Постанова від 29.01.2026 по справі 308/16080/25

Справа № 308/16080/25

3/308/7428/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби, про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 25.10.2017, орган, що видав 4690, працює генеральним директором ТОВ «Карпати», за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил №0742/UA305000/2025 від 21.10.2025 року з вбачається, що 08.05.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 08.05.2025 №20/20-02-01/7/489 (вх. Закарпатської митниці №9281/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 25.04.2025 №5/2384, про не підтвердження фактів надходження транспортних засобів та товарів, що переміщувалися через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини, в якості гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - «Генератори 4 шт., загальна вага 192 кг». Лист-звернення командування не видавався, відповідно до п. 57 таблиці наданої військовою частиною НОМЕР_2 .

Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України товарів гуманітарної допомоги, зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» було встановлено, що 11.07.2022 о 15 год. 56 хв. через митний пост «Косонь» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , ввезених на митну територію України в якості гуманітарної допомоги - генератори 4 шт., загальна вага 192 кг.

З метою отримання копії документів, які були подані громадянином України ОСОБА_2 , посадовим особам митного поста «Косонь» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 12.06.2025 №20/20-10/11420.

Листом від 16.06.2025 №28-05/28-05-01/11541 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_2 надав під час перетину митного кордону України.

Як підставу для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги - генератори 4 шт., загальна вага 192 кг, громадянин України ОСОБА_2 подав наступні документи: - паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , лист-звернення від 03.05.2022 року №407 від військової частини НОМЕР_2 до ТОВ «ДМЗ «КАРПАТИ», лист-звернення від 17.06.2022 року №3579-22 від Львівської військової адміністрації до ТОВ «ДМЗ «КАРПАТИ», декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Постановою Кабінету міністрів України від 09.03.2022 № 235), та квитанцію про оплату товарів виданої «PRAKTIKER KFT».

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано - Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ « НОМЕР_4 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано - генератори 4 шт., загальна вага 192 кг.

03.08.2025 року ОСОБА_2 під час перетину митного поста «Тиса» Закарпатської митниці, відмовився надавати пояснення щодо недоставляння гуманітарної допомоги до військової частини НОМЕР_2 , відповідно до статті 63 Конституції України, про що зазначив в бланку пояснення.

Згідно інформації, наявній в квитанції про оплату товарів, яку ОСОБА_2 надав до митного оформлення, вартість генераторів 2900/2600W 2 шт, - становить 212 482 Форинтів, та генераторів GSE 27 2 шт. - 288 982 Форинтів. Загальна вартість 4 генераторів становить 501 464 Форинтів, що станом на 11.07.2022 року за курсом НБУ складало 36 917, 27 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж - «Генератори 4 шт., загальна вага 192 кг» з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару

01.12.2025 року від ОСОБА_1 до через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії акту прийому-передачі товарів гуманітарної допомоги - вказаних в протоколі про порушення митних правил генераторів, складеним між ОСОБА_1 та командиром військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_3 .

29.01.2026 року від представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я. до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів, зокрема відповіді на запит з військової частини НОМЕР_2 щодо отримання гуманітарної допомоги від гр. ОСОБА_1 .

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цього товару.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомляв.

Заслухавши пояснення представника митниці, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Частиною 1статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимогст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зіст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.486 МК Українизавданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Частиною 1 статті 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕДта його митної вартості,

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею отримано лист від 08.05.2025 №20/20-02-01/7/489 Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 25.04.2025 №5/2384.

Зазначеним листом військової частини НОМЕР_2 повідомида Державну митну службу України про не отримання військовою частиною гуманітарного вантажу, зокрема Генераторів у кількості 4 шт.

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» встановлено, що 11.07.2022 о 15 год. 56 хв. через митний пост «Косонь» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ввезено на митну територію України в якості гуманітарної допомоги - генератори 4 шт., загальна вага 192 кг.

Як підставу для переміщення через митний кордон України вказаної гуманітарної допомоги ОСОБА_2 подав наступні документи: паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , лист-звернення від 03.05.2022 року №407 від військової частини НОМЕР_2 до ТОВ «ДМЗ «КАРПАТИ», лист-звернення від 17.06.2022 року №3579-22 від Львівської військової адміністрації до ТОВ «ДМЗ «КАРПАТИ», декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Постановою Кабінету міністрів України від 09.03.2022 № 235), та квитанцію про оплату товарів виданої «PRAKTIKER KFT».

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано - Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ « НОМЕР_4 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано - генератори 4 шт., загальна вага 192 кг.

Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

«9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

У судовому засіданні встановлено, що гуманітарна допомога у вигляді генераторів GUDE GSE 2700 (потужністю 2000-2300W та 2900-2600W) в кількості 4 шт., фактично була передана та доставлена до військової частини НОМЕР_2 . На момент надходження зазначені матеріальні засоби не були поставлені на фінансовий облік військової частини через неналежне виконання службових обов'язків начальником відповідної служби забезпечення.

Вказані обставини підтверджуються листом т.в.о. командира ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_4 від 27.12.2025 року №6522, актом прийому-передачі товарів гуманітарної допомоги від 28.11.2025 року, вказаних генераторів, складеним між ОСОБА_1 та військовою частиною НОМЕР_2 .

Враховуючи наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст.380,458,465,485,486,527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст.22,245,253 КУпАП суддя

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України, на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 483 МК України, закрити.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М. Крегул