавство визначає наслідки неможливості використання земельної ділянки за цільовим призначенням у поєднанні з необхідністю забезпечення режиму охоронної зони магістрального газопроводу не шляхом знесення об'єктів за рахунок добросовісного власника, а шляхом застосування механізму відчуження з попереднім та повним відшкодуванням її вартості, що також свідчить про невідповідність обраного позивачем способу захисту вимогам закону та принципу пропорційності.

Відповідно до частин другої - четвертої статті 13 ЦК України особа при здійсненні своїх прав зобов'язана утримуватися від дій, які можуть порушувати права інших осіб, завдавати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом.

За змістом частини шостої статті 13 ЦК України у разі недодержання особою вимог, встановлених частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання правом та застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Відповідно до частини третьої статті 16 ЦК України суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи у разі порушення нею положень статті 13 цього Кодексу.

З огляду на недоведеність позовних вимог та з урахуванням того, що позивач обґрунтовує їх виключно формальним порушенням режиму охоронної зони без доведення реальної загрози правам та законним інтересам держави, суспільства і самого позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положень статті 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Доказів понесення судових витрат відповідачем до суду не подано.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,12,13,81,82,89,141,223,258,259,263-265,266,273 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газорозподільної системи України» до ОСОБА_1 про зобов'язання усунути загрозу магістрального газопроводу «Євремівка-Диканька-Київ» Ду 10000 мм РУ 5,5 МПа шляхом невідкладного демонтажу огорожі по периметру земельної ділянки з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 та господарських приміщень (споруд) на земельні ділянці з кадастровим номером 3220880902:05:007:0251 - відмовити повністю.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга Київському апеляційному суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня підписання (проголошення рішення).

Рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: І. В. Муранова-Лесів